Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Никаде не вели дека не постои реинкарнација. Кажи ми цитат каде тоа се кажува. А јас ќе ти дадам цитати каде се потврдува дека животот не е еден.
Библијата никаде не вели дека Исус немал тетоважа од ВМРО на грб. Кажи ми цитат каде тоа се кажува, а јас ќе ти дадам цитати каде се потврдува дека животот е еден.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Море човек! Ти давам хипотетичка ситуација! Во едната на педофил му се укажува шанса да злостави дете и тој го прави тоа - го злоставува детето! Примери за злоставени деца имаш колку сакаш! Втората ситуација е кога човек што не е педофил исто така му се укажува прилика да го стори истото! (Секој се нашол во ситуација да биде сам со дете) Во првиот случај детето е злоставено, во вториот не! Ако слободната волја е аргументот за постоење на злото, тогаш тоа би значело дека само педофилот има слободна волја! А повеќе од очигледно е дека тоа не е вистина! Поедноставно од ова тешко некој да ти објасни! Да ти црта човек како на мало дете!
Eпа даваш хипотеза,нешто што треба да се докажува.НЕМА МЕДИЦИНАТА закон кој што вели дека педофил МОРА да силува во даден момент дете ако има за тоа шанса.Такво закон Н Е М А.Што не ти е јасно од НЕМА ? разбираш дека тоа е твое УБЕДУВАЊЕ ? за мене не значи дека мора да го злостави,може во дадениот момент ќе МОЖЕ да расуди правилно па да не го направи тоа.Тоа е исто како да кажеш дека ако си хроничен алхохоличар МОРА да земеш да испиеш цело шише ракија ако го има до тебе.Јас сум видел цел живот луѓе што биле алхоличари над алохоличарите па во адени ситуации се воздржале.Нема едноставно такви закони и не ги измислувај.Напиши научен труд ако мислиш дека си во право па ако ти го прифатат јас прв ќе го признаам..
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Aha znaci koa peat popovite ti oseCash desjtvo na sila kako energija prisustvo na gospot. Emi taka kazi be! Ti go osecas micko si prai muabet so nego a nikoj go nema videno. I sea na kogo da mu veruvame? Kako da ne ubedite nas ereticite deka postoi.
Све е енергија ама ти изгледа тоа не го свачаш и не можеш да ја осетиш препознаеш.[DOUBLEPOST=1429643676][/DOUBLEPOST]
Библијата никаде не вели дека Исус немал тетоважа од ВМРО на грб. Кажи ми цитат каде тоа се кажува, а јас ќе ти дадам цитати каде се потврдува дека животот е еден.
Епа како ќе ми докажеш дека не постои реинкарнација. Каде тоа Господ Исус Христос го кажал? А кажал многу прецизни работи и недвосмислени.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Све е енергија ама ти изгледа тоа не го свачаш и не можеш да ја осетиш препознаеш.
Zote sea pocinjas so nauka pole koja ne se mirisa i im prkosi na tvoite duhovni cuda i knigi.Pazi lizgav teren!
PS:Cвачаш li sea?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Eпа даваш хипотеза,нешто што треба да се докажува.НЕМА МЕДИЦИНАТА закон кој што вели дека педофил МОРА да силува во даден момент дете ако има за тоа шанса.Такво закон Н Е М А.Што не ти е јасно од НЕМА ? разбираш дека тоа е твое УБЕДУВАЊЕ ? за мене не значи дека мора да го злостави,може во дадениот момент ќе МОЖЕ да расуди правилно па да не го направи тоа.Тоа е исто како да кажеш дека ако си хроничен алхохоличар МОРА да земеш да испиеш цело шише ракија ако го има до тебе.Јас сум видел цел живот луѓе што биле алхоличари над алохоличарите па во адени ситуации се воздржале.Нема едноставно такви закони и не ги измислувај.Напиши научен труд ако мислиш дека си во право па ако ти го прифатат јас прв ќе го признаам..
Каков црн научен труд, каква црна хипотеза?!:tapp::facepalm:
Ти врска немаш што значи "хипотетичка ситуација" штом ја поистоветуваш со хипотеза. Што да докажува науката?! Имаш примери на злоставени деца колку сакаш! Сите тие се злоставени од педофили! Ако на нивно место бил некој што не е педофил, немало да ги злостави! Поедноставно од ова здравје. Мислам.....толку да неможе некој да укапира проста поента досега не сум видел....
Дете од три години досега сто пати ќе разбереше!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
A koj rece deka postoi?
Па што постои? Живееме во имагинарен свет? Ова е сон за тебе? Абе дечко ќе ти се сме е некој тоа што го пишуваш кога велиш дека не постои зло.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Па што постои? Живееме во имагинарен свет? Ова е сон за тебе? Абе дечко ќе ти се сме е некој тоа што го пишуваш кога велиш дека не постои зло.
Ajde togas elaboriraj sto e toa zlo! Kako go gledas? Kako go custvuvas? Kako go percipiras? Ima li miris ,vkus mateirja etc. Moze li da preziveeme bez\so nego?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ajde togas elaboriraj sto e toa zlo! Kako go gledas? Kako go custvuvas? Kako go percipiras? Ima li miris ,vkus mateirja etc. Moze li da preziveeme bez\so nego?
Господе Боже со кого дискутирам кога ме прашува вакви прашања?


Зошто има толку болка на светов?
Зошто умре мама?
Зошто има земјотреси? Поплави?
Зошто ракот не ги промашува ни децата?
Зошто војни, тероризам?
Реални ли се вестиве? Што се случува со светов?
Каде е Бог во сето ова?КАДЕ Е БОГ?!!


Тешко му на оној кој на своја кожа го осетил трнот на горниве прашања. Речиси и нема човек кој не си ги поставил овие прашања. Но една е нивната интонација кога дознаваме за некоја трагедија од медиумите, а друга е кога таа трагедија ги поткачува нашите соседи, нашето семејство или пак нас самите. Тогаш се подигаат насолзените очи кон небото и со огнен поглед му упатуваат прашање на Бог: ЗОШТО?!!

Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Мислам дека ова е најпоставуваното прашање што човекот си го поставувал низ целата историја. Или можеби грешам. Но не грешам сигурно ако речам дека ова е најпоставуваното прашање што атеистите им го поставуваат на теистите, притоа изнесувајќи го како атеистички аргумент.
Но како што ќе видиме подоле, има најмалку 2 добри причини зошто ова прашање не се квалификува како аргумент против Божјото постоење.

1. Ако нема Бог, нема ни зло.

Точно така, ако нема Бог и ако целиот овој свет е само една случајна рекомбинација на материјата, тогаш терминот "зло" е фиктивна/имагинарна категорија.
Ако не постои Бог, тогаш смртта и убиството се само дел од природната селекција, дел од животинскиот синџир, борба за опстанок на својот вид (народ, семејство). Ако нема Бог, болеста е само една посебна состојба на организмот. Штетните бактерии, вирусите, сидата итн не се наши непијатели, туку се само дел од синџирот на исхрана. Нема духовни категории. Се е материја, енергија.
Солзите се само солена вода, продукт на хемиски реакции предизвикани од некакви си таканаречени "емоции" итн.


целиот текст овде

http://www.veronauka.com.mk/sources/zostozlo.html
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Gospot ne postoi Zote! Te laze Miki za na prvi da si zeme plata plus tip od praznicite.
Sub,

од мене нема бегање...:sneaky:

И то‘ комунистите уште лажат и за Гоцета а и за Бога...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Каков црн научен труд, каква црна хипотеза?!:tapp::facepalm:
Ти врска немаш што значи "хипотетичка ситуација" штом ја поистоветуваш со хипотеза. Што да докажува науката?! Имаш примери на злоставени деца колку сакаш! Сите тие се злоставени од педофили! Ако на нивно место бил некој што не е педофил, немало да ги злостави! Поедноставно од ова здравје. Мислам.....толку да неможе некој да укапира проста поента досега не сум видел....
Дете од три години досега сто пати ќе разбереше!
Па кога ќе напишеш научен труд и тој ќе ти биде меѓународно признат ДЕКА ПЕДОФИЛ МОРА да злостави дете тогаш дојди дроби ги глупостите твои овде.Едно прашање,дали ти стварно веруваш дека во човечката историја немало педофил кој имаш шанса А НЕ ЈА ИСКОРИСТИЛ да злостави дете !?!?!?!?!?!?!?!?!!?
Ако веруваш дека има,ова ќе ти биде врв на глупостите твои што си напишал за цело членување овде,дури поголема глупост од онаа што мислиш дека си Бог!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Па кога ќе напишеш научен труд и тој ќе ти биде меѓународно признат ДЕКА ПЕДОФИЛ МОРА да злостави дете тогаш дојди дроби ги глупостите твои овде.Едно прашање,дали ти стварно веруваш дека во човечката историја немало педофил кој имаш шанса А НЕ ЈА ИСКОРИСТИЛ да злостави дете !?!?!?!?!?!?!?!?!!?
Ако веруваш дека има,ова ќе ти биде врв на глупостите твои што си напишал за цело членување овде,дури поголема глупост од онаа што мислиш дека си Бог!
Ти си безнадежен случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom