Зошто децата се крштеваат (во православието) на својата 1 година?

Дали го одобрувате тоа што друг им ја одбира религијата?!?


  • Вкупно гласачи
    178

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Зошто децата се крстуваат ( во православието ) на својата 1 година?!?
Затоа што тогаш децата неможат „разумно“ да размислуваат?
Затоа што децата тогаш неможат да одлучуваат за себе?
Зошто некој друг да одлучува дали ќе бидам крстен или не?
Затоа што оние кои го проповедуваат христијанството се плашат дека ако не го прават тоа, ќе останат без верници?
Тие се плашат дека ако на децата им се даде можност да размислуваат со свој мозок, нема да бидат христијани?

Зошто?!?
Ако ти не сакаш да бидиш крстен е твој проблем.
Ништо не ти штети, а и на никој да биди крстен.
Не гледам зошто цела драма.. дали детето да избери или не...
Јас сум крстена, ќе си ги крстам моите деца, моите деца своите...
Ако не си верник, прекини со крштевање и не мора да убедваш никој и да докажваш ништо во врска со верата. (ќе заштедиш време и труд :):))
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Зошто децата се крстуваат ( во православието ) на својата 1 година?!?
Затоа што тогаш децата неможат „разумно“ да размислуваат?
Затоа што децата тогаш неможат да одлучуваат за себе?
Зошто некој друг да одлучува дали ќе бидам крстен или не?

Зошто?!?
Крштевањето не е морално исто како што и ништо друго не е морално во животот. Дали едно дете ќе биде крстено или не, е право и желба на родителот, одлуката е негова. Тоа што едно дете ќе биде крстено како мало без пред тоа да биде прашано, не менува ама апсолутно ништо во неговиот живот.

Затоа што оние кои го проповедуваат христијанството се плашат дека ако не го прават тоа, ќе останат без верници?
Тие се плашат дека ако на децата им се даде можност да размислуваат со свој мозок, нема да бидат христијани?
Не е точно.
Црквата нема никаква врска со ова. Ниеден поп не ти иде по дома да те убедува дека мораш да го крстиш детето.Желбата е на родителите.
Кој сака нека го крсти детето, кој не сака не мора.

Не се плашат, затоа што детето кога ќе стане доволно возрасно да размислува со свој мозок и да донесува самиот одлуки има целосно одврзани раце и може слободно да си ја промени својата вера. Христијанството не ги обврзува своите верници да останат вечно во нивните простории туку напротив, им дава слобода.

Не го обвинувај христијанството за нешто што е желба на родителот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
eve na primer ja sum krsten i sea sto i da pravam posto sum krsten site grevoi mi se brisat .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
eve na primer ja sum krsten i sea sto i da pravam posto sum krsten site grevoi mi se brisat .

Од кај ти е оваа сигурност!?
Крштевањето го брише наследениот грев (од Адам и Ева) ако човекот се крсти на бебешка возраст, односно ги брише гревовите ако човеко се крсти како возрасен. Но, тековно сторените гревови не ги брише никакво крштевање. За тоа, чаре се бара во исповеста.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
epa ako krstevanjeto go brise nasledniot grev zosto togas stareeme mozeme da se razbolime i da umreme koga toa se doslo sporadi praroditelskiot grev, znaci ako krstevanjeto go brise toj grev, zs se umira pak?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Затоа што казна за гревот е смртта...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Крштавењето го брише само наследениот грев, но не и секој друг грев кој поединецот тековно го чини.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
cekaj malku, neli nie sme stanale skloni kon grev poradi praroditelskiot grev, e sega, ako toj se brise so krstevanjeto, zasto pak sme skloni kon grev ako ustvari ne sme skloni kon grev posto neli krstevanjeto nego go brise??
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
cekaj malku, neli nie sme stanale skloni kon grev poradi praroditelskiot grev, e sega, ako toj se brise so krstevanjeto, zasto pak sme skloni kon grev ako ustvari ne sme skloni kon grev posto neli krstevanjeto nego go brise??
Никаков грев не се брише со самиот чин на крштевање...Потребно е повеќе од тоа...
Прифаќање на Исуса за спасител, на Светото писмо и покајание...Дете тоа не може да го стори..ниту пак некој во негово име може да бара такво нешто...Сето тоа е..МЛАТЕЊЕ ПРАЗНА СЛАМА..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
cekaj malku, neli nie sme stanale skloni kon grev poradi praroditelskiot grev, e sega, ako toj se brise so krstevanjeto, zasto pak sme skloni kon grev ako ustvari ne sme skloni kon grev posto neli krstevanjeto nego go brise??
Затоа што после крштевањето, на крстениот му преостанува неговата слободна волја за приклонување кон доброто или злото.

Самиот чин на крштевање, дава потенцијална сила и можност за обраќање кон Бога, а токму тоа обраќање е клучно за поединецот, за спознавање на волјата Божја, во која точно е одредено што е добро а што е зло.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
e gleas, tuka se razlikuvame, ja znam deka neame slobodna volja posto pod toa podrazbiram da mozeme da pravime cudesa i da bideme sovrseni, a toa e jasno deka ne mozeme, drugo i samiot poim skloni kon grev e kontradiktoren na poimot slobodna volja. a ako pod slobodna volja se podrazbira sloboden izbor megu ponudeni opcii, treba da se kaze deka toa ne e slobodna volja.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Зошто децата се крстуваат ( во православието ) на својата 1 година?!?
Затоа што тогаш децата неможат „разумно“ да размислуваат?
Затоа што децата тогаш неможат да одлучуваат за себе?
Зошто некој друг да одлучува дали ќе бидам крстен или не?
Затоа што оние кои го проповедуваат христијанството се плашат дека ако не го прават тоа, ќе останат без верници?
Тие се плашат дека ако на децата им се даде можност да размислуваат со свој мозок, нема да бидат христијани?

Зошто?!?
Зашто мислат дека ако не ги крштеваат а умрат како мали ќе одат во ПЕКОЛ!!! Што е апсолутна лага! Не крштевале ко мали зашто појма немале што е крштевање, го гледаат ко обичај, а не ко чин што има и те какво значење, ама за значењето сум зборела, така да доста е од мене.:tv:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
e gleas, tuka se razlikuvame, ja znam deka neame slobodna volja posto pod toa podrazbiram da mozeme da pravime cudesa i da bideme sovrseni, a toa e jasno deka ne mozeme, drugo i samiot poim skloni kon grev e kontradiktoren na poimot slobodna volja. a ako pod slobodna volja se podrazbira sloboden izbor megu ponudeni opcii, treba da se kaze deka toa ne e slobodna volja.
Кога не би имале слобна волја, тогаш би биле програмирани машни/роботи.
Под слободна волја не подразбирам правење чуда (светов ионака е веќе преполн со „чудотворци„) туку подразбирам слобода на чинење добри но и лоши дела, без ничија принуда за таков чин.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
не можам да се сложам со некој твој излагања, затоа родителите треба да го воспитуваат детето како што вели Бог а кога детето ќе свати дека е грешно и свати дека му треба Исус во неговиот живот се покае и поверува дека тој умрел за него на КРСТОТ Голготски тогаш може да се крсти.Бидејќи додека е мало и да го крстат бадијала е, дали Јован крстител крштевал деца??? Дали некаде Апостолите повикуваат Деца крстете се??? Петар викаше Мажи и Жени Ерусалмиски или Израелски покајте се и крстете се.
Он ти кажуе дека дете не се раѓа атеист, или христијанин или муслиман или џедај побогу! Неговите родители одлучуваат за сопственото дете. Ти коа ќе станеш полнолетен моеш вера да мењаш, да се прекрстиш у Мајкл Џордан ако сакаш, моеш и пиштол да си купиш (ако си у тој фазон). Вероајтно и Јован го знаел тоа па токму затоа судејќи според возраст им се обраќал така, откај па да знаеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom