Затварање на сметка во банка

Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Дали може да се затвори сметка во банка после месец дена од отварање?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Дали може да се затвори сметка во банка после месец дена од отварање?

Можеш. Се' што имаш земено од банката однеси назад, платежни картици, договори...ова она. Не дека се' ќе ти побараат ама пак, за секој случај. Ако си во минус, ќе го покриеш и плус мислам дека нешто ситно (200-300) ќе треба да платиш за затварање.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Најдобро е коа си земал трансакциона во договорот да си видиш како стои, би требало да може, ама банките секогаш во нивни интерес си ги прават договорите...
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Имателот на сметката може со согласност на Банката било кога, по писмен пат да го раскине договорот за
сметката. Имателот на сметката може договорот да го раскине и еднострано со отказен рок од 15 дена. Во
двата случаи Имателот на сметката е должен во целост да ги подмири сите обврски од договорот, настанати
до денот кога договорот престанал.Банката може да го одбие барањето на Имателот на сметката за
раскинување на договорот, доколку во моментот на поднесување на барањето имателот има потенцијални
вонбилансни обврски.

Според овој закон треба да може ама што доколку покрај трансакционата си извадил дебитна или кредитна зошто за нив мислам дека потпишуваш тригодишен договор.

Друго што ме интересира да прашам и јас, што доколку на транксакционата немаш никаков прилив, во тој случај се плаќаат ли тие 20 денари месечно за одржување на истата ?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Друго што ме интересира да прашам и јас, што доколку на транксакционата немаш никаков прилив, во тој случај се плаќаат ли тие 20 денари месечно за одржување на истата ?
Доколку немаш никакви трансакции (подигање и уплаќање) не се земаат тие пари. Еве баш сега проверив на нлбклик и истата состојба ми е од март месец од кога ја направив последната трансакција.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Jas imam smetka vo uni banka od pred 4-5 godini ama go zaboraviv pinot na karti;kata i mi pobaraaa mislam 250 den i poevtino mi bese da si otvoram nova vo komercialna i od togas se nemam vrateno tamo bese obicna smetka napraveni nekoi 5-6 transakcii i tolku dali moze nesto sega da mi dojdat nekoi kamati ova ona na smetkata nemase srestva a pa ne bese ni vo minus
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Дали трансакциска може привремено да се замрзне, или само се затварара?
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Site smetki koi vo tekot na dve godini nemaat obrt (priliv-odliv) od istata i ne se vo minus t.e. saldo nula, zakonski se zatvaraat.
Nekoi banki zemaat odrzhuvanje na smetka bez razlika dali vo tekot na mesecot istata imala obrt, dodeka nekoi banki ne zemaat ako nemala obrt.
Nekoi banki pri zatvaranje na smetkata po pismeno baranje (bez razlika koga e otvorena) baraat podmiruvanje na minus (ako ima) i vrakjanje na site karticki (dokolku gi ima). Nekoi nemaat nadomestok za zatvaranje, nekoi imaat.
Mislam deka smetkata moze da se zatvara koga kje posaka sopstvenikot na istata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom