ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
22 јуни 2021
Мислења
12
Поени од реакции
12
Значи коа дошло можент да не си го гуниш времето туку да го наплатиш, си одбил :D
Како што кажав погоре, парите не ми се важни, барам некои други вредности. Поздрав.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Како што кажав погоре, парите не ми се важни, барам некои други вредности. Поздрав.
Вака некако изгледа реалноста во оваа професија.



Знаењето највеќе ќе зависи од самиот тебе и не е аритметичка прогресија која оди само нагоре со тек на годините.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
ИТ факс, github со 20+ репос (порано беа повеќе), 2 веб фриленс проекти, 4 месеци "пракса" (работа на реален проект без никакво претходно претставување на проектот ниту замарање околу мене) после која што не прифатив договор затоа што сфатиф дека си го губам времето.
И после 4 месеци пракса и 0 дена работно искуство ги знаеш сите тајни на професијата. Импресивно. :D
 
Член од
22 јуни 2021
Мислења
12
Поени од реакции
12
И после 4 месеци пракса и 0 дена работно искуство ги знаеш сите тајни на професијата. Импресивно. :D
Каква црна професија, какви тајни, муабетот е за фирмите и третманот на ентри-левел и џуниорите од нивна страна - почетокот е најважен
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Каква црна професија, какви тајни, муабетот е за фирмите и третманот на ентри-левел и џуниорите од нивна страна - почетокот е најважен
Многу е гаден третманот на џуниорите. Толку е гаден што почнуваат со 400-500 евра плата, што е повисоко од просечната во државава.

Натаму гадостите продолжуваат со тоа што тие што ги бива обично добиваат и триплирање на истата плата и сениор титула во 3 години. Без некој да им објаснува дека има постари колеги во фирмата, или дека треба да се лојални.

Чист хорор, особено ако споредиш со адвокати, економисти или доктори почетници.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Реков дека "хорор" е ситуацијата на членот на кого што му реплицирав. Дечкото немал помош во фирмите во кои што работел, со години сам се мачел и учел по 16 часа дневно вклучувајќи го и работното време плус работи и учи и за викенди што воопшто не е лесно и не може секој психички и физички тоа да го издржи. И тука се џабе "големите" пари кога немаш каде да ги трошиш со самото тоа што ти преостанува многу малку време за приватен живот. Но, ете тој за себе вели дека е интроверт и дека му годи таквото темпо.

Стресот, анксиозноста, болната и деформирана кичма и оштетениот вид не ги коментирам, тие се нормална појава во професијава и некои од нас се спремни да го превземат тој ризик.

А многу е без врска што некои од вас си се прифалувате тука и секаде дека лежите на плажа и програмирате, земате 3000+ евра плата (мало морген) итн. Повеќе ги почитувам овие како Lester Freamon што се реални и објективно зботуваат за ситуацијата отколку прикаскариве со тапија.
Во сите бизниси е така, јас имам факултет и мастер во друга инженерска струка и сменив професија од што беше убаво. Разликата беше што таму се почнуваше со: 250 евра неосигуран, теренска работа, 0 обука, одговараш за опрема од 20 000 евра и ја носиш со тебе по цел ден, голташ прашина по градилишта, возење и сообраќај просек по 150км на ден, заглавување на терен и до 8 навечер (дури си дојдеш дома ќе фати 11) и максимум плата после 10 години работа од 50к, за кои ти требаат овластувања и лиценци со кои за една грешка може да одиш апсаана.

Освен на државно секаде во приватен сектор има трчање од утро до мрак (со ретки исклучоци каде работата е одржување, мора да ги држат за зло време ама има работа тек тук).

Кои се тие работи што ти ги очекуваш?

Инаку ќе имаш каде да ги трошиш, јас не планирам да трчам така цел живот, сега работам сам за себе, за кратко се проширува со +3-4 работни места, ако оди се како што треба планирам пензионирање пред 50ка.
Автоматски споено мислење:

Многу е гаден третманот на џуниорите. Толку е гаден што почнуваат со 400-500 евра плата, што е повисоко од просечната во државава.

Натаму гадостите продолжуваат со тоа што тие што ги бива обично добиваат и триплирање на истата плата и сениор титула во 3 години. Без некој да им објаснува дека има постари колеги во фирмата, или дека треба да се лојални.

Чист хорор, особено ако споредиш со адвокати, економисти или доктори почетници.
Измешани се титулите во овој свет, џуниор до сениор не се стига во 3 години колку сака нека е паметен.
Докторите во моментов се ок, страшно е кај: стоматолози, инженери, фармација (ако не се пикнат во Алкалоид), се почнува со 250 евра и после 4-5 години не можеш да догураш ни до 450-500. Инаку во моментов баш џуниор во одредени фирми почнуваат и со помалку.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Абе џуниориве уште непочнати се толку претенциозни, што да очекуваш од сениори со искуство.:icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Абе џуниориве уште непочнати се толку претенциозни, што да очекуваш од сениори со искуство.:icon_lol:
Колку и да е излитена онаа: “Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.” може да си најде примена во овој бизнис (па и ова време).
До пред 10-15 години работите во оваа индустрија не беа баш вака сјајни и кој почнал тогаш ќе има почит кон ова што се случува сега.
Ако некој почнал пред 4-5 години и од практикант/џуниор (па и од старт со просечна плата за државата) и за помалку од 5 години догурал до титула сениор/експерт/тим лид со плата 4-5 пати повисока од просечната во државата - не барај многу да има почит ни кон околината, ни кон индустријата.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
До пред 10-15 години работите во оваа индустрија не беа баш вака сјајни и кој почнал тогаш ќе има почит кон ова што се случува сега.
Ако некој почнал пред 4-5 години и од практикант/џуниор (па и од старт со просечна плата за државата) и за помалку од 5 години догурал до титула сениор/експерт/тим лид со плата 4-5 пати повисока од просечната во државата - не барај многу да има почит ни кон околината, ни кон индустријата.
Јас почнав пред 5 години со плата малку над минималната и за 4 години дотуркав до плата 4-5 пати повисока од просечната (и титула сениор, ама таа не ја рачунам затоа што знам дека фирмата во која ја добив, титулата е повеќе украс за его отколку реална мерка) и не сметам дека сум без почит кон околината и индустријата. Свесна сум дека ми се погоди да се вработам во идеално време кога процвета ИТ во Македонија, ама и се борев за да напредувам така брзо. Баш напротив, многу повеќе непочит имам видено од некои што стигнале до одредена сума која е над просекот и оттогаш се во статус кво во поглед на знаење, напредок и одговорности, а очекуваат платата да им расте само затоа што се во ИТ.
И да, мрчам кај што треба да се мрчи. И за индустријата, и за фирмата во која сум напредувала толку. Не го сметам тоа за непочит.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Јас почнав пред 5 години со плата малку над минималната и за 4 години дотуркав до плата 4-5 пати повисока од просечната (и титула сениор, ама таа не ја рачунам затоа што знам дека фирмата во која ја добив, титулата е повеќе украс за его отколку реална мерка) и не сметам дека сум без почит кон околината и индустријата. Свесна сум дека ми се погоди да се вработам во идеално време кога процвета ИТ во Македонија, ама и се борев за да напредувам така брзо. Баш напротив, многу повеќе непочит имам видено од некои што стигнале до одредена сума која е над просекот и оттогаш се во статус кво во поглед на знаење, напредок и одговорности, а очекуваат платата да им расте само затоа што се во ИТ.
И да, мрчам кај што треба да се мрчи. И за индустријата, и за фирмата во која сум напредувала толку. Не го сметам тоа за непочит.
Сигурно некоја будала ти рекла да побараш минимална плата во ИТ. :D

Дефинирај мрчење, за аголот под кој се накривени мониторите ли?
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
Дефинирај мрчење, за аголот под кој се накривени мониторите ли?
Прв пример што ми текнува е фирма која прави анкета кај вработените за условите во истата и што може да се подобри.
И покрај опции како дефинирање на објективи за секој вработен, јасно поставени критериуми за различни нивоа на сениоритет, начини на подобрување на работниот процес и слично, победници на анкетата се „да има кафеав шеќер во кујна“ и „да се донесе пинг понг маса“. Мрчење против воведувањето демократија во ваква фирма е сосема легитимно.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Прв пример што ми текнува е фирма која прави анкета кај вработените за условите во истата и што може да се подобри.
И покрај опции како дефинирање на објективи за секој вработен, јасно поставени критериуми за различни нивоа на сениоритет, начини на подобрување на работниот процес и слично, победници на анкетата се „да има кафеав шеќер во кујна“ и „да се донесе пинг понг маса“. Мрчење против воведувањето демократија во ваква фирма е сосема легитимно.
Не е тоа мрчење, тоа е имање здрав разум. Мрчење е да не ти се допаѓа бојата на пилатес топката.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Јас почнав пред 5 години со плата малку над минималната и за 4 години дотуркав до плата 4-5 пати повисока од просечната (и титула сениор, ама таа не ја рачунам затоа што знам дека фирмата во која ја добив, титулата е повеќе украс за его отколку реална мерка) и не сметам дека сум без почит кон околината и индустријата. Свесна сум дека ми се погоди да се вработам во идеално време кога процвета ИТ во Македонија, ама и се борев за да напредувам така брзо. Баш напротив, многу повеќе непочит имам видено од некои што стигнале до одредена сума која е над просекот и оттогаш се во статус кво во поглед на знаење, напредок и одговорности, а очекуваат платата да им расте само затоа што се во ИТ.
И да, мрчам кај што треба да се мрчи. И за индустријата, и за фирмата во која сум напредувала толку. Не го сметам тоа за непочит.
Исклучоци има и секогаш ќе има.

Титулата не е за украс, ако платата ти има отидено 4-5 пати нагоре тогаш титулата не е украс туку показател за одговорноста која треба да ја имаш (обично поголема плата значи и поголема одговорност што по автоматизам треба да доаѓа и со повисока титула).


Во корпоративен свет сум доста долго, и сум имал прилика да видам секакви луѓе: од најхардкор воркохолици кои и кога спијат сонуваат работа, луѓе кои последно прочитале нешто ново на факултет, па до луѓе кои се успиваат и доаѓаат на работа во 12часот (имавме и ваков, имаше доаѓано и неотрезнет и напафкан, ама го држеа оти одржуваше стар систем за кој немаше ни документација ни пак некој сакаше да се замара, моментот кога ова ќе згасне овој ќе лета).

Првите за жал ги има најмалку, а влечат најголем дел од товарот во секоја фирма и ако заминат со месеци/години има нестабилност во тој сегмент (небитно е возраст/титула, сум сретнал џуниори кои се гладни за напредок и работа и менаџери/директори кои и по 20-30 години во бизнисот трчаат како доправа да треба да се докажуваат).

Вторите ги има најмногу и прават најмногу проблеми, т.е закачки во сектори и тие се оние кои најмногу прашуваат кој колку плата зема, нон стоп имаат некакви забелешки/поплаки и тупат со глуп муабет константно. Од една страна си сакаат комодитет и да не се замараат, а од друга страна сакаат да земаат плата и колку некој што спие на лаптоп.

Третите се поретки, едноставно се ликови кои се несфатени за општеството или пак си имаат приватни проблеми, ако имаат среќа да налетаат на бајче менаџер ќе јадат леб подолго, ако не ќе ги поздрават брзо.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
ИТ факс, github со 20+ репос (порано беа повеќе), 2 веб фриленс проекти, 4 месеци "пракса" (работа на реален проект без никакво претходно претставување на проектот ниту замарање околу мене) после која што не прифатив договор затоа што сфатиф дека си го губам времето.
Не те сфатив, се откажа зашто не добиваше доволно супорт од посениори? Можеби фирмата не ти се погодила, ако си вложил толку труд можеби едноставно треба да пробаш во друга фирма. И да, има периоди и во најлабавите фирми кај што се убиваш од работа, сонуваш работа не стануваш од столче. Ама на крајот на денот тоа е животот на еден вработен. Минус оние од администрација, во секоја фирма ти бараат да си го заработиш лебот.
Автоматски споено мислење:

Прв пример што ми текнува е фирма која прави анкета кај вработените за условите во истата и што може да се подобри.
И покрај опции како дефинирање на објективи за секој вработен, јасно поставени критериуми за различни нивоа на сениоритет, начини на подобрување на работниот процес и слично, победници на анкетата се „да има кафеав шеќер во кујна“ и „да се донесе пинг понг маса“. Мрчење против воведувањето демократија во ваква фирма е сосема легитимно.
Кафеав шеќер е исклучително битно. Донесоа ли барем? :D
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
Не те сфатив, се откажа зашто не добиваше доволно супорт од посениори? Можеби фирмата не ти се погодила, ако си вложил толку труд можеби едноставно треба да пробаш во друга фирма. И да, има периоди и во најлабавите фирми кај што се убиваш од работа, сонуваш работа не стануваш од столче. Ама на крајот на денот тоа е животот на еден вработен. Минус оние од администрација, во секоја фирма ти бараат да си го заработиш лебот.
Автоматски споено мислење:


Кафеав шеќер е исклучително битно. Донесоа ли барем? :D
Пинг понг донесоа, а кафе без шеќер пијам па не приметив. Набрзо почна пандемија и работа од дома, па потоа заминав од фирмата и ми остана мистерија шеќерот. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom