Закон за забрана на пушење

Дали го поддржувате законот за забрана на пушење?

  • Не, треба да се укине забраната

    Гласови: 13 7,0%
  • Треба да се модифицира за да имаат угостителите поголема слобода

    Гласови: 25 13,5%
  • Да, супер е во ваква форма

    Гласови: 37 20,0%
  • Треба да биде уште поригорозен

    Гласови: 110 59,5%

  • Вкупно гласачи
    185
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.967
Поени од реакции
3.683
Тито пали цигара у белата куча.
„Г-дине претседателе, ние не пушиме тука во Белата куќа“, рече зачудениот Никсон.
Тито го погледна, продолжи да пуши, се смееше и ладно рече:

„Блазе си ви“
Кога Тито бил во посета на Либија, во која најстрого е забранет алкохолот, и келнерот го прашал што ке се напие, Тито рекол : ВИСКИ. Келнерот се запрепаситил и настанала тишина која ја прекинал Гадафи со удар на масата и рекол: ЗА МАРШАЛОТ МОЖЕ!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Тито пали цигара у белата куча.
„Г-дине претседателе, ние не пушиме тука во Белата куќа“, рече зачудениот Никсон.
Тито го погледна, продолжи да пуши, се смееше и ладно рече:

„Блазе си ви“
Го покажал на дело простаклукот.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Го покажал на дело простаклукот.
Ако он бил прост, како ли се дефинираат денешниве челници... Можеби самоуверен, можеби нарцисоиден ама прост во никој случај...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Тогаш било модерно да се пуши секаде, немало закони како сега.
Зборува за време кога добивал специјални пратки Кохиба од Касто...Не пушел цигари него пури...
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Кога Тито бил во посета на Либија, во која најстрого е забранет алкохолот, и келнерот го прашал што ке се напие, Тито рекол : ВИСКИ. Келнерот се запрепаситил и настанала тишина која ја прекинал Гадафи со удар на масата и рекол: ЗА МАРШАЛОТ МОЖЕ!
Хаха да ја знам и оваа.
Денешниве млади појма немаат од овие работи. Простаклук било.... Војска војска треба.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Хаха да ја знам и оваа.
Денешниве млади појма немаат од овие работи. Простаклук било.... Војска војска треба.
Ако одиш некаде на гости и домаќинот ти рече дека не пушат дома, секако дека ќе го почитуваш тоа, од култура пред се.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.874
Ако одиш некаде на гости и домаќинот ти рече дека не пушат дома, секако дека ќе го почитуваш тоа, од култура пред се.
А шо па го повикал, кога знаел дека е пушач? Се зезам. Кампањата за непушење е далеку отидена и, некои ситуации од минатото се сега несфатливи. Јас сум сега непушач, ама кога ќе ми текне колку сум ја труел порано мојата околина, совест ме гризе. Ниту еден приговор немало, било многу нормално. Се пушеше буквално секаде
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ако одиш некаде на гости и домаќинот ти рече дека не пушат дома, секако дека ќе го почитуваш тоа, од култура пред се.
Мешаш разични работи...Јас сум пушач не онака заради навика или нешто, значи ги сакам и уживам во јаки цигари и кога ќе видам некој со чачкалици цигари или шминкерски варијанти искрено не го разбирам.
Сосема си во право дека на гости се внимава и јас никад не би си дозволила кај што не се пуши, пред деца, болни и разни други ситуации да запалам. Тука муабетот беше за „политичка ситуација“ кадешто некој (читај Тито) користи гест за да демострира „надмоќ“. Не се работи за непочитување на правилата на куќата, се работи за демонтрација на его.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.874
Ја би да се забранат скроз....да видиме дали ќе умре некој за нив.
Можеби и нема. Ама во нив сигурно има ѓавол. После многу години непушење, сеуште помислувам на нив
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Можеби и нема. Ама во нив сигурно има ѓавол. После многу години непушење, сеуште помислувам на нив
Немој да се заебеш....иначе се става свашта у нив, затоа се ѓаволска работа. И ја сум ги палел, ама не сум бил некој зависник претерано. Со алкохол и у друштво најчесто...сабајле никад на станување не сум палел цигара.
Ја би донел закон да се забранат скроз, или евентуално да може да се купува само со лична карта и тоа по прописи како за марихуаната во некои држави. Како му се гледа крајот на овој консумеристички систем мислам една од првите работи треба да биде оваа заедно со алкохолот. Строга регулација до некои 21 год. после дај му нека се отруе ако сака на било кој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom