Избор на приватно средно училиште

Член од
5 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
3
Со оглед на тоа што доаѓа време да го запишам мојот син во средно ги разгледував опциите, се распрашував, бев по училишта, читав по форуми. Јас сум решена да го запишам во приватно школо, бидејќи ми се многу важни условите и квалитетот на наставата.
Не можев никаде да најдам објава за училиштето што го одбравме (најверојатно бидејќи е ново и сеуште многу не го знаат), па решив да споделам што знам.
Зборувам за Максимилијан. Дознавме од другар на синот што завршил и он е воодушевен од начинот на изведување на наставата, квалитетот и пристапот на професорите. Он вика дека научил критички да размислува, дека добил многу внимание и дека учеле во помали класови и сите можеле да се искажат. И таму кога отидов многу убав впечаток добив. На англиски се учи, програмата е многу добра, а професорите се млади, образовани, позитивни. Навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште. Од друга страна знам и за строгоста и непопустливоста што искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките.
Многу ми се допадна, а имам чувство дека многу луѓе не се запознаени со тоа школо и се ограничуваат само на веќе познатите опции па решив да споделам со сите што размислуваат за упис. Секое мислење би било добредојдено.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Со оглед на тоа што доаѓа време да го запишам мојот син во средно ги разгледував опциите, се распрашував, бев по училишта, читав по форуми. Јас сум решена да го запишам во приватно школо, бидејќи ми се многу важни условите и квалитетот на наставата.
Не можев никаде да најдам објава за училиштето што го одбравме (најверојатно бидејќи е ново и сеуште многу не го знаат), па решив да споделам што знам.
Зборувам за Максимилијан. Дознавме од другар на синот што завршил и он е воодушевен од начинот на изведување на наставата, квалитетот и пристапот на професорите. Он вика дека научил критички да размислува, дека добил многу внимание и дека учеле во помали класови и сите можеле да се искажат. И таму кога отидов многу убав впечаток добив. На англиски се учи, програмата е многу добра, а професорите се млади, образовани, позитивни. Навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште. Од друга страна знам и за строгоста и непопустливоста што искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките.
Многу ми се допадна, а имам чувство дека многу луѓе не се запознаени со тоа школо и се ограничуваат само на веќе познатите опции па решив да споделам со сите што размислуваат за упис. Секое мислење би било добредојдено
Моја препорака е да не го осудуваш син ти на пропаст во средно приватно,таму нема да го доживеј тој живот т.е ќе биди како затвореник таму,зато најарно е да го пуштиш во државно и да го осети жарот на средношколските денови,тој самио треба да почни да размислува критички нема потреба од такви приватни училишта џабе фрлени пари ама то е само мое мислење.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
3
Моја препорака е да не го осудуваш син ти на пропаст во средно приватно,таму нема да го доживеј тој живот т.е ќе биди како затвореник таму,зато најарно е да го пуштиш во државно и да го осети жарот на средношколските денови,тој самио треба да почни да размислува критички нема потреба од такви приватни училишта џабе фрлени пари ама то е само мое мислење.
Ne mozam da se soglasam. Smetam deka i vo privatno ima moznost za druzba i da se osetat srednoskolski denovi. Smetam deka za toa ne e potrebno da ima ogromna masa na ucenici, za da moze on utre da kaze deka se sekava na srednoskolskite denovi. Zosto koga veke ima opcii, da ne mu se ponudi najdobroto? Da se izrealizira, da se pronajde. Da sfati sto saka i vo sto e dobar. Druzba nema vo nikoj moment da mu fali.
Pozdrav.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Моја препорака е да не го осудуваш син ти на пропаст во средно приватно,таму нема да го доживеј тој живот т.е ќе биди како затвореник таму,зато најарно е да го пуштиш во државно и да го осети жарот на средношколските денови,тој самио треба да почни да размислува критички нема потреба од такви приватни училишта џабе фрлени пари ама то е само мое мислење.
Теоријата ти држи вода само за средните стручни училишта, гимназиите од друга страна јас би ги забранил со закон.

Онаа гимназијана Раде Јовчевски - Корчагин треба да се срамни со земја, судејќи според тоа што му го направија на некој мој близок, кој заврши со просек 5.0 , но дури откако научи што е тоа стрес и нервоза до бескрај.

Како ми е само мило бидејќи немав доволен успех од основно за да се запишам во гимназија, златно средно стручно бидна и помина како песна.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Теоријата ти држи вода само за средните стручни училишта, гимназиите од друга страна јас би ги забранил со закон.

Онаа гимназијана Раде Јовчевски - Корчагин треба да се срамни со земја, судејќи според тоа што му го направија на некој мој близок, кој заврши со просек 5.0 , но дури откако научи што е тоа стрес и нервоза до бескрај.

Како ми е само мило бидејќи немав доволен успех од основно за да се запишам во гимназија, златно средно стручно бидна и помина како песна.
Можел 4.5 без стрес да помине :)

Барем мојата приказна така беше.

П.С Мене ако ме прашаш средното школо не е воопшто битно за понатаму. Погрижи се да створи работна навика и континуирано да учи т.е да има рутина.

За понатаму е битно да сфати дека треба за себе да учи. Ова за жал не можеш на некој да му го кажеш туку треба само да го сфати.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
3
Mozebi ne e klucno, no kako sto kaza i samiot, rabotna navika mora da se sozdade. A istata se sozdava samo so ucenje vo tie godini. Vo sprotivno bi se soocil so problem na fakultet.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Можел 4.5 без стрес да помине :)

Барем мојата приказна така беше.

П.С Мене ако ме прашаш средното школо не е воопшто битно за понатаму. Погрижи се да створи работна навика и континуирано да учи т.е да има рутина.

За понатаму е битно да сфати дека треба за себе да учи. Ова за жал не можеш на некој да му го кажеш туку треба само да го сфати.
Во целост се согласувам со тебе, но ете, за жал не размислуваат сите како мене и како тебе во врска со образованието, а баш во овие времиња училиштето и училишниот успех не ти гарантираат ама баш никакви подобри услови или можности за подобро вработување или дека ќе бидеш во прв ред за обука или пракса.

Проблемот со наставниците и професорите е во тоа што се претежно исфрустрирани луѓе кои не си ја сфаќаат сериозно работата, е сега, за мене во средно стручно училиште тоа не претставуваше проблем бидејќи секој си ја гледаше работата, а навистина имаше и по некој(а) професор(ка) на кого/која приоритет му/и` беше да те научи, а не да ти се качи на глава со оценките.

Но за разлика од мене, таа личност која ми е` блиска, а заврши средно во Корчагин, помина многу бетер во таа таканаречена гимназија за тој проклет успех, делумно проблемот беше нејзин, бидејќи сакаше да има највисок можен успех, но и професорите им се качуваа на глава, не само на нејзе, туку на сите, без разлика каков им е училишниот успех.

Mozebi ne e klucno, no kako sto kaza i samiot, rabotna navika mora da se sozdade. A istata se sozdava samo so ucenje vo tie godini. Vo sprotivno bi se soocil so problem na fakultet.
Барем во Македонија, училиштето нема никаква поврзаност со работната навика.

Јас работев со скратено време додека бев средно, но тоа беше на моја лична иницијатива, а училиштето немаше никаква поврзаност со тоа.

За жал, иста е ситуацијата и денес.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Со оглед на тоа што доаѓа време да го запишам мојот син во средно ги разгледував опциите, се распрашував, бев по училишта, читав по форуми. Јас сум решена да го запишам во приватно школо, бидејќи ми се многу важни условите и квалитетот на наставата.
Не можев никаде да најдам објава за училиштето што го одбравме (најверојатно бидејќи е ново и сеуште многу не го знаат), па решив да споделам што знам.
Зборувам за Максимилијан. Дознавме од другар на синот што завршил и он е воодушевен од начинот на изведување на наставата, квалитетот и пристапот на професорите. Он вика дека научил критички да размислува, дека добил многу внимание и дека учеле во помали класови и сите можеле да се искажат. И таму кога отидов многу убав впечаток добив. На англиски се учи, програмата е многу добра, а професорите се млади, образовани, позитивни. Навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште. Од друга страна знам и за строгоста и непопустливоста што искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките.
Многу ми се допадна, а имам чувство дека многу луѓе не се запознаени со тоа школо и се ограничуваат само на веќе познатите опции па решив да споделам со сите што размислуваат за упис. Секое мислење би било добредојдено.
Мој совет ти е да не се запишува син ти во приватно средно школо, а еве и зошто. Прво и основно, плаќаш премногу, а во однос на тоа добиваш премалку. Потоа најголемиот број деца кои запишуваат приватно средно потекнуваат од побогати семејства, имаат многу поинаков начин на размислување и дружење, уствари не се ни дружат меѓусебно и целиот средношколски живот им поминува низ една вештачка и лажна американизирана лоша драма.

Во истите тие приватни школи за децата погледот кон животот е само розев, што е крајно лошо за нивниот понатамошен живот. Школо каде сите ти викаат дека си најдобар, каде сите се најдобри, каде сите се одлични и каде се е идеално, а во суштина не е, тоа не е школо. За разлика од тоа во државно школо детето ќе се испомачи за да поправи оцена, ќе дојде во конфликт со соучениците, ќе се испокара со некои професори, ќе најде одлично друштво и одлично поминати средношколски денови за кои ќе има убави спомени. Благодарение на сите тие падови и издигнувања во државното средно училиште твојот син, а и било кое дете ќе ја изгради својата личност, за разлика од приватно средно училиште каде личноста, мислењата и ставовите му ги градат неговите родители и донекаде професорите. Познавам луѓе чии деца учат и завршиле во приватни средни училишта. Децата мислам дека се оглупени од неразмислување со својот ум, несоцијализирани и најлошото од се незнаат да култура и почит. А и образованоста им е на некое минимално ниво.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Како да напраам X?
- Нејкеш X сакаш Y
Ама сакам X....
- hahahah sotie be nejkes X :'D znaci slusaj vaka so ke naprais...


kajgana in a nutshell
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Со оглед на тоа што доаѓа време да го запишам мојот син во средно ги разгледував опциите, се распрашував, бев по училишта, читав по форуми. Јас сум решена да го запишам во приватно школо, бидејќи ми се многу важни условите и квалитетот на наставата.
Не можев никаде да најдам објава за училиштето што го одбравме (најверојатно бидејќи е ново и сеуште многу не го знаат), па решив да споделам што знам.
Зборувам за Максимилијан. Дознавме од другар на синот што завршил и он е воодушевен од начинот на изведување на наставата, квалитетот и пристапот на професорите. Он вика дека научил критички да размислува, дека добил многу внимание и дека учеле во помали класови и сите можеле да се искажат. И таму кога отидов многу убав впечаток добив. На англиски се учи, програмата е многу добра, а професорите се млади, образовани, позитивни. Навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште. Од друга страна знам и за строгоста и непопустливоста што искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките.
Многу ми се допадна, а имам чувство дека многу луѓе не се запознаени со тоа школо и се ограничуваат само на веќе познатите опции па решив да споделам со сите што размислуваат за упис. Секое мислење би било добредојдено.
Ako sakash sin ti da sledi kvalitetna nastava,ne go zapishuvaj vo privatno sredno,tuku vo drzavno(Josip Broz Tito,Gjorgi Dimitrov,Boris Kidric ili Arseni Jovkov-ako zavrshil skroz odlicen,ako ne,togash vo nekoi od drugite drzavni).Vo nitu edno privatno nema kvalitet.Vo privatnite dobro proagjaat samo decata cii roditeli imaat dlabok dzeb.Povekjeto od privatnite sredni ucilishta nemaat ni soodvetna akreditacija.Nekoi fakulteti polesno primaat deca koi zavrshile drzavno sredno obrazovanie od tie so privatno.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Во целост се согласувам со тебе, но ете, за жал не размислуваат сите како мене и како тебе во врска со образованието, а баш во овие времиња училиштето и училишниот успех не ти гарантираат ама баш никакви подобри услови или можности за подобро вработување или дека ќе бидеш во прв ред за обука или пракса.

Проблемот со наставниците и професорите е во тоа што се претежно исфрустрирани луѓе кои не си ја сфаќаат сериозно работата, е сега, за мене во средно стручно училиште тоа не претставуваше проблем бидејќи секој си ја гледаше работата, а навистина имаше и по некој(а) професор(ка) на кого/која приоритет му/и` беше да те научи, а не да ти се качи на глава со оценките.

Но за разлика од мене, таа личност која ми е` блиска, а заврши средно во Корчагин, помина многу бетер во таа таканаречена гимназија за тој проклет успех, делумно проблемот беше нејзин, бидејќи сакаше да има највисок можен успех, но и професорите им се качуваа на глава, не само на нејзе, туку на сите, без разлика каков им е училишниот успех.



Барем во Македонија, училиштето нема никаква поврзаност со работната навика.

Јас работев со скратено време додека бев средно, но тоа беше на моја лична иницијатива, а училиштето немаше никаква поврзаност со тоа.

За жал, иста е ситуацијата и денес.
Финтата беше што за 5-ки некои професори ептен замараа и повеќе беше политика отколку знаење т.е дали имаш добар однос со професорот.

Инаку во мојата последна година почна старата гарда да си иде и млади дечки да се вработуваат. Му го заборавив името али млад дечко по хемија и он Корчагин учел и завршил со 10 просек на факултет.

Искрено за него само пофални зборови сакаше да научиме правеше експерименти и се гледаше дека го владее материјалот.

Во следните години повеќето од старите дртала знам дека отидоа во пензија и доколку младиве нови кадри се како овој по Хемија тогаш РЈК е супер школо.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
Zapisi go vo Korcagin, ja drzev tamu cas i sledev nastava i mozam da ti kazam deka nema podobro skolo u celo Skopje.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.293
Поени од реакции
78.949
Ние у Корчагин порано за да поправиме кец по историја, кај една ненормална, мораше да доаѓаме вон настава и да учиме од книги за факултет, работи што не ги учат ни на факултет. Беспрекорно знаење на тоа убер-надополнето градиво и оп - двојка (или у пичку матер ако си знаел - тројка).

Сеа е пичкин дим Корчагин, не се занесувајте. Ја коа бев, ако имаш слаб просек у втора - те бркаат од школо, па мораш да се пребациш у школи кај што идат со боздоган на часови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.666
Поени од реакции
38.846
Ние у Корчагин порано за да поправиме кец по историја, кај една ненормална, мораше да доаѓаме вон настава и да учиме од книги за факултет, работи што не ги учат ни на факултет. Беспрекорно знаење на тоа убер-надополнето градиво и оп - двојка (или у пичку матер ако си знаел - тројка).

Сеа е пичкин дим Корчагин, не се занесувајте. Ја коа бев, ако имаш слаб просек у втора - те бркаат од школо, па мораш да се пребациш у школи кај што идат со боздоган на часови.
Imam ideno i u karev, da gi sporedis tie dve skoli ne mozes, mozda e pickin dim sea, ali sepak e najdobro skolo momentalno zaedno so orce nikolov. Pogotovo za deca sto sakaat da ucat ili od doma sto gi maltretiraat da ucat.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ако детето сака да учи, има желба ја би ти препорачала да го пратиш во Јахија Кемал или Нова, патем распрашај се има и стипендии добиваат за школување. Доста добра квалитетна настава а покрај се имаат и добра пракса и еден куп натпревари по странство. Мене ептен ми се свиѓаат двете школи а имам и другари/ки што таму се и се задоволни и доста успешни со натпревари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom