Извршител?! Море мамата...

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Toa mi e jasno, no kako toj mene me stava za naslednik bez ostavinska postapka, a i ne sum edinstven, mene toa ne mi e jasno.... A ima imot da, toa bas razmisluvam dali vredi imotot povekje, sepak se raboti za golema kvadratura na zemjiste, no nekako prodazbata ne odi sjajno....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Toa mi e jasno, no kako toj mene me stava za naslednik bez ostavinska postapka, a i ne sum edinstven, mene toa ne mi e jasno.... A ima imot da, toa bas razmisluvam dali vredi imotot povekje, sepak se raboti za golema kvadratura na zemjiste, no nekako prodazbata ne odi sjajno....
Toj не те прогласил за наследник :)
Таму тој може да пишува што сака, воопшто не се замарај со тоа, нема никаква правна вредност.
Единствено во оставинска постапка може да бидеш прогласен за наследник.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.928
Поени од реакции
15.922
Toa mi e jasno, no kako toj mene me stava za naslednik bez ostavinska postapka, a i ne sum edinstven, mene toa ne mi e jasno.... A ima imot da, toa bas razmisluvam dali vredi imotot povekje, sepak se raboti za golema kvadratura na zemjiste, no nekako prodazbata ne odi sjajno....
Важно е дали извршителот на долговите на починатиот има право да ги наплаќа од имотот на наследникот или само од имотот што го наследил од должникот. Посебен проблем е ако имотот е недвижнина, хартии од вредност или други матерјални добра, во изнудица може да отидат за будзашто, како викаат на сх јазик.
Патем проблем е и данокот на наследство, т.е. вредноста на неликвидни категории ( кој тешко се продаваат). Мислам дека имаше случка во Хрватска наследниците се откажуваа ( од некое неатрактивно земјоделско земјиште) а општината не го прима, па си имаа проблеми... т.е. треба во таква случка веднаш во постапката да проценат и да не се прифатат за наследници.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Znaci da go podignam zaklucokot od izvrsitelot i da go opsoram do sud zosto me stavil kako naslednik, ili voopsto da ne go ni podigam? :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Znaci da go podignam zaklucokot od izvrsitelot i da go opsoram do sud zosto me stavil kako naslednik, ili voopsto da ne go ni podigam? :)
Ти реков...
Може он да те пише како сака, он не те прогласува!
Земи си го и баш те брига дали те пишал како Господин, наследник... или само име и презиме.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Дедо ми го дале на извршител, се добро ама човекот е во вечните ловишта едно 15 години. И сега ми вика кога бил роден дали сум знаел, оти умреница од полиција не им давале за да ја прекинат постапката. Не знам кога бил роден човекот а умреница ја да не сака да му барам. А бе кучето да го одврзам во двор само тоа е лекот :icon_lol:.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Дедо ми го дале на извршител, се добро ама човекот е во вечните ловишта едно 15 години. И сега ми вика кога бил роден дали сум знаел, оти умреница од полиција не им давале за да ја прекинат постапката. Не знам кога бил роден човекот а умреница ја да не сака да му барам. А бе кучето да го одврзам во двор само тоа е лекот :icon_lol:.
да му даиш број на парцела кај е закопан дедо ти па со него нек се објаснат лично
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Има случка за блокирана сметка на човек за две неплатени сметки кои се постари од 10 години. Па не застаруваа побарувањата после една две години мислам така не беше? А и од кај да знае човек пред 10 години дали платил или не, како и да е гужви на шалтер пред ЕВН не можи сметка човек да плати од такви случаи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Има случка за блокирана сметка на човек за две неплатени сметки кои се постари од 10 години. Па не застаруваа побарувањата после една две години мислам така не беше? А и од кај да знае човек пред 10 години дали платил или не, како и да е гужви на шалтер пред ЕВН не можи сметка човек да плати од такви случаи.
сметки за струја, вода ТВ телефон... застаруваат за година дена доколу не се покрени тужба.
Ако во тие 12 месеци покренаат тужба против него - нема застарување, е сега пошто сме на ниво на зимбабве со судство некогаш треба да поминат години и години и години додека таа тужба полека од фиока до фиока стигне до извршител
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
сметки за струја, вода ТВ телефон... застаруваат за година дена доколу не се покрени тужба.
Ако во тие 12 месеци покренаат тужба против него - нема застарување, е сега пошто сме на ниво на зимбабве со судство некогаш треба да поминат години и години и години додека таа тужба полека од фиока до фиока стигне до извршител
А дали и каде може да се провери дали е тужена или не...? А што ако не е тужена, ти пуштаат опомена и си ја платиш? Плаќаш застарен (Непостоечки) долг?
Еден познаник прашал во суд и му рекле дека тоа не оди преку суд , туку директно преку нотар, точно е ова?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
А дали и каде може да се провери дали е тужена или не...? А што ако не е тужена, ти пуштаат опомена и си ја платиш? Плаќаш застарен (Непостоечки) долг?
Еден познаник прашал во суд и му рекле дека тоа не оди преку суд , туку директно преку нотар, точно е ова?
ако си платил застарен долг то е твој пропуст и никому ништо, али ако ти стигни опомена (не тужба) за застарен долг само напиши им писменце дека према закон за облигацциони односи член тој и тој долгот е затарен и да си го избришат од книговодствена евиденција.
Сега оди на нотар али пред 10 години одеше преку суд значи твојот познаник ако бил тужен пред 10 години тогаш то било преку суд. Али треба секако да си провери дали то шо сега му бараат е регуларно а цела документација би требало да ја добие од нотар (извршител) или таму да појде и побара, значи да види дали во законски рок во тие 12 месеци постои тужба фино лепо заверена во суд со дата и приемен печат
ПС
застарување од 12 месеци важи за физички лица, ако на другарти му стигнала сметка за правно лице (фирма на негово име) застарување е 3 години
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Тужена нетужена, застарена незастарена, извршителот блокира не го интересира, па оди по банки по документи ти.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Тужена нетужена, застарена незастарена, извршителот блокира не го интересира, па оди по банки по документи ти.
така aко сака да изгуби лиценца за работа, тој мора непристрасно да го почитува законот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom