Зогу: Косово и Албанија може да се обединат

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
И Србија повторно ќе се граничи со Албанија...
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Ја уште одамна јадев го*на дека Косово и Албанија ке сакаат да се обединат и чим ке се обединат после е лесно.Многу лесно ке влезат во ЕУ а потоа ке сакаат да прават Голема Албанија значи да си ја земат Западна Македонија.Така да сега на нас и на Србите јака ни душа.
:salut:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Ја уште одамна јадев го*на дека Косово и Албанија ке сакаат да се обединат и чим ке се обединат после е лесно.Многу лесно ке влезат во ЕУ а потоа ке сакаат да прават Голема Албанија значи да си ја земат Западна Македонија.Така да сега на нас и на Србите јака ни душа.
:salut:
Не е исклучена можноста за нивно обединување,оти никогаш не се вика ,,никогаш,,

Ама(значи постои секогаш едно ,,ама,,) бидејќи Албанија е веќе во НАТО,таа соодветно не може и не смее да си ги менува границите по сопствена волја.Значи,територијалниот интегритет и е загарантиран и истата не смее да се шири или намалува територијално.

Додека,барем сега-засега во Конституцијата на Косово се гарантира дека,,Косово не смее да формира унии со соседни земји,,

Е,па ќе оставиме на времето да покаже.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Доколку постои голема волја, Албанија и Косово може да се обединат, бидејќи тоа се два одделни прста од една иста рака. Ова го изјави албанскиот престолонаследник Лека Зогу, за време на посетата на Албанија.
Според Зогу, тековните политички и економски интеграции меѓу Косово и Албанија, фактички означуваат само едно, обединување на двете држави.
„Границите се всушност само неколку цртички на картата и нивната промена воопшто не претставува никаков проблем“, смета Зогу, кој сепак наведува дека Европската унија би можел да се спротивстави на секој обид за промена на границите.
Зогу, кој е во посета на Албанија заедно со неговиот син Лека Зогу втори, утре ќе престојува во Косово, каде ќе биде прогласен за почесен граѓанин на Витина.
Лека Зогу во 1997 година се обиде преку референдум во Албанија да ја врати на власт монархијата. Обидот беше неуспешен, а во 2005 тој основаше сопствена политичка партија.

A1

Вакви изјави само ни помагаат. Нека покушаат да се обединат :pos2:
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Nema potreba za obedinuvanje koga imat tri drzavi i pravo na svoja policija, znaminja, upotreba na jazici i red drugi stvari.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Nema potreba za obedinuvanje koga imat tri drzavi i pravo na svoja policija, znaminja, upotreba na jazici i red drugi stvari.
Znam deka ironija ti bese postot, no nemas pretstava kolku samo tocno si pogodil, so ova znaci deka ja prizanes Kosovo kako drzava:pos2:.

ps. zelenko od mene!
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Mozat da se obedinat no mislam deka duri togas ke se otvori vistinskata pandorina kutija,koj sto mozno e da se pretvori na balkanska vojna i na kraj mnogu brzo da se pretvori i na treta svetska vojna kade sto ke ima milijoni covecki zrtvi,zaradi toa mislam deka USA i NATO nikogas nema da dozvoluvat vakvo nesto da se desava.
Zaradi toa naj razumno resenije za Kosovo e nikogas da ne mislat za obedinuvanje,tuku da se orientirat da stanat clenka na OON da licat na drzava pa posle da stanat clenka na EU i NATO...

Isto vazi i za srbite da se otkazat za sekogas od Kosovo i da pokusat da stanat clenka na EU i NATO..
 

Дрдорковски

Не сум почетник
Член од
5 април 2009
Мислења
16
Поени од реакции
5
Ова ќе биде лошо, барем за нас и Србија. Србија нема лесно да дозволат Косово да иде под Албанија и ќе настане војна, а одамна што ме плаши е и овие Западна Македонија да не ни ја лапнат, е тогаш ова ќе биде нова Балканска војна и ќе наебаме.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Еве што пишува во Уставот на Република Косово:

The Republic of Kosovo shall have no territorial claims against, and shall seek no union​
with, any State or part of any State.
Tokmu taka, vo Ustavot im pisuva The Republic of Kosovo.... ama Republic of Kosovo.
Vo istiot Ustav se i definirani granicite: na jug, na istok, na sever, na zapad... a se cepne edno ot tie ( :):):) ) nema vise ni Republic of Kosovo a nema i vakov Ustav. :toe:
A ja pa smetam deka taka bi bilo i najdobro za regionot. Kolku tolku site ke bidat zadovoleni t.e. ne ke ima totalen gubitnik. :) :toe:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Ова ќе биде лошо, барем за нас и Србија. Србија нема лесно да дозволат Косово да иде под Албанија и ќе настане војна, а одамна што ме плаши е и овие Западна Македонија да не ни ја лапнат, е тогаш ова ќе биде нова Балканска војна и ќе наебаме.
Чекајте бе луѓе,Албанија е во НАТО и нема право за менување на границите,додека пак Американците ставија рака на Македонија со договорот Милошовски-Рајс колку пати треба да потсетувам.Каде гледате шанса за менување на граници
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Tokmu taka, vo Ustavot im pisuva The Republic of Kosovo.... ama Republic of Kosovo.
Vo istiot Ustav se i definirani granicite: na jug, na istok, na sever, na zapad... a se cepne edno ot tie ( :):):) ) nema vise ni Republic of Kosovo a nema i vakov Ustav. :toe:
A ja pa smetam deka taka bi bilo i najdobro za regionot. Kolku tolku site ke bidat zadovoleni t.e. ne ke ima totalen gubitnik. :) :toe:
Нема граница на север и исток :nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom