За тотален почетник

Член од
3 август 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Pa kako sto pisuva gore... totalen pocetnik i sakam da naucam poveke za unix/linux kako da go najdam, kade da go baram, kako da go istaliram, koi se komandite, kako i za sto da go upitrebuvam, kako da go zloupotrebuvam veke sum poveke od 6 godini na windows pa mi mislam deka e vreme da nsucsm nedo poveke i da napravam nesto poveke .... zatoa ako mozete da pomognete ve molam napravete go toa .. :salut:
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
што сакаш да почнеш од
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Offtopic: Темава ми звучи како за неискусни во сексот :)
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
ne temava e super i ja bash bi sakal da naucham nesto poishe za linux sakam da go koristam sho, kako moze nekoj da pomogne... i ne e isto kako sexot za sexot ne treba da ni kazuvash ti sami si naucivme.... pozz
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Interesno. Uste eden covek na koj mu zdosadil Windows (pretpostavuvam ova). Kako prvo Linux e besplaten i mozes da go naracas preku net da ti stigne na domasna adresa ili pak ako go simnes od internet. Jas ti predlozuvam Ubuntu. Mozes da go simnnes ili poracas na slednava strana.Za da go poracas i da ti stigne na domasna adresa prethodno treba da se registriras https://shipit.ubuntu.com/
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Овој оперативен систем е скоро добар, користев линукс пред 2 години само привремено, имаше малце детски интерфејс, и не беше компатибилен со скоро ниеден програм и игра, тоа е огромен недостаток на линукс
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
0
само знам да менам пасворд на линукс убунту 8.04
Applications>accessories>terminal
пишуеш: password
после: стариот пасворд
после: го пишуеш новиот пасворд
 

ElektriX

Велешанче :)
Член од
30 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
3
Овој оперативен систем е скоро добар, користев линукс пред 2 години само привремено, имаше малце детски интерфејс, и не беше компатибилен со скоро ниеден програм и игра, тоа е огромен недостаток на линукс
Кажи со кој програм не е компатибилен??
Се што има за Џамовите има и за Линукс...
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
234
Поени од реакции
9
Кажи со кој програм не е компатибилен??
Се што има за Џамовите има и за Линукс...
Се зависе од тоа каков емулатор имаш
у линуксо шо е замена за Direct X ??
Се е емулатори батка :)
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
31
Поени од реакции
0
iam laptop acer aspire 7520 windows vista home premium
i bi sakal da koristam da operatvni sistemi vistata sto ja imam i ubuntu bi sakal da instaliram
1,)sto treba da pram cekor po cekor ako moze nekoj dami objasnete??
2,)dali bi mozel posle dago izbrisam linuxot ?
sakam da go instaliram samo da go probam malce kako e sto e..

iam laptop acer aspire 7520 windows vista home premium
i bi sakal da koristam da operatvni sistemi vistata sto ja imam i ubuntu bi sakal da instaliram
1,)sto treba da pram cekor po cekor ako moze nekoj dami objasnete??
2,)dali bi mozel posle dago izbrisam linuxot ?
sakam da go instaliram samo da go probam malce kako e sto e..

iam laptop acer aspire 7520 windows vista home premium
i bi sakal da koristam da operatvni sistemi vistata sto ja imam i ubuntu bi sakal da instaliram
1,)sto treba da pram cekor po cekor ako moze nekoj dami objasnete??
2,)dali bi mozel posle dago izbrisam linuxot ?
sakam da go instaliram samo da go probam malce kako e sto e..
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
iam laptop acer aspire 7520 windows vista home premium
i bi sakal da koristam da operatvni sistemi vistata sto ja imam i ubuntu bi sakal da instaliram
1,)sto treba da pram cekor po cekor ako moze nekoj dami objasnete??
2,)dali bi mozel posle dago izbrisam linuxot ?
sakam da go instaliram samo da go probam malce kako e sto e..
Вака сега, за да го пробаш Linux-от, можеш да го пробаш и со Live CD. Значи ставаш Linux CD во CD/DVD ромот, потоа го рестартираш компјутерот и го бутираш CD-то. Одкако ќе го бутираш CD-то ќе ти се појави едно мени со опции... прва опција ти е опцијата за Live CD... иманувана како Try Ubuntu Live CD (така нешто беше), ќе ја одбереш таа опција и потоа ќе причекаш да се лоадира системот, одкако ќе се лоадира системот ќе можеш да го користиш/испробаш.

Е сеа ако сакаш да го инсталираш имаш неколку постапки, вака иде процедурата:

1. Го ставаш CD-то у CD/DVD Rom и праиш рестарт.
2. Одкако ќе се рестартира компјутерот, го бутираш CD-от и ја одбираш Try Ubuntu... опцијата и чекаш да се лоадира системот.
3. Одкако ќе се лоадира системот идеш на System > Administration > Partition Editor. (Ќе ти се појави еден прозор).
4. На прозорот кој ќе ти се појави идеш десен клик на (доколку имаш C и D партиција) D партицијата и ја одбираш опцијата Edit или Resize (не ми текнува како беше) и потоа ја намалуваш таа партиција минимум онолку колку што ти е потребно (или по твој избор остави повеќе од потребото) за да направиш ext3 и linux-swap партиција.

- ext3 партицијата мора минимум да е 5gb.
- linux-swap партицијата препорачливо е да е x2 од рамот (доколку имаш 1gb рам, тогаш linux-swap партицијата ќе биде 2gb).

5. Одкако ќе ја намалиш D партицијата ќе ти се отвори празен простор, на тој празен простор одиш десен клик и ја одбираш опцијата New и креираш нова партиција. Не заборавај да ја ставиш да биде ext3 и остави простор за linux-swap партицијата.
6. Одкако ќе ја направиш ext3 партицијата, иди десен клик на остатокот (празниот простор кој си го оставил за linux-swap) од хардот и повторно одберија опцијата New за да креираш нова партиција и не заборавај да ја ставиш linux-swap.
7. Одкако ќе го направиш сето ова иди на Apply и причекај системот да ги изврши промените (доколку има некоја грешка ќе ти јави).
8. Доколку не јави грешка, стартувај го Install фајлот кој се наоѓа на самиот десктоп и после тоа само следи ги чекорите (не е тешко, местиш временска зона, User и Pass и некои такви работи).
9. Е сеа кога ќе дојдеш кај делот каде да се инсталира линуксот ќе ја одбереш опцијата Manual и ќе наместиш да се инсталира на ext3 партицијата која претходно си ја креирал, меѓутоа пред да стиснеш да се инсталира треба да и додадеш една цртичка на ext3 партицијата, тоа ќе го направиш со кликанње на ext3 партицијата, ја одбираш опцијата Edit или Change (не ми текнува како беше) и имаш еден дел кај што местиш за Root, таму треба да ја додадеш следнава цртичка: "/" (без наводниците).
10. Одкако ќе го направиш и тоа продолжуваш со инсталацијата (имаш уште 2-3 чекори).
11. После кога ќе заврши инсталацијата ќе ти побара рестарт и тоа е тоа.

Се што не ти е јасно околу инсталирањето слободно прашај.

Иначе можеш да го избришеш и имај во предвид дека ако го инсталираш на начинот како што ти кажав погоре ќе можеш слободно без никаков проблем и оштетување на било што да го избришиш, а доколку го инсталираш на некој друг начин така можеш да поебеш нешто од Windows-от.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom