Занимливости

T

Tetro

Гостин
Уред за мерење на изложеноста на сончевата светлина
Во метеорологијата се користат "некои" многу интересни помагала, ретко кој имал прилика да ги види, како на пример овој стаклен сад, кој се користи за пресметување на должината на сончевиот ден и притоа се добиваат информации за климатските области.

- Како работи оваа направа?
Сончевите зраци минуваат низ садот и како резултат се отчитува рефракцијата на светлината, на коцкестата кутија во која е сместена топката. Така се добива јасна слика колку долго сонцето сјае и кога е во својот зенит.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.942
Поени од реакции
4.627
Се користи во метеоролошките станици - имам видено вакво нешто во Прилеп. :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Амбициозен проект на маж од Австралија направи вистиснка револуција во возењето ролери. Тој работи во Кина за компанија – производител на спортски производи и неговиот изум -ролери на 21 век, кои се разликуваат од своите претходници со уникатен дизајн и неверојатна брзина.Цената ќе им е за еден чифт од 5000-10000 долари

http://www.ekipnews.com/news/lubopitno/lubopitno/avstraliec_izobreti_unikalen_nov_vid_kynki/87917/
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
ВИДЕО: Колку и да јаде не може да се здебели

22 годишната Лизи Веласкез има само 27 килограми и колку и да јаде не може да се здебели.

Младата Американка боледува од толку многу редок синдром кој што нема ни име. Од него до сега боледувале само двајца луѓе и лекарите сеуште неможат да дознаат за што всушност се работи. Лизи дневно внесува и до 8.000 калории иако е препорачливо до 1.800.

Нејзиниот сон е да се здебели, но во последната година успеала да накачи само два килограми. Синдромот од кој боледува има некаква поврзаност со прераното стареење.

Лизи троши премногу енергија и токму поради тоа мора да јаде на секои 15 минути, што значи околу 60 пати во денот. Но сепак Лизи не се откажува. Таа издала книга во САД, а има и своја интерент страна и се обидува да води нормален живот.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не би рекол дека оваа чудна болест е баш за занимливости ;S
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Познатиот Швајцарскиот нож- веќе се преобрази во велосипед Voltitude со необичен дизајн кој за неколку секунди се склопува.
Можете да си го нарачате преку интернет, инаку се продава во Швајцарија , но во ограничен тираж.
http://www.swiss-miss.com/2011/03/voltitude.html
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
R

Roten 96

Гостин
Кога автомобил би можел да се вози без запирање околу екваторот со брзина од 100 km/h би му биле потребни 16 дена,16 часаи 45 минути да ја заврши обиколката.Кога би возеч околу Земјата од Северниот до Јужниот пол и назад,би стигнал 80 минути порано,затоа што Земјата не е потполно правилна топка.
На копач кој копа дупка низ Земјата со брзина од 1 м/мин потребни му се 24 години да стигне на другата страна.
Кога Земјата би била голема како јајце најдлабокото дупчење коешто е некогаш направено не би ја пробило ниту лушпата.
Тектонските плачи се движат со различни брзини,а некои се побрзи од другите.Просечната брзина на движење изнесува околу 2,5 cm годишно што е приближно брзината со која растат ноктите на рацете.
Африканската раседна долина се шири околу 1 mm годишно.
Европа и Америка се оддалечуваат околу 4 cm годишно.
Најдолгиот земјотрес траел четири минути.Се случил на Алјаска на 27 март 1964 г.Иако бил меѓу најсилните убил "само" 115 луѓе поради ретката населеност.
Најголемиот бисер се вика Лао це а најден е во Филипини 1934 година.Тежок е приближно како дете од четири месеци.
Зрното бисер се наоѓа во само една од илјада остриги и во една од три илјади дагни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom