Има ли на форумов луѓе што ги водат заедниците во своите згради?

Член од
29 ноември 2008
Мислења
83
Поени од реакции
46
Има ли на форумов луѓе што ги водат заедниците во своите згради? Сакам да споделиме искуства и да се организираме.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Го знам домарот од мојата зграда се рачуна?
Инаку комшија ми е, фин човек.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
83
Поени од реакции
46
Го знам домарот од мојата зграда се рачуна?
Инаку комшија ми е, фин човек.
Ако имате формирано заедница на сопственици и тој е претседателот тогаш дај му насока навака.

Ако не, ти пиши ги вашите искуства во домувањето. Мислам на тоа дали се собираат средства во фондовите итн.
 
Член од
16 март 2010
Мислења
330
Поени од реакции
204
Се рачуна ако татко ми е претседател на влез? :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.756
čekame vladata da osposobi Upraviteli i da ni odredi pod koj pripađame... pa koj ke prifati pretsedatel da bide i da stava za badiala zdrava noga vo trn ?? nekoj da te tuži deka si iskoristil nešto i slično...
--- надополнето: 20 јануари 2012 во 15:30 ---
čekame vladata da osposobi Upraviteli i da ni odredi pod koj pripađame... pa koj ke prifati pretsedatel da bide i da stava za badiala zdrava noga vo trn ?? nekoj da te tuži deka si iskoristil nešto i slično...
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
83
Поени од реакции
46
čekame vladata da osposobi Upraviteli i da ni odredi pod koj pripađame... pa koj ke prifati pretsedatel da bide i da stava za badiala zdrava noga vo trn ?? nekoj da te tuži deka si iskoristil nešto i slično...
Имате право, зборувам од лично искуство.
Јас бев претседател една година, во тој период одвај собиравме сретства за тековните трошоци, неможев да ги натерам неплаќачите да платат (тие едноставно ме игнорираа, не доаѓаа на собири не отвараа врата или ми се дереа во ходникот) - при општината до пред два месеца немаше назначено инспектор за домување.
Кога назначија инспектор јас ги пријавив неплаќачите, кога тој почна да ги посетува неплаќачите се организираа и ме сменија.
Сега нека прават што сакаат, нека зборат што сакаат, јас се ослободив од обврската.
Имаме лош менталитет, луѓето неможат да се договорат за ништо, нема елементарно почитување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom