Зошто Македонија е се` уште "FYROM" во Windows?

Член од
6 февруари 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите!
Го инсталирав Windows 7 пред извесно време и на лаптоп и на десктоп, и морам да признаам дека сум прилично
добро изненаден.. Најмногу ми се допаѓа брзината со која работи, и поддршката за еден тон работи. Единствен проблем
до сега имав само со приклучување на smart phone, ама претспоставувам дека Sony Ericsson немаат извадено добри
драјвери за тоа.. Но, тоа воопшто не го сметам за проблем..
Тоа што навистина ми пречи, е зошто, после толку години, Македонија сеуште фигурира под акронимот "FYROM" во
апликациите на Microsoft??? Нели САД ја признаа Македонија под уставното име? Зошто тогаш Microsoft уште не го
прави тоа? Да не треба случајно да се свика конгрес на кој ќе расправаат за тоа дали треба Microsoft да ја следи
политиката на сопствената власт или не?
Не знам дали до сега имало било какви реакции од застапниците за Microsoft во Македонија, но ако немало, нека
се засрамат.
Се надевам дека барем некој ќе може да ми даде реален одговор на прашањето.

Поздрав,
Кристијан
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Е ајде де... зашто :) Барем Microsoft нема никаква врска со политиката околу тој проблем (FYROM).
Друже, не само Microsoft, туку сите компании најмалце се замараат со тој проблем. Пример... каде и да се регистрираш кога ќе дојдеш кај делот "од која држава си" на листа од понудените на 95% од сајтовите стои FYROMacedonia. Незнам ни колку би се исплатело да се покрене иницијатива за промена на името, ама мислам дека целата таа иницијатива ќе пројде како брз воз, никој нема рецка да и удри. Бар тоа е моето мислење :toe:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дури и на Windows 12 Македонија ке биде пишана под FYROM тоа ке биде се така додека владава наша не склучи договор со microsoft
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Е ајде де.Зошто?! Јас мислам бидејки гејците повлекле врски за да пишува FYROM.
:salut:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
Цел свет не именува како FIROM Macedonia , а ние сме се фатиле зошто и ден денес мајкрософт не нарекува FYROM... :nesvest:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ја добивме Википедиа и ЈуТјуб мислам дека и на Мининова сме Macedonia.
Останува уште Мајкрософт и мислам дека наскоро ќе се променат работите :helou:
Сепак има голем чекор со признавањето на Википедиа и ЈуТјуб
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Дури и на Windows 12 Македонија ке биде пишана под FYROM тоа ке биде се така додека владава наша не склучи договор со microsoft
Владата има договор со Microsoft... и има дебела сума платено.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
И на Apple сме Македонија.
Не сум сигурен дали е така во ОЅ Х. Мислам (не сум сигурен) дека не пишуваше како F***M.
Знам дека ме изнервира тоа што Скопје не фигурираше никаде (временска зона и слични глупости)...
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Не сум сигурен дали е така во ОЅ Х. Мислам (не сум сигурен) дека не пишуваше како F***M.
Знам дека ме изнервира тоа што Скопје не фигурираше никаде (временска зона и слични глупости)...
Да ова е точно, но мислам дека со новиот упдејт излага Македонија. Инаку Македонски јазик, си е Macedonian :)
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
http://www.petitiononline.com/Msaym/petition.html

Само што гледав вести на канал 5. Некое здружение, веќе со години се залага Микрософт да не признае под уставнотот име, по толку год. веќе се пратени петиции, барања и др. На ред е онлајн петицијата, која можете да ја најдете на линкот погоре.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Најверојатно затоа што треба да излезе нова верзија за да не стават како Северна Македонија :toe: чудно е прашњево
Нивните бизнис интереси се пред нашите желби и права.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Makedonija e firom i vo obedinetite nacii, kako da bidi togas kaj Microsoft. Tie ne se drzava pa da si vospostavime bilateralni odnosi.. zosto tie bi pravele nekoi promeni koga i oficijalnoto ime na drzavat en e smeneto.. koga ke se izbrisat srpot i cekanot od mozokot na nasite politicar bez isklucok, togas ke bidi Macedonia kaj Microsoft.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Makedonija e firom i vo obedinetite nacii, kako da bidi togas kaj Microsoft. Tie ne se drzava pa da si vospostavime bilateralni odnosi.. zosto tie bi pravele nekoi promeni koga i oficijalnoto ime na drzavat en e smeneto.. koga ke se izbrisat srpot i cekanot od mozokot na nasite politicar bez isklucok, togas ke bidi Macedonia kaj Microsoft.
Името на нашата држава во Обединетите Нации нема никаква врска со именувањето на нашата држава од страна на Microsoft еве пример на YouTube нашето име е Македонија исто како што е и на WikipediA :helou:
 
Г

Гоццццце

Гостин
За да се префрлиме на линукс, ете затоа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom