Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Nema duh ni dusa tuku psihofizicko edinstvo vo telo.
Za ova ima milioni dokazi. Ne postoi nekoe izmisleno trojstvo duh, dusa i telo. Ima samo telo a psihata e sostaven del od teloto.
Dovolno e da si ziv eden den i da vidis deka se e isto.
U 21 vek nema duhovi dusi i takvi trakatanci.
Aj kazi mi eden edinstven eksperiment sto moze da se napravi koj go negira materijalnoto edinstvo na zivotot.
Duri i vo antika smetale taka a duri denes so milioni ako ne i milijardi trudovi koi dokazale deka se e materija i energija. A energijata i materijata se edno isto. Na energija normalno mislam na fizicka.
Termini duh i dusa se besmisleni i nepostoecki nesta.
Stefus,

ајде, од твојов волунтаризам да прејдеме на поконкретни нешта.

Што мислиш, како еден добро наполнет мев (стомак де...) може да произведе одредни духовно-душевни начела? На пример, како ме‘от произведува осет за чест, за достоинство, за патриотизам и томе слично?....

А за морално-етичките начела да не зборуваме.

Сигурен сум дека не знаеш да одговориш.[DOUBLEPOST=1539276108][/DOUBLEPOST]
Dirty mind...лактот си го викам Стојан. Баш мислев да одам на поп да му го покажам.
А ја‘ ноктето од малото прсте од левото стапало си го викам Столенце...
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Stefus,

ајде, од твојов волунтаризам да прејдеме на поконкретни нешта.

Што мислиш. како еден добро наполнет мев (стомак де...) може да произведе одредни духовно-душевни начела? На пример, како ме‘от произведува осет за чест, за достоинство, за патриотизам и томе слично?....

А за морално-етичките начела да не зборуваме.

Сигурен сум дека не знаеш да одговориш.[DOUBLEPOST=1539276108][/DOUBLEPOST]

А ја‘ ноктето од малото прсте од левото стапало си го викам Столенце..
Bez poln mev nema zivot a bez zivot nema socijalni koncepti i pojavi. Toa se sekundarni pojavi kako rezultat na bioloski materijalen zivot. Bez biologija nema sociologija. A bez fizika i hemija nema biologija.
Bez hrana nema ni moral ni patriotizam ni internet ni kajgana ni tastatura. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Bez poln mev nema zivot a bez zivot nema socijalni koncepti i pojavi. Toa se sekundarni pojavi kako rezultat na bioloski materijalen zivot. Bez biologija nema sociologija. A bez fizika i hemija nema biologija.
Bez hrana nema ni moral ni patriotizam ni internet ni kajgana ni tastatura. :)
А бе ај...:coffee:

Да те потсетам; ем не знаеш, ем „набадаш„ произволности...Ама шо знајш, можи ќе ти успеи.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
А бе ај...:coffee:

Да те потсетам; ем не знаеш, ем „набадаш„ произволности...Ама шо знајш, можи ќе ти успеи.
Jas ti kazuvam sto e vistina i za sto ima milioni dokazi koj i sam doma mozes da gi testiras.
Na primer ne jadi nisto 30 dena i ke vidis kako ke se custvuvas i kako ke mislis. Mozes sam na sebe da si dokazes deka si materija samo.
Duri i poednostavno zemi cekan i udri se soseta sila po prst i ke vidis kako enerijata i materijata vlijae na psihata i sto ke mislis i sto custvuvas.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Jas ti kazuvam sto e vistina i za sto ima milioni dokazi koj i sam doma mozes da gi testiras.
Na primer ne jadi nisto 30 dena i ke vidis kako ke se custvuvas i kako ke mislis. Mozes sam na sebe da si dokazes deka si materija samo.
Duri i poednostavno zemi cekan i udri se soseta sila po prst i ke vidis kako enerijata i materijata vlijae na psihata i sto ke mislis i sto custvuvas.
Stefus,

абер немаш од вистината, а штом твоиве произволности станат научни вистини, слободно јави ми.

До тогаш, полни го ме‘от па можи ќе ти произведи уште некое, до сега нечуено морално-етичко начело...на за тебе непознат начин, нормално.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Stefus,

абер немаш од вистината, а штом твоиве произволности станат научни вистини, слободно јави ми.

До тогаш, полни го ме‘от па можи ќе ти произведи уште некое, до сега нечуено морално-етичко начело...на за тебе непознат начин, нормално.
Moralot e rezultat na interakcija na bioloski sustestva...duri i nekoi od ostanatite zivi sustestva, vo praksa zivotni imaat moral. Moralot ne e unikatno covecko svojstvo.
Moralot varira od covek do covek i od opstestvo do opstestvo i od minato do segasnost. Moralot e relativen recisi sekogas...no ima nekoi grubi pravila na razvoj. Taka da vo osnova e menliva i relativna i subjektivna kategorija.
Da ne pocnuvam so bezkompasnosta i haosot od moralni prikazni od svetite knigi a ako covek se vodis po nekoi od niv najverojatno mi sleduva i dolgogodisna robja vo denesnovo opstestvo.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Moralot e rezultat na interakcija na bioloski sustestva...duri i nekoi od ostanatite zivi sustestva, vo praksa zivotni imaat moral. Moralot ne e unikatno covecko svojstvo.
Moralot varira od covek do covek i od opstestvo do opstestvo i od minato do segasnost. Moralot e relativen recisi sekogas...no ima nekoi grubi pravila na razvoj. Taka da vo osnova e menliva i relativna i subjektivna kategorija.
Da ne pocnuvam so bezkompasnosta i haosot od moralni prikazni od svetite knigi a ako covek se vodis po nekoi od niv najverojatno mi sleduva i dolgogodisna robja vo denesnovo opstestvo.
„Сакам да речам-не знам да кажам„.

Трај си...и не го заборавај ме‘от, како извор на морално-етички начела.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Dokazano e deka nema dusa se e elektrcni praznenja, hormoni i neurotransmiteri vo nervniot sistem. Nasite misli, custva, zelbi,fantazii i celiot vnatresen svet e elektroni i hemija.
Според ова што си го пишал излегува дека сите психични (душевни) болести се од соматска (телесна) природа. Ако ова го докажеш (се разбира не со врцкање по форуми), тогаш не само што не ти бега нобелова за медицина, туку и ќе те прогласат за татко на современата психијатрија. Патем и ќе бидеш цитиран во учебници по психологија како и во неврофизиологија.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Според ова што си го пишал излегува дека сите психични (душевни) болести се од соматска (телесна) природа. Ако ова го докажеш (се разбира не со врцкање по форуми), тогаш не само што не ти бега нобелова за медицина, туку и ќе те прогласат за татко на современата психијатрија. Патем и ќе бидеш цитиран во учебници по психологија како и во неврофизиологија.
Veke e dokazano deka site psihicki bolesti imaat fizicka pricina. Genetika, imunologija, neurotransmiteri anatomija itn.
Ima celi nauki za ova. Pominato e vremeto koga bile misterii.
"Dusevni" e samo ime so istorisko znacenje. Ama mislam toa ne e temava.
A licni komentari i kvalifikaci ne davam ni odgovaram...[DOUBLEPOST=1539286797][/DOUBLEPOST]
„Сакам да речам-не знам да кажам„.

Трај си...и не го заборавај ме‘от, како извор на морално-етички начела.
Sakam diskusija i argumenti i kontraargument , dokazi itn toa e interesno...
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Sakam diskusija i argumenti i kontraargument , dokazi itn toa e interesno...
Кои црни докази, кога освен твоите погрешни ставови, немаш ништо друго да посочиш како поддршка за своите произволности...

Се чини дека ме‘от ти е извор на сите твои заблуди.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Кои црни докази, кога освен твоите погрешни ставови, немаш ништо друго да посочиш како поддршка за своите произволности...

Се чини дека ме‘от ти е извор на сите твои заблуди.
Има докази,археологија, психолгија, биологија, геологија, физика, астрономија, итн кои докажуваат дека речиси сите аспект на релгиозниот наративе не се точни. Од кај сакаш да почнеме?
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Veke e dokazano deka site psihicki bolesti imaat fizicka pricina. Genetika, imunologija, neurotransmiteri anatomija itn.
Ima celi nauki za ova. Pominato e vremeto koga bile misterii.
"Dusevni" e samo ime so istorisko znacenje. Ama mislam toa ne e temava.
A licni komentari i kvalifikaci ne davam ni odgovaram...
Мислев да ти пишам за идиопатична шизофренија, за фобиите... за болести кај кои нема точно установена причина за нивното појавување, и уште помалку некакво невротрансмитерско или генетично нарушување. Ама си велам штом ти знаеш дека е веќе сВе докажано, пеки, само те молам елаборирај ги тие докази. Кој то докажал, со кој метод, каде е публицирано... Зошто ова вака „се е докажано“ е малку муабет од пред кооперација.
П.С душевни е превод на македонски од психични. Психа на грчки значи душа.[DOUBLEPOST=1539350200][/DOUBLEPOST]
Nema duh ni dusa tuku psihofizicko edinstvo vo telo.
Се надевам веќе разбра каков оксиморон си пишал.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Има докази,археологија, психолгија, биологија, геологија, физика, астрономија, итн кои докажуваат дека речиси сите аспект на релгиозниот наративе не се точни. Од кај сакаш да почнеме?
Од почеток, нормално....

Еве, опиши ни, како се створен материјалниот Свет (само без бајковити приказни...), како е створен животот (само без бајковити приказни...), како настануваат родовите еден од друг (само без бајковити приказни...) и томе слично.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Мислев да ти пишам за идиопатична шизофренија, за фобиите... за болести кај кои нема точно установена причина за нивното појавување, и уште помалку некакво невротрансмитерско или генетично нарушување. Ама си велам штом ти знаеш дека е веќе сВе докажано, пеки, само те молам елаборирај ги тие докази. Кој то докажал, со кој метод, каде е публицирано... Зошто ова вака „се е докажано“ е малку муабет од пред кооперација.
П.С душевни е превод на македонски од психични. Психа на грчки значи душа.[DOUBLEPOST=1539350200][/DOUBLEPOST]
Се надевам веќе разбра каков оксиморон си пишал.
Shizifrenia e rezultat na dopamiska hiperreaktivnost vo frontalniot korteks i atrofija na hipokampusot plus i nekoi hiperreaktivnosti na limbickiot sistem kako rezultat na genetski, imunoloski i egzogeni faktori.
Fobii se rezultat na zgolemen noradrenalin vo delovi na mozokot a namalen serotonin. Pobaraj na pubmed ima iljadnici trudovi na ovie temi.
Ova e otkrieno vo poslednite 30 godini.
Ne e veke misterija kako pred 50 godini. Generalno se objasneti psihijatriskite zaboluvanja od strana na neuroscience kako patofizioloski procesi i patoloski promeni se najdeni kaj recisi site.
Iako mislam deka ova bas i nema direktna vrska so temava.
Kako i da e mozokot ne e veke nekoja golema misterija.
Inaku duri i vo MK ima laboratorii koi ispituvaat neurotransmiteri za dijagnoza na psihijatriski zaboluvanja, normalno ne e na tovar na fzom.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom