Има ли закони за полицијата слични на законите за навивачите?

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Прајме муабет дали се исплаќа да му се вратиш на полицаец. Тука е маката
Аха. ЗНачи ако се полицајци никој ништо не смеј да му речи и имат право да навредват на секаква основа. То е, до таму ни е стигната полицијата.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.693
Поени од реакции
2.284
Ај вака малце. Јас седев во Блок М3, значи од кај навивачите на МЗТ. И таму имаше еден што постојано шеташе долу и им се дереше на судиите на едно метро од нив. Како таму тие полицајци што беа не го зачукаа дечкото? Имаше и таму контакт(од страна на полицијата). Значи сепак проблемот бил лично во полицаецот.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
639
Поени од реакции
2.619
Искрено како Битолчанец секогаш кога некој од комитите ке јади ќотек некако ми е мило на душата.
Незнам зошто ама ете ми е мило.[/quote
Оди бе брат те барат во штабчето да му однесиш 5 другари за на митинг сега за скопје не ми го срами градо
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Реакција од желките имаше, по потреба, откако се степаа неколку души од ЦПБ меѓу себе, но тоа се остранува за 2 мин таму се собраа 30 души и се изживуваа, неколку членови сигурно завршија со тешки повреди, страшни удари и паѓања имаше, а и самите не поминаа добро, пошто тие 35+ и 1060 не се дечишта шо бегаат нагоре од 2 желки. Навистина срамно беше тоа што го видов, боречки зафати се тркалаа низ столиците, почнуваме да сме полициска држава...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
:)

Епа друже Сабја сега после отворенава тема и коментариве во неа ти стана јасно оти ситуацијава е до тука дојдена?
Не ми требаше темава за да сфатам каква е ситуацијата, не дај боже да знаете што се случува вон трибина и какви притисоци има, ова ќе ви изгледа како прво априлска шега :D

Од темава сфатив дека на кајганава има многу фаци што се едни од оние кои не следат спорт, ама ако посакаат еднаш во пет години да одат на некој натпревар, треба да се затворат сите трибини за они да бидат единствени на стадион/сала и да си ги гледаат мечевите сами.
Нема друго опрадување, инаку да знаат што се случува низ светов немаше "реакции кон судија", "пцуење џандари" да им бидат најхулиганските нешта.
Па уште ја вреѓаат државата колку сме биле затуцани, а во држави како Германија, Русија, Полска, Шведска, Холандија, Франција имаш најразни договорени тепачки кои поминуваат со жртви.
Во Македонија нема ни Х од хулиганство и да не е ретардирана полицијата, нема НИЕДЕН инцидент да има на трибиниве и се ќе помине со пцуење помеѓу две навивачки групи.

Како прво законот вели дека за пијани особи влез на трибина нема.
Полицијата не го применува овој дел од законот? Значи донеле закон кој ниту можат секаде да го применат, ниту пак го применуваат онаму кај што можат. Забранета е продажба на алкохол на не знам колку километри од стадион, а на голем дел од стадионите во државава ИМА КАФАНИ под самите трибини.
Дали полицијата треба да биде санкционирана за неисполнувањето на законите???

Јас кога одам на трибина и било кој од мојата група, нема должност да глуми џандар на трибина и да ги проверува лицата за да утврди кој е потенцијален "неранимајко". Од 1000 души може ќе се јави некој што ќе направи екцес. Доколку тоа не ја загрозува безбедноста на натпреварот, полицијата нема што да влетува на трибина и да тепа се живо и диво, кога самите групи за некоја минута ќе го решат тој проблем.
Полицијата е таму за да одржува ред, да спречи некој да влезе во терен. Јас на снимкава ниту гледам некој да влегол во терен, ниту некој има интенции да го направи истото. Тоа што станале пола трибина и фрлале предмети се случувало насекаде во светот, и не значи дека истиот ќе влезе во терен и ќе се тепа. На снимката нема никаков обид за влегување во терен, ама ајде чим дечкото вика дека било така да му веруваме.

Предметите не се внесле сами на трибина. Дали ќе има санкции за оние кои го обезбедуваат мечот? Па детектори за метали измислија, почнаа и клучевите од дома да ни ги земаат, па пак се случува да фрла некој во терен? Не може ради неспособност на редарски служби и полиција да биде обвинуван некој друг. Се знае кој треба да трпи санкции, ЗАЕДНО СО ОНОЈ КОЈ ФРЛИЛ ВО ТЕРЕН. Па не може НИТУ СПОРЕД законот, само едната страна да биде казнувана.

Темата е именувана ДАЛИ ПОКРАЈ НАВИВАЧИТЕ, постојат закони и за полицијата?
Јас нигде не го оправдав чинот на навивачот, ама реакцијата на џандарот е ПРОТИВЗАКОНСКА. Дури не може ни во самоодбрана да влезе, затоа што претходен напад врз него НЕМА.
И да имало напад, одново УДАР СО ГЛАВА ВО ГЛАВА НЕ ВЛЕГУВА ВО ЗАКОНИТЕ...


Друга работа некој што не оди на трибина и не е запознаен со навивачки работи има друга перцепција за инцидентите. Пример на мечот со Динамо Минск на нашата трибина ради еден пијан тип се случија неколку мешаници кои од страна личеа дека којзнае што се случува. Таман го средивме типот и се смири, некој се исплашил за безбедноста и истрчал кај ЕБР да ги викне да средуваат. Последица беше бегање по цела трибина пошто ЕБР влетаа да бараат човек кој не ни знаеа како изгледа, оние кои се неискусни и мислат дека ако само си седиш нешто нема да ти направат си изедоа пендраци, а на весниците тоа беше главна тема.
Цели мечеви не снимаат зошто не може после мечот едноставно да ја видат снимката и да го уапсат типот?
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Реакција од желките имаше, по потреба, откако се степаа неколку души од ЦПБ меѓу себе, но тоа се остранува за 2 мин таму се собраа 30 души и се изживуваа, неколку членови сигурно завршија со тешки повреди, страшни удари и паѓања имаше, а и самите не поминаа добро, пошто тие 35+ и 1060 не се дечишта шо бегаат нагоре од 2 желки. Навистина срамно беше тоа што го видов, боречки зафати се тркалаа низ столиците, почнуваме да сме полициска држава...
Сме....одамна...
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
639
Поени од реакции
2.619
Кај мене во улица има два штаба, во кој да одам?
Уставри можеби си повеќе запознаен кога СДСМ ке има митинг во Скопје. Не ми одговара на ВМРО, имам нешто работа тогаш .
Има има полна е Битола со испрани умој само лошо е да влезиш со нив во дискусија ќе те паднат на нивно ниво и се губи смислата за дискусија .Се надевам мал си па ко ке порасниш малце поинаку ќе размислуваш
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Чудно како се наредивте сите партиски полтрони во темава, еден по еден, фали веројатно уште битушанец.

Постојат закони друже, по законите не смее да ти направи ништо, додека не си го нападнал па да се БРАНИ или доколку не правиш нешто што ја нарушува утакмицата.
Дали утакмицата треба да се прекине и полицијата треба да реагира решава СУДИЈАТА во консултација со делегатот на мечот.
Не може џандар на своја рака да тепа некого затоа што го пцуел судијата и се нервирал затоа што екипата му губела.
Он е таму да одржува ред ПО НАРЕДБА, а не да дели своја правда.

Кога веќе сите партијци се собравте во темава да ве прашам уште нешто.
Се донесе закон со кој палењето пиротехника е забрането на трибини?
Дали законот треба да важи и за партиските митинзи?
Пријателе, види вака значи многу тешко полицаец или војник да прави на своја рака нешто или без команда (оти знае какви санкции му следуваат, тоа може да биде и отказ), се работи исклучиво под команда на претпоставениот старешина, така да таа теза не ти држи вода дека работеле полицајците без команда и дека терале своја правда, втора работа не се работи за тоа кој за која партија е,туку повеќето би било логично да ја подржат полицијата и нивните припадници во овој случај со оглед на тоа дека дури и да бил ударен навивачот од страна на полицаецот ,кој фактор е бе он да му врати одма и тоа со бокс директно у фаца а? ... па очигледно не размислува за својата иднина тој напалениот тип таканаречен навивач со тоа што директно напаѓа државен службеник и тоа пред други 20-30 припадници на полицијата, ако мисли дека било постапено неправилно према него ќе се пожали во полициската станица или одма на самото мсто ќе отиде кај командирот на полицајците а не он правда да дели на лице место па и да го провоцира да се обрачунале, демек јак многу, овој тренира по 4-5 саата на ден 4-5 различни боречки вештини, трча по 10 километри и триста други различни вежби и ќе му се плашел на еден надуван навивач на трибините ххххх(n) ....а како и да е навивачот прв провоцираше така да нема што да тражи тука, само може да лежи затвор во иднина за напад на државен службеник,реметење на редот и мирот ,итн ...
Кога сме кај забранетото користење на бакли на спортски настани, тие се забранети да се користат во навивањето оти може да дојде до некоја повреда, пожар, поради тоа што навивачите рипаат, навиваат, маваат со рацете и може да се случи некоја несакана ситуација и да настрада некој што дошол да гледа кошарка или ракомет, друга работа е што баклите се користат и во сала на затворено, мислам забранети се и на фудбалските утакмици ама ретко кога се одзимаат баклите, а додека на митинзите во главно народот е мирен и нема многу нагло движење да речам, башка... :D тешко дека на митинг ќе реагира полицијата за некој не насилен акт кога се привлекува вниманието на народот од политичарите, освен ако се работи за насилен акт нели... ете тоа е, позз до тебе брату;)
 
Последно уредено од модератор:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Има има полна е Битола со испрани умој само лошо е да влезиш со нив во дискусија ќе те паднат на нивно ниво и се губи смислата за дискусија .Се надевам мал си па ко ке порасниш малце поинаку ќе размислуваш
Добро да не ти се спија?
Јас те прашав да не знаеш кога ке има СДСМ митинг во Скопје не да ми филозофираш.
Изгледа за ВМРО си ти пошто за нив знаеш и кога е митингот и колку треба да се соберат а за другите незнаеш.
Море од ВМРОвци гла да немојш да крениш, па па па.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Аха. ЗНачи ако се полицајци никој ништо не смеј да му речи и имат право да навредват на секаква основа. То е, до таму ни е стигната полицијата.
Не е битно дали тие имаат или немаат право. Битното е што во најголем број на случаи( и не само тука) посебно ако си никој и ништо во општеството ке го примиш брутот. Појасно од ова здравје.
Сега ти можиш да му се вратиш, можиш и рака да крениш и да маниш ама на крајот сепак ти си тој што ке го извлечи подебелиот стап. Тргнувајки од овде колку е паметно да го направиш тоа секој со свој ум, посебно знаејќи што после те чека.
Во право сум или не сум ?
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
639
Поени од реакции
2.619
да сум , ама ова не го оправдувам во никој случај . Не ми е испран мозокот знам трезвено да размислувам , си ги знам мојте права шо ме следват на трибина . А сеа одговорими ти од кај знајш колку души треба да собериш и кога се оди за ск ? (нели не си вмроец)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Пријателе, види вака значи многу тешко полицаец или војник да прави на своја рака нешто или без команда (оти знае какви санкции му следуваат, тоа може да биде и отказ), се работи исклучиво под команда на претпоставениот старешина, така да таа теза не ти држи вода дека работеле полицајците без команда и дека терале своја правда, втора работа не се работи за тоа кој за која партија е,туку повеќето би било логично да ја подржат полицијата и нивните припадници во овој случај со оглед на тоа дека дури и да го удрил полицаецот тој навивачот ,кој фактор е бе он да му врати одма и тоа со бокс директно у фаца а? ... па очигледно не размислува за својата иднина тој напалениот тип таканаречен навивач со тоа што директно напаѓа државен службеник и тоа пред други 20-30 припадници на полицијата, ако мисли дека било постапено неправилно према него ќе се пожали во полициската станица или одма на самото мсто ќе отиде кај командирот на полицајците а не он правда да дели на лице место па и да го провоцира да се обрачунале, демек јак многу, овој тренира по 4-5 саата на ден 4-5 различни боречки вештини, трча по 10 километри и триста други различни вежби и ќе му се плашел да еден надуван навивач на трибините ххххх(n) ....а како и да е навивачот прв провоцираше така да нема што да тражи тука, само може да лежи затвор во иднина за напад на државен службеник,реметење на редот и мирот ,итн ...позз до тебе ;)
Па повеќето не го поддржаа потегот освен вас неколку души, затоа искоментирав така.

Сум искусил друже млатење и без никаква команда, пак ќе ви кажам да знаете што се се случува особено на гостувања кога одиме, за глава ќе се фаќате :)
Ниту сум некој тепач, ниту правам којзнае какви проблеми, ама во една сезона одам на 30-тина утакмици и скоро нормално е ни крив ни должен да настрадам. Имало ситуации во кои вината била наша, пример мечот со Металург во ракомет, кога полицијата пушташе секого на врата па на крај тие со карти направија инцидент бидејќи веќе немаше место на трибина и им забранија влез. Вината ја барав кај нас пошто дане ги пуштаа тие без карти пак ќе се буневме (имаше многу луѓе, а сите карти се продадоа), и вака пак беше полицијата крива. Нормално полицијата тогаш реагираше доста брутално и одново тепаше и бркаше луѓе кои воопшто не се членови на Комити, но сепак во целината вината беше кај нас колку и да изгледаше неправедно за оние кои беа тепани.

Ама има мечеви кога едноставно не е се како што изгледа гледао од страна :)
Јас не реков дека навивачот е во право, тој секако ќе си добие соодветна казна за мавање на службено лице.
Тука џандаров не е дојден приватно и тука е разликата. Тој е на работна должност и мора да ги почитува законите. И јас кога си ја работам работата се среќавам со разни луѓе кои ме нервираат, ама мора да ги трпам. Надвор од тоа, можам да ги фатам и да ги искинам од ќотек.
Додека е на работа тој не смее да влегува во ЛИЧНИ пресметки, освен ако не е нападнат физички.
Значи тој ја надминува својата должност и ТРЕБА ДА ПРЕТРПИ САНКЦИИ.
Прашањето е дали ќе ги претрпи и какви според закон се тие санкции, затоа и ја отворив темата...
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.229
Поени од реакции
6.710
Офтопик,најјако е шо најногу коментират луѓе шо немат стапнато никогаш на трибина :D. Лесно е од страна да гледате момци,да не се најдете на лице место :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Не е битно дали тие имаат или немаат право. Битното е што во најголем број на случаи( и не само тука) посебно ако си никој и ништо во општеството ке го примиш брутот. Појасно од ова здравје.
Сега ти можиш да му се вратиш, можиш и рака да крениш и да маниш ама на крајот сепак ти си тој што ке го извлечи подебелиот стап. Тргнувајки од овде колку е паметно да го направиш тоа секој со свој ум, посебно знаејќи што после те чека.
Во право сум или не сум ?
До негде да, а за првата реченица не си. Како то не е битно дали имат или немат права да навредват ?
Ај одиш ти на утакмица и некој сељак од џандарите ти се нафрли и те напрај подолу од лајно. Сеедно ќе ти биди ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Копиле едно скапано доста провоцираш сите коментари ти ги прочитав,море све најлошо да те стигне,децата да ти дочекаат исто ти ебам малоумниот..иди таму трти се у штаб и доста продаваш муда за бубрези.За разлика од тебе ние имаме мозок и свесни сме сами да процениме што е у ред а што не.

П.С. И не сме куропушачи на "надлежните"
Да си ми ги прочитал сите ке знаеше дека сум во недоумица во кој штаб да одам пошто кај мене во улица има два. И стварно колку треба човек да биди ретардиран( како тебе на пример) за да оваа тема успее да ја поврзи со политика.
Што ке биди утре. На комитите им се расипа автобусот, сигурно партиски активисти им го расипаја:facepalm:
П.с а и до прее се мислев да прашам. Добро бе Комитите од СДСМ се или јас таков впечаток добив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom