Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Пред се , на повеќето лаптопи има shortcut комбинација од обично fn копчето и wireless иконче на некои од копчињата на тастатурата. Или пак башка копче за пуштање на wireless-от.

Провери тоа прво xD во случај да не си заборавил :P

Доколку не е тоа

1. Најди го точниот модел на лаптопот
2. Најди го моделот/брендот на wireless картицата
3. Отиди до страна за драјвери на брендот од кој што ти е лаптопот и симни драјвер за твојот модел // или пак страната на прозведувачот на безжичната картица и симни драјвер за твојот модел на картица.
4. ??????
5. PROFIT.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Околу 30 екипи по 4 работници. Не е нешто нај нај како брзината на Близу ама за најосновни работи е супер 6-9мб/сек со спидтест, а торент симнува со 900-1000кб/с. Но штом е без договор ми одговара кога сакам можам да им откажам.

Јас сум од Штип тука за корисничка подршка немам проблем работат 24/7 на телефон и веднаш се јавуваат, а екипите се од 9-17 часот. Обично ако се јавиш навечер дојдат уште рано сабајле 9-10 часот. За во другите градови може некој друг да каже како е со услугата не сум баш запознаен дали ги услужуваат како тука. Баш ме интересира некој да каже дали одма идат откако ќе им се јавиш.
Ако прашуваш за Телекабел и овде се супер, проблем се нема .... јас неколку години го имам интернетов и проблеми нема, а ако има знаат да дојдат со еден повик..
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Не знам дали во вистинската тема прашувам ама како и да е.
Моментално сум во студентски дом и имам кабелски интернет.
Она што ме интересира е дали администраторот на мрежата може да види што сурфам на интернет? И ако да, дали е можно тоа некако да се спречи?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не знам дали во вистинската тема прашувам ама како и да е.
Моментално сум во студентски дом и имам кабелски интернет.
Она што ме интересира е дали администраторот на мрежата може да види што сурфам на интернет? И ако да, дали е можно тоа некако да се спречи?
И на двете прашања може.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Prasanje e zosto bi go pravel toa.... Da moze ako e dobar admin i ako si mu sumljiv...da izbegnes ...hmmm zavisi pak od adminot....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
што по ѓаволите може да е ова
откако ќе почнам да сурфам на лаптопот, за минута време целиот нет ми се рестартира
сигурно е ова нешто причината пошо 5-6 пати ми падна, па сурфаф на pcto 20 мин со исклучен лаптоп нишо не се деси, па го вклучив лаптопот пак и после сурфање пак падна уше неколку пати, и еве сеа пак со исклучен лаптоп не паѓа
имам интернет од телеком, speedport w 503v и најнормално со wireless се прикличувам на нет од лаптопот
до сеа немало никакви проблеми...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
што по ѓаволите може да е ова
откако ќе почнам да сурфам на лаптопот, за минута време целиот нет ми се рестартира
сигурно е ова нешто причината пошо 5-6 пати ми падна, па сурфаф на pcto 20 мин со исклучен лаптоп нишо не се деси, па го вклучив лаптопот пак и после сурфање пак падна уше неколку пати, и еве сеа пак со исклучен лаптоп не паѓа
имам интернет од телеком, speedport w 503v и најнормално со wireless се прикличувам на нет од лаптопот
до сеа немало никакви проблеми...
Да не ти се мануелно доделени ип подесувањата на лаптопот па со некој уред да има конфликт?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако можеш пробај да ги користиш и двата компјутери на кабел да видиш да не заебава вирелесот на рутерот. Знаат да прегреваат па со време можни се и вакви работи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
да чукнам у дрво се среди, еве 10 минути сурфам не се рестартира
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Пак се дешава, мамицата.
Ај видете дали е тука се ОК?

Рутерот уствари се гаси, станува зелената портокалова кај power/DSL, престануваат да светат сите неколку секунди и се вклучува пак.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Пак се дешава, мамицата.
Ај видете дали е тука се ОК?

Рутерот уствари се гаси, станува зелената портокалова кај power/DSL, престануваат да светат сите неколку секунди и се вклучува пак.
Пробај смени ДНС сервери, мене така ми правеше, стави од гоогле 8.8.8.8 и 8.8.4.4 или 208.67.222.222 и 208.67.220.220
ќе одиш во
Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center потоа Change adapter setings потоа десен клика на Local area network потоа Properties потоа кликни на Internet protocol version 4 и доле кликни properties и долу одбери Use the folowing DNS server adresses.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Пробај смени ДНС сервери, мене така ми правеше, стави од гоогле 8.8.8.8 и 8.8.4.4 или 208.67.222.222 и 208.67.220.220
ќе одиш во Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center потоа Change adapter setings потоа десен клика на Local area network потоа Properties потоа кликни на Internet protocol version 4 и доле кликни properties и долу одбери Use the folowing DNS server adresses.
на гугл днс серверите ги користам веќе со месеци
иначе сеа паѓа без разлика дали се сурфа на лап топ или не
ќе им се јавам кај и да е...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
на гугл днс серверите ги користам веќе со месеци
иначе сеа паѓа без разлика дали се сурфа на лап топ или не
ќе им се јавам кај и да е...
Изгледа дека рутерот испушта душа. Притискај ги за побргу да ти го заменат. И гледај да не ти извадат некој стар од кола што им се мота у багажник.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Ме интересира, како можам да спуштам звук од видео на јутуб(песна) дирекно во мп3 формат?
Ова го прашувам затоа што користев една страна што после ја забранија, па да прашам за некоа друга цака :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom