Занимливости

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Од што се прави Кока-Кола?
Најскапиот бренд во светот според листата на Интербранд, брендот Кока-Кола, проценета на 70.452 милијарди долари, се продава во повеќе од 200 земји во продавниците, рестораните или автоматите низ светот. Се произведува во компанијата „Кока-кола“ во Атланта, и често ја нарекуваат само Кока или (во Европа и Америка) само Кола или Поп. Во почетокот, кога била измислена во 19 век од Џон Пембертон, била наменета да биде лек, кој ќе може да се користи без за него да е потребен рецепт, но по ова била откупена од еден бизнисмен по име Аса Григс Кендлер, кој со помош на маркетинг тактики во текот на 20 век, ја донел до денешната доминација на светскиот пазар на безалкохолни пијалаци.
Пијалокот содржи вино, кофеин и кокаин. По забраната на алкохолот во Џорџија на крајот на истата година, сепак, морало виното во рецептот да биде заменето со безалкохолни сируп. Во првата година од пуштањето во продажба пијалокот не привлекол голем интерес кај луѓето. Клучно за успехот на “Кока-Кола“ се покажа тврдењето дека газираните пијалаци се корисни за здравјето.
Точната формула на Кока-Кола е позната трговска тајна. Оригиналниот примерок на формулата се наоѓа во трезорот на банката Сан Траст, во Атланта. Нејзиниот наследник, компанијата Траст, бил осигурител на првата понуда на акции на компанијата “Кока-Кола” во 1919 година. Според популарниот мит, само двајца извршители имале пристап до формулата, каде што секој од нив имал само половина од формулата. Вистината е дека Кока-Кола навистина го ограничил пристапот на двајца извршители, но и двајцата ја знаат целата формула и го знаат и процесот на формулирање.
Во 2009 година, Кока-Колата која била произведена во Македонија била прогласена како најдобра Кока-Кола во целиот свет.
 
R

Roten 96

Гостин
Интересно
Фантомска болка-Луѓето понекогаш чуствуваат болка во екстремитет кој го изгубиле.На британскиот адмирал лордот Нелзон (1758-1805) ампутирана му е раката.До крајот на животот чуствувал болка во раката која ја немал.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
http://www.futuristspeaker.com/wp-content/uploads/2009/12/honda_cyborglegs_wjbwu_54.jpg http://www.futuristspeaker.com/2009/12/4-trends-to-watch-in-2010-–-the-personal-mobility-explosion/
--- надополнето: Sep 11, 2011 7:24 AM ---


http://www.core77.com/blog/object_culture/damjan_stankovics_traffic_light_countdown_display_15527.asp
--- надополнето: Sep 11, 2011 7:27 AM ---


Now here's a clever idea! Serbian designer Damjan Stanković has created this cool drinking glass called Cipher, which recognizes drinks. Pixels on the glass get filled in as a drink gets poured. Hidden in those looks random colored pixels is a word: milk, juice, coca-cola or coffee!

http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/magic-mosaic-cups-damjan
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113

:)првиот минијатурен магичен тепих направен од пластика полетал во лабораторијата во Универзитетот Принстон
 
R

Roten 96

Гостин
Клетка до клетка
Кога сите клетки од човечкиот организам би се наредиле,една до друга,би се протегале 1000 km,што е растојание од Париз до Рим.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Либија е единствената држава која што нема река!!!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: H96
R

Roten 96

Гостин
Во тропосферата има доволно вода за да го потопи светот со воден слој дебел 1 метар.
При удар на торнадо некоја куќа може да биде уништена,а друга,во непосредна близина,на оддалеченост од само 20 m,може да остане сосема неоштетена.
Реј Саливен,бивш чувар на парк од САД за 35 години бил седум пати погоден од гром.
Лондон доживува во просек 4200 удари на гром годишно.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Во САД се подготвува проектот за изградба на најголемиот трансформатор на светот според нацртите на Никола Тесла, апарат за производство на молњи, кој ќе биде висок неколку десетици метри, а ќе чини околу 400 илјади долари.


Изградбата на најголемиот т.н. Теслин трансформатор на светот е идеја на инженерот Грег Лејх, според кого тој треба да биде изграден во близината на Сан Франциско, а потоа да биде пренесен во сојузната американска држава Невада.
Освен што ќе биде интересен како градба, инженерскиот тим предводен од Лејх направил пресметки и за најважната работа во нивниот научен проект, да откријат како молњите може да ја пренесуваат електричната енергија.
„Се надеваме дека ова ќе претставува научен проект кој луѓето ќе дојдат да го видат и кој ќе ги инспирира повеќе да обратат внимание на светот во кој живеат“, вели Лејх.
Стручњаците предупредуваат дека при градењето и ставањето во работа на овој систем, ќе мора особено да се обрне внимание и на безбедноста и големината на молњите коишто калемот ќе ги произведува.

http://kajgana.com/kje-se-gradi-najgolemiot-transformator-na-tesla
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.118
Поени од реакции
4.756
најважната работа во нивниот научен проект, да откријат како молњите може да ја пренесуваат електричната енергија.
:vozbud:
Ако успеат да ги скротат молњите, т.е. да се најде начин да се произведува струја од нив, не ни требаат ни нуклеарни централи ни соларни, ништо...
 
B

Black Guard

Гостин
:vozbud:
Ако успеат да ги скротат молњите, т.е. да се најде начин да се произведува струја од нив, не ни требаат ни нуклеарни централи ни соларни, ништо...
Не би се сложил,нуклеарната фузија најверојатно ќе биде иден извор на енергија и секако потребата од енергија расте постојано .
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.118
Поени од реакции
4.756
Не би се сложил,нуклеарната фузија најверојатно ќе биде иден извор на енергија и секако потребата од енергија расте постојано .
Најверојатно така и ќе биди, но ако се пронајде начин во целост да се искористи моќта на молњата и да се зачува ел. енергија, тогаш не би ни требале реактори на нуклеарна фузија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Е вака да го играш Silent Hill или да го гледаш Господар на Прстените :)

„Сони“ направи домашно кино со кое собата станува филмски кадар
Новата видео технологија која ја претстави компанијата „Сони“ користи висока технологија која се користи за обука на воени пилоти. Со нејзина помош вашата дневна соба станува сценографија на имагинацијата.

The 'living video' you step inside: Sony hints at the future of entertainment with 'cinema' that erupts out of the sofa and the walls
Sony's new viral videos use technology normally reserved for hi-tech flight simulators used to train fighter pilots to create 'living worlds', like a television on every wall of a room.
It hints at a truly astonishing future of entertainment - and the videos boast they were achieved without any post-production or digital alteration, just using projectors aimed at walls, and Sony's Eyetoy camera for PS3. That, and a few actors and the odd prop.
The one problem, of course, is that Sony's Eyetoy controller is distinctly limited next to Microsoft's Kinect - so it would all definitely work better on Xbox 360.


Projectors targeted at the walls, sofa and floor make 'real' objects seem to appear around the room. The technology is extremely impressive - but you'd need a huge amount of very expensive hardware to enjoy it yourself


High-end projectors provide digital effects - although Sony does 'cheat' using actors in white costumes. Some of the effects are similar to what's possible with high-end computer-aided-design packages used
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Csi, Dexter и остали... Форензичарската работа од секогаш ми е била енигма... Налетав на нешо вака интересно, погледнете...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom