Зошто да бидам патриот?

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Neznam samo kolku bugarski pasosi dobile makedonski gragjani se so cel tamo da se skoluvaat ili neznaem uste sto li ne...:( ABRE LJDI!!!! kako prvo koga go zemas toa bugarsko drzavjanstvo (naprimer toa go zemam) treba da potpises na mesto kaj sto pisuva As Sam Blgarin madaj bre covece nema sansi pa tie ljdui sto si zele takvo drzavjanstvo tie se ljdui no bez DUH vo niv...

SRAMOTA!!!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
TpH_Bo_OkO напиша:
И уште еден куп други работи меѓу кои наместо да ја напреднат државата од 91ва, ја однесоа во слепа улица САМО ЗАРАДИ ТОА ДА МАКЕДОНЦИТЕ ИМ ПУКНЕ ЖУЧОТ ОД ОВАА ДРЖАВА...
Toa e sushtinata na situacijata vo Makedonija. Kiro Gligorov i Branko Crvenkovski ja predadoa drzhavata i sega narodov e ostaven sam na sebe koga najmnogu e potrebna organizirana (drzhavna) pomosh i reakcija na problemite so koi sme soocheni!

Idejata na gorespomnatite individui beshe da napravat da ni se smachi se! Da caruva kolektiven cinizam i istovremeno strav za idninata. Znachi tie prekjutno so EU i nashite sosedi sozdadoa osnova sami Makedoncite da se otkazhuvaat od sebe si. Vo toj sistem, drugi se nakalemija da zemat shto mozhe da se zeme.

Najdobar protivotrov se: prkosoot, humorot i baranje chare na sekoj poedinachno ili vo grupa! Na nikoj ne mu sleduva nishto vo zhivotot, sekoj mora da se bori.

Zatoa kazhi konktretno shto sakash da dobiesh i shto mislish deke ne mozhesh i zoshto - pa da pomagame koj kolku mozhe!
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Misirkov напиша:
Zatoa kazhi konktretno shto sakash da dobiesh i shto mislish deke ne mozhesh i zoshto - pa da pomagame koj kolku mozhe!
Еве и од мене уште една понуда. Ова никој неможе да ни го земе.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Нема зошто да не бидеме патриоти и да не си ја сакаме државата. Тука сме се родиле како Македонци и тоа е. Ако не си ја сакаме ние кој??? Да не дојдат грците или бугарите да ја сакаат за нас (за сакање ја сакаат ама да ја видат во рамките на нивните држави)? Тоа што е наше треба да го чуваме, а не да се срамиме од него!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Како диаспорка ќе си кажам реално ,91/92 демостриравме низ Гетеборг секоја сабота , грците не изазиваја на другата страна ние парадиравме низ градот за да се свести градот и нашите политичари дека ни треба самосталност. Бев Стоколм , Копенхаген , Белгија на слични демострации.
Кога беше Југославија дома не учеа дека сме Македонци а не Јужни срби.
Дојде 98 , прв пат смеев да гласам , дојдовме Мк за да гласаме за промени , промените ми се видоја на полошо и тука и престанав да се „мешам„ во Македонија и нејзината судбина и то од не дека нејќам него од страв да не придонесам полошо .
Така да ако треба тука сме за помош .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Malku ste mi konfuzni...nesto ne mi e jasno za sto se zboruva ???
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
concrete напиша:
Malku ste mi konfuzni...nesto ne mi e jasno za sto se zboruva ???
Се зборува за малодушниците кои потклекнуваат на тоа што некој смислено им го сервира.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Зошто да бидам патриот?
Затоа што не сум дрво без корен. Затоа што половина од предците ми се убиени за оваа Македонија. Затоа што Бугарите ми убивале по фамилијата, Грците исто така, па и комунистите...бидејќи биле Македонци и се бореле за Македонија, за држава македонска.
Јас по тоа не смеам и неможам да газам. Македонец сум и таков ќе си останам до крај.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Misirkov напиша:
Idejata na gorespomnatite individui beshe da napravat da ni se smachi se! Da caruva kolektiven cinizam i istovremeno strav za idninata. Znachi tie prekjutno so EU i nashite sosedi sozdadoa osnova sami Makedoncite da se otkazhuvaat od sebe si. Vo toj sistem, drugi se nakalemija da zemat shto mozhe da se zeme.
Имам само еден муабет на напишаново, го тупавам од не знам кога, ама ќе продолжам додека треба, колку и да е тоа, ич не ми е гајле - никој, ама апсолутно никој не може да те стави во го*на што нема да си ги посакаш и кај што нема да ти се уарни. Нам-или на нашите, убаво ни било штотуку излезени од Ју да си прифатиме слепо да не водат и да не мора да мислиме, поспокојно е така.

Македонецот и денес се однесува како мало дете што сака сладолед, и ко ќе се упрља оти е трапаво, сака друг да го зачисти, ако не, ќе плаче.

Има една работа, се вика одговорност.


Трн...алал вера, Македонче. Само луѓе како тебе, со доволно страст за борба и љубов за Македонија will make a difference.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
mRnO напиша:
Мислиш дека ке пројде се тоа како што треба? Си се обезбедија и тие што си се на власт и тие што се опозиција, и си се мењаат само,гајле им е за твоите идеи и потписти...барем мене така ми изгледа
Мрно имаш грешно толкување на зборот патриот.
Ко прво Патриот е човекот што си ја сака земјата а не државата. Државата каде народот кој и припаѓа на таа земја е државотворен (самиот збор кажува многу) е призвод на самиот народ. Државата е ај да речеме еден вид гоелма инвестиција , која во основа треба првично и најважно да каже дека еве тука сме ние во светотот и имаме историја и култура кои не обележуваат, значи тоа што инвестира народот во државата возвраќа во нематеријална форма, бидејќи првичната намена е и нематеријална.
Нормално тие што се или биле на власт имале различни идеали и разбирања, па делувале да економската ситуација во државата да биде подобра односно полоша ама пак народот е тој што им дозволил тоа да го прават и никој друг. А сите што биле на власт до сега го правеле истот тоа нематеријално нешто односно презентирање на нашата држава и народ на останатиот свет.
Е сега прашај се зошто да бидеш патриот.
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Државата и народот се супер,нема проблем тука.Имам зборувано со многу странци кои ја посетиле Македонија и сите се сложувааат со моето мислење.Тие што ја водат државата....тие се друга приказна...(секаде е исто,никој не им верува на политичарите)
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
mRnO напиша:
Сигурно доста од вас некогаш сте си го поставиле прашањево,иако знам дека доста од оние што се праат македончиња у душа ке ме пцујат кога ке ја читаат темава.Не е тоа поентата ја сум горд што сум Македонец,ја ценам нацијава и минатото,но зборам за сегашноста.Што по ѓаволите направила и прави државава за мене за јас да ја сакам неа.Додека ги колнеме оние кои си ја бараат среката во странство,и студентите кои се пишуваат Бугари само за да успеат да се школуваат да си го поставиме ова прашање и да размислиме дали денес вреди да се сака државава...
Оди си од тука ако не, незнам што чекаш уште!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne mi lezi temava, mnogu sum radikalen po nea...za mnogu usi...pa samo ke si citam vo tisina..........................
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
concrete напиша:
Ne mi lezi temava, mnogu sum radikalen po nea...za mnogu usi...pa samo ke si citam vo tisina..........................
Можеш да го дадеш твоето поопширно мислење по темава во еден пост и повеќе да не пишуваш, колку да се знае и твојот став и не мораш понатаму да дискутираш, од кај занеш може некој ќе најде некои нови или да си ги промени ставовите по твоето мислење. А за да не се караш едноставно пиши еден пост поисцрпен и не одговарај повеќе на темата па види како ќе се развива.
 

Ghost

Universe Is My Limit
Член од
21 октомври 2005
Мислења
94
Поени од реакции
0
хехехе, зборите за времиња кои биле порано, авторот на темата сосема убаво ве праша, што денеска??? Дали ја сакате државата која ги отпушти вашите родители??? Дали ја сакате државата која не може да ви обезбеди работа (а тоа се случува затоа што инвеститорите не сакаат да им платат мито за нивната фирма, па овие не ги земаат у предвид како инвестициони партнери)??? Дали студентите имаат удобни студентски домови??? Да продолжам ли понатака??? Можете да се правите Македонци во душа колку сакате, но да ви кажам нешто, оние што се во странство, истото како вас го велат, не се секирајте, и тие исто пеат македонски песни и се маваат во гради, но тие се барем попаметни, не дозволуваат некои си одредени групи на луѓе цел живот да ги глобаат, да не ги признаваат како ништо а уте помалку како свои сограѓани, доаѓаат тука налето и си поминуваат најубави два-три месеци и пак метла назад... И што е најважно овдека никаква заштита не ви пружаат... Па денеска реалност во Македонија е убиец да утепа човек, и да излезе без ниеден ден у затвор, и кој ги врти ожалените кои изгубиле свое најмило... Кажете ми дали ви се допаѓа да ги праќате децата секој ден на школо, гледајќи како постојано има тепачки на национална база??? Колку само деца завршија по болниците поради што??? Пак поради одредени луѓе, кои и тоа како манипулираат со младиот и недоволно созреан ум... И тука јас пак да бидам патриот и да давам крв, но за кого??? Кога тој што ме глоби и ме краде, па и ме лаже отворено, своето дете си го пратил далеку одовде, не сака да неговото дете да му живее и осозрева во средина на Западен Балкан, туку сака детето да му биде некаде каде што нема да може кој сака да си игра со него, некаде каде што цела држава стои позади него доколку се случи некоја неправда... Фраерлук мајката :drk:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom