Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од 840223, 5 јануари 2015.

 1. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Ипси,

  нема закон кој забранува живеење во заблуди и во лаги, Уживај во лагата...
  StefusRefus,

  на мојата паста за заби пишуе дека е „...докажано најбоља паста у Вселената...„, ама зад тој доказ не стои ниту една саглам институција.

  Туку, дај изнеси овде, јавно, на форум, барем еден доказ кој докажува дека душата навистина не постои.

  Ќе те сачекам...
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Еве, ти го разбираш „Капиталот„.

  Дај накратко наведи у што е финатата со таа славна книга и нејзиниот славен автор трчилаж.
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Тоа веќе го имам сторено повеќе пати....

  Вива Запата!
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Stefius,

  ако животот е бесмилица, зашто уопште постои?
   
 2. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.705
  Допаѓања:
  12.119
  :pos: Да имаше, милион животи немаше да ти бидат доволни за целата робија да ја отслужиш.
   
 3. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.035
  Допаѓања:
  12.689
  Смисла?
  Смислата е човечка измишљотина.
  Од местото од каде што јас стојам, на пример, егзистенцијата на верници е најбесмислената работа што било каде, било кога постоела...па, пак еве ги, хараат.
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Па Ленин поверодостојно го толкувал Капиталот од Романови на пример.
  Има бааги разлика.
   
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.922
  Допаѓања:
  1.269
  Biblijata e cirkulus viciosus. Vika deka vistina bidejki samata tvrdi. Ne e potkrepena od Makedonskot Drustvo na Stomatolozi kako pastata za Zabi. Nema avtoritet zad nea ni materijalni dokazi.
  Bez materijalni dokazi ne e validna.
  Ednostaven primer Diazepam e dokaz deka dusata kako sto ja opisuva del od religiite ne posti. Kako moze edna tableta cista materija da vlijae na custvata mislite i svesta ako psihata ne e sostavena od materija.
  Zivotot e sloboden pat i sloboda da bides sto mozes i sto sakas. Ne treba da gi teras lugjeto da go prifatat tvojot pat duri i voopsto da imaat smisla i nekoe znacene. Za mene licno mozam da kazam deka zivotot e zabava. Ne mislam na zurka vo bukvalna smisla tuku na sprotivno od dosada.
  Bez razlika kolku veruvas i kolkav covek si bil po znacenje nakraj zavrsuvas kako hrana za bakterii i insekti, toa e fakt i ne e nisto loso ni strasno. Treba da gi cenime poprostite zivitni formi zosto i ne vo minatoto sme bile toa....se e "bakteriska karma"
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Smislata vo osnova e da si dadat vaznost deka se del od nesto vo osnova nie sme del od ciklusot na hrana osven ako ne se smirzneme ili kremirame.
   
  Последно уредено: 11 октомври 2018
 5. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  StefusRefus,

  освен твоиве лични произволности, извадени од погрешен дел од телото, се‘ уште не гледам ниту еден доказ дека душата не постои.

  А постои...Таа е дел од твоето сложено човечко битие, но се‘ додека стомакот ти е бог на кого му се клањаш, душата нема ни да ти биде потребна, затоа што на потстомачното битисување, не му треба душевност и духовност....разбираш.
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Almeida,

  твоето битисување е грешка на природата, а воедно и штета за животната околина...
   
 6. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Како може било кој да биде грешка на природата кога сите не создал Бог а тој не прави грешки?

  :confused::confused:
   
 7. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Ставро,

  кој е твојот бог?
   
 8. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Пеце на Надето.
   
  На Xibalba и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 9. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.922
  Допаѓања:
  1.269
  Stomakot e dokazano spored najnovi naucni dokazi biten del od psihata tamu ima mnogu neuroni i tie vlijaat na dusevni bolesti. Vo stokakot se lacat mnogu neurotransmiteri koi vlijaat na raspolozenieto i mislite. Ne treba so potcenuvanje da se gleda na avtonomniot nerven sistem. A digestivniot trakt e sostaven del od toa.
  Aj me interesira kako go objasnuvas vlijanieto na "potstomacniot" organ koj sozdava orgazmi na dusata...a znaeme kolku vlijae toj na odnesuvanjeto i mislite...vajda i toj e del od dusata.
  Dusa, sto li i da znaci toa? Nema ni definicija a tek bilo kakov dokaz deka postoi.
  Ima milioni sekojdnevni dokazi deka psihata e materija...smesno e da se zboruva deka nie sme nesto razlicni od cisto materijalni i hemiskofizicki procesi.
   
 10. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Таман...Значи, Пеце те содзал...и згрешил.
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Stefus.

  продужуеш со произволности, а од доказот нема(ш) ниту трага, ниту глас...

  Што се однесуе до меѓузависноста од телесните органи, таа постои несомено, но како по обичај, ти пак се фаќаш за погрешни нешта, обидувајќи се да докажеш дека огревовениот начин на битисување е так‘ нормална ствар, небаре стомакоугодувањето е пресудно за човековата душа и небаре душата е зависна од телесната состојба и наполнетоста од ме‘от.

  Не ојт то така...

  Душата си има дефинција, која не ти е позната, така да своето незнаење не им го припишуј и на другите.
   
 11. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.922
  Допаѓања:
  1.269
  Zosto treba da jades, zosto treba da pies, zosto treba da disis? Pa i po nekoja "slucajnost" toa vazi recisi za site zivi sustestva. Ocigledno e da postois 2 minuti i da zklucis deka psihata e materija i dlaboko zavisna od nea. Dualizmot e mrtov od damna posti samo materijalizam.
  Ne bi navlagal vo filozofija zosto nema tuka filozofija se raboti za cista biologija.
  Ne jadi 50 dena i ke te cueme za dusa...najverojatno pcenica i kandilo ke zborat.
  Apsurdot da bide pogolem duri ima i religiozni pravila za ishrana...a dusata ne e sozdadena od hrana i vozduz.
  Da bukvalno nie sme sozdadeni od hrana i vozdus sekoj atom na ziv covek e vnesen od nadvor preku konsumacija na materija i toa nekolku pati vo tekot na prosecen zivoten vek. Bukvalno nie sme sozdadeni od hrana i ke zavrsime kako hrana.
  Aj za nazdravje rucek! Tuna so zelena salata i pcenka e del od mene sega! Da ni bidat zivi ribnite pretci, rastenija ne ni se predci niv ne gi postuvam :P Mal naucen vic koj svati svati.
   
 12. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.035
  Допаѓања:
  12.689
  М'ќи,

  Ме заболе Стојан.

  Поздрав,
  Алмеида
   
 13. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.770
  Допаѓања:
  2.952
  Трк на лекар и покажи му го Стојана на чичкото доктор, за да видит кој к***ц му ет...
  --- Споено дупло мислење, 11 октомври 2018 ---
  Stefus,

  материјализмот го створи еден од најпознатите трчилажговци од поново време, но матријализмот не ја измени човековата сложена природа, така да и ден-денес, човекот е составен од дух, душа и тело, кои ти, по својата огревовеност и склоност кон изнесување погрешни заклучоци, извадени од погрешен дел од телото, ги сведуваш на телесност/материјалност.

  Но пак и пак, доказот.................го нема.

  А убо ти реков-не го припишуј своето незнаење и на другите...
   
  Последно уредено: 11 октомври 2018
 14. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.035
  Допаѓања:
  12.689
  Dirty mind...лактот си го викам Стојан. Баш мислев да одам на поп да му го покажам.
   
 15. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.922
  Допаѓања:
  1.269
  Nema duh ni dusa tuku psihofizicko edinstvo vo telo.
  Za ova ima milioni dokazi. Ne postoi nekoe izmisleno trojstvo duh, dusa i telo. Ima samo telo a psihata e sostaven del od teloto.
  Dovolno e da si ziv eden den i da vidis deka se e isto.
  U 21 vek nema duhovi dusi i takvi trakatanci.
  Aj kazi mi eden edinstven eksperiment sto moze da se napravi koj go negira materijalnoto edinstvo na zivotot.
  Duri i vo antika smetale taka a duri denes so milioni ako ne i milijardi trudovi koi dokazale deka se e materija i energija. A energijata i materijata se edno isto. Na energija normalno mislam na fizicka.
  Termini duh i dusa se besmisleni i nepostoecki nesta.
   

Сподели преку: