Заштита на личен имот со струја

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Vasko_St, 22 август 2014.

 1. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.878
  Допаѓања:
  2.198
  Може да се инсталира електрична ограда ама не како смртоносно како што замислувате туку под мал напон доволно да зашеметува слично како кај електрични пиштоли кај полицајците што имаат во САД ,но во овој случај оградата е приклучан со ел.мрежа и со вграден адаптер и да има струен шок да речеме 20,000-50.000 волти и да замисли провалниците, сепак не е баш ефикасна зашто провалниците ќе најдат начин како да заобиколи ,а ионака не се исплати со трошоци за ел.мрежа и плус вградување ваквите ел.огради кога со истите трошоци помалку месечно се изнајмуваат обезбедувачи (патроли) како НИКОБ,ПРЕТОРИЈАН и слично.
   
 2. sneui

  sneui

  Член од:
  23 март 2014
  Мислења:
  1.471
  Допаѓања:
  1.241
   
  На M-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.506
  Допаѓања:
  31.223
  Во оваа држава, советот на Let3 е стварно разумно решение. Само, првин треба некако да добиеш дозвола за огнено. Може за ловечко е полесно. Веројатно треба прво да се зачлениш во ловечко друштво.
  Проблем е само, ако има уште некој со него, надвор, кој го чека. Он ќе знае дека овој немал оружје.
   
 4. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  најпросто и без проблем со законот е да се огради дворот со ел.ограда за заштита од влез на крупен добиток, ( а постојат огради и за заштита дури и од слонови). Мислам дека ел.ограда за заштита од волк па до крава нема да убие човек ( тие се на 24 до 36волти) од проста причина да не настрада и сопственикот и ракувачот со оградата, СЕ разбира ќе се постави и натпис...
  Б.Т.В., па настрадуваат на мртво крадците на бакар кога влегуваат во трафостаница, но затоа крадат без гајле напојувања на репетитори по планините...
   
 5. Silvio

  Silvio Strength And Honor

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  306
  Допаѓања:
  165
  Заштитата на својот имот е загарантирано право, ама тоа не ти дава тебе за право да повредуваш или убиваш без разлика од состојбата на нашиот систем и успешноста на полицијата и органите. Секогаш ке се става на кантар имотот и здравјето и животот на човекот и во сите ситуации нормално дека здравјето и животот на човекот е повредно. Во САД е друг муабет, убиваат луѓе ако ги фатат на својот имот и тоа кај нив проаѓа, али не и кај нас, кај нас за да се докаже нужна одбрана е мака. Подобро да поставиш уште некоја врата, решетка, аларм наместо струја. Сепак е имот, не вреди толку.
   
 6. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Јас си имам направено електрична ограда ама не за луѓето туку за песот. Многу сакаше да шара и да копа низ дворот баш онаму кај што не треба, а нус прозивод е и што и мачките почнаја да ми го избегнуваат дворот. Ете веќе втора година си функционира без проблеми. Работи на 12 волти, троши колку еден полнач за мобилен, можи ни толку , а има излезен напон од отприлика 15000 волти. Инаку и јас на нејќење се имам чепнато на неа неколку пати па ете здрав и жив сум. Додуша чувството е многу непријатно ама далеку од смртоносно. А и немора баш да се доприш до неа, лета искра и на еден сантим ако е влажна почвата. Мана му е што е високо омска и јачината многу брзо паѓа во зависност од должината на жицата и дали има спој со некоја тревка или било што. Тогаш станува тотално неефективна. Потаму ако не ми е мака ке склопам некоја нискоомска која ги нема овие проблеми, ама потаму. Сега засега арна е и ваква каква што е.
   
  На alexmisegmail и Ilumious им се допаѓа ова.
 7. alexmisegmail

  alexmisegmail

  Член од:
  12 јуни 2015
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  дечки како да направам електрична ограда за песот.Предлози???
   

Сподели преку: