Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве:



Кај Public IP мора да стои моменталната надворешна IP адреса, која нели е динамичка и се менува на неколку саати.
Кај Public IP Address стави вака: 0.0.0.0 и другите намести си ги како што треба.

Вака некако...

 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сум пробувал и така, ама ме прави инвалид:

А кои IP адреси ти се менуваат? Ако си на ADSL od Т-Home, тогаш првите 2 бројки треба да ти се статични, а другите две да се нули зашто само тие се менуваат.

Пример 77.23.0.0. Провери кои IP ти се менуваат и така направи.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Vaka imam prasanje dali znae nekoj dali ima zakon kajnas ako se uklucis slucajno na nekoja druga mac adresa so neogranicen internet i brz download na nekoj kabovski operator na koj sto sme uklluceni dali bi mozele da imame nekakvi problemi zs jas slucajno najdov nekoj nacin so edno programce kako da najdis mac adresi ip adresi od router od se i internetot e stvarno brz i neogranicen koga ke se priklucis...dali bi imale nekakvi problemi ako si pustime samite internet...so nekoe programce dali mozat da ne kaznat....ako ne najdat koi se kaznite ako gi ima....znae nekoj ?:toe:
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
имам едно многу едноставно прашање. Ако користам wireless интернет на кој ќе му го пробијам passwordot :) ме интересира дали има некакви шанси да нае*ам или тоа не функционира во нашата државичка :) фала
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
57
Поени од реакции
0
А кои IP адреси ти се менуваат? Ако си на ADSL od Т-Home, тогаш првите 2 бројки треба да ти се статични, а другите две да се нули зашто само тие се менуваат.

Пример 77.23.0.0. Провери кои IP ти се менуваат и така направи.
Изгледа функционира вака :)
Ако кликнам на Test if port is forwarded properly ми кажува ерор, а доле имам зелена штикла и си симнува без проблем :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Vaka imam prasanje dali znae nekoj dali ima zakon kajnas ako se uklucis slucajno na nekoja druga mac adresa so neogranicen internet i brz download na nekoj kabovski operator na koj sto sme uklluceni dali bi mozele da imame nekakvi problemi zs jas slucajno najdov nekoj nacin so edno programce kako da najdis mac adresi ip adresi od router od se i internetot e stvarno brz i neogranicen koga ke se priklucis...dali bi imale nekakvi problemi ako si pustime samite internet...so nekoe programce dali mozat da ne kaznat....ako ne najdat koi se kaznite ako gi ima....znae nekoj ?:toe:
Ќути и терај си, нема ништо.

имам едно многу едноставно прашање. Ако користам wireless интернет на кој ќе му го пробијам passwordot :) ме интересира дали има некакви шанси да нае*ам или тоа не функционира во нашата државичка :) фала
Можеш да наебеш ако дознае тој од кого крадеш :)
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Ќути и терај си, нема ништо.



Можеш да наебеш ако дознае тој од кого крадеш :)
во која смисла можам да настрадам, јас зборам за “правно“ да не можам да не настрадам, т.е. знам дека кај нас има закон но дали функционира
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
во која смисла можам да настрадам, јас зборам за “правно“ да не можам да не настрадам, т.е. знам дека кај нас има закон но дали функционира

Епа чим јас ти кажав дека можеш САМО физички да настрадаш, немај гајле. Батали ти закони и чуда, нема тука такви (а и да има, нема да функционираат 10000% )
 
Член од
4 март 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Vaka imam prasanje dali znae nekoj dali ima zakon kajnas ako se uklucis slucajno na nekoja druga mac adresa so neogranicen internet i brz download na nekoj kabovski operator na koj sto sme uklluceni dali bi mozele da imame nekakvi problemi zs jas slucajno najdov nekoj nacin so edno programce kako da najdis mac adresi ip adresi od router od se i internetot e stvarno brz i neogranicen koga ke se priklucis...dali bi imale nekakvi problemi ako si pustime samite internet...so nekoe programce dali mozat da ne kaznat....ako ne najdat koi se kaznite ako gi ima....znae nekoj ?:toe:
Ќути и терај си, нема ништо.




Можеш да наебеш ако дознае тој од кого крадеш :)

Vaka jas bev uklucen na kablovski operator od Bonet vo Prilep internetot na Bonet bese katastrofa nemav intnernt demek poradi nekoj virus... taka mi kazaja srucnacite sto rabotat tamu....
Dojde eden moj poznanik sto se razbira od kompjuteri mi go povrza internetot so nekoi programi so koi sto gi kaza ti.... go koristev nekoe vreme toj internet brz neogranicen...
Inaku mu plakav za paket od 300 denari za moja IP adresa koja nemase internet a bea zapoznaeni za toa ali ne go resija...
Ponatamu doznaja izgleda nekako preku mojata mac adresa izgleda deka imam neogranicen internet i brz .... dojdoa igor (princ) so ekipa od 2 vraboteni od bonet proverija nesto na kom. i mu naredi da me isklucat.... kabelot go skinaja i pocnaja da mi se zakanuvaat deka ke trebalo da sum plakal nekoja kazna okolu 2000 evra...ali do deneska nisto so taa kazna mi rekoja deka ke mi prostele demek i ako sakam da se uklucam da sum platel pak priklucok :toe:
Bev da go najdam gazdata drugiot den da mu kazam zs se ukluciv na toj internet neogranicen ali ne go najdov na odmor bil..:toe:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Луѓе не знам дали треба тука да го пишам ова ама ај да ве прашам кој знае да ми каже совет за овој проблем. На овој линк прочитајте за тоа што ми е проблемпт http://www.kaspersky.com/news.html?id=970183
Значи тој Хелкерн ворм што го кажуваат на мојот касперски стално ми го јавува па и на други луѓе што ги знам истото. Кога ќе се следи ИП адресата покажува некои кинески сервери. Сега на прашањето да скокнам. Во тој ликот погоре пишува дека овој напад е само на компјутерите што користат Microsoft SQL Server 2000. Дали тоа може да се исклучи без да ми направи некоја пречка во компјутерот или не ај баш кажете ми?
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
ќе ве молам за помош
одвреме на време ми се појавува на компјутерот - пронајден е сомнителен фајл-во оваа локација c-windows/sistem32
и local disc C не ми се отвора нормално туку само преку explore.
имам ad-aware и avast антивирусна, но ништо не го отстранува
како да се справам со ова?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
ќе ве молам за помош
одвреме на време ми се појавува на компјутерот - пронајден е сомнителен фајл-во оваа локација c-windows/sistem32
и local disc C не ми се отвора нормално туку само преку explore.
имам ad-aware и avast антивирусна, но ништо не го отстранува
како да се справам со ова?
Провери во C, да не има некој фајл AUTORUN.INI, ако има избриши го. Токму тој фајл го прави она да C неможеш да го отвориш нормално, туку со explore. Прочитај го и мислењево, исто може да ти биде од корист.
 
C

cige

Гостин
На Desktop имам икона My Network Places, не е shortcut(нема стрелка доле десно).
Што ако ја избришам иконата? Кога веќе ја имам на Start менито, мислам дека се ќе остане во ред?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.181
На Desktop имам икона My Network Places, не е shortcut(нема стрелка доле десно).
Што ако ја избришам иконата? Кога веќе ја имам на Start менито, мислам дека се ќе остане во ред?
Не мора да ја бришеш. Десен клик на десктоп properties>desktop>customize desktop>отштиклирај my network places
 

Kajgana Shop

На врв Bottom