Имот и начин на заработување

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
За првиот дел од насловот (имот и имање) се подразбира што поседувате... на пример 2 куќи, 1 кола, 3 камиони, 2 стана, значи тука спаѓаат недвижностите, ниви, плацови и превозни средства.
За вториот дел: некој што сака да каже на кој начин заработува, дали приватно работи со производство, трговија, превоз или било што или пак работи некаде државно. Со ова би се поттикнал народот или би им дошла некоја идеја за да започнат некој бизнис :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Мислам дека темава е многу приватна и нашиот менталитет е таков да нема да каже никој од членовите на форумот што имаат и како работат ,сигурно тешко работат и заработуваат.

А за потик на народот тешко е само идеја треба многу многу работа и прави луѓе да почнеш да заработуваш .
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
За првиот дел од насловот (имот и имање) се подразбира што поседувате... на пример 2 куќи, 1 кола, 3 камиони, 2 стана, значи тука спаѓаат недвижностите, ниви, плацови и превозни средства.
За вториот дел: некој што сака да каже на кој начин заработува, дали приватно работи со производство, трговија, превоз или било што или пак работи некаде државно. Со ова би се поттикнал народот или би им дошла некоја идеја за да започнат некој бизнис :)
imam dukan u aerodrom 40 m^2, a toa kuka stan kola nema nisto za biznis da koristi
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
темата е баш супер и плус тоа над 90 % на форумот сe со ник, и не би им пречело да споделат.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
На мое име нема недвижности и возила. Иако моите имаат стан и куќа јас сум под кирија немам кола имам точак десто брзинец и тоа. Ама затоа имам дестина кила сребро и нешто злато, малку МК акции и 1000 евра кеш. Работам за приватна индустриска компанија ама во државна институција.
 
M

Mussolini

Гостин
до сега шо прочитах се ми личеше на курчење мада и самата тема е преодредена да оде у таа насока. нзм зш ама тка е...
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Ne te viknav licno tebe da komentiras, ima luge koi baraat ideja i pottik za da pocnat nesto :) A ima i luge koi sakaat da dokazat i da kazat deka navistina imaat nesto napraveno vo svojot zivot, specaleno zaraboteno :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
до сега шо прочитах се ми личеше на курчење мада и самата тема е преодредена да оде у таа насока. нзм зш ама тка е...
ај те молам објасни ни на нас пошо сме ние глупи и не разбираме - зашо мислиш дека е курчење? според што го донесе овој заклучок страшно ме интересира

инаку на темава. лично на мое име немам ништо. на име на дедо ми гласи куќава во која сеуште живееме која има од прилика 70 максимум до 75 квадрати а ја купил у далечната 64та кога државата продавала бараки ( по земјотресот нели ). дворново место од некои си 300 квадрата е ничиво моментално :) малку смешно т.е не е ничиво иу соопственост на државата е па сеа бркама некоја работа по општиниве да го откупиме. ахх да имаме 2 коли од кои 2те гласат на татко ми али едната е за мене. неговата е нисан сани мојава застава 101 и тоа е тоа. ништо посебно ништо специфично и повеќе вредно.

а за да заработи човек во денешно време со стандардна плата и поштена работа е речиси невозможно.. познавам луѓе кои имаат стаж по 30+ години и едвај собрале пари да купат некоја нова кола и таа на кредит до некои си 10/12 000 евра
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Работи за 11.000 (+ ако даваат за храна и геврек некој денар), во некое министарство, а е вработен преку фирма посредник.
Индустриска компанија?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ај може ќе објасни :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom