Игор Димовски го преплива Ла Манш

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пливачкиот маратонец Игор Димовски успеа да ги совлада студените води и струите на Ла Манш.


Тој вчера во четири часот наутро го започна потфатот пливајќи во обратна насока, од Британија кон Франција. Со тоа задачата на нашиот пливачки маратонец беше многу потешка, и по 13 часовна борба со морските бранови успеа да исплива на ртот Гри Не кај францускиот град Кале.
Со тоа Димовски стана четвртиот маратонец кому му успеало да го преплива каналот што ги дели Англија и Франција. Пред него овој успех го постигнаа Нико Нестор, Атина Бојаџи и Томи Стефановски.
Неуспешен обид имаше на два пати Ристо Бимбиловски кој што се обиде Ла Манш да го преплива во пеперутка стил.


ИЗВОР




Честитки, алал да му е :)
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Браво за човекот.Која воља еееејј
 

Чоста ^

Good looking boy
Член од
23 август 2009
Мислења
1.999
Поени од реакции
48
Ставрно да му е алал за овај подгвив...туку овај кутриот што пробвел да испливат пеперутка:pos2:...Ај може 3 пат ќе успее.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.309
Поени од реакции
46.043
ова уште ја не сум го препливал... и Бимбиловски..
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Рекорд за најбавно пливање преку Ла Манш

Најкусото растојание (со точки) е меѓу Довер и Кап Гри Не, само 34 км.
Жена стара 56 години несакајќи постави рекорд за најбавно препливување на каналот Ла Манш поради плимата и осеката.
Џеки Кобел мислеше дека ќе преплива само околу 34 километри но всушност мораше да плива цели 105 км за 28 часа и 44 минути.
Таа го урна претходниот рекорд кој изнесуваше 26 часа и 50 минути, поставен од Хенри Саливан во 1923 година.
Мајката на две деца тргна да го преплива каналот со цел да собере пари за добротворни цели и мислеше дека тоа ќе трае меѓу 18 и 20 часа.
Џеки Кобел рече: „Кога сте во вода без часовник, го губите чувството за тоа каде сте. Мислев дека сум блиску, можев да го видам брегот, но струите постојано ме носеа.“

Џеки Кобел во водите на Ла Манш
Џеки додава: „Секогаш сум подготвена за предизвици и секогаш сакам да направам нешто поинаку. Не би ми пречело да пливам и кај Алкатраз. Таму има ајкули па може да ме натераат да забрзам малку.“
Нејзиниот сопруг Дејвид вели дека сопругата не сакала намерно да го урне рекордот, туку само да го преплива Ла Манш:
-„Има многу пливачи кои би се откажале после само 24 часа. Но Џеки продолжи и затоа сум многу горд на неа.“
Џеки Кобел е мајка на две ќерки стари 32 и 30 години, како и на три посвоени деца.
Таа почнала да тренира пред пет години и поминувала по 20 часа неделно пливајќи во базенот во нејзиниот кварт, потоа во езера и в море.
Таа успеа да собере околу 2000 фунти за една група против Хантингтоновата болест.












Веќе ни Ла Манш не е тоа што беше...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ставрно да му е алал за овај подгвив...туку овај кутриот што пробвел да испливат пеперутка:pos2:...Ај може 3 пат ќе успее.
Напротив, не е за смеење, пеперутка е многу тешко да се плива на струи кои одат наспроти тебе, ќе се поткренеш да земеш воздух, солена вода во уста директива, јас би рекла секоја чест што имал гз и по втор пат да се обиде :)
 

Чоста ^

Good looking boy
Член од
23 август 2009
Мислења
1.999
Поени од реакции
48
Напротив, не е за смеење, пеперутка е многу тешко да се плива на струи кои одат наспроти тебе, ќе се поткренеш да земеш воздух, солена вода во уста директива, јас би рекла секоја чест што имал гз и по втор пат да се обиде :)
Знам знам...тоа го кажав во иронија....мислам која е логиката ако Ла МАнш едвај се преминува со КРАУл...која е најлесната пливачка дисциплина....Како би можело да се преплива со ПЕПЕРУТКа...која е минимум 2 пати потешка од краулот...:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Остајте го бе, сељак. Ламанш ќе го препливува, кога може да седи пред пц и да мрчи, со wannabe cool коментари. Чудно, што све може да му направи недостатокот на самодоверба -респект на човек!
 
?

..........

Гостин
WCU Како ,оже да го преплива ламанш, браво секоја чест, луѓе јас неможам повеќе од околу 400 метри да препливам.:toe:
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Не знам што толку фама се дига со ова овој канл колку што читам годишно го препливуват илјадници рекреатвивци а не профисионални пливачи.
Кај нас Ла Манш е некаков мит направен.

Еве неколку факти Некоја си Алисон(жена) го има препливано 43 пати каналот.
Потоа има поставено рекорди во прпливување во три правци наеднаш Франција-Англија и пак назад.
Каналот за 28 часа 3 пати го препливал и некој си Раш а два пати за 16 часа.
А најстари што го препливале се 70 годишен маж за 16 часа и 69 годишна жена.Најмлада е 15 годишната Лени .
Петар Стојчев од втор пат го собори рекордот 6 часа и 57 минути првиот пливаше над 7 часа.
In July 1972, Lynne Cox became the youngest person to swim the English Channel at age fifteen, breaking both the men's and women's records. She swam the channel again in 1973, setting a new record time of nine hours thirty-six minutes.
The oldest verified male swimmer to cross is American George Brunstad, who was aged 70 years and 4 days when he crossed on 27 August and 28 August 2004, taking 15 hours 59 minutes.
The oldest male swimmer to cross under the rules of the Channel Swimming Association is Australian Clifford Batt, who was aged 67 years and 240 days when he crossed on 19 August 1987, taking 18 hours 37 minutes.
The fastest verified swim of the channel was by the Bulgarian Petar Stoychev on 24 August 2007. He crossed the channel in 6 hours 57 minutes 50 seconds.
The fastest verified female channel swimmer is Yvetta Hlaváčová in 2006. She crossed the channel in 7 hours 25 minutes and 15 seconds.
The fastest verified two way channel swimmer, in a time of 16 hours 10 minutes, is Philip Rush in 1987.
The fastest verified female two way channel swimmer, in a time of 17 hours 14 minutes, is Susie Maroney in 1991.
The fastest verified three way channel swimmer is Philip Rush in 1987. He crossed the channel (England/France/England/France) in 28 hours 21 mins.
The fastest (and only) verified female three way channel swimmer is Alison Streeter in 1990. She crossed the channel (England/France/England/France) in 34 hours 40 mins.
The woman with the most crossings, holding the undisputed title of "Queen of the Channel", is Alison Streeter MBE with 43 crossings, including one 3-way and three 2-way swims.
Кај нас прецедателот ордени дава за препливување.Прва вест е секаде.Најдете ми во која земја е настан преливување на каналот Ла Манш и е настан број еден во спортот на вести ако има таква тогаш се извинувам
.За мене повеќе е настан некој наш маратонец да победи на било каков маратон или барем да е мегу првите 5.
 
?

..........

Гостин
Како може толку да им се плива на луѓево...

--- надополнето ---

Не знам што толку фама се дига со ова овој канл колку што читам годишно го препливуват илјадници рекреатвивци а не профисионални пливачи.Кај нас Ла Манш е некаков мит направен.

Еве неколку факти Некоја си Алисон(жена) го има препливано 43 пати каналот.
Потоа има поставено рекорди во прпливуваже во три правци наеднаш Франција-Англија и пак назад.
Каналот за 28 часа 3 пати го препливал и некој си Раш а два пати за 16 часа.
А најстари што го препливале се 70 годишен маж за 16 часа и 69 годишна жена.Најмлада е 15 годишната Лени .


Кај нас прецедателот ордени дава за препливување.Прва вест е секаде.Најдете ми во која земја е настан преливување на каналот Ла Манш е настан број еден во спортот на вести ако има таква тогаш се извинувам
.За мене повеќе е настан некој наш маратонец да победи на било каков маратон или барем да е мегу првите 5.
ТАка е брат, :) јас те подржувам продолжи ја својата борба и препливај го ламанш...биди оптимист ке те има на вести а може и во бекстејџ.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Секоја чест, се надевам дека ќе биде мотив и за други помлади пливачи да се оддлучат на овој подбвиг. БРАВО
 

Kajgana Shop

На врв Bottom