ИНТЕРНЕТ РАДИО! Дали и на кој начин може да се има заработка од свое интернет радио?

  • Креатор на темата ajde
  • Време на започнување
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
Дали може да се има заработка и на кој начин ?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
827
Па можеш ако има фирми кои сакаат да се рекламираат на радиото :)
Во Македонија не знам дали има такви.
 
P

Peaceful Anger

Гостин
може како неможе... со се може ако имаш доволно слушатели - заинтересирани

шо поише traffic имаш толку поише ќе ти вреди шо и да е
 
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
Epa vaka.. imam ideja porazlicna od site drugi i ne da mislam tuku sigurna sum deka nesto takvo nema. Samo sto kako sto znam i gledam po koj princip se pravi radioto toa mi izgleda na zafkancija i neznam sto... i moze sekoj koga saka da si naprai xD JAS SAKAM DA IMAM INTERNET-RADIO VO sklop nekako na web strana ( da ima odnapred postaveno muzika i da ide 24h ) zatoa sto samo taka moze naj verojatno i da se naprai nekakov profit ?! Sekako deka toa doaga od posetenosta pred se, a i od firmi koi bi se reklamirale. Ne mi e glavniot problem zarabotkata tuku nacinot na koj da go napravam osmislenoto i dali e vozmozno, a potoa i zastita na serverot, idejata...STO MISLITE ?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Проблемот ти е само во ова - Треба да имаш слушатели кои имаат пристап на Интернет. А тоа го немаш во 99% од колите кај нас (а таму најчесто се слуша радио или евентуално 50% на работното место). Значи некој треба да има Интернет на мобилен телефон, Web'n'Walk и специјално да те слуша тебе (зборувам за во кола/автобус/воз).

Повеќето се ИТ неписмени и нема шанси да го подесат тоа да им ставаш линкови и сл. Таргет група ќе ти бидат компјутерџии или оние ИТ описменети што не се многу.

Автоматски големите компании нема да имаат некаков интерес да рекламираат кај тебе, а и да имаат мал профит ќе направиш.

Идејата е супер само се бара лесен пристап до тоа.

А тоа во склоп на веб страна...хмм...замисли колку треба да ти биде популарна страната па да ти ја посетуваат...ме разбираш?
 
V

Vollstandig

Гостин
Профит единствено ако напрајш радио и како МТВ да го плаќаме по 150 денари е тогаш ќе имаш профит ама никој нема да ти го слуша тогаш.
Најубо напрај си радио и слушајте си со другарчињата и уживајте, профит од радио што е на ФМ фреквенција тешко се прави а не па од интеренет:)
 
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
Vo pravo ste :D Se soglasuvam vo totpolnost.... mislev i na tie raboti samo sto gledav malku po optimisticki :) a sepak druga e realnosta.
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
За ова си грешка...Убави пари се прават и од ова ;)
Може се прават убави пари ако си како националниве радија(кои ги нема којзнае колку) и по некое локално. Факт е дека многу е тешко да се успее. За да стигнеш до некаков успех треба да бидеш многу иновативен, па на некој начин да го најдеш патот до одредена публика. Тек тогаш можеш да оствариш некаков профит преку огласување, ама долг пат треба да изодиш. Ова го зборувам за радија на ФМ фреквенција...
За интернет радио е веројатно уште потешко бидејќи таквите радија ги има безброј. Знаеме колкав е профитот од интернет огласувањето ама не верувам дека со интернет радио би стигнал до поголем број на огласувачи. But hey, that's just my opinion...ако имаш некоја идеја у глава и време за тоа да го направиш слободно пробај...и со среќа :wink:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Немаш профит од интернет радио, никаков :) Барем тука во Македонија.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Имам ја мое радио,си го направив на listen2radio.com но ми здосади веќе.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Epa vaka.. imam ideja porazlicna od site drugi i ne da mislam tuku sigurna sum deka nesto takvo nema. Samo sto kako sto znam i gledam po koj princip se pravi radioto toa mi izgleda na zafkancija i neznam sto... i moze sekoj koga saka da si naprai xD JAS SAKAM DA IMAM INTERNET-RADIO VO sklop nekako na web strana ( da ima odnapred postaveno muzika i da ide 24h ) zatoa sto samo taka moze naj verojatno i da se naprai nekakov profit ?! Sekako deka toa doaga od posetenosta pred se, a i od firmi koi bi se reklamirale. Ne mi e glavniot problem zarabotkata tuku nacinot na koj da go napravam osmislenoto i dali e vozmozno, a potoa i zastita na serverot, idejata...STO MISLITE ?
Епа не е тешко ништо тоа, преку winamp ќе си пушташ музика, и тоа е тоа. На страната ќе ставиш едно линкче и толку.

А за пари правење не се надевај, нема шанси :)
 
V

Vollstandig

Гостин
За ова си грешка...Убави пари се прават и од ова ;)
Ај кажи ми битолското радио колку пари вади ? Едвај се рекламираат некој помали фирми нема профит толку освен ако си познат како антена, сити, канал 77 итн;)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ај кажи ми битолското радио колку пари вади ? Едвај се рекламираат некој помали фирми нема профит толку освен ако си познат како антена, сити, канал 77 итн;)
Ако успееш има пари, ако не нема. Секаде е така, не само кај радиото.
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Epa vaka.. imam ideja porazlicna od site drugi i ne da mislam tuku sigurna sum deka nesto takvo nema. Samo sto kako sto znam i gledam po koj princip se pravi radioto toa mi izgleda na zafkancija i neznam sto... i moze sekoj koga saka da si naprai xD JAS SAKAM DA IMAM INTERNET-RADIO VO sklop nekako na web strana ( da ima odnapred postaveno muzika i da ide 24h ) zatoa sto samo taka moze naj verojatno i da se naprai nekakov profit ?! Sekako deka toa doaga od posetenosta pred se, a i od firmi koi bi se reklamirale. Ne mi e glavniot problem zarabotkata tuku nacinot na koj da go napravam osmislenoto i dali e vozmozno, a potoa i zastita na serverot, idejata...STO MISLITE ?
Најбитни се парите иначе евети за креирање на радио само ке си платиш и радиото ти е креирано со се хост 24/7 е сеа во однос на слушателите е и цената:)
http://uhost.mk/striming
 

Kajgana Shop

На врв Bottom