ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Искуство со докер на локална машина се стекнува за максимум една недела. Вака и јас во CV можам да пишам дека знам докер :icon_lol:
Па не е и на продукција толку поразлично од локално. И да, сениор ако не го знае, може да го научи за недела дена. Уствари во индустријава не е битно кои алатки и технологии ги знаеш, зошто алатки и технологии имаат релативно краток животен век. Многу е побитно колку брзо учиш.

Кога се набројуваат 30 работи, никогаш не е deal breaker ако не знае неколку од тие 30. Какви компромиси се прават, ова не може ни да се нарече компромис за да му дадеш на некој pass на техничко.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.309
Муабетот беше ако бараш докер или било што тогаш треба некој што стварно е запознаен убаво. Не дека којзнае што технологијата пошто ептен не е комплицирано да напишеш докерфајл за да сите имаат иста околина ама ако бараш некој со искуство докер јас подразбирам да знае и на продукција да ми среди.
Interesno. Si rabotel so docker dosega?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Interesno. Si rabotel so docker dosega?
Ептен едноставно, знам docker-compose да направам во кој ќе има контејнери кој ќе има mysql, keycloak и некој други работи што ми требаат за развивање. И некој env да ми инјектира во контејнерите. Знам да се снајдам во Dockerfile кој некој веќе го искреирал. Ова подразбирам за локално користење. Тоа пишав дека ова не го подразбирам за знаење за докер и се повеќе од тоа си има кој си ги работи и се додека не ми притреба повеќе не планирам да навлегувам, а чисто од хоби да го учам па и не планирам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Абе најдобро е да имате експерт за секој сегмент, ама ела најди им работа за цело време. Затоа имате фирми во кои еден се убива од работа, а друг си игра пинг понг по цел ден.
Јас не го оправдувам ова, нека си има експерт за да биде работата завршена квалитетно, ама ако нема работа за него треба да е флексибилен да помогне на останатите.
Сум сретнал секакви: луѓе кои сакаат да научат и да помогнат за било кој проблем (поретката појава) и луѓе кои не сакаат ни да прочитаат два редови надвор од тоа што им е експертиза, а не пак да седне рамо до рамо со тебе и да ти помогне (за жал поголема група).
Автоматски споено мислење:

За QA имаш некое инфо за плати?
Другар мој почна со 300 евра, за 3 години стигна до 900, девелоперите во таа фирма се за 20-40% подобро платени во однос на QA на ист левел, ама пак имаат и далеку повеќе обврски.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
@Inglourious Basterd
На оваа ли мислеше ? Оглас за 45 позиции во Македонија не сум видел до сега :icon_lol: Еве шанса за џуниори.
Повеќе мислев на вакво нешто.
"Токму затоа, на постојните 800 вработени планирани се и нови вработувања со тенденција тој број да достигне до 2.500-3.000 луѓе. "

Ама и ова не е лошо.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Ептен едноставно, знам docker-compose да направам во кој ќе има контејнери кој ќе има mysql, keycloak и некој други работи што ми требаат за развивање. И некој env да ми инјектира во контејнерите. Знам да се снајдам во Dockerfile кој некој веќе го искреирал. Ова подразбирам за локално користење. Тоа пишав дека ова не го подразбирам за знаење за докер и се повеќе од тоа си има кој си ги работи и се додека не ми притреба повеќе не планирам да навлегувам, а чисто од хоби да го учам па и не планирам.
Не е во ред да кажеш дека си способен да сетираш окoлина ако не можеш докерфајл да напишеш, а уште помалку реално е да кажеш дека за недела дена се учи. Не можеш пошто не си пишувал bash команди. Ако некогаш решиш да учиш докер прво земи и навлези во линукс, па после почнувај со докер. Замисли треба да направиш посебни контејнери за извршување на крон џобс и џобови од кју. Или па напиши shell скрипта која во зависнот од околината ќе направи enable на debugging ако околината е local или develop или направи disable на debugging ако околината е production и таа скрипта да ти се ранува пред да ти се ранува контејнерот на апликацијата. Копирање фајлови од гугл и учење на 3 команди на памет не е сетирање на околина.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не е во ред да кажеш дека си способен да сетираш окoлина ако не можеш докерфајл да напишеш, а уште помалку реално е да кажеш дека за недела дена се учи. Не можеш пошто не си пишувал bash команди. Ако некогаш решиш да учиш докер прво земи и навлези во линукс, па после почнувај со докер. Замисли треба да направиш посебни контејнери за извршување на крон џобс и џобови од кју. Или па напиши shell скрипта која во зависнот од околината ќе направи enable на debugging ако околината е local или develop или направи disable на debugging ако околината е production и таа скрипта да ти се ранува пред да ти се ранува контејнерот на апликацијата. Копирање фајлови од гугл и учење на 3 команди на памет не е сетирање на околина.
Муабетот беше на огласот ти што го објави што бараат еден да врши работа за тројца дека пишаа под искуство за докер се подразбира за локална машина. Инаку да, за основи и не е комплицирано. Претходно, а и некој апликации и бази сеуште ни се на CentOS, така да запознаен сум со пишување шел скрипти и крон џобови. Тогаш немаше поделба кој што ќе работи ФЕ, БЕ, QA, Дев опс туку работиш се. Имаше само некој да знае повеќе во едно , некој во друго и прашуваш. После некоја година сфатив дека знам од се по нешто и да се снајдам ама уствари и дека ништо незнам.

И да следејки документацијата на докер не е комплицирано за една недела да напишеш докер фајл. Далеку од тоа дека знам докер и затоа и пишав дека и незнам ама за да сетираш околина не е научна фантастика.
Автоматски споено мислење:

@Inglourious Basterd
На оваа ли мислеше ? Оглас за 45 позиции во Македонија не сум видел до сега :icon_lol: Еве шанса за џуниори.
- Платено сместување за кандидатите кои не се од Скопје

Ова првпат го сретнувам некој да плаќа сместување. :D
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Муабетот беше на огласот ти што го објави што бараат еден да врши работа за тројца дека пишаа под искуство за докер се подразбира за локална машина. Инаку да, за основи и не е комплицирано. Претходно, а и некој апликации и бази сеуште ни се на CentOS, така да запознаен сум со пишување шел скрипти и крон џобови. Тогаш немаше поделба кој што ќе работи ФЕ, БЕ, QA, Дев опс туку работиш се. Имаше само некој да знае повеќе во едно , некој во друго и прашуваш. После некоја година сфатив дека знам од се по нешто и да се снајдам ама уствари и дека ништо незнам.

И да следејки документацијата на докер не е комплицирано за една недела да напишеш докер фајл. Далеку од тоа дека знам докер и затоа и пишав дека и незнам ама за да сетираш околина не е научна фантастика.
Автоматски споено мислење:


- Платено сместување за кандидатите кои не се од Скопје

Ова првпат го сретнувам некој да плаќа сместување.
Сега знаеш или не знаеш? Реално све можеш да изгуглаш, само у реалност се среќаваш со специфични проблеми кои со копирање на рецепти не ти се решаваат и пак ќе прашаш некој поупатен.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Сега знаеш или не знаеш? Реално све можеш да изгуглаш, само у реалност се среќаваш со специфични проблеми кои со копирање на рецепти не ти се решаваат и пак ќе прашаш некој поупатен.
Па кај пишав дека знам, тоа што знам не е доволно за да му работам на некој докер, а и немам ни намера и се сметам дека незнам ама и за сетирање за локална оклина и ова што нафрла треба линукс, треба шел скрипти, кронови ко којзнае што да е.

Copy paste is the mother of all fuck ups. Тие специфични проблеми неможеш со копи пејст туку со читање документација, прашување некој поискусен и во зависност од тоа ќе пробуваш решенија,а секако и дека ќе пробаш на гугл да видиш што ќе ти даде.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Па кај пишав дека знам, тоа што знам не е доволно за да му работам на некој докер, а и немам ни намера и се сметам дека незнам ама и за сетирање за локална оклина и ова што нафрла треба линукс, треба шел скрипти, кронови ко којзнае што да е.

Copy paste is the mother of all fuck ups. Тие специфични проблеми неможеш со копи пејст туку со читање документација, прашување некој поискусен и во зависност од тоа ќе пробуваш решенија,а секако и дека ќе пробаш на гугл да видиш што ќе ти даде.
Па еве тоа со шел скриптите и сетирање и конфигурирање на дебагер ако околината е локална e специфичен проблем, бар за мене. Ти тврдиш дека не е и дека се гугла, што е за тебе специфичен проблем? Кога ги читаш тоа командите од документација за у докерфајл разбираш што прави секоја команда? За пишување на директиви во vhost.conf фајл на апаче и тоа се гугла и тоа го разбираш по муабетов што го направи.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Па еве тоа со шел скриптите и сетирање и конфигурирање на дебагер ако околината е локална e специфичен проблем, бар за мене. Ти тврдиш дека не е и дека се гугла, што е за тебе специфичен проблем? Кога ги читаш тоа командите од документација за у докерфајл разбираш што прави секоја команда? За пишување на директиви во vhost.conf фајл на апаче и тоа се гугла и тоа го разбираш по муабетов што го направи.
Незнам како да ти помогнам. Дев-опс тимот што го имаме досега си решава се без проблем. Вака на прво читање не ми делува дека е специфичен проблем што само ти го имаш.
Ми делуваш нервозно и никаде не пишав дека се се гугла ама очигледно ги вртиш зборовите.
Се надевам ќе ги споделиш решенијата некаде кога ќе средиш, за да не се мачи некој друг . Sharing is caring.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Незнам како да ти помогнам. Дев-опс тимот што го имаме досега си решава се без проблем. Вака на прво читање не ми делува дека е специфичен проблем што само ти го имаш.
Ми делуваш нервозно и никаде не пишав дека се се гугла ама очигледно ги вртиш зборовите.
Се надевам ќе ги споделиш решенијата некаде кога ќе средиш, за да не се мачи некој друг . Sharing is caring.
Апсолутно не, и немам проблем, само дадов пример за да биде појасно за што збориме, а ниту самиот јас сум девопс. Само уште не ми е јасно до кај е сениор софтвер инженер, а до кај е девопс, да пресечеме?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Апсолутно не, и немам проблем, само дадов пример за да биде појасно за што збориме, а ниту самиот јас сум девопс. Само уште не ми е јасно до кај е сениор софтвер инженер, а до кај е девопс, да пресечеме?
Па според огласите фирмиве мислат дека нема граница и тоа е едно. А ако збориме за конкретни проблеми ова што го пиша со твоите спефицични проблеми за дебагерот вака ако размислиш можеби и доаѓа како проблем за сениор . И ова му доаѓа дека си во право дека сетирањето работна околина и треба сениор да го знае. Всушност кај нас и сениор ја среди кој моментално веќе почна повеќе дев опс да тера отколку бек енд. Што му доаѓа дека кога се вакви работи во прашање сум тотално мрза па ако минимално заглавам имам кој да среди набрзина и можеби и затоа го имам ставот дека тоа е работа на дев опс.


Инаку ако збориме општо онака границата за мене доаѓа некаде ако има потреба (и желба) сениорот да може да се свичне во дев-опс и да нема ептен голема learning curve. Инаку мислам и дека треба сениорот да е запознаен со работата на дев-опс и одредени работи да може по потреба и тој да ги работи.

Вака кога размислиш и со оглед на платите за дев опс и тоа што нема многу луѓе што работат не е лоша опција.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.309
Ептен едноставно, знам docker-compose да направам во кој ќе има контејнери кој ќе има mysql, keycloak и некој други работи што ми требаат за развивање. И некој env да ми инјектира во контејнерите. Знам да се снајдам во Dockerfile кој некој веќе го искреирал. Ова подразбирам за локално користење. Тоа пишав дека ова не го подразбирам за знаење за докер и се повеќе од тоа си има кој си ги работи и се додека не ми притреба повеќе не планирам да навлегувам, а чисто од хоби да го учам па и не планирам.
Ok, fair enough. Tvojot use case e prilicno ednostaven i nemora multi step process.

Od moe iskustvo kako nekoj sto composal multi step deploymenti so lamp/lemp, mean/mern, maven + postgre itn... mozam da kazam deka docker e gjavol ipol za povrzuvanje i odrzuvanje. Po pravilo docker kompozerot, zaedno so ci/cd configot go pisuva softver arhitektot na proketot ili ako nema takov, togas licnosta so najgolemo iskustvo i domain knowledge vo timot. Od ovaa pricina mislam deka voopsto ne bi trebalo da se ocekuva od novo vraboten senior da cepka so takvi raboti (osven ako ne stanuva zbor za nov proekt).

Ako ne stanuva zbor za nov proekt, pod iskustvo so doker za novi devs jas podrazbiram da znaat da pisat
Код:
docker-compose up -d
koga ke pocnat so rabota i
Код:
docker-compose down -v
koga ke zavrsat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom