Името на Господ

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Ме интересира дали некои знае како му е правото име на Господ. Баш ме интересира, со другар нешто не се сложуваме со мислењата.
Дали се вика Јехова или пак нема име. ?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Нема име
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Лејди Исус христој е божји син т.е.син на богот тој прашува како се вика богот,ако добор разбрав?
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Desette Bozhji Zapovedi
  1. Jas sum Gospod Bog tvoj, da nemash drugi bogovi osven mene.
  2. Ne pravi idol ili slika od ona shto e gore na neboto, shto e dolu na zemjata i shto e vo vodata, pod zemjata, ne im se poklonuvaj i ne im sluzhi.
  3. Ne go izgovaraj naprazno imeto na Gospoda, tvojot Bog.
  4. Spomnuvaj si za denot na odmorot za da go praznuvash, shest dena raboti I svrshi si gi site raboti, a sedmiot posveti si go na Gospoda, tvojot Bog.
  5. Pochituvaj go tvojot tatko i tvojata majka za da ti bide dobro i da pozhiveesh dolgo na zemjata.
  6. Ne ubivaj.
  7. Ne pravi preljuba.
  8. Ne kradi.
  9. Ne svedochi lazhno protiv svojot blizhen.
  10. Ne pozheluvaj nishto shto e tugjo.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Исус Христос е името на синот божји. Лејди си напиша најубаво тоа е нема друго што!
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Ме интересира дали некои знае како му е правото име на Господ. Дали се вика Јехова или пак нема име. ?
Бидејќи Старозаветната Библија е пишувана на еврејски, Јахве (Јехова) е само еден од називите за Бог. Потекнува од хеб. Jehveh.
Станува збор за еврејскиот и христијанскиот Бог, а доколку ова прашање му го поставиш на муслиман, нормално ќе ти одговори Алах.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Zaludno e da mu go znaeš imeto, nema da dojde i nema da go vidiš ako go povikuvaš bez vera. Ne e odgovor na temata no toa e.

Mojsej: No što da im rečam, koj si ti?
Gospod: Jas sum onoj koj što sum. Koj što bil i ke bide.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Бидејќи Старозаветната Библија е пишувана на еврејски, Јахве (Јехова) е само еден од називите за Бог. Потекнува од хеб. Jehveh.
Станува збор за еврејскиот и христијанскиот Бог, а доколку ова прашање му го поставиш на муслиман, нормално ќе ти одговори Алах.
Samo da dodadam: Bog nikogas ne se imenuval sam sebesi. Jehveh vo prevod od evrejski znaci BOG.
I razgranicete edno: Bog e Bog. Gospod e Isus Hristos. Svetiot duh e Svet duh. Site zaedno go pravat Svetoto trojstvo: Otecot, Sinot i Svetiot duh
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Господ се објавува со повеке имиња како Адонај, Јехова, Ел Ел Шадеј, Ел Рои, Ел Шалом итн.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Додека пак јас мислам дека темава не е за мајтап.
Со усул тројчка:helou:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Исус е божји пратеник,не е ниту Бог, ниту син божји.
Еј од каде ова, те молам кажи ми!!!
Исус е Божјиот Син и е Бог, зашто Бог е совршено тројство составен од Таткото, Синот и Светиот Дух.
Мислам барем вака писува во Божјото Слово, а за твојава теорија стварно не знам од каде ти е.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Neznam dali ima konkretno ime.. Ali vsusnost pod Gospod se podrazbira: Otecot, Sinot i Svetiot Duh..
Otecot e najvrhovnata nebesna sila.. Sto ne sozdala site nas..
Isus e sinot sto pridonel najmnogu za sirenje na religijata
A Svetiot Duh e toj sto ni dava zivot na site nas..
Zatoa dobro e kazano..
Karaj po otecot i sinot.. Ke ti se prosti.. No nikogas nemoj da karas po Svetiot Duh.. Toj grev ne se prostuva.. Svetiot Duh e toj sto ne sozdava..
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Господ се објавува со повеке имиња како Адонај, Јехова, Ел Ел Шадеј, Ел Рои, Ел Шалом итн.
Mарина дефинитивно има најдобро објаснување за името на Господ
еве мало надополнување:
SABAOTH - (Бог на војските)
SHADDAI - (семоќниот Бог)
SHALOM - (Бог на мирот)
SHEKHINAH - (се мисли на Бог кој престојува(живее) меѓу луѓето)
Ги има уште спрема Евреите постојат седум имиња ..
Може уште и едно,две помалку познати:
BOREH - (творец)
ADON OLAM - (господар на светот)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom