Заштита на личен имот со струја

Член од
15 јули 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
Pocituvani prijateli bi sakal da procitam vasi mislenja i tolkuvanja na zakon ( ako postoi ) vo vrska so eden malku neobicen nacin za zastita na licen imot.
Se raboti za podrumska prostorija vo zgrada, sopstvenost na moj prijatel koja poveke pati bila cel na obivanje i krazba. Poradi ova sopstvenikot resi da ja zastiti prostorijata na sledniov nacin :
- Glavnata metalna vrata e zaklucena so obicna patent brava i plus katanec i na nea stoi natpis :
PROSTORIJATA E ZASTITENA SO STRUJA, POSTOI OPASNOST OD STRUEN UDAR.
Samata vrata odnadvor e bezbedna no na rastojanie od okolu 1m vo vnatresnosta na prostorijata postoi sistem za zastita niz koj e pustena struja od elektro mrezata, sto znaci deka dokolku nekoj nasilno ( so obivanje ) vleze vo prostorijata so namera protivpravno da prisvojuva imot , po 1 m od vratata ke naide na sistemot za zastita.
Me interesira koja e odgovorosta na sopstvenikot vo slucaj na nastanati povredi ili smrt na kradecot ?
Pozdrav...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.694
Поени од реакции
1.400
Уште од 2012 постапкава ама тешко иде изгледа :cautious:

 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
16
Поени од реакции
15
државата постои како механизам за воздржување на граѓаните од превземање на правдата во свои раце....но како рекол Лок....доколку правдата спие, наше е да ја разбудиме ;) на крајот сепак се зависи од "способностите" и дооооолгите прсти на адвокатот кој би ве застапувал
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
По првата кражба на куќата,ставив струја на оградата односно на прво допирање 24 волти на второ 60 волти а на трето 130 волти.
Кога сакаа да ме обијат по втор пат копилето заврши во болница и на слобода а јас штитејќи сопствен имот пријава за нанестување тешки телесни повреди(изгореници на рацете) итребаше да платам 3к евра отштета.
Нити ја платив нити па копилето ја побара.
Сега имам парадокс алармен систем со подршка од никоб обезбедување и до сега (3-4 години) проблем со лопови.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.187
По првата кражба на куќата,ставив струја на оградата односно на прво допирање 24 волти на второ 60 волти а на трето 130 волти.
Кога сакаа да ме обијат по втор пат копилето заврши во болница и на слобода а јас штитејќи сопствен имот пријава за нанестување тешки телесни повреди(изгореници на рацете) итребаше да платам 3к евра отштета.
Нити ја платив нити па копилето ја побара.
Сега имам парадокс алармен систем со подршка од никоб обезбедување и до сега (3-4 години) проблем со лопови.
Ќе го застрелаш кучкиниот син кога ќе ти влезе дома а набави пиштол на црно кој ќе му го ставиш во рака кога ќе дојде полиција и речи дека беше во самоодбрана. После 3-4 такви “самоодбрани“ нема појќе да ти досадуваат лопови
 
Т

Триптико

Гостин
Не смееш да ставиш никаква ограда, ако истата го загрозува здравјето или животот. Ова е вака од превентивен карактер. Од каде знаеш дека некој нема да ја допре случајно? Или одејќи по улица на некој ќе му се слоши и сакајќи да се потпре или задржи за оградата за да не падне...тој всушност сам ќе се убие. Да не броиме кучиња и мачки слободно што шетаат по улици. Ако веќе сакаш електрична ограда, стави нормална ограда надвор и еве на метар/два внатре стави уште една и пушти струја низ неа. Во ваков случај нема опасност од случајно убиени луѓе или животни.

дополнето: не видов каде сакаш да ја има таа заштита. Штом ти е надворешниот дел "нормален", внатрешниот слободно прави го каков сакаш. Ама, под услов да не влегува во заеднички дел од зграда.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Не смееш да ставиш никаква ограда, ако истата го загрозува здравјето или животот. Ова е вака од превентивен карактер. Од каде знаеш дека некој нема да ја допре случајно? Или одејќи по улица на некој ќе му се слоши и сакајќи да се потпре или задржи за оградата за да не падне...тој всушност сам ќе се убие. Да не броиме кучиња и мачки слободно што шетаат по улици. Ако веќе сакаш електрична ограда, стави нормална ограда надвор и еве на метар/два внатре стави уште една и пушти струја низ неа. Во ваков случај нема опасност од случајно убиени луѓе или животни.

дополнето: не видов каде сакаш да ја има таа заштита. Штом ти е надворешниот дел "нормален", внатрешниот слободно прави го каков сакаш. Ама, под услов да не влегува во заеднички дел од зграда.
Имав ставено известување за висок напон и ниеден нормален човек не настрада само копилето со километарско криминално досие доби изгореници на рацете
 
Т

Триптико

Гостин
Имав ставено известување за висок напон и ниеден нормален човек не настрада само копилето со километарско криминално досие доби изгореници на рацете
Тоа е супер. Ама никогаш не знаеш, што може да се случи. Ако се дозволи слободно да се заштитуваме, прво треба да се укине полиција и сите со пиштоли на улица, а второ има лудаци кои ќе постават мински полиња низ дворови, па цело маало ќе биде на штрек дали комшијата ќе се врати пијан и ќе нагази некоја од мините. :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.241
Поени од реакции
5.414
Не смее да се става струја на такви места.Те качи член 288 од КЗ на РМ
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.461
Немој! Не дај Боже крадецот да го здрмне струја, после ти ќе бидеш крив и ќе се влечеш по судови, иако не си ти крив.

Подобро најди некој друг начин за заштита на имотот:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Ќе го застрелаш кучкиниот син кога ќе ти влезе дома а набави пиштол на црно кој ќе му го ставиш во рака кога ќе дојде полиција и речи дека беше во самоодбрана. После 3-4 такви “самоодбрани“ нема појќе да ти досадуваат лопови
Море се раширило дека на оградата имама струја па затоа сум раат
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
3.897
Поени од реакции
6.565
Расфрли 3-4 стапици за лов на мечки и падни го осигурачот за струја од подрум, па кога ќе влезат вади се дека тука си ги заборајл стапиците оти си бил запијан.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.187
Море се раширило дека на оградата имама струја па затоа сум раат
Не е до струјата, се раширило дека Лет 3 ти дал совет, зато не идат
 
На врв Bottom