Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

B

Blacks

Гостин
A be koj drug osven On-net nudi bezzicen internet vo Skopje ?

Boze sacuvaj znaci vo pomalite mesta e 100 pati polesno da stavis internet tuka ke te utepat so administracija lol.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.264
Поени од реакции
18.084
A be koj drug osven On-net nudi bezzicen internet vo Skopje ?

Boze sacuvaj znaci vo pomalite mesta e 100 pati polesno da stavis internet tuka ke te utepat so administracija lol.
3g од Космофон ти е најдобро како што гледам тебе.

Требаше да има WiMAX досега и тоа од едно десетина провајдери, со оглед колку концесии се доделија, ама тоа сеуште не профункционирало.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Здраво,да ве прашам нешто.тие што користат мозила фф колку МБ зема од РАМ меморијата?Бидејки кај мене зема и до 170 Мб.
дали е нешто до компјутерот кај мене..или.. плс за помош..:helou:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Здраво,да ве прашам нешто.тие што користат мозила фф колку МБ зема од РАМ меморијата?Бидејки кај мене зема и до 170 Мб.
дали е нешто до компјутерот кај мене..или.. плс за помош..:helou:
Ако имаш отворено повеќе јазичиња, ова е нормално.
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Вака, дали може со еден јузер од некои од пакетиве на т-мобиле конкретно maxadsl 25 да се приклучат двајца и тоа да функционира без проблем. Значи јас сум конектиран и другиот е конектиран со ист јузер. Дали е возможно или па можат од т-мобиле да видат дека двајца се на ист уклучени?
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Вака, дали може со еден јузер од некои од пакетиве на т-мобиле конкретно maxadsl 25 да се приклучат двајца и тоа да функционира без проблем. Значи јас сум конектиран и другиот е конектиран со ист јузер. Дали е возможно или па можат од т-мобиле да видат дека двајца се на ист уклучени?
Неможе, освен ако двата компјутери се поврзани мрежно и со помош на рутер ке имате интернет, без разлика дали едниот користи интернет или не, секако со истиот јузер.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Еј ај некој од Скопје шо е да ми каже дали има фирми кој нудат интернет, но не од типот на кабелски оператор (CableTel, Telecabel), каде како услов да ти стават интернет е да имаш кабелска на тв, како на пример WiMax, но тој е повеќе за бизнис деловни корисници, јас прашувам за домашни. Ај некој нека ми каже кои се тие и како оди сето тоа :pipi: (мислам ако ѓи има)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еј ај некој од Скопје шо е да ми каже дали има фирми кој нудат интернет, но не од типот на кабелски оператор (CableTel, Telecabel), каде како услов да ти стават интернет е да имаш кабелска на тв, како на пример WiMax, но тој е повеќе за бизнис деловни корисници, јас прашувам за домашни. Ај некој нека ми каже кои се тие и како оди сето тоа :pipi: (мислам ако ѓи има)
on.net
t-home
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Да не има некој искуство со D-Link adsl рутери ?
Вака сега: имам рутер па преку него иде на бежична мрежа интернетот и гледам 2-3 ми се влегуваат во мрежата и ми крадат интернет. Е сеа проблемот е што поради одредени причини не можам да ставам заштита на мрежата( wep wpa или сл) е сеа ја знам MAC адресата на тие што ми влегуваат во мрежата но никако не можам трајно да ги отстранам од мрежата.Во bridge filter пробав да им ставам Deny на адресата но дали не знан правилно да го подесам или што е проблемот ? btw рутерот е D-link 564T
 

Co.oL

мафеЗ друарЧе ауФ
Член од
3 април 2008
Мислења
27
Поени од реакции
3
Кај овие пак услов ти е да ставиш телефон.
Без услов за телефон или телевизија имаш wadsl и нешто се слуша за wimax.
Али ако незнаеш што е најдобро тогаш прашај што е најкористено.
За последниве две безжични услуги, нови се, без конкуренција и биди сигурен дека нема да добиеш пазарни цени на услугите.
И јас моментално сум на истата дилема и сега за сега поевтино ми е да плаќам плус телевизија одколку да плаќам претплата за фиксен телефон ( изгор фосилна тортура за новчаникот).
Сеуште не сум решил, но повеќе ме влече накај Кејблтел ради тоа што не сакаат пари за приклучивање.
Ако има некој поискусен нека каже кој интернет провајдер во моментот е поповолен во Скопје.
Кејблтел:
10 гига, со надминување нема доплата, али паѓаш од 4мегабита на 0.3 мегабита.
500 денари се на се месечно.
мораш 350 (од 1ви 450 месечно) за телевизија.
Бесплатна инсталација на се, али договор на 12 месеци.

Телекабел:

6 гига, со надминување имаш две опции да задржиш брзина и да доплаќаш или да не доплаќаш и да паднеш на 0.3 мегабита
500 денари ( дали ќе доплаќаш или не твој избор)
секако исто плаќаш телевизија нема покачување на цената (сега за сега)
2000 модем, 300 инстал телевизија + 300 инстал интенрет = 2600 од старт, али немаш обврска да потпишеш 12 месеца договор

:uvo:
Ај сега хитно помош ќе ве молам. Додека не сум се залетал , оти па ми треба и интенретот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кај овие пак услов ти е да ставиш телефон.
Без услов за телефон или телевизија имаш wadsl и нешто се слуша за wimax.
Али ако незнаеш што е најдобро тогаш прашај што е најкористено.
За последниве две безжични услуги, нови се, без конкуренција и биди сигурен дека нема да добиеш пазарни цени на услугите.
И јас моментално сум на истата дилема и сега за сега поевтино ми е да плаќам плус телевизија одколку да плаќам претплата за фиксен телефон ( изгор фосилна тортура за новчаникот).
Сеуште не сум решил, но повеќе ме влече накај Кејблтел ради тоа што не сакаат пари за приклучивање.
Ако има некој поискусен нека каже кој интернет провајдер во моментот е поповолен во Скопје.
Кејблтел:
10 гига, со надминување нема доплата, али паѓаш од 4мегабита на 0.3 мегабита.
500 денари се на се месечно.
мораш 350 (од 1ви 450 месечно) за телевизија.
Бесплатна инсталација на се, али договор на 12 месеци.

Телекабел:

6 гига, со надминување имаш две опции да задржиш брзина и да доплаќаш или да не доплаќаш и да паднеш на 0.3 мегабита
500 денари ( дали ќе доплаќаш или не твој избор)
секако исто плаќаш телевизија нема покачување на цената (сега за сега)
2000 модем, 300 инстал телевизија + 300 инстал интенрет = 2600 од старт, али немаш обврска да потпишеш 12 месеца договор

:uvo:
Ај сега хитно помош ќе ве молам. Додека не сум се залетал , оти па ми треба и интенретот.
Телекабел.

Гледај вака, и да ти искочи нешто корисно после, од некој провајдер, можеш одма да прекинеш со телекабел (немаш договор) и да си се префлиш на друг.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Кај овие пак услов ти е да ставиш телефон.
Без услов за телефон или телевизија имаш wadsl и нешто се слуша за wimax.
Али ако незнаеш што е најдобро тогаш прашај што е најкористено.
За последниве две безжични услуги, нови се, без конкуренција и биди сигурен дека нема да добиеш пазарни цени на услугите.
И јас моментално сум на истата дилема и сега за сега поевтино ми е да плаќам плус телевизија одколку да плаќам претплата за фиксен телефон ( изгор фосилна тортура за новчаникот).
Сеуште не сум решил, но повеќе ме влече накај Кејблтел ради тоа што не сакаат пари за приклучивање.
Ако има некој поискусен нека каже кој интернет провајдер во моментот е поповолен во Скопје.
Кејблтел:
10 гига, со надминување нема доплата, али паѓаш од 4мегабита на 0.3 мегабита.
500 денари се на се месечно.
мораш 350 (од 1ви 450 месечно) за телевизија.
Бесплатна инсталација на се, али договор на 12 месеци.

Телекабел:

6 гига, со надминување имаш две опции да задржиш брзина и да доплаќаш или да не доплаќаш и да паднеш на 0.3 мегабита
500 денари ( дали ќе доплаќаш или не твој избор)
секако исто плаќаш телевизија нема покачување на цената (сега за сега)
2000 модем, 300 инстал телевизија + 300 инстал интенрет = 2600 од старт, али немаш обврска да потпишеш 12 месеца договор

:uvo:
Ај сега хитно помош ќе ве молам. Додека не сум се залетал , оти па ми треба и интенретот.
Само да додадам нешто за телекабел, брзината е до 6 Mb/s иако пишува 4 Mb/s. И уште нешто, за пакетот со намалување брзина пишува едно, а добиваш друго. Само ќе кажам you get more than you bargained for :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom