Зошто шминка?

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Господ го створил мажот и рекол, совршено, потоа ја створил и жената и рекол, хм:raz: ти ќе мораш да се шминкаш.

Шала ова е виц немојте да се навредете девојки, инаку во блага мера и јас ја подржувам шминката, на пример добар кармин, сјај, добро оцртани очи или малку пудра се Ок и кога би можело да се изведе нешто поубаво од своето лице макар и со мала доза на шминка го подржувам и не сум против шминкањето :toe:
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
ццц шо иам една другарка увек коа искача нашминкана,нашминкана......и при поздрав со неа увек ми се лепи лицето пошо има наставано едно 10 кила пудра:pos:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Би требало пудрата да се користи за прекривање на недостатоци и со самото тоа кревање на самодоверба кај девојките со проблематична кожа, иако денес пудрата се става ради навика.Тука спаѓам и јас.Не дека има шо да прекријам али од чиста навика.Секако не претерувам со неа, сум за да се задржи тој натурал лук, не сакам пренатрупеност и претерување со шминка и нападна сенка.У секој случај треба шминката да одговара и на пригодата, да не скршнеш ептен од патот.Шминката е добра и за истакнување на убавите црти на девојката, се во границите на нормалата и рамките на убаво и средено.Врти суки ништо не ми го менува онаа поедноставното нанесување на шминка, пудра, римел и сјај за усни.Најподгоден е за зависниците од пудра кои на некој начин можат со ова да намалат некој слој од шминка на своето лице.
 
D

dh00|

Гостин
не користам премногу шминка, но креонот го ставам онака, од навика шо се вели...пудра ставам понекогаш,кога ќе сакам да прикријам нешо (посебно подочњаците xD )
само не знам зашо и машките почнаа да користат шминка...:toe: баш имам еден другар кој се’ почесто го глеам со пудра на фаца... нова мода е изглеа-феминизирани дечки:helou::smir:
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
81
Поени од реакции
2
Искрено не користам многу шминка .
Пудра мнноогуу ретко ставам.
Немам никакви природни недостатоци! и затоа решението не го добивам преку ставање на шминка.
Ставам само креонче (по малце) ставам малце повеќе маскара и сјај.
Кога одам на посвечени места употребувам малце сенка и перли.
Претераната шминка грубо изгледа!:smir:
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Шминката моја се состои од црно моливче.Толку:smir:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
кратко и јасно: за да бидеме поубави, некој не си се сака таков каков што е и да се замаскира малку од малку :toe:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
секојдневно се шминкам барем сјај маскара црно моливче најосовни работи не сокривам некои мани туку ми е навика да бидам средена во секој момент е сега за вечерно искачање ставам и сенка туш руменило
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
За да се напраат поубави ете затоа,а уствари нема врска шминката,природно си е приридно.:back:
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Се шминкам за да изгледам поубаво и посредено... не користам многу нападна шминка. Пудра воопшто. Моливче,маскара и сјај ми се неизбежен дел од секојдневната шминка. Ретко употребувам и сенка.:pipi:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
239
Поени од реакции
5
Шминката само ја истакнува убавината и не е секогаш природно најубаво.
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
6
Зошто шминка? А зоќто да не... Ме прави да се чувствувам убава и сигурна во себе. Патем знае добро да скрие нечии недостатоци на лицето-пеги, ситни акнички, мала уста, спуштени капаци на очите, неистакнати јаболчници... Шминката чуда прави. Сепак тие девојки што не знаат добро да се шминкаат подобро е да побараат совет одколку да изгледаат ко кловнови.:shok:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
кратко и јасно: за да бидеме поубави, некој не си се сака таков каков што е и да се замаскира малку од малку :toe:
Се шминкаш?


Незнам зошто шминка, али кога девојка има црно на очите (classy, не некаков punk стил) и црвен lipstick ми доаѓа да ја силувам. :drk:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Лично се шминкам заради себе. Првенствено јас да си се допаднам па после се другите...Сакам она што ќе го видам во огледалото да ми се допадне. И да уживам во чувството кога сум средена, така имам и поголема самодоверба и веќе навика ми стана. Иначе пред да нанесам шминка ставам крема како подлога од проста причина затоа што секоја пудра е штетна така да гледам вратот, лицето и рацете во текот на денот да имаат постојано влажност ( први тие страдаат со тек на годините ).
Нанесувам пудра течна па камена, ги оцртувам очите со туш ставам римел и секако перли. Вегите ги потенцирам и ставам сјај проѕирен. Време за спремање 20 минути ( на почетокот знаев да окапам пред огледало, зашто немав рутина со тушот така да едно око сум го цртала и по пола саат :) Вечерната шминка се состои од истото само што ставам сенка и црвен кармин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom