[ИТНО] Се бара крводарител од крвна група А- (А негатив)

Статус
Затворена за нови мислења.

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
СЕ МОЛАТ СИТЕ КАЈГАНЏИИ ЗА ПОМОШ!!!]

Ако сте крвна група "А - (Негатив) " ПОД ИТНО ЗЕМАЈТЕ ТЕЛЕФОНОТ У РАКА и вртете на 070/ 264 - 992 ..............ДА ПОМОГНИМЕ на 19 год дете болно од леукемија.
ИТНА Е РАБОТАВА!!!

ПОБРЗАЈТЕ - НЕМА НИШТО ПОБЛАГОРОДНО ОД МОЖНОСТА ДА СПАСИМЕ ЧОВЕЧКИ ЖИВОТ!!!!
 
P

Princ

Гостин
Го одделив мислењево од другата тема и отворив нова.
Кајганџии, да не се расправаме. Ако имате крвна група А- и сте во можност да дадете крв, имате број горе и јавете се веднаш.
Освен што ќе ми станете миленик на форумов (нико нече да вас бије), ќе ве частам и пица во комплет со сокче.
Ајде, знам дека сте хумани!
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.017
Знам дека DimceY бараше ваква крвна група и слабо имаше одзив, ретка крвна група изгледа е.
Ако случајно врши работа А позитив, кажи да се јавам одма.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Знам дека DimceY бараше ваква крвна група и слабо имаше одзив, ретка крвна група изгледа е.
Ако случајно врши работа А позитив, кажи да се јавам одма.
Nope, позитивен со негативен фактор никако. Ќе настане слепување, антиген - антитело и тоа предизвикува смрт. Единствено може 0- тука да послужи како донор, но на трансфузиологија тоа го користат само во крајни случаеви, обично се бара донор од иста крвна група. Така да, кој е А- нека се јави ако сака да направи добро дело.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
епа и јас тоа се чудам, значи како е можно се само деца со А- да заболуваат од леукемија :( :( ако се знае дека е ептен ретка крвна група.. јас кога барав, барав за секој случај, за да иам ако притреба ама среќа не ми затреба затоа што имаше големи резерви на крв од таа крвна група на трансфузиологија, ама изгледа дека и таа се истроши.. па кој има слободно нека даде крв, затоа што буквално животот на тоа дете зависи од тие кесички со крв
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Од толку логирани членови, во толку часа, не се јавил никој за помош. Да верувам дека никој ја нема таа крвна група или дека човекот не е повеќе човек? Второто ќе да е.
Да беше тема за парична награда или за некој форумски трач, којзнае колкава слава ќе достигнеше. Тоа е нормално, па затоа и го мразам!
Не ми се верува.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Без многу негативности и непотребни нервози. Да и прајме *бамп на темава за тие шо не ја виделе, да ја видет, а кој се јавил, не морат да пишит овде. Не е хуманоста во пофалбата.

Господ здравје да му дајт на детето.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Сигурно има и такви што се A-, но се плашат од игли. Луѓе, нема похумано нешто од дарување крв. Не се плашете. Јавете се на телефонот ако сте од оваа крва група. Не боли, ниту е страшно.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Крводарителството не само што е нешто најхумано што може некој да направи , туку е и здраво за самиот крводарител.Затоа дечки кој ја има групата нека не се мисли ни секунда.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Другарка моја се обиде да стапи во контакт со корисникот на бројот, но безуспешно, бидејќи бил исклучен ЦЕЛ ДЕН.
До душа не се слушнав со нејзе последниве 3-4 саати и незнам што направила
 

F|eR

Мало смо се напили, пали смо у џбун!
Член од
7 јуни 2008
Мислења
2.001
Поени од реакции
379
Мислам дека еден мој другар има A- крвна група.. Само тој е 3 смена на работа и не можам да го добијам на моб.. Ај јебем му матер.. Мора да го добијам!!
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
јас сум а негатив но за жал давав крв пред неполна недела и треба да чекам 3 месеца за пак да може да дадам :toe:
 
C

cige

Гостин
ЈАС СУМ НУЛТА ПОЗИТИВ.
КОЛКУ ШТО ЗНАМ ЈАС СУМ УНИВЕРЗАЛЕН ДАРИТЕЛ:toe:


ДОСЕГА НЕМАМ КРВ ДАВАНО.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ЈАС СУМ НУЛТА ПОЗИТИВ.
КОЛКУ ШТО ЗНАМ ЈАС СУМ УНИВЕРЗАЛЕН ДАРИТЕЛ:toe:


ДОСЕГА НЕМАМ КРВ ДАВАНО.
Читај тука. Учевте вие биологија во основно или слабо?

Nope, позитивен со негативен фактор никако. Ќе настане слепување, антиген - антитело и тоа предизвикува смрт. Единствено може 0- тука да послужи како донор, но на трансфузиологија тоа го користат само во крајни случаеви, обично се бара донор од иста крвна група. Така да, кој е А- нека се јави ако сака да направи добро дело.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Жалам што неможам да помогнам зашто не сум таа крва група :nesum: инаку за тие што ја имаат а што не давале нема ништо поубаво од да спасите нечиј живот...последици од давање крв немате туку напротив имате добивка-прочистување на вашата крв и спасен живот :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom