Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Samo za onie {to u{te veruvaat deka Fr~kovski ima nekakva doblest za pretsedatelki kandidat od SDSM…..izvadok od negovata kolumna vo Dnevnik od 09 Januari 2007 godina…….

Втората насока е односот кон МЕДИУМИТЕ. Премиерот, ова е и личен став негов, е на став дека опозицијата нема да го урне. И тука е во право. Опозицијата СДСМ не постои. Толку лош кадровски состав кај оваа партија не е забележан во нејзината кратка историја. Б. Црвенковски успеа (му требаше малку време, десетина години), но ја реализира својата теза дека интелектуалци не му требаат „бидејќи немал да оди на квиз“. Тоа ја исчисти партијата и ја доведе до ниво на селска месна заедница. Уште полошо, СДСМ има наплив на млади клонови, празни а амбициозни и реторични, од кои догледно нема да може да се ослободи (т.н. млада, клоновска напаст во СДСМ). Парадоксално и иронично, плашејќи се од квизови, Б.Ц. создаде советници и секретари на партијата КВИСКО-вци. Што би рекол О. Млакар - употребите Квиска!


Prezentirano denes na pres konferencija na VMRO DPMNE…..go najdov vo arhivata na Dnevnik

Ima li pilot vo avionot na SDSM?????
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Samo za onie {to u{te veruvaat deka Fr~kovski ima nekakva doblest za pretsedatelki kandidat od SDSM…..izvadok od negovata kolumna vo Dnevnik od 09 Januari 2007 godina…….

Втората насока е односот кон МЕДИУМИТЕ. Премиерот, ова е и личен став негов, е на став дека опозицијата нема да го урне. И тука е во право. Опозицијата СДСМ не постои. Толку лош кадровски состав кај оваа партија не е забележан во нејзината кратка историја. Б. Црвенковски успеа (му требаше малку време, десетина години), но ја реализира својата теза дека интелектуалци не му требаат „бидејќи немал да оди на квиз“. Тоа ја исчисти партијата и ја доведе до ниво на селска месна заедница. Уште полошо, СДСМ има наплив на млади клонови, празни а амбициозни и реторични, од кои догледно нема да може да се ослободи (т.н. млада, клоновска напаст во СДСМ). Парадоксално и иронично, плашејќи се од квизови, Б.Ц. создаде советници и секретари на партијата КВИСКО-вци. Што би рекол О. Млакар - употребите Квиска!


Prezentirano denes na pres konferencija na VMRO DPMNE…..go najdov vo arhivata na Dnevnik

Ima li pilot vo avionot na SDSM?????
Значи презентирано на прес конферецијата на вмро,а ти се што ќе кажат вмро веруваш,наравно да ја плукаат опозицијата пред избори,меѓутоа незначи дека е вистина.Кога ќе најдеш покомпетентен кандидат за председател на РМ,да ми се јавиш,она другоно прдле неможе да се спореди со Фрчко.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Значи презентирано на прес конферецијата на вмро,а ти се што ќе кажат вмро веруваш,наравно да ја плукаат опозицијата пред избори,меѓутоа незначи дека е вистина.Кога ќе најдеш покомпетентен кандидат за председател на РМ,да ми се јавиш,она другоно прдле неможе да се спореди со Фрчко.
Во што?

Прифаќање на сите предлози што доаѓаат од Грчка страна?
Менување на ставови побрзо од менување на чорапи?
Тепање жени по паркинзи?
Мајки и шајки по колумни?

...?
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Vecerva, gala vecara vo US ambasy vo cest na Obama, Branko i Abraham Lincoln.:pipi:
 
G

grande-juve

Гостин
Значи презентирано на прес конферецијата на вмро,а ти се што ќе кажат вмро веруваш,наравно да ја плукаат опозицијата пред избори,меѓутоа незначи дека е вистина.Кога ќе најдеш покомпетентен кандидат за председател на РМ,да ми се јавиш,она другоно прдле неможе да се спореди со Фрчко.
тоа не го кажа вмро, тоа го кажа фрчко
 
Член од
12 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Значи презентирано на прес конферецијата на вмро,а ти се што ќе кажат вмро веруваш,наравно да ја плукаат опозицијата пред избори,меѓутоа незначи дека е вистина.Кога ќе најдеш покомпетентен кандидат за председател на РМ,да ми се јавиш,она другоно прдле неможе да се спореди со Фрчко.
Pred ne{to da napi{e{ za da go ~ita ovoj forum najprvin potrudi se da obide{ da kritikuva{ konstruktivno…….a ne samo kako Fr~ko da lae{ bez vrska…..kolku za tvoja informacija, proveri na veb stranata na Dnevnik i }e vidi{ deka seto toa e napi{ano vo negovata kolumna od 9 Januari 2007 godina……bog neka ni e napomo{ ako za pretsedatel treba da izbereme ~ovek {to vo nedostatok na svoe jas pluka i navreduva se okolu sebe kako rezultat na sopstvenata nemo} i neznaewe…a na SDSM vo ovaa kampawa ne mu ostanuva ni{to drugo osven da omalova`uva i pluka protiv site….vo toa SDSM i Fr~ko se najdobri…..Devizata na
BC-posle mene POTOP!
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
Навистина ми е мило што конечно на овие претседателски избори имаме кандидат како што е мојот професор, човек со голем број на позитивни политички атрибути кои треба и мора да бидат дел од идниот претседател. Јас како студентка на политички науки навистина бев импресионирана од начинот на неговото предавање и излагање на фактите што се поврзани со соодветната тематика.
Тој е професор што навистина знае што е демократија, знае што се демократски процеси во едно општество, како се развива една демократска држава и секако функционирањето на целокупното делување на државата. Од ова произлегува дека тој би можел да укаже на правилното или неправилното постење на случувањата во Македонија. Личност која навистина знае да се соочи со предизвиците како во внатрешната политика така и во надворешната. Тој многу често го цитира Аристотел кој вели: „Власта ја заслужува оној кој најмалку ја посакува“. Мислам дека токму оваа фраза најмногу се однесува на професорот. Тој е личност кој најмалку е желен за власт, а најмногу е подготвен за создавање на вистинска политика за доброто на сите граѓани на државата и што најважно има афирмативен став кон политичкото делување на државата и нејзиниот фитбек.

Меѓу другото професорот исто така цитирајќи го Аристотел вели: „Како што е етиката за поединецот, така е и политиката за заедницата“. Значи една од најважните вредности за поединецот се етиката и моралот кои на најексплицитен начин се поврзани со политичарот. Тоа е всушност профилот на професорот бидејќи тој е етична и морална личност зад кој не стојат никакви криминални дејствија, никакви судири и конфликти на факултет и на улица, не се спомнува неговото име во негативна конотација и не се поврзува со измами и квази политикантски „финти“ кои се веќе излитени и не можат да поминат кај граѓаните.

А политиката секако е неминовно поврзана со заедницата, а водењето на вистинската политика бара одрекување и жртви, а сигурна сум дека професорот познавајќи го како таков каде целосно се посветуваше на својата работа и студентите знам дека за него политиката е заедницата и ќе ја води онака како што треба на вистински начин и во правилна насока, и секако можеби се прашувате за кого всушност зборувам, па тоа е единствениот меѓу најдобрите, проф. Д-р Ѓорѓи Иванов.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Pred ne{to da napi{e{ za da go ~ita ovoj forum najprvin potrudi se da obide{ da kritikuva{ konstruktivno…….a ne samo kako Fr~ko da lae{ bez vrska…..kolku za tvoja informacija, proveri na veb stranata na Dnevnik i }e vidi{ deka seto toa e napi{ano vo negovata kolumna od 9 Januari 2007 godina……bog neka ni e napomo{ ako za pretsedatel treba da izbereme ~ovek {to vo nedostatok na svoe jas pluka i navreduva se okolu sebe kako rezultat na sopstvenata nemo} i neznaewe…a na SDSM vo ovaa kampawa ne mu ostanuva ni{to drugo osven da omalova`uva i pluka protiv site….vo toa SDSM i Fr~ko se najdobri…..Devizata na
BC-posle mene POTOP!
Абе шо сакаш збори си,ја сум си за Фрчко и крај,ни господ нема да ми го смени мислењето,барем единствените интелектуалци останаа во СДСМ,све у ВМРО да зокружиме се 20 годишни,од кај се толку компетенти и искусни да водат република.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Разликата во лобирањето на Фрчкоски и Иванов :

1.Фрчкоски во Брисел

Фрчкоски во Европскиот парламент се сретна со лидерите на социјалистите Мартин Шулц и Пол Расмунсен, со потпретседателот на ЕП, Мигуел Мартинез, со повлијателните парламентарци и со шефот на групата на Зелените, Даниел Кон Бендит
2.Иванов кај студентите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, д-р. Ѓорге Иванов, денеска се сретна со претставници на студентскиот парламент и им ги изложи своите ставови и видувања за она што нив ги очекува кога ќе завршат студии. Тој им говореше која е неговата визија за Македонија, како тој размислува да ги отвори перспективите за младите генерации.
Број 1 карактеристика кај идниот државник треба да биде надворешната политика со оглед на тоа што главните ингеренции на претседателот се во областа на надворешната политика и државниот углед.Каде е Иванов во Брисел?Знае ли како изгледа ЕУ парламентот?
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Разликата во лобирањето на Фрчкоски и Иванов :

1.Фрчкоски во Брисел

2.Иванов кај студентите

Број 1 карактеристика кај идниот државник треба да биде надворешната политика со оглед на тоа што главните ингеренции на претседателот се во областа на надворешната политика и државниот углед.Каде е Иванов во Брисел?Знае ли како изгледа ЕУ парламентот?

А инаку Брисел ќе гласа на изборите или ? Ај ти, убаво си знае Иванов кај да отиде...се знае кај се печалат гласови....и тука ве работи ко бавча :baeh:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Ако си го слушал Груевски во изјавите еве и денес на дневникот н Сител и тој го става акцентот на ИДЕНТИТЕТОТ а за името остава простор да се договорат.И Иванов секако.По твоето кажување и Фрчковски утре би се залагал за непромнливост на идентитетот и тоа ми се допага.Значи и Иванов и Фрчковски теоретски би го држеле тој став.Најголем проблем е што Грција е цврсто е решена да не попушти кога е во прашање мак.идентитет.И као ти што пишуваш дека Фрчковски ке се залага за овој став тој и Иванов може до бескрај да се залагаат ако Грција не попушти џабе е се.Од сето сакамда ти укажам дека вината за невлегувањето на Македонија во НАТО и ЕУ. е вина на Грција и на никој друг.Затоа не е фер СДСМ или Фрчковски да ја обвинуваат владата дека не сака во ЕУ.Само несериозен човек може да посакува Македонија да не влезе во унијата тоа просто е неможно ако 90 отсто од граганите го посакуваат тоа и ако цел Балкан се интегрира таму.Ние и сме и природно и географски Европа.Јас сметан дека како и во ГРција каде има национален конзенсус по ова прашање треба и ние да имаме национално единство и да му покажеме на светот дека имаме одлучност и сила да истраеме.Мора да прекинат мегусебните препукувања кој е поголем Европјанин.Така само и даваме алиби на Грција.Решението за спорот со името и како резултат на тоа и влезот на Еу не е во рацете на Иванов или Фрчкоски туку е во грчки раце.поздрав

Ако ние конструктивно преговаравме и направевме ситуација во која ќе беше ветото како гром од ведро небо, тогаш ќе беше многу подобро отколку сега. Ама не беше така, во Букурешт се појавија грчки пропагандни материјали, со Груевски пред карта на Голема Македонија, аеродромот и некои слични работи. И како што рекла скоро Бакојани, "успеале да ги убедат повеќето земји да не ни дадат покана".

Наше е да преговараме, да видиме дали Грција би прифатила разумен компромис или не. Ако не прифати, барем ќе сме на чисто дека Грција била крива, а ние сме биле најконструктивни што може. Заради нас самите мора да видиме до кај сме.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Разликата во лобирањето на Фрчкоски и Иванов :

1.Фрчкоски во Брисел

2.Иванов кај студентите
Значи Иванов се однесува како претседателски кандидат, а Фрчко како веќе да е избран.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
83
Поени од реакции
2
Љубе Бошковски, вистинскиот кандидат за председател. Кандидат од светски рамки. Љубе од сите набројани е најголем патриот. Не е патриот само на зборови. Сите други сакаат да бидам председатели за пари, за разлика од Љубе Бошковски кој сака да биде председател за да промени и подобри нешто што може. Човекот беше во Хаг. Невин. Има земјиште во Хрватска. Има доста земјиште и тука, во Македонија. Има многу пари. Но ја сака Македонија. Тој е вистинскиот!
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
Neznam sto se podrazbira pod intelektualec? Dali e toa licnost sto svoite kolegi si gi narekuva ligusi, gnidi, pufli i uste neznam kako? dali e intelektualec onoj koj tepa zeni i nema ni malku tolerancija? Neznam dali e intelktualec koj do vcera plukase po site vo SDSM pa sega e nivni kandidat? Nezna dali e intelektualec onoj koj so svojot momentalen predizboren recnik samo odslikuva edna cirkuska gletka?
VMRO DPMNE e izvor na intelektualci koi navistina znaat sto e demorkatija i demokratski procesi a onie vo SDSM koi 50 godini razmisluvale komunisticki ne moze da kazuvaat sto se demokratija i izbori. Dali moze nekoj koj e zadoen vo komunizmot da znae sto e demokratija bidej'i ako ne ste znaele samo mladite intelektualci vo ovaa drzava ja sfakaat sustinskata razlika megu ovie dve politicki ureduvanja. Navistina mi e milo sto eden od najdobrite intelktualci vo Makedonija e kandidat za pretsedatel. Duri ni SDSM ne moze da najdat nekoja crna tocka za profesrot. Toa znaci deka toj e cesne, pocituvan i iskren vo svojata rabota i deluvawe vo opstestveniot zivot.

Krsteva напиша:
Neznam sto se podrazbira pod intelektualec? Dali e toa licnost sto svoite kolegi si gi narekuva ligusi, gnidi, pufli i uste neznam kako? dali e intelektualec onoj koj tepa zeni i nema ni malku tolerancija? Neznam dali e intelktualec koj do vcera plukase po site vo SDSM pa sega e nivni kandidat? Nezna dali e intelektualec onoj koj so svojot momentalen predizboren recnik samo odslikuva edna cirkuska gletka?
VMRO DPMNE e izvor na intelektualci koi navistina znaat sto e demorkatija i demokratski procesi a onie vo SDSM koi 50 godini razmisluvale komunisticki ne moze da kazuvaat sto se demokratija i izbori. Dali moze nekoj koj e zadoen vo komunizmot da znae sto e demokratija bidej'i ako ne ste znaele samo mladite intelektualci vo ovaa drzava ja sfakaat sustinskata razlika megu ovie dve politicki ureduvanja. Navistina mi e milo sto eden od najdobrite intelktualci vo Makedonija e kandidat za pretsedatel. Duri ni SDSM ne moze da najdat nekoja crna tocka za profesrot. Toa znaci deka toj e cesne, pocituvan i iskren vo svojata rabota i deluvawe vo opstestveniot zivot.
VLASTA JA ZASLUZUVA ONOJ KOJ NAJMALKU JA POSAKUVA
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom