Изневерени или оставени?

Што боли повеќе, да сте ...

  • Изневерени?

    Гласови: 83 66,9%
  • Оставени?

    Гласови: 41 33,1%

  • Вкупно гласачи
    124
V

Vlad II Draculea

Гостин
divine напиша:
Ми се врти денес нешто онаа српскана песна ... незнам како одеше точно ама нешто као "Превари ме само не остављај ме" бла бла ... ја знаете сигурно, а и немора ... од неа ми текна темава не дека е битна.
... :icon_lol:
Дур си кај песниве слушни Црвена Јабука=Туго несречо
дел од текс

То што си варала то би ти опростио,
ал што си мене, то не могу..

За дудлање Црвена јабука Закон... :wub:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Неверството е дефинитвно најболно..... оставањето е сосем друго бидејќи што дошло до тука значи дека од некој од двајцата е незадоволен па мора да го остави.... никогаш не е толку изненадно.... такада и помалку боли од неверството..... а неверство е најлоша особина во човек.... тоа е еден пакет аранжман на: лаги, лицемерие, лаги и лажење. (бљак) :icon_mad:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Eko for presedent !
I jas glasaf za neverstvo . Ostavanje sie normalna rabota , custva se menuvaat no sepak krajot e so cist obraz a dodeka neverstvoto e BOLNO , polno so lagi i podmuklo . Podobro ostavena od kolku izneverna a za neverstvo javno kamenuvanje sledva , citas dolphin?)
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
Може да ми се премести гласот? не го дочитав прашањето и гласав са оставање... а сметам дека неверството е полошо, по болно и по за никаде...подобро сама а сигурна отколку со некој а сомничава...
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Гласав за изневерувањето (во било која форма, кога доаѓа од човек кој ти значи)....прави обструкција на личноста која е изневерена, остава долгорочни последици, разнишана самодоверба, сомничавост и страв од рецидив во понатамошниот однос.
Ништо и никогаш нема да биде исто после овој чин, колку и да сакаш да простиш....и тогаш кога ќе мислиш дека си го надминал,се враќа повторно и те потсетува дека сепак се случило.
Тоа е како Вирус,кога најмалку очекуваш ќе се појави, ќе се инсталира, ќе ги зафати сите ресурси. Ако пробаш да го деинсталираш=губи нешто сигурно.....ако не пробаш=губиш се! Затоа форматирање!:wink:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Не сум била изневерена ниту оставена.. ама мислам дека неверството повеќе боли. Болката од оставањето кога тогаш ќе помине затоа што кога доаѓа до тоа оставање и двајцата го чувствуваат истото и знаат дека им се ближи крајот. А неверството.. болно е тоа многу. Партнерот заљубен во тебе, среќен, весел.. ти го изневеруваш и му кажуваш. Со самото кажување го убиваш.. уф колку боли тоа!:(
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
sagaqua напиша:
Гласав за изневерувањето (во било која форма, кога доаѓа од човек кој ти значи)....прави обструкција на личноста која е изневерена, остава долгорочни последици, разнишана самодоверба, сомничавост и страв од рецидив во понатамошниот однос.
Ништо и никогаш нема да биде исто после овој чин, колку и да сакаш да простиш....и тогаш кога ќе мислиш дека си го надминал,се враќа повторно и те потсетува дека сепак се случило.
Тоа е како Вирус,кога најмалку очекуваш ќе се појави, ќе се инсталира, ќе ги зафати сите ресурси. Ако пробаш да го деинсталираш=губи нешто сигурно.....ако не пробаш=губиш се! Затоа форматирање!:wink:
А од кај ќе дознаеш ти, дека ти изневерил? Може никогаш нема да дознаеш и се ќе си биде најнормално:icon_lol:

The`bItCh напиша:
Не сум била изневерена ниту оставена.. ама мислам дека неверството повеќе боли. Болката од оставањето кога тогаш ќе помине затоа што кога доаѓа до тоа оставање и двајцата го чувствуваат истото и знаат дека им се ближи крајот. А неверството.. болно е тоа многу. Партнерот заљубен во тебе, среќен, весел.. ти го изневеруваш и му кажуваш. Со самото кажување го убиваш.. уф колку боли тоа!:(
Ова 100% си сигурна, или 99% ?
Плус како можеш да збориш за болката од неверство, ако никогаш не си ја осетила? Тоа е исто како јас да зборам за забоболка, а никогаш да не сум ја почуствувала. Можеби ти ќе мислиш дека си заљубена во него, до небо, а уствари коа ќе ти каже наместо да идеш да се "убиваш" и "сечеш вени" ќе ти биде сеедно, пошо ќе сфатиш дека не го сакаш, или дека не е толку вреден.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ќе кажам дека и двете болат,а најмногу оставањето доага по изневерувањето.Така да многу ретки се чистите оставања.
Само пак ке ви кажам секое чудо за три дена,дали изневерена или оставена животот ми тече понатаму и сонцето пак ке изгрее,не сум тип што се завива во црнина и замара други со кукање.:kez:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
ThA-BiTcH напиша:
Ова 100% си сигурна, или 99% ?
Плус како можеш да збориш за болката од неверство, ако никогаш не си ја осетила? Тоа е исто како јас да зборам за забоболка, а никогаш да не сум ја почуствувала. Можеби ти ќе мислиш дека си заљубена во него, до небо, а уствари коа ќе ти каже наместо да идеш да се "убиваш" и "сечеш вени" ќе ти биде сеедно, пошо ќе сфатиш дека не го сакаш, или дека не е толку вреден.
100% сум сигурна.. ти да не знајш некои други информации а??
Неодамна изневерив.. ја видов реакцијата на дечкото. Кога некој ти кажува дека ти си му се, ти му викаш „извини ама јас те изневерив со друг” - секако дека ќе го боли повеќе отколку да му кажеш „јас не те сакам”... Барем ќе се помири со фактот дека не го сакаш и дека не може да те има.. - болно е кога знаеш дека женската те изневерила за некој, а била „врзана” со тебе во моментот. Па тука се јавува агревисност, партнерот не може да се помири со фактот дека е изневерен и слично. Подобро е да си оставен, со тек на време тоа ќе го преболиш - а неверството чисто сумљам дека некогаш ќе го заборавиш + цел живот ќе живееш со сомнеж дека следниот може да те изневери ко бившиот.
Затоа викам дека неверството боли повеќе од оставањето..
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Neverstvoto,boli,rastura.Polni dusa so jadovi i crnila.Jes da posle nekoe vreme (doooolgoooo),mozebi i bi preminala preku toa (ako imam dobra pricina),ama toa ubiva!
Ostavanjeto e bolno i tesko i strasno,ama e ostavanje.Togas mozam da pretpostavuvam deka me ostava zaradi druga,ama pretpostavuvam,ne znam! Pa si se ubeduvam deka ete,ne e on kriv,sto ne me saka...i polesno go prezivuvam.
Ma,ajde sto lupam? Nema vrska!!!
I dvete opcii se UZAS! Tesko,no sepak se odluciv i glasav za neverstvoto.
Zosto ne moze da se glasa za povece opcii?! :(
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Ако си стварно заљубен искрено ако сакаш кога ке бидеш изневерен брзо ке преболиш за пак да бидеш со саканата личност но ако те остави ти нема спас
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Мене повеќе би ме болело да бидам изневерен, него оставен.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
The`bItCh напиша:
100% сум сигурна.. ти да не знајш некои други информации а??
Неодамна изневерив.. ја видов реакцијата на дечкото. Кога некој ти кажува дека ти си му се, ти му викаш „извини ама јас те изневерив со друг” - секако дека ќе го боли повеќе отколку да му кажеш „јас не те сакам”... Барем ќе се помири со фактот дека не го сакаш и дека не може да те има.. - болно е кога знаеш дека женската те изневерила за некој, а била „врзана” со тебе во моментот. Па тука се јавува агревисност, партнерот не може да се помири со фактот дека е изневерен и слично. Подобро е да си оставен, со тек на време тоа ќе го преболиш - а неверството чисто сумљам дека некогаш ќе го заборавиш + цел живот ќе живееш со сомнеж дека следниот може да те изневери ко бившиот.
Затоа викам дека неверството боли повеќе од оставањето..
Немам други информации, а не ни сакам да имам!
Иначе не можеш да бидеш 100% сигурна, така да не тврди. Можеш да кажеш "колку што јас знам, досега не сум била изневерена..". Башка, ете ти си изневерила, и си решила да кажеш. Али си можела и да ќутиш, и он никогаш да не дознае. [едитирано од Д бич]
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Тешко прашање. Зависи од ситуација. Ако се работи за личноста што ја сакам бескрајно многу, и што ме сака бескрајно многу, би простила неверство, и многу повеќе би ме болело ако таа личност ме остави него ако ме изневери. Да, ако збориме за морал и за принципи, одвратно е некој да вара, ама кога е љубов во прашање достоинството и разумот немаат некоја улога, срцето е тоа што простува или не. Не дека оправдувам неверство, ама секој човек има моменти на слабост во животот, и ако тој што го сакам ме превари не значи дека не ме сака. Е сега друго е ако тоа се дешава константно... тогаш веројатно не ме ни сака доволно и подобро да не сме заедно.
Така да, не би можела да кажам дефинитивно едното или другото, се зависи од тоа каква ни е врската и ако ме преварил дали стварно се кае ради тоа или не. Ако се кае и ако осеќам дека стварно ме сака, можам да преминам преку тоа и да останеме заедно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom