Зошто Верата во Аллах Исус Христос е Погрешна и Лажна

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
3.Ама ако не идеш ќе идеш во пеколот.Да бидеме сериозни,кој е тој добар христијанин кои не оди во црква?Значи верата ти налага да одиш во црква со сила не те тера се разбира.Никој нема да те собере од дома и да те носи во црква(уште тоа да го правеа).
Добар христијанин не е оној кој редовно иде во црква.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Знам,но за да си добар христианин логично е да одиш во црква зар не е така?
Логично е но пред се добриот христијанин не се познава по тоа што не прави туку по тоа што го прави. Најпрвин се познава по тоа што го прави, а потоа по тоа што не го прави.A што прави-понизен е,не е горделив,секојпат простува,не е себичен и никојпат најпрвин не помислува за себе туку за Бог и луѓето околу него,за разлика од нехристијаните кои мислат обратно.Никојпат колку треба да добие-туку колку треба да даде,не колку да му помогнат-туку колку да помогне...

Читај матеј19 - има една приказна за едно богато момче кое го прашува Исус какво добро дело да направи за да добие вечен живот?А Исус му вели следи ги 10те Божји заповеди.момчето вели сето тоа го пазам уште од мали нозе.Исус на тоа му вели оди продај го сето имање што го имаш,а парите раздади ги на сиромасите и ќе имаш благо на небото,дојди и следи ме.Кога момчето го чуло тоа си заминало натажено.Исус на тоа рекол богат мачно ке влезе во Божјото царство.Полесно и е на камила да се протне низ иглени уши отколку на богатиот да влезе во Божјото царство.

Што се однесува до иконите само едно ќе кажам.во библијата никаде не пишува дека имало икони или пак дека Исус кажува дека треба понатака ние да им се молиме,прекрстуваме и сл. на иконите.Исус вели јас сум љубовта,вистината и животот.Кај мојот Татко секој стасува преку мене...
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Логично е но пред се добриот христијанин не се познава по тоа што не прави туку по тоа што го прави. Најпрвин се познава по тоа што го прави, а потоа по тоа што не го прави.A што прави-понизен е,не е горделив,секојпат простува,не е себичен и никојпат најпрвин не помислува за себе туку за Бог и луѓето околу него,за разлика од нехристијаните кои мислат обратно.Никојпат колку треба да добие-туку колку треба да даде,не колку да му помогнат-туку колку да помогне...

Читај матеј19 - има една приказна за едно богато момче кое го прашува Исус какво добро дело да направи за да добие вечен живот?А Исус му вели следи ги 10те Божји заповеди.момчето вели сето тоа го пазам уште од мали нозе.Исус на тоа му вели оди продај го сето имање што го имаш,а парите раздади ги на сиромасите и ќе имаш благо на небото,дојди и следи ме.Кога момчето го чуло тоа си заминало натажено.Исус на тоа рекол богат мачно ке влезе во Божјото царство.Полесно и е на камила да се протне низ иглени уши отколку на богатиот да влезе во Божјото царство.

Што се однесува до иконите само едно ќе кажам.во библијата никаде не пишува дека имало икони или пак дека Исус кажува дека треба понатака ние да им се молиме,прекрстуваме и сл. на иконите.Исус вели јас сум љубовта,вистината и животот.Кај мојот Татко секој стасува преку мене...
Се величи,суди,нешто бара.

Ја знам приказната која не требаше да ја напишеш,против тебе е целата.
Раздај го целот богатство(не колку да му помогнат-туку колку да помогне).Како може материалното да влијае на дуовното.Можеш ли со камен да скршиш ветар.Исус тоа го рекол сакајќи да докаже нешто.Сакал да каже дека ако се наслониш на материјалното има голема можност да не го видиш најважното(духовното).Затоа му рекол да го раздаде за да не му смета а не дека го отргнува од Господ.Не требало ова да го каже ако имал во предвид дека луѓето се неразбрани лековерни буквалисти.Но човечки е да се греши.

Дезинформација! Не можам и нема да верувам дека еден голем човек како Исус може да рече толку нешто себично.Не ова не е вистина ова е измишљотина на лукавиот.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Се величи,суди,нешто бара.

Ја знам приказната која не требаше да ја напишеш,против тебе е целата.
Раздај го целот богатство(не колку да му помогнат-туку колку да помогне).Како може материалното да влијае на дуовното.Можеш ли со камен да скршиш ветар.Исус тоа го рекол сакајќи да докаже нешто.Сакал да каже дека ако се наслониш на материјалното има голема можност да не го видиш најважното(духовното).Затоа му рекол да го раздаде за да не му смета а не дека го отргнува од Господ.Не требало ова да го каже ако имал во предвид дека луѓето се неразбрани лековерни буквалисти.Но човечки е да се греши.

Дезинформација! Не можам и нема да верувам дека еден голем човек како Исус може да рече толку нешто себично.Не ова не е вистина ова е измишљотина на лукавиот.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на ДВА ГОСПОДАРА; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на Мамона.” (мамон = Бог на парите)

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Матеј: 10:38 и кој не го зема својот крст и не оди по Мене, не е достоен за Мене.
16:24 Тогаш Исус им рече на Своите ученици: „Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себеси и нека го подигне својот крст и нека Ме следи.

Секој оној што кај бог сака да има статус верник мора да ја отелотвори личноста Исус Христос
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]

[/FONT]
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на ДВА ГОСПОДАРА; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на Мамона.” (мамон = Бог на парите)[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Матеј: 10:38 и кој не го зема својот крст и не оди по Мене, не е достоен за Мене.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]16:24 Тогаш Исус им рече на Своите ученици: „Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себеси и нека го подигне својот крст и нека Ме следи.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Секој оној што кај бог сака да има статус верник мора да ја отелотвори личноста Исус Христос[/FONT]
Ако човек има пари тоа не значи дека му служи на нивниот бог.

Многу паметни зборови од Исус.Кој не се придржува кон моето не е достоен за мене.
А втората е уште по паметна реченица.Ако некој сака да се придржува по моите правила нека не си го следи своето срце туку мене.

Не е точно!Секој кои сака да има статус верник треба да верува во себе.:toe:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Верник може да биде и некој кој верува во Застава 750.
А секоја религија тврди дека нивните верници се вистински а сите други - не!
 
A

ateist

Гостин
Не е точно!Секој кои сака да има статус верник треба да верува во себе.
не ќе да е баш така...премногу општо и недефинирано .

Точно е дека ПРВО и основно човек мора да си верува на себе .

НО !

Не укинувајќи го погоре кажаното ако веќе се повикува некој на библија

и Куран е тогаш мора да СЕ НАЈДЕ ВО ДЕФИНИЦИЈА :

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на ДВА ГОСПОДАРА; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на Мамона.” (мамон = Бог на парите)

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Матеј: 10:38 и кој не го зема својот крст и не оди по Мене, не е достоен за Мене.
16:24 Тогаш Исус им рече на Своите ученици: „Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себеси и нека го подигне својот крст и нека Ме следи.

Секој оној што кај бог сака да има статус ВЕРНИК мора да ја отелотвори личноста Исус Христос
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]

[/FONT]
ДЕФИНИЦИЈА : ВЕРНИК

ВЕРНИК Е СЕКОЈА ЛИЧНОСТ КОЈА ПРАКТИКУВА И СО СВОЕТО ОДНЕСУВАЊЕ ДАВА ПРИМЕРИ - ПОТТИКНУВА ИЛИ ИЗМИСЛУВА ГЕНЕРИРА –ПРОПИШУВА РЕГУЛАТИВИ- ЗАКОНИ ИЛИ ПОДДРЖУВА - ОПРАВДУВА ТАКВИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ СО КОЈ МЕЃУ ЛУЃЕТО ЌЕ ВЛАДЕЕ МИР – БЕЗКОНФЛИКНОСТ (безконфликтни меѓучовечки односи)

1) ----------

Исаија: 10:1 „Тешко им на оние што Создаваат - Креираат - Издаваат- Пропишуваат Смислуваат НЕПРАВЕДНИ ЗАКОНИ, кои пишуваат жестоки-остри решенија;.
2) ----------

Евангелие по Јован: 13:15 зашто ви дадов ПРИМЕР и вие да правите онака, како што ви направив Јас. -- -- -- вели Исус Христос
Лука: 6:46 И зошто Ме нарекувате: ‘Господи! Господи!’ а не го правите она, што го велам?”
3)-------
Пословици:
17:15 Кој го ОПРАВДУВА виновникот и кој го Осудува правиот, двајцата Му се омразени на Господа.
Ефесјани
2:17 Тој дојде да ви ПРОПОВЕДА МИР - БЕЗКОНФЛИКТНОСТ на вас, кои бевте далеку и МИР на оние, кои беа близу:


Исаија:
5:20 Тешко им на оние што злото го наречуваат добро, а доброто зло, кои прават светлина од темнината, а од светлината темнина, што горчливото го прават благо, а благото горчливо!

Секој оној што кај бог сака да има статус верник мора да ја отелотвори личноста Исус Христос
БИБЛИЈА И КУРАН НЕ ЗБОРАТ ЗА БИЛО КАКОВ ВЕРНИК ТУКУ ЕДНОБОЖЕЦ - МОНОТЕИСТ

ДЕФИНИЦИЈА : ЗА МОНОТЕИСТ

Монотест е верник – личност која признава – се покорува потчинува само на Еден Бог што значи ПРАКТИКУВА само Една НАДЛЕЖНОСТ – ИМЕ на тој Еден Бог што се признава и врз основа на таквата вера –убеденост го модифицира приспособува целиот-СЕВКУПНИОТ свој НАЧИН НА ЖИВЕЕЊЕ .

Еден Бог=Една Надлежност = Име

Пример :
Исус Христос бил Монотеист признавал и практиувал само еден Бог а тоа бил Богот на Мирот и целиот свој на чин на живеење со мисла збор и дело го свел –модифицирал –приспособил за служење исклучиво само на Богот на Мирот= Безконфликтноста меѓу умно разумните битија .

Исус бил ОЧИГЛЕДЕН неспорен Монотеист :

Исус бил против Национализмот ( види споредба со доброт самарјанин Лука 10 – од ред 30 до ред 37 ) и ( јован 6 ред 15 )

Исус бил против Властољупците кој управуваат со угнетувачки насилнички апарат наречен држава и носат Неправедни Угнетувачки Закони со кој се загрозува Мирот = безконфликтноста меѓу умно разумните битија –луѓето .Држаивите се гарант за угнетивачки крвнички меѓучовечки односи . (види Матеј: 20:25 и Лука: 1:52)

Исус бил против Капиталистите – трупачите грабачите присвојувачите на земските материјални богатства а уште повеќе ако тоа е се прави со угнетување на луѓе
(види Лука 12 – ред 16 до ред 21 ) и ( види Матеј 20 – ред 25 )

Исус бил против религиите и Верите оти овие ги лажат луѓето дека Бог на Мирот = Безконфликтноста некогаш сакал или му било волја да има лоши –угнетувачки – крволочни меѓучовечки односи по било која основа и –или изговор .
( матеј 23 – ред 24 ) и ( лука 11 – ред 46 ) и (Матеј: 23 од ред 13 до ред 16 и од ред 23 до ред 29 )

Исус бил против парите или друг вид на платежни средства со кој би се вреднувала Личноста . ( види Матеј: 6:24 и види Лука: 16:13 )

Исус бил противсекакво користољубие . ( види Лука: 12:15 )

Исус бил против се она што на било каков начин може да го загрози Мирот = безконфликноста меѓу умно разумните битија .( види Матеј: 5:9 )

.
.
.

ИСУС БИЛ ПРАТЕН ( ТАКА САМИОТ СИ КАЖУВА ) ДА ДЕМОНСТРИРА КАКО СЕ ПРАКТИКУВА МОНОТЕИЗАМ .
ТОЈ ПРАКТИКУВАЛ МОНОТЕИЗАМ КОН БОГОТ НА МИРОТ КОЈ ГО ПИШУВА КАКО ЕДИНСТВЕН ВИСТИНСКИ ЖИВ БОГ ВО БИБЛИЈА И КУРАН

Римјаните: 15:33 А Бог на мирот да биде со сите вас, Амин!
16:20 А Бог на мирот ќе го сотре наскоро сатаната под вашите нозе.

Евреите: 13:20 А Бог на мирот, Кој преку крвта на вечниот завет Го изведе од мртвите Великиот Пастир на овците, нашиот Господ Исус,

Бог на Мирот го Воскреснал МОНОТЕИСТОТ – Личноста Исус Христос
.

Секој оној што кај бог сака да има статус верник мора да ја отелотвори личноста Исус Христос
Е СЕГА ВО ПОГОРНАТА РЕЧЕНИЦА СЕ КРИЕ И СТАПИЦА И ТЕЖОК СПОР

ВСУШНОСТ ТОКМУ ТУКА РЕЛИГИИИ ВЕРИ ЈА ПРАВАТ НАЈГОЛЕМАТА ИЗМАМА

ДЕКА ЛИЧНОСТА МОРА ДА СЕ ВИКА " ИСУС ХРИСТОС " ( како прегладнето куче )

а токмузатоа и стои насловот "Зошто Верата во Аллах Исус Христос е Погрешна и Лажна"

Погрешна и лажна е затоа што Исус бил Личност Миротворец = Праведник

ете затоа и бил воскрснат

НО !

дали пред Исус и кога дошол Исус пред 2000 год немало Миротворци= Праведници ?

ИМАЛО И ТЕ КАКО !

ПА И САМИОТ ИСУС ПРИЗНАЛ - КАЖАЛ ДЕКА ГИ ЗАТЕКНАЛ КОГА ДОШОЛ ПРЕД 2000 ГОД

ЕВЕ :

Јован:
10:8 Сите, кои дојдоа пред Мене, се крадци и разбојници; но овците не ги послушаа.

Ете самиот Исус кажува дека Праведници имало отсекогаш и дека и самиот ги затекнал -ПОСТОЕЛЕ кога дошол и дека се интелигентни и не наседнуваат на никакви месии -спасители , религиозно верски драпешници .
Праведниците ЗНААТ во што точно ВЕРУВААТ .

ЕВЕ ОЧИГЛЕДЕН ДОКАЗ :

Лука: 5:32 Не дојдов да ги повикам Праведните, туку грешниците на покајание.”

САМИОТ ПРИЗНАВА ДЕКА ЗАТЕКНАЛ ПРАВЕДНИЦИ .
ЗНАЧИ ПРАВЕДНИЦИТЕ СИ ПОСТОЕЛЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ И ТОЈ ГИ ЗАТЕКНАЛ КОГА ДОШОЛ .


Нов завет точно кажува дека нее битно името (Исус Христос ) дека го убиле Евреите-Римјаните ТУКУ :

Малахија: 3:18 И тогаш пак ќе го разликувате праведникот од грешникот, оној, кој Му служи на Бога од оној, кој не Му служи.

Дела Ап.: 3:14 Вие се одрековте од Светецот и Праведникот

Јаков: 5:6 Го осудивте, го убивте праведникот; и тој не ви се противи..
.
.
.
.
Разликата меѓу Личноста Исус и другите Праведници е тоа што тој правел некакви чуда . Што е добро но другите не ги прави помали Праведници оти тие верувале во иста работи како Исус ама без докази

Јован: 13:17 Кога го знаете ова, блажени сте - ако го исполнувате тоа.
20:29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

Всушност Праведноста на Личноста Исус Христос

ја имале и имаат отсекогаш комунистите и анархистите со нивната Праведна Вера-убеденост

Убеденоста -Верата на Исус е :
антинационалист
АНтикапиталист
против држава
против пари
итн

А тоа се истите убедувања-Вера на Праведниците Комунистите иАнархистите

Секој оној што кај бог сака да има статус верник мора да ја отелотвори личноста Исус Христос
значи :

за оваа реченица да не прави забуни и треба само ДВЕ ЗБОРЧИЊА

-------- " НА ПРАВЕДНИКОТ " ------

и така целата реченица која не би правела забуни би гласела вака ;

" Секој оној што кај бог сака да има статус верник мора да ја отелотвори личноста НА ПРАВЕДНИКОТ Исус Христос "

е ова е веќе КОМПЛЕТНО ТОЧНО ДЕФИНИРАНА РЕЧЕНИЦА

ДОКАЗ :

Дела Ап.: 2:27 зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш Твојот Светец да види распаѓање.

Дела Ап.: 3:14 Вие се одрековте од Светецот и Праведникот,


1 Јованово: 2:1 Дечиња мои, ова ви го пишувам за да не згрешите; и ако некој згреши, имаме Бранител при Таткото: Исуса Христа, Праведникот.

Римјаните: 1:17 Зашто во него се открива Божјата правда, од вера во вера, како што е напишано: „Праведникот ќе живее од верата.”

Јаков: 5:6 Го осудивте, го убивте праведникот; и тој не ви се противи.
5:16 И така, исповедајте си ги гревовите еден на друг и молете се еден за друг, за да оздравите! Делотворната молитва на праведникот има голема сила.


ЕВЕ ДЕКА И СТАР ЗАВЕТ КАЖУВА ДЕКА ПРАВЕДНИЦИ СИ ПОСТОЕЛЕ И ПРЕД ИСУС


Пословици: 3:33 Господовото проклетство е врз домот на безбожникот, а благословот е во домот на праведникот.
10:6 Благословите се над главата на праведникот,

Псалм: 5:12 Зашто, Господи, Ти го благословуваш праведникот; го заштитуваш, со Својата милост, како со штит.
11:7 Зашто Праведниот Бог ја љуби правдата; праведникот ќе го гледа Неговото лице.

34:19 Праведникот има многу неволји, но Господ го избавува од сите.
34:21 Злото ќе го убие безбожникот, ќе платат тие што го мразат праведникот.
37:12 Безбожникот му смислува зло на праведникот и со забите чкрта на него.
37:32 Грешникот го демне праведникот и бара да го убие;
55:22 Довери Му ја на Господа сета своја грижа и Тој ќе те поткрепи: не ќе остави никогаш да се сопне праведникот.
58:10 Праведникот ќе се израдува кога ќе ја види одмаздата, нозете ќе ги измие во крвта на злосторникот.
58:11 И ќе речат луѓето: „Праведникот го доби својот плод! Навистина има Бог, Кој суди на земјата!”
64:10 Праведникот се весели во Господа, на Него се надева; и чесните извикуваат радосно со сето срце.
92:12 Праведникот цвета како палма, и расте како ливански кедар.
97:11 Светлината се излева врз праведникот и радост за чистите во срцето.
112:6 Никогаш нема да се поколеба, праведникот ќе биде во вечен спомен.
..
.
ИТН ИТН


Личноста Праведник тогаш ја викале-именувале како исус Христос
Ние Истата Личност ја знаеме како комунист Анархист , Совесен Човек во Самоправувањето и најоригинално како Самуправувач -Самоуправен Идеалист
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Верник може да биде и некој кој верува во Застава 750.
А секоја религија тврди дека нивните верници се вистински а сите други - не!
Може да биде религиозен а не и верник.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
Мрзе ме да тржам по книгата ама сигурен сум дека на едно место у библијата има " око за око / заб за заб "
а на друго место " сакај го непријателот " :tapp:

може ли некој по верник од мене да ми објасне шо е по правилно да правам, за да не бидам грешник?
 
A

ateist

Гостин
и така целата реченица која не би правела забуни би гласела вака ;

" Секој оној што кај бог сака да има статус верник мора да ја отелотвори личноста НА ПРАВЕДНИКОТ Исус Христос "

е ова е веќе КОМПЛЕТНО ТОЧНО ДЕФИНИРАНА РЕЧЕНИЦА

ДОКАЗ :

Дела Ап.: 2:27 зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш Твојот Светец да види распаѓање.

Дела Ап.: 3:14 Вие се одрековте од Светецот и Праведникот,


1 Јованово: 2:1 Дечиња мои, ова ви го пишувам за да не згрешите; и ако некој згреши, имаме Бранител при Таткото: Исуса Христа, Праведникот.

Римјаните: 1:17 Зашто во него се открива Божјата правда, од вера во вера, како што е напишано: „Праведникот ќе живее од верата.”

Јаков: 5:6 Го осудивте, го убивте праведникот; и тој не ви се противи.
5:16 И така, исповедајте си ги гревовите еден на друг и молете се еден за друг, за да оздравите! Делотворната молитва на праведникот има голема сила.


ЕВЕ ДЕКА И СТАР ЗАВЕТ КАЖУВА ДЕКА ПРАВЕДНИЦИ СИ ПОСТОЕЛЕ И ПРЕД ИСУС


Пословици: 3:33 Господовото проклетство е врз домот на безбожникот, а благословот е во домот на праведникот.
10:6 Благословите се над главата на праведникот,

Псалм: 5:12 Зашто, Господи, Ти го благословуваш праведникот; го заштитуваш, со Својата милост, како со штит.
11:7 Зашто Праведниот Бог ја љуби правдата; праведникот ќе го гледа Неговото лице.

34:19 Праведникот има многу неволји, но Господ го избавува од сите.
34:21 Злото ќе го убие безбожникот, ќе платат тие што го мразат праведникот.
37:12 Безбожникот му смислува зло на праведникот и со забите чкрта на него.
37:32 Грешникот го демне праведникот и бара да го убие;
55:22 Довери Му ја на Господа сета своја грижа и Тој ќе те поткрепи: не ќе остави никогаш да се сопне праведникот.
58:10 Праведникот ќе се израдува кога ќе ја види одмаздата, нозете ќе ги измие во крвта на злосторникот.
58:11 И ќе речат луѓето: „Праведникот го доби својот плод! Навистина има Бог, Кој суди на земјата!”
64:10 Праведникот се весели во Господа, на Него се надева; и чесните извикуваат радосно со сето срце.
92:12 Праведникот цвета како палма, и расте како ливански кедар.
97:11 Светлината се излева врз праведникот и радост за чистите во срцето.
112:6 Никогаш нема да се поколеба, праведникот ќе биде во вечен спомен.
..
.
ИТН ИТН


Личноста Праведник тогаш ја викале-именувале како исус Христос
Ние Истата Личност ја знаеме како комунист Анархист , Совесен Човек во Самоправувањето и најоригинално како Самуправувач -Самоуправен Идеалист

доказ ДЕКА Праведници постоеле и пред Исус

а Праведноста е Критериум за Вечен Живот

1 Јованово: 3:12 Не како што Каин беше од лукавиот и го уби брата си. И зошто го уби? Зашто неговите дела беа зли, а на брата му Авел -ПРАВЕДНИ .


Евреите
12:24 до Исуса, посредникот на Новиот Завет и до крвта за попрскување, која зборува подобро од Авеловата.


Битие:
5:24 Енох одеше со Бога, потоа исчезна; Бог го зеде.

Римјаните: 3:17 тие не го познаваат патот на мирот.
Битие: 48:15 Па го благослови Јосифа, и рече: „Бог, по чии патишта одеа моите татковци Авраам и Исак; Бог, Кој ми беше Пастир од кога постојам па сè до денес,

.
.
.
1 Јованово: 2:1 Дечиња мои, ова ви го пишувам за да не згрешите; и ако некој згреши, имаме Бранител при Таткото: Исуса Христа, ПРАВЕДНИКОТ.

ЕТЕ СЕ ГЛЕДА ДЕКА ТОЈ ИСУС НЕ БИЛ ВОСКРЕСНАТ ЗАРАДИ ТОА ШТО СЕ ВИКАЛ ИСУС

КАКО НЕКОЈ ВОЛШЕБЕН ЗБОР ...ТУКУ ПОРАДИ ПРАВЕДНОСТА

ИСТАТА ПРАВЕДНОСТ КОЈА ЈА ИМАЛЕ СИТЕ ПРАВЕДНИЦИ И ПРЕД НЕГО .

.
.
..

ЗА СИТЕ ШТО БЛАДААТ ЗА ВЕЧЕН ЖИВОТ БИБЛИЈА БАРА ДА ЈА ИМААТ ПРАВЕДНОСТА

ШТО ЈА ИМАЛ ИСУС ХРИСТОС И СИТЕ ПРАВЕДНИЦИ ПРЕД НЕГО ..ОТИ СЕ РАБОТИ ЗА ЕДНА ИСТА ПРАВЕДНОСТ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom