Инсталирање на О.С. на "notebook" со помош на усб . Проблем

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
океј како и да е знам дека на десктоп ПЦ со 1 гига рам коа ке ставиш седмица и плус некој програм значи скајп месинџер флеш плеар бс и слични основни работи почнува уште на старт да кочи... поразлично е кога имаш 4 гига и 2 гига нели? не реков дека нема да работи али сепак ке биде поспор
А како тогаш на компјутер со Athlon 3200+ и 1 гига рам со WIN7 32bit-ен си фураше со уклучен Фајрфокс, МСН, и WMP?
Нормално дека ако ставиш уште гига-два рам ќе забележиш разлика ако ти се уклучени повеќе програми, (голем удел има и процесорот) но зборот ми беше дека и на компјутер со гига рам и еднојадрен процесор може слободно да се инсталира WIN7 32bit-ен и да е доволно за просечниот корисник (сурфање, слушање музика, МСН, некоја стара игрица итн.)

Аман веќе еднаш засекогаш расчистете со митовиве за WIN7 и тоа дека XP бил подобар и постабилен, побрз... баш спротвното е реалноста.
 

Troj4e

Знаменосец
Член од
24 април 2009
Мислења
157
Поени од реакции
4
сега ми нема wireless.како да го подесам може знае некој?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин

Troj4e

Знаменосец
Член од
24 април 2009
Мислења
157
Поени од реакции
4
Мило ми е дека успеа :)

--- надополнето ---


Како мислиш ти нема Wireles?
Ги инсталираше сите драјвери ?
baram drajveri i gi instaliram ama nz dali se tocni
mi dava "no supported wireless adapters alailable on your system"
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
baram drajveri i gi instaliram ama nz dali se tocni
mi dava "no supported wireless adapters alailable on your system"
Ги симна од официјалната страна драјверите? Ако нејќе со тие пробај со Driver Маgician да симнеш драјвери.
Ќе ти треба лиценвирана верзија и од опциите Update> Driver Update ( или Update Drivers ) одбери Windows XP и остај нека бара и симни ако најде нешто за wireless.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
А како тогаш на компјутер со Athlon 3200+ и 1 гига рам со WIN7 32bit-ен си фураше со уклучен Фајрфокс, МСН, и WMP?
Нормално дека ако ставиш уште гига-два рам ќе забележиш разлика ако ти се уклучени повеќе програми, (голем удел има и процесорот) но зборот ми беше дека и на компјутер со гига рам и еднојадрен процесор може слободно да се инсталира WIN7 32bit-ен и да е доволно за просечниот корисник (сурфање, слушање музика, МСН, некоја стара игрица итн.)

Аман веќе еднаш засекогаш расчистете со митовиве за WIN7 и тоа дека XP бил подобар и постабилен, побрз... баш спротвното е реалноста.
добро бе другар.. и ти и сите други.. дали вие читате воопшто??? каде пишав јас дека нема да го тера виндоусот ??? реков дека ке работи со намалена снага затоа што убаво си кажа и процесорот и рамот имаат голем удел... од рамот многу логично е да се искористи повеќе простор затоа што со самото подигање на виндоусот седмицата јаде нешто помалку од 1 гига кај ти е мсн кај ти е мозила и слични ствари.. овие 3 трошат голем дел од рамот.. башка процесорот се оптеретува повеќе затоа што има сложени задачи да извршува - е тоа е муабетот сега гледај пак реплицирај ми и кажи ми дека сум рекол дека седмица енма да фати на школки нотбук
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
добро бе другар.. и ти и сите други.. дали вие читате воопшто??? каде пишав јас дека нема да го тера виндоусот ??? реков дека ке работи со намалена снага затоа што убаво си кажа и процесорот и рамот имаат голем удел... од рамот многу логично е да се искористи повеќе простор затоа што со самото подигање на виндоусот седмицата јаде нешто помалку од 1 гига кај ти е мсн кај ти е мозила и слични ствари.. овие 3 трошат голем дел од рамот.. башка процесорот се оптеретува повеќе затоа што има сложени задачи да извршува - е тоа е муабетот сега гледај пак реплицирај ми и кажи ми дека сум рекол дека седмица енма да фати на школки нотбук
Не ми се оди офтопик ама...
WIN7 32битниот на горе споменатиот компјутер зимаше 500мб рам. Тие 500мб се кеширани за некои процеси у заднина. Ако се уклучи некоја позахтрвна апликација, WIN7 (а и Виста) ослободуваат некое количество рам, коешто се користи за понебитни процеси. Кога ќе ја исклучиш таа апликација/програма, WIN7 повторно употребува дел од слободниот рам за процесите у заднина, значи нема неискористен рам. Колку што повеќе рам имаш - толку повеќе ОС користи колку што може за тие процеси. Се случувало на компјутер со 8гб рам WIN7 да користи 2гб рам на ајдл. Сега, кај мене, седмицава (64битна) користи 1гб рам на 4гб рам.
Ете, тоа е објаснувањето за WIN7/Vista, зошто толку повеќе рам користат на ајдл од XP. Не се остава неискоритен рам како кај XP.
Пак се извинувам за офтопик, ако сакаат модераторите може да се префрлат моите постови и соодветните постови на александар во темата за Windows 7.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не ми се оди офтопик ама...
WIN7 32битниот на горе споменатиот компјутер зимаше 500мб рам. Тие 500мб се кеширани за некои процеси у заднина. Ако се уклучи некоја позахтрвна апликација, WIN7 (а и Виста) ослободуваат некое количество рам, коешто се користи за понебитни процеси. Кога ќе ја исклучиш таа апликација/програма, WIN7 повторно употребува дел од слободниот рам за процесите у заднина, значи нема неискористен рам. Колку што повеќе рам имаш - толку повеќе ОС користи колку што може за тие процеси. Се случувало на компјутер со 8гб рам WIN7 да користи 2гб рам на ајдл. Сега, кај мене, седмицава (64битна) користи 1гб рам на 4гб рам.
Ете, тоа е објаснувањето за WIN7/Vista, зошто толку повеќе рам користат на ајдл од XP. Не се остава неискоритен рам како кај XP.
Пак се извинувам за офтопик, ако сакаат модераторите може да се префрлат моите постови и соодветните постови на александар во темата за Windows 7.
+1
Windows 7 starter стави си и фурај
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
пффффффффф стај си стартер и земи пиштол убиј се.. ни позадина неможеш да смениш за друго да не праиме муабет..
Тоа да, али ко шо прочитав многу помалце перформанси бара. Ако не е така ондак да си пукнам ultimate или home premium на нетбуков (али па starter-ов ми е лиценциран)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
А за каква намена користите нетбук вие? :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
А за каква намена користите нетбук вие? :)
Пер ја иам нетбук у права мисла на зборот :) За нет xD

Што OS и антивирус би ми препорачале за копиљов?
Иначе стартеров ме боли кур шо нема позадина, и онака сум на Windows classic без позадина (плаво дифолт).
Мене ми е да го извадам максимумот да не го мачам при музика + нет.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Пер ја иам нетбук у права мисла на зборот :) За нет xD
Што OS и антивирус би ми препорачале за копиљов?
Иначе стартеров ме боли кур шо нема позадина, и онака сум на Windows classic без позадина (плаво дифолт).
Мене ми е да го извадам максимумот да не го мачам при музика + нет.
И тоа е поентава.Се користи само за интернет, музика, нешто тескт ова она и тоа. Така да о.с за нетбук е Ubuntu или Стартер-home верзија од било коj Windows. Се повеќе е непотребно.

Иначе за тоа можеш nod32, avast, или norton :) Добри се и не оптеретуваат многу.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И тоа е поентава.Се користи само за интернет, музика, нешто тескт ова она и тоа. Така да о.с за нетбук е Ubuntu или Стартер-home верзија од било коj Windows. Се повеќе е непотребно.

Иначе за тоа можеш nod32, avast, или norton :) Добри се и не оптеретуваат многу.
Пер стаив убунту.
HELL ITS SLOW.
Сериозно, никогаш не би помислил дека ќе го кажам ова али светлостни години е седмицата побрза од 11.04.
Сакам да пробам eeexubuntu (сепак eeepc иам), би требало да ја шие седмицата.
Ако не, ќе му симнам капа на виндоусов.

А за антивирусиве, нод си е кул го иам на десктопот али некад мислам дека премногу зиам ресорси.
Нортон еднаш и никад више (бил добар, сеа е за у корпа (ресорси јаде ко слон)).
А аваст едноставно не ми е доволно професионален. Некако многу фушерајски ми е направен.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Пер стаив убунту.
HELL ITS SLOW.
Сериозно, никогаш не би помислил дека ќе го кажам ова али светлостни години е седмицата побрза од 11.04.
Сакам да пробам eeexubuntu (сепак eeepc иам), би требало да ја шие седмицата.
Ако не, ќе му симнам капа на виндоусов.

А за антивирусиве, нод си е кул го иам на десктопот али некад мислам дека премногу зиам ресорси.
Нортон еднаш и никад више (бил добар, сеа е за у корпа (ресорси јаде ко слон)).
А аваст едноставно не ми е доволно професионален. Некако многу фушерајски ми е направен.

хахаха пер не ме заебавај убунти ти е спор а седмица е побрз.. тоа ти е нешо ко да кажеш дека македонија поубави улици и патишта од германија на пример.. нема логика.. инаку ја кај шо и да сумн правел сум стаал седмица ултимејт а за антивирус твој избор си е.. сакаш касперски аваст авира.. шо сакаш инаку ја дома сериозно не инсталирам антивирус зашо увек проаѓа некој црв и ме нервира искрено тоа. и без антивирус ми е океј. не ми праи ништо проблем копмиутеров не ми успорува не ми рпаи аплоад даунлоад.. океј си е све
 

Kajgana Shop

На врв Bottom