Зимбабве ја призна Македонија под уставното име

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
"Ова може да биде автогол, имено ние воспоставуваме дипломатски односи со држава со која ЕУ и САД имаат суспендирано дипломатски односи“, изјави Денко Малески, прв министер за надворешни работи на РМ..."

После овој треба стално да пишува изјави шупакот што пред 20 години рече "Македонија самостојна да, ама без мене", а не изјави Денко Малески.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Сега гледам А1 вести и се чудам, каква е оваа телевизија, наместо да се радува што една земја па било која и да е таа, не признала под уставното име, на нив им е криво што Македонија успеала да извојува победа против помоќната дипломатски Грција. И завидуваат на сопствената држава за нејзините успеси, така беше со Сирија, така е и сега. Не ми се верува до каде оди нивното лицемерие! Ова се дефинитивно антидржавни елементи...

Да се радува... нема да видиш тоа...ќе се радува само кога ние би го смениле името,е тогаш ќе ги видиш А1 радосни
 
H

HITCH

Гостин
А шо чекаат Австралија? Пола население таму се македонци...
Чекаа да се смени Владата, сега има многу услови да не признае под уставно име. Мислам дека многу паметно што нашиве не ги објавуваат сите чекори кои ги преземаат за Австралија да не признае. Инаку, Америка доколку ја притисне посилно Австралија ќе попушти.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Ако дајБоже Австралија не признае под уставно име, сакам што побргу да се деси тоа, е тек тогаш овие од А1 прават харикири
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Ги сваќам политичарите на СДСМ, тие го манипулираат народот како и секој политичар, но не го сваќам обичниот народ. Ги сваќам луѓето кои се членови на СДСМ - се определиле поради оваа или онаа причина, но никако не можам да ги сватам кога не реагираат на ставовите кој ги има СДСМ кон името. СДСМ има чудни експерти, кај нив има професори кои даваат изјави или се гости на А1 и еден ист професор може да биди експерт за сите области без разлика дали се зборува за надворешната политика , здраството, образованието, културата. Вакви ги има многу, ни ги покажаа вечерта кога го уапсија невиниот Велија. А1 никогаш нема да даде добра критика за нашата надворешна политика, таа може да пренесе изјава на Велија кога зборува за границите меѓу Косово, Албанија и Македонија.
 

Zan zivotnoto

Jean l`animal
Член од
30 јуни 2010
Мислења
29
Поени од реакции
24
ја гледам мапава со земји кои ја признаваат Македонија наспроти останатите, и веднаш ми падна во очи Авганистан - па нема смилса ние ним стабилност и воена обука со тоа што во меѓувреме цвета афинот дур да им процвета демократијата. Грујо нека пали авионот за Венецуела и Централна Африка, срамота само Европа и нејзините сателити у облик на екс колонии не немаат признаено, и пар нарко-финансиски држави.
 
A

apidrone

Гостин
Јака работа еј, ЗИМБАБВЕ не' признал под уставно име. Готово, сега Мугабе веќе ги подготвува најмоќните компании од Зимбабве да инвестираат во Македонија. Сега веднаш ќе бидам етикетиран како комуњар и антимакедонист. Да се разбереме, мене мило ми е кога држави не' признаваат, ама не се палам одма затоа што Зимбабве ја признал Македонија. Кој меѓународен фактор е Зимбабве бе? Секакви деца праќаме по амбасади, скандали праат таму (Австралија) и сакате да не' признаат? Наместо искусни дипломати да ни ја водат надворешната политика, нас ни ја водат партиски послушници.

Ги сваќам политичарите на СДСМ, тие го манипулираат народот како и секој политичар, но не го сваќам обичниот народ. Ги сваќам луѓето кои се членови на СДСМ - се определиле поради оваа или онаа причина, но никако не можам да ги сватам кога не реагираат на ставовите кој ги има СДСМ кон името. СДСМ има чудни експерти, кај нив има професори кои даваат изјави или се гости на А1 и еден ист професор може да биди експерт за сите области без разлика дали се зборува за надворешната политика , здраството, образованието, културата. Вакви ги има многу, ни ги покажаа вечерта кога го уапсија невиниот Велија. А1 никогаш нема да даде добра критика за нашата надворешна политика, таа може да пренесе изјава на Велија кога зборува за границите меѓу Косово, Албанија и Македонија.
Да избројам колку пати напиша една иста грешка, или сам ќе го направиш тоа? До кога со вакви таканаречени „патриоти“ кои се лупаат во гради, а ни својот јазик не си го познаваат?!
 

Zan zivotnoto

Jean l`animal
Член од
30 јуни 2010
Мислења
29
Поени од реакции
24
Денко малески уствари кажува дека пушењето цигари е штетно по здравјето и може да предизвика рак, освен кога се пушат европски ил амерички ... и таквата изјава може да пројде ко сериозна само кај канцер-смока телевизија :)
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Јака работа еј, ЗИМБАБВЕ не' признал под уставно име. Готово, сега Мугабе веќе ги подготвува најмоќните компании од Зимбабве да инвестираат во Македонија. Сега веднаш ќе бидам етикетиран како комуњар и антимакедонист. Да се разбереме, мене мило ми е кога држави не' признаваат, ама не се палам одма затоа што Зимбабве ја признал Македонија. Кој меѓународен фактор е Зимбабве бе? Секакви деца праќаме по амбасади, скандали праат таму (Австралија) и сакате да не' признаат? Наместо искусни дипломати да ни ја водат надворешната политика, нас ни ја водат партиски послушници.



Да избројам колку пати напиша една иста грешка, или сам ќе го направиш тоа? До кога со вакви таканаречени „патриоти“ кои се лупаат во гради, а ни својот јазик не си го познаваат?!

Абсолутно не, како човек со ограничен вид и размислување, народно кажано- слепец.

Има глас во ОН е тој фактор е Зимбабве.

Во перспектива многу важен глас посебно ако има позитивен исход од Хаг.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Добро е.Ќе фрлат некоја милијарда Зимбабве.
 
A

apidrone

Гостин
Абсолутно не ,како човек со ограничен вид и размислување ,народно кажано- слепец.Има глас во ОН е тој фактор е Зимбабве .
Во перспектива многу важен глас посебно ако има позитивен исход од Хаг .
4 од 5те постојани членки на СБ на ООН (иако за ВБ не сум сигурен) не' имаат признато под уставно име. И што? Сеуште сме ФИРОМ. Ако има позитивен исход, дали тоа значи наше автоматско членство во НАТО? Секако дека не. Условот е решение на спорот за името. Штом САД со Буш не успеаја да ја натераат Грција да се откаже од ветото, зарем мислите дека воопшто би пробале такво нешто со Обама? Наместо да работиме на подобрување на односите со влијателни земји, ние со истите ги расипуваме, а градиме односи со земји кои се под санкции. Па ај и со Иран и Северна Кореја да воспоставиме дипломатски односи, зошто да не...
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Иако немам воопшто намера да спорам со лица со послаб коефициент на интелегенција, сепак приморан сум да одговорам на кратко.

Ако е во интерес на Македонија и македонскиот народ, нашата Влада треба да се врзе и со црниот ѓавол.

Затоа што така работат сите земји.

Пример Гадафи беше диктатор и тиран додека беше, па кога им затреба на Европјаниве да биде штит од илегални емигранти до Европа, сега е цвеќе за мирисање и демократа.

Секое признавање на уставно име и од Вануату да е, е добредојдено, и е предуслов за изгласување на резолуција во ООН.

Впрочем ако толку е лук и вода секое наше признавање зошто Грците се лутат и спорат против секој таков чин со месеци псоел тоа?!
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
4 од 5те постојани членки на СБ на ООН (иако за ВБ не сум сигурен) не' имаат признато под уставно име. И што? Сеуште сме ФИРОМ. Ако има позитивен исход, дали тоа значи наше автоматско членство во НАТО? Секако дека не. Условот е решение на спорот за името. Штом САД со Буш не успеаја да ја натераат Грција да се откаже од ветото, зарем мислите дека воопшто би пробале такво нешто со Обама? Наместо да работиме на подобрување на односите со влијателни земји, ние со истите ги расипуваме, а градиме односи со земји кои се под санкции. Па ај и со Иран и Северна Кореја да воспоставиме дипломатски односи, зошто да не...
Оди во комшии да ти кажат што значи глас повеќе....ФИРОМ сме поради ??????
Што имаш ти да им понудиш на влијателните земји ?????
Ако имаш дипломатски односи со најголемите душмани на Македонскиот народ ,тогаш дај ми поента зашто да немаш со било која држава во светот :toe:
 
A

apidrone

Гостин
Оди во комшии да ти кажат што значи глас повеќе....ФИРОМ сме поради ??????
Што имаш ти да им понудиш на влијателните земји ?????
Ако имаш дипломатски односи со најголемите душмани на Македонскиот народ ,тогаш дај ми поента зашто да немаш со било која држава во светот :toe:
Кој ти е крив бе што не си ја познаваш доволно својата татковина (ако воопшто живееш во неа)? И кои се тие најголеми душмани на македонскиот народ (притоа не мислам на соседите)?
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Од вакви келеши не од Македонија, од планетата усвет да фатиш.

Ти немаш толку влакна на курето колку пати што јас сум ја поминал Македонија и попреку и на долж.

Каде и да живеам, 2001-ва бев каде што треба, ако не ти мењале памперс тогаш, каде си бил?

И соседи и далечни земји. Не ти е јасно кои се???

Треба да ти се црта???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom