Има ли закони за полицијата слични на законите за навивачите?

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.444
Поени од реакции
6.303
M

.:makedonec:.

Гостин
Па повеќето не го поддржаа потегот освен вас неколку души, затоа искоментирав така.

Сум искусил друже млатење и без никаква команда, пак ќе ви кажам да знаете што се се случува особено на гостувања кога одиме, за глава ќе се фаќате :)
Ниту сум некој тепач, ниту правам којзнае какви проблеми, ама во една сезона одам на 30-тина утакмици и скоро нормално е ни крив ни должен да настрадам. Имало ситуации во кои вината била наша, пример мечот со Металург во ракомет, кога полицијата пушташе секого на врата па на крај тие со карти направија инцидент бидејќи веќе немаше место на трибина и им забранија влез. Вината ја барав кај нас пошто дане ги пуштаа тие без карти пак ќе се буневме (имаше многу луѓе, а сите карти се продадоа), и вака пак беше полицијата крива. Нормално полицијата тогаш реагираше доста брутално и одново тепаше и бркаше луѓе кои воопшто не се членови на Комити, но сепак во целината вината беше кај нас колку и да изгледаше неправедно за оние кои беа тепани.

Ама има мечеви кога едноставно не е се како што изгледа гледао од страна :)
Јас не реков дека навивачот е во право, тој секако ќе си добие соодветна казна за мавање на службено лице.
Тука џандаров не е дојден приватно и тука е разликата. Тој е на работна должност и мора да ги почитува законите. И јас кога си ја работам работата се среќавам со разни луѓе кои ме нервираат, ама мора да ги трпам. Надвор од тоа, можам да ги фатам и да ги искинам од ќотек.
Додека е на работа тој не смее да влегува во ЛИЧНИ пресметки, освен ако не е нападнат физички.
Значи тој ја надминува својата должност и ТРЕБА ДА ПРЕТРПИ САНКЦИИ.
Прашањето е дали ќе ги претрпи и какви според закон се тие санкции, затоа и ја отворив темата...
За тоа колку го подржуваат полицаецот (дали се помалку или повеќе) нема да коментирам,... зошто ти изгледа дека полицаецот е дојден приватно ? и дека тој има нешто персонално со навивачот кој го удри ... јас би рекол дека само така изгледа, едноставно и јас да бев на местото на полицаецот ќе ми влезе во очи некој што е најнасилен и најагресивен (оти примарно е прво тие да се смират) па така и на него ако токму овој му влегол во очи и за тоа тргнал на него да го смири ... е сега тоа што навивачот највероатно бил доста некултурен и арогантен, понекогаш едноставно неможеш да се воздржиш (па и отозгоре изгледа и командир бил тој специјалецот со кој влегол во конфликт навивачот) и едноствно неможе така да се однесува со него, ајде што е државен службеник па и со повисок чин, така да не секој има долг фитил ! ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Мене ме интересира кај се гласноговорниците кои се испењавија како тука полициска држава, како тој треба да биди културен и толерантен, како несмее ова несмее она, како деца мали тепале , како ова во цивилизирана држава неможе да се случи,како несмее да реагира на провокации. Посебно ме интересира кај е соговорникот кој ми тврдеше како во Германија што и да направиш ти се обраќале со господине.
Ете ви постирав видео од полиција од цивилизирана земја пошто нели Германија е лулка на демократијата, напредна , богата ,западноевропска и се она што според некој тука не сме ние.
Еден ко не се најде да искоментира, да речи вака ,така онака.
Неубо а, мавале и таму палените не само тука. Мавале и по деца и реагирале на провокации а не само на физички напад.
Никој не се најде доволно храбар, доволно маж и доволно фер да речи згрешив и изедов еден куп гомна во меѓувреме.
Ништо ке си почекам можеби некој ке собери доволно храброст да признае кога греши. Така прават созреаните луѓе, другите гледаме што прават.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.444
Поени од реакции
6.303
Погоре имаш 3 видеа,изгледај ги и чекам да кажиш мислење...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Мене ме интересира кај се гласноговорниците кои се испењавија како тука полициска држава, како тој треба да биди културен и толерантен, како несмее ова несмее она, како деца мали тепале , како ова во цивилизирана држава неможе да се случи,како несмее да реагира на провокации. Посебно ме интересира кај е соговорникот кој ми тврдеше како во Германија што и да направиш ти се обраќале со господине.
Ете ви постирав видео од полиција од цивилизирана земја пошто нели Германија е лулка на демократијата, напредна , богата ,западноевропска и се она што според некој тука не сме ние.
Еден ко не се најде да искоментира, да речи вака ,така онака.
Неубо а, мавале и таму палените не само тука. Мавале и по деца и реагирале на провокации а не само на физички напад.
Никој не се најде доволно храбар, доволно маж и доволно фер да речи згрешив и изедов еден куп гомна во меѓувреме.
Ништо ке си почекам можеби некој ке собери доволно храброст да признае кога греши. Така прават созреаните луѓе, другите гледаме што прават.
Сегде низ светот џандарите се однесуваат како напалени пубертетлии, разликата помеѓу банана држава и Германија е следнава:
http://ekipa.mk/istraga-protiv-23-politsajtsi-po-nemirite-na-duelot-shalke-paok-povrzani-so-makedonskoto-zname/

Прочитај го насловот на темата пред да дискутираш, прашањето е дали ќе има санкции како што имало ете на пример во Германија. За жал одговорот сите го знаеме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Сегде низ светот џандарите се однесуваат како напалени пубертетлии, разликата помеѓу банана држава и Германија е следнава:
http://ekipa.mk/istraga-protiv-23-politsajtsi-po-nemirite-na-duelot-shalke-paok-povrzani-so-makedonskoto-zname/

Прочитај го насловот на темата пред да дискутираш, прашањето е дали ќе има санкции како што имало ете на пример во Германија. За жал одговорот сите го знаеме.
Ај пошто ми го забришаја постот ( тоа обично се случува кога на некој не му излегува математиката )ке ти одговорам вака.
Точно е дека секаде низ светот напалените пубертетлии се однесуваат како млади мајмуни, посебно напалените пубертетлии кои се членови на некои навивачки групи и притоа мислат дека го фатиле господ за мадиња и нормално после полицијата им е крива.
Насловот на темата го прочитав и уште тогаш кажав што јас мислам и како што можеш да забележиш тоа го мисли секој разумен човек секаде на планетата. И тука и Германија и Америка и Русија и секаде.
Ти ми постараш линк од порталче каде наводно и двете страни добиле санкции. Од друга страна јас ти постирав видео каде не еден туку над дваесет примери има каде полицијата реагира како што реагира во твојата мила и никогаш непрежалена Германија и притоа те прашав дали со цел ум мислиш дека некој од тие полицајци сноселе одговорност. И нормално наместо одговор се бриши постот. Тоа се нарекува двојни стандарди. И сега што испадна Германија е банана држава или не е? Или кога како зависи како ви одговара.
Ајде сега модераторот пак нека го забриши постот пошто се си мислам дека негов е линкот од порталчето, па ова некако не му оди во прилог.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.820
Поени од реакции
7.113
Ti be moze komotno nikot od mkd vlade da go smenis vo mvr vlade i kraj na prikaznata covece ne znaes sto sporeduvas i sto zboruvas i komentiras za raboti sto nitu si gi dozivel na svoja koza nitu pak videl osven na tv pa toa ti e glumis nekoj ekspert i gi branis kucinata koi dokazano lecat kompleksi vrz navivacite !

Sto se odnesuva za temata i prasanjeto ne znam zosto se otvara i postavuva koga kako sto spomenav ima dokazano nekolku pati deka ima upotreba na prekumerna sila i gerski kaj kucinata ni nitu edna sanakcija za istite iako imalo prijavi vo vntaresna kontrola i prestavki kaj naroden pravobranitel pa taka nema sto da barem pravda kako navivaci osven sekoj sto ke se najdi vo vakva sostojba da gleda sto po jako da go udri dzandarot drugo care enma posle da ne ti bide tolku krivo za kaznata i kotekot sto ke ti go dadat
Daleku do toa deka megu navivacite site se cveke za mirisanje ama ima procedura kako da se ragira a nekoj prethodno aj spomena treba da go neutraliziras i svoladas navivacat odnosno privedes a ne da go udiras so glava i da vleguvaat zelkite da mavaat na sve zivo sto mrda

ps.ova kako sto tera rabotata a psoebno na incidentite vo sala ocekuvam da ima zrtvi i nekoe dete da nastrada od gojdata iskopmlekirani pa duri potoa da se svestata navivacite i da prevzemat nesto po radikalno ![DOUBLEPOST=1396606521][/DOUBLEPOST]Ti be moze komotno nikot od mkd vlade da go smenis vo mvr vlade i kraj na prikaznata covece ne znaes sto sporeduvas i sto zboruvas i komentiras za raboti sto nitu si gi dozivel na svoja koza nitu pak videl osven na tv pa toa ti e glumis nekoj ekspert i gi branis kucinata koi dokazano lecat kompleksi vrz navivacite !

Sto se odnesuva za temata i prasanjeto ne znam zosto se otvara i postavuva koga kako sto spomenav ima dokazano nekolku pati deka ima upotreba na prekumerna sila i gerski kaj kucinata ni nitu edna sanakcija za istite iako imalo prijavi vo vntaresna kontrola i prestavki kaj naroden pravobranitel pa taka nema sto da barem pravda kako navivaci osven sekoj sto ke se najdi vo vakva sostojba da gleda sto po jako da go udri dzandarot drugo care enma posle da ne ti bide tolku krivo za kaznata i kotekot sto ek ti g
Таман и јас сакав да постирам линк од нормално општество каде полицијата наместо со пендреци со цвеќиња мава и на сите им се обраќа со господине и никогаш ама никогаш не мава дури другите први не манат посебно не само за провокации оп гледам заклучена темата. И јас нема да пингам ама обрнете внимание на 1.40 од видеото.
Abe potparol ivo kotevski-mvr vlade na videtoto gledas deka e primenata na sila na protesti i na otvoren prostor(a ne na natprevar) za razlika od sluckata vo salata i na kosarkarski natprevar baska sto vo evropa za bezbednosta na natprevari se zadolzeni isklucivo redarite za razlika od kaj nas specialni sili od mvr i razni anti teroristicki vodovi koi lecat kompelksi i navivacite mu se bokserski vreki
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Ti be moze komotno nikot od mkd vlade da go smenis vo mvr vlade i kraj na prikaznata covece ne znaes sto sporeduvas i sto zboruvas i komentiras za raboti sto nitu si gi dozivel na svoja koza nitu pak videl osven na tv pa toa ti e glumis nekoj ekspert i gi branis kucinata koi dokazano lecat kompleksi vrz navivacite !

Sto se odnesuva za temata i prasanjeto ne znam zosto se otvara i postavuva koga kako sto spomenav ima dokazano nekolku pati deka ima upotreba na prekumerna sila i gerski kaj kucinata ni nitu edna sanakcija za istite iako imalo prijavi vo vntaresna kontrola i prestavki kaj naroden pravobranitel pa taka nema sto da barem pravda kako navivaci osven sekoj sto ke se najdi vo vakva sostojba da gleda sto po jako da go udri dzandarot drugo care enma posle da ne ti bide tolku krivo za kaznata i kotekot sto ke ti go dadat
Daleku do toa deka megu navivacite site se cveke za mirisanje ama ima procedura kako da se ragira a nekoj prethodno aj spomena treba da go neutraliziras i svoladas navivacat odnosno privedes a ne da go udiras so glava i da vleguvaat zelkite da mavaat na sve zivo sto mrda

ps.ova kako sto tera rabotata a psoebno na incidentite vo sala ocekuvam da ima zrtvi i nekoe dete da nastrada od gojdata iskopmlekirani pa duri potoa da se svestata navivacite i da prevzemat nesto po radikalno ![DOUBLEPOST=1396606521][/DOUBLEPOST]Ti be moze komotno nikot od mkd vlade da go smenis vo mvr vlade i kraj na prikaznata covece ne znaes sto sporeduvas i sto zboruvas i komentiras za raboti sto nitu si gi dozivel na svoja koza nitu pak videl osven na tv pa toa ti e glumis nekoj ekspert i gi branis kucinata koi dokazano lecat kompleksi vrz navivacite !

Sto se odnesuva za temata i prasanjeto ne znam zosto se otvara i postavuva koga kako sto spomenav ima dokazano nekolku pati deka ima upotreba na prekumerna sila i gerski kaj kucinata ni nitu edna sanakcija za istite iako imalo prijavi vo vntaresna kontrola i prestavki kaj naroden pravobranitel pa taka nema sto da barem pravda kako navivaci osven sekoj sto ke se najdi vo vakva sostojba da gleda sto po jako da go udri dzandarot drugo care enma posle da ne ti bide tolku krivo za kaznata i kotekot sto ek ti g

Abe potparol ivo kotevski-mvr vlade na videtoto gledas deka e primenata na sila na protesti i na otvoren prostor(a ne na natprevar) za razlika od sluckata vo salata i na kosarkarski natprevar baska sto vo evropa za bezbednosta na natprevari se zadolzeni isklucivo redarite za razlika od kaj nas specialni sili od mvr i razni anti teroristicki vodovi koi lecat kompelksi i navivacite mu se bokserski vreki
Ете се потрудив и ти го прочитав цел пост( некој и по два пати) и едноставно кога ке се види што предлагаш јасно е дека си далеку од созреана личност за да се води нормална полемика. И не само тука, претходно предлагаш децата да му ги тепате, потесна фамилија. Тука удри појако да не ти е криво оти после ке те рушат од ќотек.
Дали е тоа воопшто размислување на здрава созреана и психофизички нормална личност.
Инаку на видеото има секакви сцени и друга беше поената која очигледно си ја промашил.
Сепак ете обрни внимание на 1.40 и после врати се и прочитаја цела тема од почеток ама без прескокнување.
А ако сакаш да побарам видеа од спортски натпревари да видиме како полицијата ги смирува мирните навивачи и каква сила употребува, посебно во западните земји пошто нели тие ви се репер за демократија, само осеќам дека џабе ке биди. А и можиш и сам да се уклучиш на јутуб, до толку разбираш претпоставувам.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.820
Поени од реакции
7.113
Ете се потрудив и ти го прочитав цел пост( некој и по два пати) и едноставно кога ке се види што предлагаш јасно е дека си далеку од созреана личност за да се води нормална полемика. И не само тука, претходно предлагаш децата да му ги тепате, потесна фамилија. Тука удри појако да не ти е криво оти после ке те рушат од ќотек.
Дали е тоа воопшто размислување на здрава созреана и психофизички нормална личност.
Инаку на видеото има секакви сцени и друга беше поената која очигледно си ја промашил.
Сепак ете обрни внимание на 1.40 и после врати се и прочитаја цела тема од почеток ама без прескокнување.
А ако сакаш да побарам видеа од спортски натпревари да видиме како полицијата ги смирува мирните навивачи и каква сила употребува, посебно во западните земји пошто нели тие ви се репер за демократија, само осеќам дека џабе ке биди. А и можиш и сам да се уклучиш на јутуб, до толку разбираш претпоставувам.
Ti blagodaram sto mi napravi psiholoski profil a so toa sto dokaza deka vakvoto branenje na kucinata e toa sto deckoto tie raboti vo mvr e nekoe kuce ili pak e nekoj galuc od partijata treto nema !Celo vreme brisev vo prethodniot post da ne bidam vulgaren i umeren ama ti be rezil si za gradot nas i ne pisuvaj na temi kade sto vrska nemas gledaj si tamu prerodbata i ne se pikaj vo maski(navivacki) mubeti koga veke ne odis na natprevari kako sto kaza prethodno ...Ne znam kade vide deka sum predlagal da mu se tepaat decata i potesnata familija ?!Covece sfati deka mesas babi i zabi deka problemot e so prekumernata upotrebena sila i nikoj sto ne snosi odgovornost deka ima dovjni arsini deka ima evropski kazni a makedonska infrstruktura i uslovi deka partiskata polcija moze da et ube od mavanje bez da odgovara deka zakonite ne vazat na celata teriotrija odnosno vazat samo za navivacite deka nie sme gragani do tret ili cetvrti red deka kucinata lecat kompleksi i hrustracii vrz navivacite deka pisat kazni za frlanje na fiskalni smetki kako i za koristenje na pritehnika na stadioni a nikoj en odgovara za bakljite na mitinzite i red drugi raboti so koi kucinata se zastiteni a navivacite se broj eden neprijatel vo drzavata demek se e sredeno sega uste navivacite ostanaa ...Trgni gi tie rozovi ocila i vidi okolu tebe sto se slucuva be kakva represija, strav ima narodot pa vaka vo tursko ne se zeveelo kako sega ovie te tepaat i ne te ostavaat nitu da places a ne da krenes glas i da baras pravdina itn ...

Ne vredi covek da se rasprava so tebe najdobro ke bide da te baniraat od temata i mirna glata na site !
 
Член од
10 август 2008
Мислења
689
Поени од реакции
1.826
Владе ќе збориш со вакви ставови се додека не почуствуваш на своја кожа или утре не дај Боже твое дете (ако оди на наптревари) го изеде убаво од некоја искомплекисрана полуписмена џукела вработена во ЕБР. Сите ти објаснија дека премногу сила се употребува дека влегуваат на јуриш не гледаат каде газат ти оправдуваш такво нешто. Еве ти пример: На натпреварот на РК Вардар со Динамо кога настана мешаницата кога влетаа ЕБР при тргнување на страна ми испаднаа дуксерот и клучевите, доаѓа будалата рога се пред себе јакни, дуксери и кога културно го замолив во ред е ќе се тргнам само да си ги побарам дуксерот и клучевите кои преходно беа расфрлани од негова страна, бев пречекан со зборовите: Кур ме заболе за ттвојот дуксер и клучеви тргни се да не ти биде полошо. Тој истиот зема од мене, тебе и од сите тука плата и се однесува шерифски. Место да се занимаваше со мене нека го бараа типот што на тој наптревар направи неред. Сакам да кажам во ред е е да има поредок, да го спроведуваат законот и да се грижат за редот и безбедноста, но дефинитвно си земаат преголема СЛОБОДА во извршувањето на своите работни задачи. Си ги пречекоруваат своите надлежности, бидејќи знаат дека нема да бидат санкционирани. Токму поради тоа како што спомна Горан ќе падне некоја невина жртва, но тогаш ќе биде се пред камери и тв и нема да можат да го заботошат како што се обидоа со еден добро на сите вас познат случај.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Абе дечко...После све ова што го збориш и ги оцрнуваш навивачите на секој можен начин, ја све си мислим дека женска ти била попалена по навивачи, некој ти ја прошол па сега тука лечиш фрустрации и ги сметаш истите навивачи како најголеми гомна што може да постојат.
Најголемите гомна во оваа држава седат во фотељи и носат униформи, се друго е излишно за зборување.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.950
Поени од реакции
6.746
Само во Македонија полицијата објавува видео службено на Ју Туб за да прибират гласови и плус само во Македонија ај кога со објавил видео не се заштитува правата на приватност бидејќи овие луѓе ниеден не е осуден ај ако не тоа па барем на децата да им ги заматија лицата.Само у Македонија за три години нема 2 акции а за време од 1 месец пред избори имаш 6 акции против организиран криминал у државните служби и.т.н.Гледам ја спомнувате полицијата у Романија па Романциве станаа господа и организирана држава а ние само тонеме и тонеме.И главен проблем за тоа се знае кој е навивачите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Мене ме интересира кај се гласноговорниците кои се испењавија како тука полициска држава, како тој треба да биди културен и толерантен, како несмее ова несмее она, како деца мали тепале , како ова во цивилизирана држава неможе да се случи,како несмее да реагира на провокации. Посебно ме интересира кај е соговорникот кој ми тврдеше како во Германија што и да направиш ти се обраќале со господине.
Ете ви постирав видео од полиција од цивилизирана земја пошто нели Германија е лулка на демократијата, напредна , богата ,западноевропска и се она што според некој тука не сме ние.
Еден ко не се најде да искоментира, да речи вака ,така онака.
Неубо а, мавале и таму палените не само тука. Мавале и по деца и реагирале на провокации а не само на физички напад.
Никој не се најде доволно храбар, доволно маж и доволно фер да речи згрешив и изедов еден куп гомна во меѓувреме.
Ништо ке си почекам можеби некој ке собери доволно храброст да признае кога греши. Така прават созреаните луѓе, другите гледаме што прават.
Дали во некоја од тие земји, полицијата како кај нас, спроведува двојни третмани за различни националности на трибини?
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Па еве препрочитај го твојот коментар, па мојот па пак реплицирај :) Ти велиш не сме биле, незнаеме како е. Па многу јасно, јас се на се 2 пати имам отидено да "навивам" кога играше Вардар против Бате Борисов, и кога играше МЗТ после нова година , не ми текнува моментално со кого играше(кога беше беспари влез). Зошто не идам? Е поради такви ботови од навивачи кои се влезени во филм дека глумат ХУЛК на спортски натпревар од "висок" ризик, со што ги доведуваат и останатите "навивачи" во опасност.
Се плашиш навивачите да не те доведат директно во опасност или од полицијата,која ради некој испад на поединец млати све пред себе од членови на навивачка група (кои немаат врска со инцидентот),до обична публика?Колку што можам да приметам од постовиве ти поише се плашиш да не изедеш ќотек од џандариве ради некој друг,па затоа не идеш на натрпевари.

До кај стигнавме,да се плашат луѓе да идат на спортски натпревари,па после кажете дека не сме полициска држава :cenzura:.Али без обзир на се ти ги подржуваш џандариве,кои при најмал инцидент наместо да го казнат само сторителот,маваат по све живо и диво на трибина,без разлика дали се деца,жени или обични навивачи кои не сториле ништо за да јадат пендраци.Ти све ова го оправдуваш и кривицата ја бараш кај навивачите,т.е хулиганите(како што ги нарекуваш) кои ја испровоцирале полицијата и те донеле во опасност и тебе,иако си ни крив ни дужен во целава ситуација.
Претходно си напишал,цитирам
" Те тераат ли со сила да одиш да урлаш во сала? Те фати ли некој за гуша? Не си приморан да одиш на настан кадешто големи се шансите да добиеш котеќ од некого (дали полицијата или опозицијата-другата навивачка група)
Според тебе ја ако сакам да навивам(урлам како што викаш ти) и не правам ништо лошо,треба да сум свесен дека ќе изедам ќотек од џандариве,па затоа најпаметно ми е да си седам дома и да со го глеам натпреварот од ТВ.И тебе ова ти е нормално?:confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom