Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Дали имаш инсталирано кодеци? K-lite или нешто слично, треба под тоа име да бидат инсталирани во контрол панел.

Ако имаш, избриши ги, и инсталирај ги овие, кога ќе те предупреди дека ги немаш потребните Direct X верзии кои можат да ти бидат потребни за пуштање на некои фajлови, т.е. кога инсталерот ќе ти даде опција да продолжиш секако, избери no, и кога ќе ти даде опција да ја посетиш страната за данлоуд, стисни yes... симни го Direct X фајлот, стартувај го фајлот кој ќе го симнеш, ќе почне да инсталира....и кога ќе заврши самиот процес, продолжи со инсталацијата на самите Кодеци/Exe фајлот - CCCP кој претходно го симна.

Кога сето ова ќе заврши, рестартирај го компјутерот и пробај да пуштиш видео, напиши дали ова помогна.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Незнам точно за каде е проблемов, дали овде или во темата за T-home ADSL тоа шо е, но ајде нека е овде.

Значит нешто ме зафркаваат google chrome-от. Кога ќе отворам, ми пишит ова:

Unable to connect to the proxy server

A proxy server is a server that acts as an intermediary between your computer and other servers. Right now, your system is configured to use a proxy, but Google Chrome can't connect to it.

Here are some suggestions:

  • If you use a proxy server, check your proxy settings or check with your network administrator to make sure the proxy server is working.
  • If you don't believe you should be using a proxy server, try the following steps: Go to Wrench menu > Options > Under the Hood > Change proxy settings > LAN Settings and deselect "Use a proxy server for your LAN."
Error 130 (net::ERR_PROXY_CONNECTION_FAILED): Proxy server connection failed.
Како да го поправам ова?

Е сега шо имат врска adsl со chrome-ов. Па исто ми кажуваше на chrome-от пред да го конектирам интернетов ова proxy шо е, но кога ќе го конектирав се си беше во најдобар ред. Сега работата е шо откако ми прегоре рутерот и ми стадоа нов рутер, неможам да го конектирам интернетов со username и pass и ме зафркава chrome-ов (и internet explorer, за други програми колку шо имам видено не). Се јавувам за да видам шо е работава во интернет служба и овај ми викат демек на рутер неможе да се конектира интернетот, туку само си има (како шо имам сега на mozilla.) И му викам дека на претходниот рутер можев да се конектирам и незнаеше шо да ми речит и ми вика од компјутерот ти е нешто, ама јас не вервам да е од PC нешто, бидејќи пред тоа се си беше во најдобар ред....

Малце подолго ова, но мораше целата приказна да напишам. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
не си ми баш најјасен но го направи ли ова?

Go to Wrench menu > Options > Under the Hood > Change proxy settings > LAN Settings and deselect "Use a proxy server for your LAN."
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
не си ми баш најјасен но го направи ли ова?

Go to Wrench menu > Options > Under the Hood > Change proxy settings > LAN Settings and deselect "Use a proxy server for your LAN."
Еј, сум заборавил да напишам дека НЕ сум го направил ова т.е. незнам каде се наоѓа... Може помош? :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.202
Поени од реакции
34.435
се обидов да не бидам мрза и барав едно 30 страни наназат низ темава ама без успех...

Имам интернет од CableTel во Велес и одкако ке се уклучи ком. при отварање на пребарувачот само се редиректира на страна на https://clients.cabletel.com.mk/lanlogin/index.php одкако ке се најавиш со Корисничко и лозинка се воспоставува врска и си добиваш интернет.
Е сега јас имам дома рутер Linksys кој што сакам да го поврзам и да можам да имам низ цел стан итернет арно ама нешто неправам како што треба :(
Кабелот од кабловкската е поврзан на рутерот од cableTel и од Ethernet портата го врзав кабелот во Linksys рутерот и одтука со кабел во компјутерот и нема интернет нит на ком нит пак wifi на лаптопот ...
Пробав и директно во Linksys рутерот да го врзам каблот од кабловската пак ништо....
Се јавив кај нив ми кажаа дека требало да ја додадам мак адресата од linksys во нивниот рутер незнам како се прави ова ама неможам пак ниту да влезам во рутерот :(
Help
Имаш пристап до Linksys рутерот за да чепкаш во подесувањата, или не?
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
Значи вака.
Кога пишам на мсн, и некој ми даде линк, и кога ке кликнам на него линкот ми го отвара во internet explorer(стариот пребарувач) а јас користам Мозила, има ли некој начин да направам кога ке ми пуштат линк кога ќе кликнам и линкот да ми се отвара во Мозилата?

Фала однапред. = )
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Значи вака.
Кога пишам на мсн, и некој ми даде линк, и кога ке кликнам на него линкот ми го отвара во internet explorer(стариот пребарувач) а јас користам Мозила, има ли некој начин да направам кога ке ми пуштат линк кога ќе кликнам и линкот да ми се отвара во Мозилата?

Фала однапред. = )
Што оперативен имаш XP или 7?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Значи вака.
Кога пишам на мсн, и некој ми даде линк, и кога ке кликнам на него линкот ми го отвара во internet explorer(стариот пребарувач) а јас користам Мозила, има ли некој начин да направам кога ке ми пуштат линк кога ќе кликнам и линкот да ми се отвара во Мозилата?

Фала однапред. = )
Најверојатно треба Мозилата да ја наместиш како стандарден пребарувач.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Значи вака.
Кога пишам на мсн, и некој ми даде линк, и кога ке кликнам на него линкот ми го отвара во internet explorer(стариот пребарувач) а јас користам Мозила, има ли некој начин да направам кога ке ми пуштат линк кога ќе кликнам и линкот да ми се отвара во Мозилата?

Фала однапред. = )
колку што се сеќавам тоа може да се деси поради 2 причини
1. не ти е наместен фајрфокс да ти биде default browser(tools -> options -> advanced -> check now доле десно)
2. иако е наместен фајрфокс да е default browser, internet explorer работи во позадина (task manager(ctrl+alt+del) -> processes -> iexplorer.exe десен клик end process)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
колку што се сеќавам тоа може да се деси поради 2 причини
1. не ти е наместен фајрфокс да ти биде default browser(tools -> options -> advanced -> check now доле десно)
2. иако е наместен фајрфокс да е default browser, internet explorer работи во позадина (task manager(ctrl+alt+del) -> processes -> iexplorer.exe десен клик end process)
Ова ми помогна до првото беше, не ми е била наместена мозилата како deafult browser. Фала на помошта.
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
2
Зошто преку mozilla не ми отвара google? Ми го покажува ова: google.JPG
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Зошто преку mozilla не ми отвара google? Ми го покажува ова:Прегледај го приврзокот 32118
од кога почна да ти се случува ова? дали имаш нешто променето, си апдејтирал фајрфокс, си инсталирал некој add on и слично?
можно е да е некој вирус, можно е да е некое багче што ќе се среди при реинсталирање на фајрфокс
пробај реинсталирај ја
ако не бива, скенирај со malwarebytes, hitman pro(ќе ги најдеш на гугл) и твојот антивирус
 
T

Torchyrus

Гостин
Ахх не научија луѓето дека вакви теми не се отвараат и не научија ... е вака само ремет може да им маваат за се и сешто :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom