Избор на приватно средно училиште

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Со ова кај да го пратам детето му нанесувате најголема штета, не кај сакаш ти туку кај сака ДЕТЕТО! Прво од мали нозе му скратувате правата кои му следуваат а тоа е слобода, го праќаш онаму каде што сакаш ти а не тој. Второ она што се учи во приватно училиште е убаво средено но не и пренесено како што треба, а одговорот на тоа зошто ќе го добиеш најдобро од учениците што учат во приватно училиште. Трето тоа дека ќе стекне навика ќе стекне но навика за кафе шема, а не работна навика ако сакаш работна навика ќе го пратиш или на село или во војска или пак ќе го научиш да ги цени парите и сам да си ги заработува...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Zapisi go vo Korcagin, ja drzev tamu cas i sledev nastava i mozam da ti kazam deka nema podobro skolo u celo Skopje.
Не знам кога си бил ти во Корчагин ама квалитетот таму бајги опадна во последните години. Мојата генерација пред 5год што заврши таму со висок просек сега на факс не знаат да гукнат една реченица, една семинарска не знаат да направат сами. Испаѓаат високо интелегентни деца од таму и сега, ама нивниот број е многу мал и можат на прсти да се избројат.
Орце Николов моментално е светлосни години пред Корчагин, барем од тоа каков калибар на ученици гледам дека искача во последните години.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.564
Поени од реакции
38.686
Не знам кога си бил ти во Корчагин ама квалитетот таму бајги опадна во последните години. Мојата генерација пред 5год што заврши таму со висок просек сега на факс не знаат да гукнат една реченица, една семинарска не знаат да направат сами. Испаѓаат високо интелегентни деца од таму и сега, ама нивниот број е многу мал и можат на прсти да се избројат.
Орце Николов моментално е светлосни години пред Корчагин, барем од тоа каков калибар на ученици гледам дека искача во последните години.
Pred nekoja nedela, po paralelkite ima deca sto se mnogu pametni, no se izmesani so neznalici, toa e losoto ali sepak tie sto sakaat da ucat preovladuvaat, imam ideno i u karev ti vikam i toa mnogu casovi sledeno za da mozam da sporedam i mozam da ti potvrdam deka korcagin e svetlosni godini pred ovie. A Orce drugi kolegi mi go imaat mnogu faleno i veruvam deka e jaka gimnazija na nivoto na Korcagin pa i podobra.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Со оглед на тоа што доаѓа време да го запишам мојот син во средно ги разгледував опциите, се распрашував, бев по училишта, читав по форуми. Јас сум решена да го запишам во приватно школо, бидејќи ми се многу важни условите и квалитетот на наставата.
Не можев никаде да најдам објава за училиштето што го одбравме (најверојатно бидејќи е ново и сеуште многу не го знаат), па решив да споделам што знам.
Зборувам за Максимилијан. Дознавме од другар на синот што завршил и он е воодушевен од начинот на изведување на наставата, квалитетот и пристапот на професорите. Он вика дека научил критички да размислува, дека добил многу внимание и дека учеле во помали класови и сите можеле да се искажат. И таму кога отидов многу убав впечаток добив. На англиски се учи, програмата е многу добра, а професорите се млади, образовани, позитивни. Навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште. Од друга страна знам и за строгоста и непопустливоста што искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките.
Многу ми се допадна, а имам чувство дека многу луѓе не се запознаени со тоа школо и се ограничуваат само на веќе познатите опции па решив да споделам со сите што размислуваат за упис. Секое мислење би било добредојдено.
Нормално како и секој родител го сака најдоброто за своето дете, но пред се мислам дека љубовта во некои сфери од неговиот живот мораат да имаат граници. Не викам дека приватното образование е лошо и неквалитетно туку мене лично ме боцна пристапот кон тоа образование јас сум решена да го запишам во приватно школо, Вие сте решени како родител да, но дали детето е прашано дали е и тоа решено да учи во приватно училиште или пак сака да учи во некое ,,нормално" од калибарот на Орде, ЈБТ, Корчагин итн. Тоа што некое трето дете научило критички да размислува, или станал научник или нешто трето зависи од многу фактори почнувајќи од менталниот скоп на детето па се до можноста да перцепира. Понатаму навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште... Вие ќе учите или Вашиот син? Можеби детето не го сака тој начи на учење, никаде во постот не сретнав мислење од Вашето дете или реченица со која ќе ни доловите дали со него е направен некаков вид на разговор за неговите амбиции се се темели на Вашите лични впечатоци од она што сте го видете и што сте го чуле или прочитале. Искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките... Доколку детето не го сака овој принцип на настава и учење не го терајте со сила и нека не биде оној ,,херој" кој ќе руши стереотипи за да докажува дека приватното е нешто Бог знае што, туку нека расте и развива онака како што мисли дека највеќе му одговара нормално во рамките на нормалата. Се надевам дека по 4 години Вие нема да му бирате факултет...
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
4
Поени од реакции
3
Нормално како и секој родител го сака најдоброто за своето дете, но пред се мислам дека љубовта во некои сфери од неговиот живот мораат да имаат граници. Не викам дека приватното образование е лошо и неквалитетно туку мене лично ме боцна пристапот кон тоа образование јас сум решена да го запишам во приватно школо, Вие сте решени како родител да, но дали детето е прашано дали е и тоа решено да учи во приватно училиште или пак сака да учи во некое ,,нормално" од калибарот на Орде, ЈБТ, Корчагин итн. Тоа што некое трето дете научило критички да размислува, или станал научник или нешто трето зависи од многу фактори почнувајќи од менталниот скоп на детето па се до можноста да перцепира. Понатаму навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште... Вие ќе учите или Вашиот син? Можеби детето не го сака тој начи на учење, никаде во постот не сретнав мислење од Вашето дете или реченица со која ќе ни доловите дали со него е направен некаков вид на разговор за неговите амбиции се се темели на Вашите лични впечатоци од она што сте го видете и што сте го чуле или прочитале. Искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките... Доколку детето не го сака овој принцип на настава и учење не го терајте со сила и нека не биде оној ,,херој" кој ќе руши стереотипи за да докажува дека приватното е нешто Бог знае што, туку нека расте и развива онака како што мисли дека највеќе му одговара нормално во рамките на нормалата. Се надевам дека по 4 години Вие нема да му бирате факултет...
Jas se izvinuvam ama nemate pravo ova da mi go kazete bez voopsto da prasate dali toj bil so mene i slicno. Sekoja odluka vo negoviot zivot ja donel toj licno. Da ne bese toj i negovoto drugarce jas verojatno nemase da znam za toa uciliste. Mnogu sum daleku od roditel sto odlucuva za deteto, i ne posle 4 godini nema jas da mu biram fakultet. Vo eden moj post jas ne mozma cela situacija da ja objasnam kolku li bi bilo toa dolgo, ako sega pocnam da kazuvam sin mi mi kaza, nego mu preporacale, on na testiranjeto odlicno pomina, saka da uci vo privatno i slicno. Postot jas go napisav, i go pisuvam vo svoe ime bidejki sakam i jas da se informiram, ne e mala odluka. Majka sum mu, on ceka na krajot od denot i od mene sovet. Navistina smetam deka e soodvetno pred da mi napisete volkav komentar kaj sto duri me citirate kaj sum pogresila, samo da prasate a sinot sto saka? I da se postedime od nepotrebni elaboracii. Ke povtoram, sekoja odluka koja sto toj ja donel, jas ja pocituvam i davam svoe mislenje koga mi e pobarano. Vo slucajov koga mi e, davam se od sebe da se informiram celosno.
Golem pozdrav.[DOUBLEPOST=1496778094][/DOUBLEPOST]
Со ова кај да го пратам детето му нанесувате најголема штета, не кај сакаш ти туку кај сака ДЕТЕТО! Прво од мали нозе му скратувате правата кои му следуваат а тоа е слобода, го праќаш онаму каде што сакаш ти а не тој. Второ она што се учи во приватно училиште е убаво средено но не и пренесено како што треба, а одговорот на тоа зошто ќе го добиеш најдобро од учениците што учат во приватно училиште. Трето тоа дека ќе стекне навика ќе стекне но навика за кафе шема, а не работна навика ако сакаш работна навика ќе го пратиш или на село или во војска или пак ќе го научиш да ги цени парите и сам да си ги заработува...
Malku pogore odgovoriv na ova. Mislam deka treba da prasate pred da napadnete. Najlesno e da se kaze koj sto ne pravi ko sto treba.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
НОВА. Скоро сите матуранти од таму имаат голем број на понуди и стипендии од топ странски универзитети. Моја школска од основно моментално студира во Холандија, после средно образование во НОВА. Ако си спремна детето да го водиш по тој пат и ако тоа самото е спремно и има капацитет, пеки. Ама, ако имате отстапки од ваквиот план на академска иднина, тогаш во никој случај приватно средно.
 
S

staycalm

Гостин
Доколку син ви сака да оди во приватно училиште зошто да не. Прв пат слушам за тоа училиште и според тоа што го видов на нивниот сајт, изгледа доста солидно. Јас многу сакав да се запишам во приватно средно ама заради недостаток на финансиски средства не можев. Доколку тоа не ви е проблем, сметам дека многу подобро е во приватно отколку во државно училиште :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас, само едно нешо ќе кажам,од лично животно искуство ,да се бара средно каде што има јака настава за:
  • математика
Математика,над се !!!

Во Македонија како фали ова,се каам шо давав напор за општествени предмети да бидам 5тка,а математика,просек 3ка.Да вратам филм,би вложувал напор во математика,на жртва на слаби оцени на опш. предмети.....Наместо сега покасно ,имав дегени професори во основно и средно,100 ги заменив,едни пред пензија,ги мрзеше,или почина еден,па замени,неарни ....Абе ако научи научи,не е важно ако има дупка,поминало....После нема кој да ти помогне....Само тоа е мој коментар....

 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Mislam deka ucilisteto e najmalku bitno. Poznavam luge koi se zapisale na Jaha Kemal pa se otkazale pa se vratile poradi lugeto.
Pobitna e druzbata, sigurno i poradi toa i saka da otide tamu (neli drugarot toa mu go preporacal). So znam, ne sum roditel. mislam deka e toa samo sredno? Koga se zboruva za fakultet vekje ne e bitno vo koj grad si ucil, so si bil, nitu pak kako si gi dobil petkite. Bitno e da se flezi (porano i toa bese mn potesko)
A i ovie nasive fakulteti nesto zabusaavaat. Ides u drug grad, ucis, odis na predavanje. Narkomani od 1va godina protestiraat protiv drzaven ispit. Prva godina, nemaat projdeno ni prv kolokvium. protestiraat. Tuka spagaat i isfrustrirani profesori so probuvaat da bidat Evropa? Amerika? Ne znam. Sekoja cest na isklucoci..

Mislam deka u Makedonija najvekje proagja slednovo:
osnovno, sredno, fakultet, aerodrom aleksandar veliki. za zal. .
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Саба е најдобро приватно средно[DOUBLEPOST=1496792969][/DOUBLEPOST]
Со ова кај да го пратам детето му нанесувате најголема штета, не кај сакаш ти туку кај сака ДЕТЕТО! Прво од мали нозе му скратувате правата кои му следуваат а тоа е слобода, го праќаш онаму каде што сакаш ти а не тој. Второ она што се учи во приватно училиште е убаво средено но не и пренесено како што треба, а одговорот на тоа зошто ќе го добиеш најдобро од учениците што учат во приватно училиште. Трето тоа дека ќе стекне навика ќе стекне но навика за кафе шема, а не работна навика ако сакаш работна навика ќе го пратиш или на село или во војска или пак ќе го научиш да ги цени парите и сам да си ги заработува...
Прочитај убаво он сака а не мајка му,ради другар му сака[DOUBLEPOST=1496793157][/DOUBLEPOST]Во државно средно може секој да се запише ама во приватно средно неможе секој,дека бараат добар просек и подобро се учи,мала група на деца повеќе знаење
 
Последно уредено:
K

kicodarker

Гостин
Бaдијaлa тресите зелени декa ќе прoпуштел живoт,шетaње дружење aкo се зaпиши вo привaтнo среднo. Гoспoѓaтa бaш нaпреднo рaзмислувa и гo сaкa нaјдoбрoтo зa дететo. Перспективaтa е пoгoлемa - имaaт пoгoлемa слoбoдa нaместo oнoaa кoмунистичкa стрoгoст вo другите средни шкoли. Рaбoтењетo вo пoмaли групи е oдличнo зa рaзвoј нa индивидуaтa. Бaш негoвиoт кaрaктер се кaлеми сегa и вo иднинa ќе имa пoгoлеми шaнси дa зaмини нaдвoр oд Мaкедoнијa е знaе перфект aнглиски и други мoрaлни нoрми. Акo спoредиме сaмo штo се не се врaбoти дa предaвa вo среднo... Тoa штo не иди вo држaвните средни шкoли ќе прoпушти идиoти,кoмунистички нaчин нa вoспитувaње oд прoфесoри,тoтaлнo утнaти oбрaзoвни прoгрaми,руинирaни шкoли итн.
Реaлнo oбрaзoвaниетo ни е тoтaлнo прoпaднaтo oсoбенo средните шкoли пa oвaa перспективa дa се бирa среднoтo кaкo фaкултет е oдличнa.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
Јас, само едно нешо ќе кажам,од лично животно искуство ,да се бара средно каде што има јака настава за:
  • математика
Математика,над се !!!

Во Македонија како фали ова,се каам шо давав напор за општествени предмети да бидам 5тка,а математика,просек 3ка.Да вратам филм,би вложувал напор во математика,на жртва на слаби оцени на опш. предмети.....Наместо сега покасно ,имав дегени професори во основно и средно,100 ги заменив,едни пред пензија,ги мрзеше,или почина еден,па замени,неарни ....Абе ако научи научи,не е важно ако има дупка,поминало....После нема кој да ти помогне....Само тоа е мој коментар....
Секој ден од понеделник до петок имавме по еден час математика, а ова во средно стручно училиште.

Која црна математика ти фалеше во средно ?

Па и на информатички факултет некои од колегите се дрзнаа да го прашаат деканот на крајот од претпоследна академска година од додипломски студии дали би можеле во апсолвентска година да имаме повеќе стручни предмети со практична настава отколку теоретска и по можност на сметка на намалување на часовите по математичките предмети - особено бидејќи во апсолвентска година најмногу ти даваат да бираш изборни предмети, а типот најкомотно одговори НЕ.

Па после ќе се чудиш кога ќе наидеш на Интернет потсмевања кон математиката.



 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Ало што ви е Корчи е врв.

Професорите на страна, средно го прават соучениците. Кое сака школо нека биде друштвото е разликата меѓу пекол и рај. И женските. Мора да има јаки женски. Кога би бирал пак, меѓу Орце и Корчагин. Ништо друго. Орце е полабаво и има повеќе луѓе = повеќе потенцијални пријателства, Корчагин зошто си е мој хаха. Шала на страна, бенефитот таму е што и децата се паметни и професорите се паметни. Секако има исклучоци и од двете страни, ама овој збир овозможува неверојатни часови и од поглед на сериозна работа и од поглед на заебанции, нешто што сигурно го нема низ ПТТ и остали школи.

Морам да нагласам сепак дека Корчагин од поглед на квалитет на генерација (не само учење, него квалитет на луѓе, диверзитет на карактери, хармонија меѓу луѓето таму ватевер) е опаднат. Генерацијава што заврши годинава, плус 2-3-те претходни години беа врв. Трета/втора/прва моментално се онака, многу умрени се децата, без енергија се мафтаат само низ ходниците како роботчиња. Има кривица кај раководството на школото што вештачки пробуваат да држат некоја контрола, ама ете можда се погодил таков склоп на деца.

Во секој случај кај сите генерации што биле се и ќе бидат ќе остане онаа жичка постојано да има нешто. Дали просветилка, trash fashion, movie night или било каков друг евент организиран од учениците тука му е мајката. Впрочем "аслните" деца низ овие места се врткаат така да - правец кариерен кај ацо and have fun.
 
Член од
1 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Со оглед на тоа што доаѓа време да го запишам мојот син во средно ги разгледував опциите, се распрашував, бев по училишта, читав по форуми. Јас сум решена да го запишам во приватно школо, бидејќи ми се многу важни условите и квалитетот на наставата.
Не можев никаде да најдам објава за училиштето што го одбравме (најверојатно бидејќи е ново и сеуште многу не го знаат), па решив да споделам што знам.
Зборувам за Максимилијан. Дознавме од другар на синот што завршил и он е воодушевен од начинот на изведување на наставата, квалитетот и пристапот на професорите. Он вика дека научил критички да размислува, дека добил многу внимание и дека учеле во помали класови и сите можеле да се искажат. И таму кога отидов многу убав впечаток добив. На англиски се учи, програмата е многу добра, а професорите се млади, образовани, позитивни. Навистина изгледа онака како што сакам да изгледа едно училиште. Од друга страна знам и за строгоста и непопустливоста што искрено многу ми се допаѓа бидејќи сакам да го срушиме стереотипот дека во приватно одиш и си ги плаќаш петките.
Многу ми се допадна, а имам чувство дека многу луѓе не се запознаени со тоа школо и се ограничуваат само на веќе познатите опции па решив да споделам со сите што размислуваат за упис. Секое мислење би било добредојдено.
Дали се запишавте таму?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
koj se privatni sredni vo Skopje me interesira. Vnukata (5.0) zavrsuva dogodina O.U. i ... sse mislime i za privatna nekoja gimnazija ama ne znaeme nizto.Kade gi ima . Taa cula za nekoja amerikanska gimnazija. Inaku e mnogu solidna so jazici (znae nekolku odese i na kursevi, a dobra e i muzicki obrazovana,odi i na casovi) dali e dobar izbor privatno sredno ili drzaavna nekoja skola.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom