Има ли се уште такви женски што се чуваат за прва брачна ноќ?

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
има... на 1000 примери по 1 МОЖДА да се најде. прпл пума погоре убаво си кажа. не е за верување некој/а на 20 години да немал љубовна врска или секс или воопшто дечко/девојка. атоа дека се „шијат“ пре да се земат ми е најглупава ствар што може да постои. конкретно кај албанците во некои средини гледаат на вакви работи. па добро да ве прашам. ако некое машко албанец и неоја девојка албанка се земат. дали е праведно само жената да немала никакви сексуални односи додека машкото има барем со 1 најмалце спиено? ова му доаѓа нешто како јас смеам а ти несмееш. апсурдно е и бизарно!
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
Еве ја ќе ти одговорам за мене. Не е некакво признание, туку мажот ја сака жената само за себе, едноставно мој е хименот, јас сум тој што треба да го контролира, се додека тоа девојка решила да го помине животот со мене. Така да се што има она, ми припаѓа мене, а се што имам јас и припаѓа нејзе.

Ја би се плашел од девојка што има поминато пред мене едно 4-5 дечки, знаеш зошто? Затоа што она веќе е научена на тој занает, едноставно курва е, и во секој момент би те изневерувал ако најде некаде подобар од тебе. Јас можам да и бидам подобар од тие 4-ца пред мене, но што правиме ако се сретне со некој подобар од мене? Треба ли јас на тоа да му ја мислам?
--- надополнето: 28 декември 2011 во 17:53 ---


Не се согласувам, жена ако го сака доволно својот маж и на кому му се ветила дека ќе биде со него и само со него, бар според мене и јас работам на тој принцип, додека ти и даваш доволно љубов и внимание нема таа што да бара други, во тој случај ако не ја бива може ти да почнеш да бараш друга а? Замисли трансформациите после бремености, пораѓаи колку си ти сигурен дека ќе останеш со неа и дека таа може да смета на тоа дека ти ќе си и само нејзин? Дискутабилно малце, сигурно и ти не влегуваш невин во тој брак, гарант си поминал некоја претходно, и тука има страв за невестата твоја дека нема да ги исполни очекувањата, значи ништи не менува минатото, треба да работиш во сегашноста за да ја видиш нишката на иднината.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Мене не ми претставува проблем ако одлучила девојка да си се чува за прва брачна ноќ тоа е нејзин избор, нејзино тело (химен) што сака ќе прави со него, ме чуди онаа работа што толку е трофеен тој пуст химен кај маживе наши, албанци, турци и сите ред редум, тоа сакам некој маж да ми каже, признание дека во иднина само тој ќе и е, вечен завет? мене па баш од таква би ми било страв од коа ќе ја брцнат после тоа да се изгуби и да види што всушност пропуштила па да удир мака на „веселби“.
Не е до хименот. Посветеноста и вредноста да се сочуваш за оној што вреди. Затоа потајно секој маж сака таква девојка.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
Не е до хименот. Посветеноста и вредноста да се сочуваш за оној што вреди. Затоа потајно секој маж сака таква девојка.
Јас разбирам дека ние луѓето сме страшни егоисти, и дека се сакаме за себе, но колку сме спремни истото да го пружиме на другиот ? тука не штимаат работите, за да една девојка биде горда со себе и ја сочува нејзината невиност (читај химен) во денешно време што би добила како возврат љубов да не? жими таквото, ќе земе некоја блесавотина кај што ќе ја изневерува оти нема да е „курва в кревет“ туку и ќутек може да јаде згора на се (со чест на исклучоците), за тоа велам кога давам давам од срце, исто кога и сакам некого, не ми значат неговите бивши и колку прошол, нит него не треба да му значи истото врзано за мене се додека давам се од мене и градам љубовта уште да биде посилна, веќе ништо не е репер и да како што кажаа погоре колегиве форумџии сега на клиника и ги шијат така да и хименот веќе не држи вода.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Јас разбирам дека ние луѓето сме страшни егоисти, и дека се сакаме за себе, но колку сме спремни истото да го пружиме на другиот ? тука не штимаат работите, за да една девојка биде горда со себе и ја сочува нејзината невиност (читај химен) во денешно време што би добила како возврат љубов да не? жими таквото, ќе земе некоја блесавотина кај што ќе ја изневерува оти нема да е „курва в кревет“ туку и ќутек може да јаде згора на се (со чест на исклучоците), за тоа велам кога давам давам од срце, исто кога и сакам некого, не ми значат неговите бивши и колку прошол, нит него не треба да му значи истото врзано за мене се додека давам се од мене и градам љубовта уште да биде посилна, веќе ништо не е репер и да како што кажаа погоре колегиве форумџии сега на клиника и ги шијат така да и хименот веќе не држи вода.
Разбирам. Но никогаш не смее да се губи надеж. Девојките кој се запознаени со себе и ја знаат сопствената вредност, можат лесно да препознаат "блесавина" зашо не е комплементарно со нивните внатрешни вредности, на маж достоен за нивната љубов и химен, исто и за машките кои бараат достојна партнерка кој сакаат да го поминат животот со неа, зашо внатре сите знаеме девојка која се сочувала за мажот е нешто посебно, едноставно вреска лојалност и верност.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
Разбирам. Но никогаш не смее да се губи надеж. Девојките кој се запознаени со себе и ја знаат сопствената вредност, можат лесно да препознаат "блесавина" зашо не е комплементарно со нивните внатрешни вредности, на маж достоен за нивната љубов и химен, исто и за машките кои бараат достојна партнерка кој сакаат да го поминат животот со неа, зашо внатре сите знаеме девојка која се сочувала за мажот е нешто посебно, едноставно вреска лојалност и верност.
Ах, само колку јас лично познавам кој што се сочувале до бракот па после тоа парче се напрајле не си свесен, туку секој со својте гледишта, не осудувам секој има право на свој избор се надевам дека ќе го најдете она што го барате, гуд лак :)
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Јас разбирам дека ние луѓето сме страшни егоисти, и дека се сакаме за себе, но колку сме спремни истото да го пружиме на другиот ? тука не штимаат работите, за да една девојка биде горда со себе и ја сочува нејзината невиност (читај химен) во денешно време што би добила како возврат љубов да не? жими таквото, ќе земе некоја блесавотина кај што ќе ја изневерува оти нема да е „курва в кревет“ туку и ќутек може да јаде згора на се (со чест на исклучоците), за тоа велам кога давам давам од срце, исто кога и сакам некого, не ми значат неговите бивши и колку прошол, нит него не треба да му значи истото врзано за мене се додека давам се од мене и градам љубовта уште да биде посилна, веќе ништо не е репер и да како што кажаа погоре колегиве форумџии сега на клиника и ги шијат така да и хименот веќе не држи вода.
Многу се фаќате за тој химен. Не е толку тоа битно, битно е тоа што таа имала други пред тебе што според мене не е жена на место. Значи битен е бројот на партнери, а некој химен и како што рековте и сами тој се шие. А за нејзината историја се дознава во МК, една шака народ сме. Мене не ми пречи, секој нека прави што сака и нека има партнери колку сака, али ја таква жена не земам.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Abe deneska vo sekoja ljubovna vrska(decko/devojka), kako i vo sekoj brak(maz/zena t.e. soprug/sopruga) mora da ima nekoj sto kje svrlja nastrana, ne mislam samo na gledanje i smeskanje, tuku na ona drugoto .... mora da ima eden, ili maskoto ili zenskoto, koe kje ja usere rabotata t.e. kje izneveri, ili ednas ili povekje pati ili non-stop kje go pravi toa, ednostavno na nekoi lugje(ne na site) im vrti opaskata i prasanje na vreme e koga kje istresat nekoja glupost !!!
Od sto najmnogu propagjaat ljubovnite vrski, kako i brakovite ??? nema vrska toa ekonomii, pari, rabota, stambeno prasanje i.t.n. najcesta pricina e IZNEVERUVANJETO, ili od strana na deckoto/mazot, ili od strana na devojkata/zenata !!! Ednostavno nekoi lugje takvi se, takvi si se ragjaat i takvi kje si umrat, ne site sekako, ne generaliziram !!!
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Па мислам дека доколку би имало таква женска особа, таа највероватно има проблем од ментален аспект, живее во дом за особи без родители, можеби не гледа, не слуша, или има некој посериозен инвалидитет. Затоа многу незгодно е да се праша вакво нешто, со оглед на тоа што 100% ги има таквите женски, но..........
Ова е реалноста. (99,99999~%)
Е сега, има и друга страна, односно постојат и нормални ликови на женски - тинејџерки произведени во Холивуд, кои родителите преку филмови и серии ги користат како пример и совет за нивните деца, дирекно влијаат на нивната социјализација во опшеството, и ризиците кои ги демнеаат од типот на прерана бременост, полови болести, психички пореметувања...итн итн.
Али ова како што кажав е само една добра приказна во филм за деца и тинејџери.
Па луѓе, нели 21век е? Или грешам? ....
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
Разбирам. Но никогаш не смее да се губи надеж. Девојките кој се запознаени со себе и ја знаат сопствената вредност, можат лесно да препознаат "блесавина" зашо не е комплементарно со нивните внатрешни вредности, на маж достоен за нивната љубов и химен, исто и за машките кои бараат достојна партнерка кој сакаат да го поминат животот со неа, зашо внатре сите знаеме девојка која се сочувала за мажот е нешто посебно, едноставно вреска лојалност и верност.
е посебно е, може и ти си посебен(y)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Abe deneska vo sekoja ljubovna vrska(decko/devojka), kako i vo sekoj brak(maz/zena t.e. soprug/sopruga) mora da ima nekoj sto kje svrlja nastrana, ne mislam samo na gledanje i smeskanje, tuku na ona drugoto .... mora da ima eden, ili maskoto ili zenskoto, koe kje ja usere rabotata t.e. kje izneveri, ili ednas ili povekje pati ili non-stop kje go pravi toa, ednostavno na nekoi lugje(ne na site) im vrti opaskata i prasanje na vreme e koga kje istresat nekoja glupost !!!
Od sto najmnogu propagjaat ljubovnite vrski, kako i brakovite ??? nema vrska toa ekonomii, pari, rabota, stambeno prasanje i.t.n. najcesta pricina e IZNEVERUVANJETO, ili od strana na deckoto/mazot, ili od strana na devojkata/zenata !!! Ednostavno nekoi lugje takvi se, takvi si se ragjaat i takvi kje si umrat, ne site sekako, ne generaliziram !!!
Грешиш, неверството е најретката причина за развод. Не живееме ние во некое богато општество, каде што ни е се подмирено, уште љубовните проблеми со партнерот ни останале да ги решаваме. Знаеш колку жени премолчуваат неверство, затоа што се финансиски зависни од мажите, немаат каде да одат ако не се со него, и на крајот, се плашат што ќе каже околината за нив доколку се разведат? Па тука се и децата, и божем заради децата остануваат во брак, итн итн итн. Јас познавам повеќе парови кои си простиле неверство, него парови кои се разделиле поради неверство (мислам и на врски, и на бракови).
--- надополнето: 30 декември 2011 во 10:33 ---
Не е до хименот. Посветеноста и вредноста да се сочуваш за оној што вреди. Затоа потајно секој маж сака таква девојка.
Грешиш, не секоја пубертелиска и постпубертетлиска будала може да ја наречеме маж. Под маж не подразбирам суштество што има висечки полов орган, туку многу повеќе.
Реално, на 18 години може и да ти значи дали е таа невина или не е, бидејќи и ти си или невин, или само што си ја изгубил невиноста.
Но ако некој возрасен, стабилен маж, од 25-30 години се занимава со нечија невиност, тогаш тој има навистина сериозен проблем.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
Многу се фаќате за тој химен. Не е толку тоа битно, битно е тоа што таа имала други пред тебе што според мене не е жена на место. Значи битен е бројот на партнери, а некој химен и како што рековте и сами тој се шие. А за нејзината историја се дознава во МК, една шака народ сме. Мене не ми пречи, секој нека прави што сака и нека има партнери колку сака, али ја таква жена не земам.
Не можам да ти судам, тоа е твое гледиште, но сепак не верувам дека ќе најдеш до толку искрена особа што ќе биде спремна да ти признае со колку била пред тебе, можеби ќе ти рече дека си и втор... бај д веј гуд лак :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom