Закон за забрана на пушење

Дали го поддржувате законот за забрана на пушење?

  • Не, треба да се укине забраната

    Гласови: 13 7,0%
  • Треба да се модифицира за да имаат угостителите поголема слобода

    Гласови: 25 13,5%
  • Да, супер е во ваква форма

    Гласови: 37 20,0%
  • Треба да биде уште поригорозен

    Гласови: 110 59,5%

  • Вкупно гласачи
    185
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.874
Немој да се заебеш....иначе се става свашта у нив, затоа се ѓаволска работа. И ја сум ги палел, ама не сум бил некој зависник претерано. Со алкохол и у друштво најчесто...сабајле никад на станување не сум палел цигара.
Ја би донел закон да се забранат скроз, или евентуално да може да се купува само со лична карта и тоа по прописи како за марихуаната во некои држави. Како му се гледа крајот на овој консумеристички систем мислам една од првите работи треба да биде оваа заедно со алкохолот. Строга регулација до некои 21 год. после дај му нека се отруе ако сака на било кој.
Периодот за регулација ми е одамна поминат. Многу пушев, по 3 кутии на ден, јаки цигари, а и тутун виткав. Пријател доктор ме излажа дека моите проблеми потекнуваат од цигарите, така ги оставив и, благодарен сум му за тоа.
Во секој случај, јас би сакал да има построги мерки за пушењето
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Ја би да се забранат скроз....да видиме дали ќе умре некој за нив.
Абе ништо не е добро да се забрани, затоа што потоа станува уште по посакувано. Црниот пазар ќе цвета.

Треба се да биде слободно за конзумација, но соодветно оданочено, регулирано и со јасни ознаку на опаковките што може да ти се случи.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.874
Абе ништо не е добро да се забрани, затоа што потоа станува уште по посакувано. Црниот пазар ќе цвета.

Треба се да биде слободно за конзумација, но соодветно оданочено, регулирано и со јасни ознаку на опаковките што може да ти се случи.
Донекаде е така. Ама и високиот данок му користи на црниот пазар. Зар малку се прошверцуваа и фалсификуваа цигари, токму заради ова?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Донекаде е така. Ама и високиот данок му користи на црниот пазар. Зар малку се прошверцуваа и фалсификуваа цигари, токму заради ова?
Сега тоа е веќе проблем на државата. Фалсификат роба на пазар реално тоа го прават луѓе од власта.

Мислам за се има фалсификат, порано имаше фалсификат Пелистерка и Кожувчанка. Сега не знам немам видено. Ама тоа е друг проблем.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Абе ништо не е добро да се забрани, затоа што потоа станува уште по посакувано. Црниот пазар ќе цвета.

Треба се да биде слободно за конзумација, но соодветно оданочено, регулирано и со јасни ознаку на опаковките што може да ти се случи.
Цигарата е нешто без апсолутно никаков бенефит. Ама еве да не сме толку конзервативни, добро би било да се регулира далеку построго како што спомнав погоре. Данок не е потребен, туку ограничување највеќе во поглед на возраста. Обично сите пушачи се заебуваат негде средно и година две потоа. Ретко кој пропушува на постари години.
Автоматски споено мислење:

Сега тоа е веќе проблем на државата. Фалсификат роба на пазар реално тоа го прават луѓе од власта.

Мислам за се има фалсификат, порано имаше фалсификат Пелистерка и Кожувчанка. Сега не знам немам видено. Ама тоа е друг проблем.
Толку се моќни тутунскиве компании да може да ти наметнат закони да сроведуваш, посебно сега кога сме тотално под нивна контрола. Се знам со еден менаџер за цел Балкан и за шверц и за легална трговија. Знам и како се шверца преку Дубаи. Па БЦ едно време беше со оној на Црна Гора главен тука на Балканов :D
 
J

joli1

Гостин
Строга регулација до некои 21 год. после дај му нека се отруе ако сака на било кој.
Џабе, не функционира тоа така.

Јас лично имам купувано цигари уште као дете (не за мене lul), никој никад не ме прашал за години или одбил да ми даде, едино у поголемите маркети каде што некој од вработените знае да тражи лична карта.

Почнав активно да пушам на свои 14 години, значи купувам цигари за себе од 14 години, никој досега не ме прашал за лична карта или да одбие да ми даде цигари, не знам дали е тоа зашо изгледам ко да имам едно 20 години повеќе или не ги боли к*р ич.

Единствен начин да се реши оваа никотинска епидемија е да се дигнат цените, мада и тоа е у знак прашалник бидејќи никотинот е едно од потешките работи од кои можеш да се одвикнеш.

Реално, барем според тоа каде што живеам, вакви работи се невозможни за регулирање.

Иначе како страствен пушач (2 кутии на ден, "јаки цигари"), сметам дека пушењето треба да биде забрането во затворен простор и у близина на деца.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Иначе како страствен пушач (2 кутии на ден, "јаки цигари"), сметам дека пушењето треба да биде забрането во затворен простор и у близина на деца.
Треба да се забрани во секој затворен простор, затоа што сега за епидемијава осетив желба да се најдам во зачаден простор со цигари. Да му ебам матер, изгледа како пасивен пушач имам некоја мала никотинска зависност ...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Џабе, не функционира тоа така.

Јас лично имам купувано цигари уште као дете (не за мене lul), никој никад не ме прашал за години или одбил да ми даде, едино у поголемите маркети каде што некој од вработените знае да тражи лична карта.

Почнав активно да пушам на свои 14 години, значи купувам цигари за себе од 14 години, никој досега не ме прашал за лична карта или да одбие да ми даде цигари, не знам дали е тоа зашо изгледам ко да имам едно 20 години повеќе или не ги боли к*р ич.

Единствен начин да се реши оваа никотинска епидемија е да се дигнат цените, мада и тоа е у знак прашалник бидејќи никотинот е едно од потешките работи од кои можеш да се одвикнеш.

Реално, барем според тоа каде што живеам, вакви работи се невозможни за регулирање.

Иначе како страствен пушач (2 кутии на ден, "јаки цигари"), сметам дека пушењето треба да биде забрането во затворен простор и у близина на деца.
Не само за цигари за се е така кај нас


Од мали години знам ме праќале по цигари, алкохол, да уплаќам у кладилница, и ни еднаш не ме вратиле
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Треба да се забрани во секој затворен простор, затоа што сега за епидемијава осетив желба да се најдам во зачаден простор со цигари. Да му ебам матер, изгледа како пасивен пушач имам некоја мала никотинска зависност ...
Не е само никотин, Бог знае што се става. Иначе и јас....негде пред нова година па и до почеток на кризава секој ден киснев у кафич од 7 до 12. Почна да ми станува убаво, ама почнаа и благи главоболки насабајле.
Автоматски споено мислење:

Џабе, не функционира тоа така.

Јас лично имам купувано цигари уште као дете (не за мене lul), никој никад не ме прашал за години или одбил да ми даде, едино у поголемите маркети каде што некој од вработените знае да тражи лична карта.

Почнав активно да пушам на свои 14 години, значи купувам цигари за себе од 14 години, никој досега не ме прашал за лична карта или да одбие да ми даде цигари, не знам дали е тоа зашо изгледам ко да имам едно 20 години повеќе или не ги боли к*р ич.

Единствен начин да се реши оваа никотинска епидемија е да се дигнат цените, мада и тоа е у знак прашалник бидејќи никотинот е едно од потешките работи од кои можеш да се одвикнеш.

Реално, барем според тоа каде што живеам, вакви работи се невозможни за регулирање.

Иначе како страствен пушач (2 кутии на ден, "јаки цигари"), сметам дека пушењето треба да биде забрането во затворен простор и у близина на деца.
Со казни ќе се регулира....и цигари ќе се продаваат само во точно одредени места. Ако се сак може да се реши пробламот, проблемот е што системов е таков да не му одговара.
Колку труд е вложено во промена на колективна потсвест последниве 90 год. само. Жениве на која фора се фатени тоа е цела наука. Цигара за жена е пенис за маж цицка :LOL:
Треба кампања во која ќе се разоткријат сите овие позадински игри, хемијата што додатно се употребува и т.н. Треба младите да се преориентираат на спорт и здрав живот и тоа да го практикуваат цел живот.
 
Последно уредено:
J

joli1

Гостин
Не е само никотин, Бог знае што се става. Иначе и јас....негде пред нова година па и до почеток на кризава секој ден киснев у кафич од 7 до 12. Почна да ми станува убаво, ама почнаа и благи главоболки насабајле.
Автоматски споено мислење:


Со казни ќе се регулира....и цигари ќе се продаваат само во точно одредени места. Ако се сак може да се реши пробламот, проблемот е што системов е таков да не му одговара.
Колку труд е вложено во промена на колективна потсвест последниве 90 год. само. Жениве на која фора се фатени тоа е цела наука. Цигара за жена е пенис за маж цицка :LOL:
Треба кампања во која ќе се разоткријат сите овие позадински игри, хемијата што додатно се употребува и т.н. Треба младите да се преориентираат на спорт и здрав живот и тоа да го практикуваат цел живот.
Идејата ти е на место, нема што, проблемот е у тоа што у одредени средини ќе успееш да го имплементираш и регулираш, али у одредени нема и тоа со гаранција ти го кажувам, колку и да делувам песимистично сепак тоа е вистината.

Казните нажалост у државава како и се остало се селективни, додека вие дремевте дома у тек на полициски час, кај мене у градов кај што живеам си имаше отворени продавници во кои и самите џандари пазаруваа (има и видео). Сега рачунај ако у градов кај мене не се почитува полициски час у период на епидемија, мислиш дека ќе се почитуваат и спроведуваат мерките/регулациите за цигари?

Кампања можда, но најбитно од се е добра едукација у врска со пороци у школо. Имам поприлично либерален став кога се во прашања дроги (вклучувајќи ги и цигарите бидејќи и тоа е дрога по дефиниција), сметам дека не треба ништо да е забрането туку во училиште на младите да им биде објаснето за секој порок и добро да ги едуцираат, па потоа самите да изберат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom