Заштитните маски како нов моден детал

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Може на Вилма да и честитаме за креативноста..навистина внимава на себе и својата гардероба а особено на маската за лице која е секогаш во иста комбинација со тоа во што е облечена .
неможам да најдам слики, но по тоа што ја гледам на тв, навистина досега имам приметено 20 тина различни маски кои и одговарат потполно со костумите што ги носи.
на шала на смеа на темава кога ја отворив, но факт е дека маскиве станаа секојдневни обавезителни делови од гардеробата.

_112314427_31b5fa61-7239-4b78-9c0c-ddcaf42918cb.jpg svet-52703895.png
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.783
vilma-ruskovska-zavrsni-zborovi-reket-768x398.jpg

... пак ќе кажам заштитина маска се носи кога треба да се носи, тоа не е моден детал, па сега ќе тераме цело време со неа, вдишување и издишување на воздух треба да биде слободен- да има проток, а не да биде оневозможено цело време, наштетуваме на друга страна со недостаток на кислород на телото и се пореметуваат другите параметри во телото...
...еве направите еден домашен тест, со овие сите шарени, памучни вакви такви т.н заштитни маски, ставете ги над уста и нос... некој од вас одалечен 2 метри нека прсне со собен дезодоранс кон вас, а вие немојте да дишите низ нос туку само отворите уста која исто е покриена со маската, потребно е неколку секунди да го почувствувате вкусот од дезодорансот (не мирисот) туку вкусот во устата од сапун и морате да идете да плукнете, значи овие маски пропуштаат ситните капки од спрејот, а не пак коронавирус... и капките не идат директно кон маската во хоризонтален правец, самото прскање од собниот дезодоранс визуелно ќе ги видите капките како лебдат надоле, нагоре, лево десно... тоа значи дека навлегува странично од заштитната маска, ако напред ај да речеме се сопира на платното нешто нешто, пак нема никаква заштита...

capture-gx7xfzogn04ntyxc3u2_t1880.PNG

...заштитна маска кога ќе се извади од лице треба да има траги на вакуум реакција од маската толку треба да биде припиена на лице да не навлезе вирусот и тоа да биде Н95, а не како овие кобајаги заштитни маски да бидат со отвори што може и комарец да помине!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Прегледај го приврзокот 255022

... пак ќе кажам заштитина маска се носи кога треба да се носи, тоа не е моден детал, па сега ќе тераме цело време со неа, вдишување и издишување на воздух треба да биде слободен- да има проток, а не да биде оневозможено цело време, наштетуваме на друга страна со недостаток на кислород на телото и се пореметуваат другите параметри во телото...
...еве направите еден домашен тест, со овие сите шарени, памучни вакви такви т.н заштитни маски, ставете ги над уста и нос... некој од вас одалечен 2 метри нека прсне со собен дезодоранс кон вас, а вие немојте да дишите низ нос туку само отворите уста која исто е покриена со маската, потребно е неколку секунди да го почувствувате вкусот од дезодорансот (не мирисот) туку вкусот во устата од сапун и морате да идете да плукнете, значи овие маски пропуштаат ситните капки од спрејот, а не пак коронавирус... и капките не идат директно кон маската во хоризонтален правец, самото прскање од собниот дезодоранс визуелно ќе ги видите капките како лебдат надоле, нагоре, лево десно... тоа значи дека навлегува странично од заштитната маска, ако напред ај да речеме се сопира на платното нешто нешто, пак нема никаква заштита...

Прегледај го приврзокот 255023

...заштитна маска кога ќе се извади од лице треба да има траги на вакуум реакција од маската толку треба да биде припиена на лице да не навлезе вирусот и тоа да биде Н95, а не како овие кобајаги заштитни маски да бидат со отвори што може и комарец да помине!
Точно така душо, но факт е дека ако го немаш овој моден детал на фаца, а се наоѓаш на јавно место, можеш да добиеш казна.
Исто и мене никако не ми влага во глава што се форсира носење на овие крпчиња, но ете, модната индустрија, кројачите, ете им нов начин на добивање приход.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@bijons башка што 95 посто од луѓево што ги гледам ги носат или на брада или на уста со носот одголен, а пред некој ден видов и еден дедич на чело си ја ставил, ќељавицата од сонце ја штити со маската :D

Јас колку што разбрав, носењево на платнени маски е еден од начините да спречи ние да го пренесеме вирусот на други доколку се накашламе, додека зборуваме итн.. Значи комбинација на социјална дистанца плус маска плус миење раце = на намалено ширење на вирусот.
А овие со вакуум и со N95 филтри се за лица кои се во постојан непосреден контакт со заразени или за лица со високо ризични професии кои доаѓаат во близок контакт со повеќе различни луѓе во текот на денот значи нив им треба ефикасна лична заштита.

Инаку маски за лице се моден детал многу одамна, поготово кај азиската street fashion сцена. Исто така Били Ајлиш се појави со маска на Grammys уште пред да постои пандемијата. Значи не е ништо ново, само сега стана мејнстрим.
Jас начекав во Базаро акција на интересни маски со маскирен дезен, од 75 беа спуштени на околу 30 и нешто денари па земав неколку комада. Имаше и за женски на розово.

IMG_20200608_175145.jpg
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Е ова е добра работа, а и добра заработка сигурно...

 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Јас не најдов да си купам некоја симпатична маска, па си носам обична бела, платнена. А баш ми се свиѓа кога ќе видам луѓе со убави маски :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Колку пари заштедив на кармини, благодарение на маскиве... :D
Татко ми го немав видено некој месец, ми доаѓа со брада обраснат ко поп, му викам што си се напраил ваков бе, вика гајле ми е сегде одам со маска никој не ме гледа.
Па сега ми текна дека уствари он заштедил пари на жилети. Oh the silver linings :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Неполна година дена откако ја отворив оваа тема ( како и по обичај, беше исмејувана), но, еве сега можеме и преку нашиот драг форум да си нарачуваме маски и бандини по наш вкус.:P

 

Kajgana Shop

На врв Bottom