Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

D

DeviL_32`

Гостин
Каква ти е IP адресата: статична или динамична?
ne e dinamicna kablovski internet koristam

тачно така ако ти е статична и си направил грешка си почнал да вадиш некој фајл па нешто се десило ерор на бросер итн Ти го рачуна како уште да го вадиш фајлот и ти прави грешка.Статично е малце зафркнато дека цело време имаш исто ИП. А ако си на динамична тогаш со обичен реконект на рутер/модем би требало да ја поправи грешката.
a be ne napraviv nikakva greska jas normalno siminjav. Fajlot bese 100 megabajti i na 70 megabajti se simna i mi pokaza nekoj error deka fajlot e broken dobro ok. Pak probav da go simnam i ete so mi se pojavi. Ako ima nekoe care ve molam kazujte. Sega ako sakam nesto drugo od rapidshare da simnam ne sakam cela vecnost toa da mi se pojave :(
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
ne e dinamicna kablovski internet koristam


a be ne napraviv nikakva greska jas normalno siminjav. Fajlot bese 100 megabajti i na 70 megabajti se simna i mi pokaza nekoj error deka fajlot e broken dobro ok. Pak probav da go simnam i ete so mi se pojavi. Ako ima nekoe care ve molam kazujte. Sega ako sakam nesto drugo od rapidshare da simnam ne sakam cela vecnost toa da mi se pojave :(
епа како што сам си кажа некоја грешка ти направило и сега мисли дека го вади фајлот цело време, тоа дека си на кабловска = статично ип како што си напиша и сам, треба да почекаш неколку дена, мислам на 5 или 7 дена кабловскиот мења ип, или пак јави им се и кажи им да ти го сменат ип то.
 
D

DeviL_32`

Гостин
епа како што сам си кажа некоја грешка ти направило и сега мисли дека го вади фајлот цело време, тоа дека си на кабловска = статично ип како што си напиша и сам, треба да почекаш неколку дена, мислам на 5 или 7 дена кабловскиот мења ип, или пак јави им се и кажи им да ти го сменат ип то.
кај нас кавадаречка работа тешко се мењава IP и тоа баш на 7 дена :pos:
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Вака...имам Пирели рутер од т-хоум кога ке го поврзам и другиот компијутер во lan 2 имам интернет околку саат време и после пага конекцијата и на двата компијутера е сеа кога е падната ако го извадам кабелот lan 2 само интернет добива главниот компијутер каде што ми е рутерот некоја помош како да го средам проблемов?
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
кај нас кавадаречка работа тешко се мењава IP и тоа баш на 7 дена :pos:
Можеш да се позанимаваш со клонирање на IP и MAC адреси, ако не те мрзи прочитај нешто околу тоа, па нема да мораш да чекаш по 7 дена! Јас искрено немам појма како се прави тоа, ама сигурен сум дека некаде на форумов има некоја тема по ова прашање, ако не - GOOGLE!
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Вака...имам Пирели рутер од т-хоум кога ке го поврзам и другиот компијутер во lan 2 имам интернет околку саат време и после пага конекцијата и на двата компијутера е сеа кога е падната ако го извадам кабелот lan 2 само интернет добива главниот компијутер каде што ми е рутерот некоја помош како да го средам проблемов?
Дали главниот кабел ти е во Wlan ?
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Можеби сум оф топик но не знаев каде на друго место да прашам....
Како да ставам чат и телетекст на блог??? блогот ми е на блогер.хр
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Дали главниот кабел ти е во Wlan ?
Се среди проблемот не пага повеке него сакам да прашам како да ја ограничам конекцијата на вториот компијутер?
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Зошто неможем да се конектиран gmail или друг маил сервис. Secure Connection Failed The certificate will not be valid until 5/2/2008 7:02 PM. (Error code: sec_error_expired_certificate).
Што е работава до провајдеров нешо да не е?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Зошто неможем да се конектиран gmail или друг маил сервис. Secure Connection Failed The certificate will not be valid until 5/2/2008 7:02 PM. (Error code: sec_error_expired_certificate).
Што е работава до провајдеров нешо да не е?
Прочитај го малце тоа што ти се појавува, не е ерор како што мислиш.
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
71
Поени од реакции
1
epa vaka na mreza imam 5 dusi i kako da vidam so rabotat ama da ne e
TeamViewer???
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
693
Поени од реакции
10
ajde neka pomaga nekoj imam dva kompjutera na edniot imam internet sakam da gi povrzam i dvata da imaat internet, e sea internet koristam adsl na mreznata kartica a dodeka i na dvata imam wirelles kartici, znaci sakam da gi povrzam preku wlan, na vistata sto ja koristev znam deka imase opcija da se kreira nekakva mreza i posle drugiot ja naogase taa mreza ama na xp nemozam nikako da uspeam, ajde cekam HELP
 

Kajgana Shop

На врв Bottom