Името на Господ

Член од
18 јули 2007
Мислења
45
Поени од реакции
1
hm

mislam deka muslimanite go smetaat Isus za bozji prorok te pratenik na isto nivo so Muhamed i deka Isus e toj shto ke go najavi krajot na svetot
a inaku kako hristijanin cvrsto veruvam deka Isus e Bozji sin,a deka ne treba da se spomnuva Bozjoto ime naprazno i toa e moj cvrs stav i mislam deka e sramot eve pogotovo Srbite shto vo sekoja pcovka nego go stavaat,zalno e za dushite na takvite
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
45
Поени од реакции
1
Pozdrav

sakam iskreno da gi pozdravam site onie koi na temata religija sebesi se iskazuvaat jasno i so znaenje na vistinski hristijani,takvite retko se naogaat.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
kobra17 напиша:
GOSPOD GO NEMA LUGE RAZBERETE EDNAS AKO TOLKU E GOSPOD DOBAR I IM POMAGA NA LUGETO STO NE MI DADE FERQARAI DA VOZAM KOGA GO ZASLUZUVAM NEGO LI NEKOJ KLOSARI STO NE MRDNALE VO ZIVOTOT SO MAL PRST IMAAT SE GOSPOD GO NEMA GOSPOD NE RABOTEL ZA MENE ZA DA IMAM JAS PARI JAS SUM RABOTEL MOJA POT TECELA TAMU A NE KE MI KAZE NEKOJ GOSPOD DAL DA IMAM DAL DEKA TI SI GO VRTEL GZOT TAMU TI SI SE POTEL NE GOSPOD I TAKA DA SE OTKAZUVAM OD TOA
vo mn golema greshka si brat.A shto ako Gospod nesaka ti nishto da ne dobiesh vo zivotot,a?Zs ne si go zasluzil...ti si samo "fali me usto za da ne te raschepam" toa shto e za tebe ke si dojdi so tek na vreme...ne ide se preku nok...a tie shto imaat pari od majka i od tatko neka ne te zagrizuva mn..tie ne se mn srekni i niv neshto mu nedostasuva.A ti ako mislish deka imash zasluzeno da dobiesh materijalno sranje..togash imash problem...zatoa ti ne veruvash vo Gospod..tuku veruvash vo PARI.....neubava stvar.....


Peace
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ne e temata za toa no dobro..
kobra17.. Sto ako Gospod saka ti SAM da go zarabotis toa Ferrari..
Ne si pomislil na Trkaloto na srekata?
What goes around.. Comes all the way back around
Vo prevod.. Ti sega ke rabotis.. No i verba vo Gospod ti treba.. Za ete.. Eden den da go dobies toa posakuvano ferrari i neznam si sto..
Tie mamini sincinja so imaat pari.. Dzabe so imaat be brat.. Si pomislil dali imaat ljubov, razum, sreka? Tesko.. Gospod odzema edno no dava drugo.. I se taka se vrti vo krug.. I ja ne veruvav vo Gospod.. No odredeni faci mi pokazaa nekoi raboti.. I stvarno.. Ako ne postoi Gospod.. Kako e sozdadena zemjinata topka i voopsto univerzumot? Kako sme sozdadeni site nei ako ne postoi Svetiot Duh?
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Samo zaradi toa shto Gospod taka sakal i taka e....


Peace
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
fala za pozdavot brat primi i ti pozdrav od eden Hristijanin...ali fintata e toa sho lugeto barat ima za Gospod da go vikaat nekako...ako toj ima samo edno ime...znachi...On e Otecot,Sinot i Svetiot Duh...ova treba da e dovolno...samo zavisi koj si ja poshtova religijata i kolku znae za nea....dzbe ke drobime nie....



Peace
 
N

Nephthys

Гостин
Еј од каде ова, те молам кажи ми!!!
Исус е Божјиот Син и е Бог, зашто Бог е совршено тројство составен од Таткото, Синот и Светиот Дух.
Бог е еден и единствен..ниту е роден ниту родил!
Зашто е Исус Божји син?Само затоа што не е зачнат од човек?
Ако е така тогаш Адам треба да биде Божји син уште повеќе од причина што него господ го создал од кал и му вдахнал дух, совршеното тројство е толку "совршено "што ни самата црка ве може да го разбере и да го објасни!

Мислам барем вака писува во Божјото Слово, а за твојава теорија стварно не знам од каде ти е.
Вистина е дека така пишува во Новиот завет кој е неколку пати изменет од страна на црквата која има изменетомногу работи и исфрлено одредени Евангелија,Петар кој се смета за еден од апостолите кој бил најблизок на Исус никогаш не рекол дека е Исус божји син...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Nitu e roden nitu rodil hm.. Da mozebi.. Ama znaes sto e Bog?
Bog e sveto trojstvo.. Edna dusa sozdadena od 3 drugi..
Zatoa i postoi toa sveto trojstvo.. I biblijata toa go vika..
OTECOT SINOT I SVETIOT DUH
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Бог е еден и единствен..ниту е роден ниту
родил!
Ова е поприфатлив Fable од тој "Бог Расплодувачот"

Nephthys напиша:
совршеното тројство е толку "совршено "што ни самата црка ве може да го разбере и да го објасни!
Од индивидуални причини оправдувам потрага по совршенството(Бог),ама ме буни нивната контрадикторност во пропагирање на недејствување во таа област со еден образ,а пишување книги полни Божји цитати и мелење Јунешко со друг...
Nephthys напиша:
Вистина е дека така пишува во Новиот завет кој е неколку пати изменет од страна на црквата која има изменетомногу работи и исфрлено одредени Евангелија,Петар кој се смета за еден од апостолите кој бил најблизок на Исус никогаш не рекол дека е Исус божји син...
Затоа Исус има име,датум на раѓање,живот(полн со David Blaine финти) и смрт.

The only thing filled with divinity is The Void.Мали сме за да одиме таму.
 
N

Nephthys

Гостин
kingenis напиша:
zs ti navreduvas ja navreduvaas muslimanskata vera nasiot prorok e MUHAMED.A.S ....I NE SE NAVREDUVAJTE OTI KE SE ZALAM NA GLAVNITE
Ваши пророци се и Авраам(Ибрахим),Мојсеј(Муса),Исус(Иса),ако си го прочитал Куранот тоа сигурно ке го знаеше,но нејсе можам само да кажам Господ да чува од приучени..исто така ако беше толку писмен ке знаеше дека Иса е еден од 5 најблиски луѓе на Алах,како и тоа дека на судниот ден ке биде испратен за да го скрши крстот со свои раце и да го убие Антихристот.

Nitu e roden nitu rodil hm.. Da mozebi.. Ama znaes sto e Bog?
Просветли ме!!
Bog e sveto trojstvo.. Edna dusa sozdadena od 3 drugi..
Zatoa i postoi toa sveto trojstvo.. I biblijata toa go vika..
OTECOT SINOT I SVETIOT DUH
Објасни ми го светото тројство!
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
zafrknata напиша:
Засрамисе од постот што си го напишал. Објаснување ќе протумачиш подолу!!!
Ок...

zafrknata напиша:
Не сум ја прочитала библијата и не сум достојна да кажам и заради тоа си молчам. Мислам дека најпаметна опција ви е и вие да си молчите:smir:
Хмм....



Ај сеа озбилно.Темата е отворена за слободно толкување.Дајте ви се молам немојте "Засрами се" да ви биде аргумент...светот е и онака заебан...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Se soglasuvam so ThugProphet..
Ako ne go razbiras Svetoto Trojstvo otvori si tema so called
"Sveto Trojstvo" Tuka treba da se zbori za Imeto na Gospod.. A nie razglabame za Svetoto Trojstvo tuka.. Zatoa sto neznaeme kolku bi mozele da krstime kako ednas edinka dusa sostavnena od 3 drugi..
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Сите офтопик постови ги избришав. Во иднина, на темава се дискутира за името, а не за тоа дали постои или не, зошто не му даде Ферари или Нокиа Н95 на некој и слично.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Сите офтопик постови ги избришав. Во иднина, на темава се дискутира за името, а не за тоа дали постои или не, зошто не му даде Ферари или Нокиа Н95 на некој и слично.
Не си ги избришал сите.. Ама ај..
Инаку.. Светото Тројство нема никаква врска со името на Бог. Во Светото Тројство е наречен Отецот, затоа што од Негова волја е зачнат Исус Христос, кој пак заедно со Отецот и Светиот Дух го прават тоа Свето Тројство. НЕ МЕШАЈТЕ БАБИ И ЖАБИ!!!! Бог е Бог! Во секоја религија е различно именуван. Кај нас е само како Бог. И ако барате превод од секој јазик, каде Бог е именуван, ќе добиете еден превод за секое име: БОГ!
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
ThugProphet greska si.. Isus ne e zacnat po volja na OTECOT.. Tuku po volja na svetiot duh. Toj e toj sto dava dusa i zivot voopsto na sekoe telo.. Toa ti sto go vikas BOG e OTECOT vsusnost.. Biblijata ke spomnuva nekoe Sveto Trojstvo pod imeto na GOSPOD onaka BEZ VRSKA?????????????
Abe ajde brat.. Znam deka ti veruvas samo vo Otecot.. No pratejki se po Biblijata ke znaes deka rabotite i tamu ne se objasneti taka.. Bog e SVETO TROJSTVO.. Edna dusa sozdadena od 3 drugi kao sto kazav 41364641351 pati do sega.. Toa koe e imeto na OTECOT oddelno.. NEZNAM iskreno.. Mozebi ima ime kako EDINKA.. No nemoze da se globalizira kako takov voopsto.. Kako Gospod - Toj e sveto trojstvo.. Nisto poveke.. Nema konkretno DRUGO ime..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom