Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
"The Book of the Law presumes the existence of a body of initiates pledged to watch over the welfare of mankind and to communicate its own wisdom little by little in the measure of man’s capacity to receive it.
The initiate is well aware that his instruction will be misinterpreted by malice, dishonesty and stupidity: and not being omnipotent, he has to acquiesce in the perversion of his precepts. It is apart of the game.
Liber I vel Magi tells the Magus (here defined as the initiate charged with the duty of communicating a new truth to mankind) of what he may expect.
… Aiwass, uttering the word Thelema (with all its implications), destroys completely the formula of the Dying God.

Thelema implies not merely a new religion, but a new cosmology, a new philosophy, a new ethics. It co-ordinates the disconnected discoveries of science, from physics to psychology, into a coherent and consistent system. Its scope is so vast that it is impossible even to hint at the universality of its application.”

The Confessions of Aleister Crowley: An Autohagiography
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
,,Што ако некому му е волја да те убие?" Одговорот е многу едноставен - Ако не се работи за самоодбрана или акт против тиранија, тогаш тоа не е чиста - вистинска волја.
Што се подразбира под тиранија во вашата философија?

Во истото мислење Ипси зборува за хејтери кои имаат за цел дискредитација на вашите верувања/философии, зошто вие го правите потполно истото во теми за дрги верувања, пример христијанство?

@Хептаграм XI ?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Потполно не го правиме истото како што го прават оние кои овде изнесуваат негативни ставови за луѓе кои се Телемити. :)
Има разлика...

Не се подразбира различно тиранија во нашата философија, таа старо-еонска кучка ќе треба време да ја избркаме на дното на самиот пекол - и да ја обоиме розево, тиранијата нема да биде ништо добро.

„The fear of death is one of the great weapons of tyrants, as well as their scourge; and it distorts our whole outlook upon the Universe.“
- A. Crowley

 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Потполно не го правиме истото како што го прават оние кои овде изнесуваат негативни ставови за луѓе кои се Телемити. :)
Има разлика...

Не се подразбира различно тиранија во нашата философија, таа старо-еонска кучка ќе треба време да ја избркаме на дното на самиот пекол - и да ја обоиме розево, тиранијата нема да биде ништо добро.

„The fear of death is one of the great weapons of tyrants, as well as their scourge; and it distorts our whole outlook upon the Universe.“
- A. Crowley
Хепта за стравот ништо ново не ми кажа, ниту пак Кроули нешто оригинално ни кажа со реченицата, уште од племенска заедница луѓето сватиле дека стравот е клучен.

Туку не ми одговори ништо во врска со тиранијата, дали вие имате чисти јасни дефиниции, пример што подразбирате под тиранија?

И исто е Хепта, ко што иде тука некој да ве хејта одите и вие таму, жално е како не гледаш дека е иста матрица на понашање.

Но мене не ме интересира дискредитација на Телема, сакам да знам кои се вашите вредности за да може поуспешно да коегзистирам со Телемист, како што успевам со Христијнин, Муслиман, Атеист....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не знам дека има посебна дефиниција за „тиранија“ во философијата на Телема што не е општо прифатена.
Ако знаеш каде има, може да споделиш... или да ја споделиш официјалната дефениција за тиранија.

Јас лично не хејтам никој... лично мислам на членови тука на форумов!

Јас не зборувам за Исус на пример каков бил, какви се верниците, како ако веруваш во гревови дека си глуп, дека користиш игли и се дрогираш итн итн, или ако си некоја од 30000 христијански цркви дека си секташ, зло, итн итн ...

Јас претежно расправам за христијанството од каде сето тоа доаѓа и како евреите се криви за се иако од нив доаѓа самото христијанство (кое е многу добра почва за антисемитизам) и дека тоа е погрешната нога да се започне нешто ново!
Зборуваме за религиите на база на тоа што рекле „светите отци“, за идејата за гревот, за казнувањето, за калапот и што знае верникот кој што „сведочи“ тука за својата „силна вера“...

А тука ако одиме наназад е претежно каков бил Кроули, какви сме ние (двајца виртуелни ликови на форум) како Телемити, па сатанизам и останати глупости кои се симбол на старите религии - никој не прочитал ништо од книгите што може многу лесно да се најдат за да може да дискутира било што...
И нормално: Телема е злото на светот бидејќи така велат старо-еонските религии и нивните учења!

Не може да се допадне Телема денес на секој, тоа е јасно како ден. НО ние бараме и тука се расправавме од старт дека културно е и полезно, многу полезно барем да е запознаен човек со работата пред да ја дискутира, да ја прифати или отфрли.
Ова води на последната твоја размисла: може многу лесно да се запознаеш со „нашите“ вредности, се зависи од тебе, не од мене или @Ipsissimus или било кој друг Телемит тука на форумиве...

Не зависи дали ќе добиеш одговор или дали ќе добиеш одговор што ќе ти „одговара“.
Битно е дека се знае дека има Телема. Другото е ваша работа...

Појасно е сега? Или да пробам на друг начин да објаснам? :)

Тоа што јас ја критикувам христијанската религија од моја гледна точка не е хејтање. Не напаѓам ниту еден верник лично, ниту неговиот пророк, бог каков бил итн итн... го критикувам учењето во однос на човештвото. Можеби понекогаш кога претерувале во говорот сум морал на нивно ниво да се спуштам, но што е тука е...
И тоа критикување не го преставува верникот дека е нешто лошо во општеството, како што прават старо-еонските апологети кога се етикетираат со сатанизам, па додаваат сешто кое го дефинираат како зло како етикета на човек што го интересира друго а не нивните учења и создаваат слика дека самите луѓе се... чисто зло!!!

Така да, прстот на другата страна во однос на ова „хејтање“ и може да пробам да имам иста матрица со старо-еонските апологети, ама повеќето се банирани бидејќи толку беа ужасни во нивните размисли што би убиле за да потврдат дека нивната вера е најдоброто нешто на светот! :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не знам дека има посебна дефиниција за „тиранија“ во философијата на Телема што не е општо прифатена.
Ако знаеш каде има, може да споделиш... или да ја споделиш официјалната дефениција за тиранија.

Јас лично не хејтам никој... лично мислам на членови тука на форумов!

Јас не зборувам за Исус на пример каков бил, какви се верниците, како ако веруваш во гревови дека си глуп, дека користиш игли и се дрогираш итн итн, или ако си некоја од 30000 христијански цркви дека си секташ, зло, итн итн ...

Јас претежно расправам за христијанството од каде сето тоа доаѓа и како евреите се криви за се иако од нив доаѓа самото христијанство (кое е многу добра почва за антисемитизам) и дека тоа е погрешната нога да се започне нешто ново!
Зборуваме за религиите на база на тоа што рекле „светите отци“, за идејата за гревот, за казнувањето, за калапот и што знае верникот кој што „сведочи“ тука за својата „силна вера“...

А тука ако одиме наназад е претежно каков бил Кроули, какви сме ние (двајца виртуелни ликови на форум) како Телемити, па сатанизам и останати глупости кои се симбол на старите религии - никој не прочитал ништо од книгите што може многу лесно да се најдат за да може да дискутира било што...
И нормално: Телема е злото на светот бидејќи така велат старо-еонските религии и нивните учења!

Не може да се допадне Телема денес на секој, тоа е јасно како ден. НО ние бараме и тука се расправавме од старт дека културно е и полезно, многу полезно барем да е запознаен човек со работата пред да ја дискутира, да ја прифати или отфрли.
Ова води на последната твоја размисла: може многу лесно да се запознаеш со „нашите“ вредности, се зависи од тебе, не од мене или @Ipsissimus или било кој друг Телемит тука на форумиве...

Не зависи дали ќе добиеш одговор или дали ќе добиеш одговор што ќе ти „одговара“.
Битно е дека се знае дека има Телема. Другото е ваша работа...

Појасно е сега? Или да пробам на друг начин да објаснам? :)

Тоа што јас ја критикувам христијанската религија од моја гледна точка не е хејтање. Не напаѓам ниту еден верник лично, ниту неговиот пророк, бог каков бил итн итн... го критикувам учењето во однос на човештвото. Можеби понекогаш кога претерувале во говорот сум морал на нивно ниво да се спуштам, но што е тука е...
И тоа критикување не го преставува верникот дека е нешто лошо во општеството, како што прават старо-еонските апологети кога се етикетираат со сатанизам, па додаваат сешто кое го дефинираат како зло како етикета на човек што го интересира друго а не нивните учења и создаваат слика дека самите луѓе се... чисто зло!!!

Така да, прстот на другата страна во однос на ова „хејтање“ и може да пробам да имам иста матрица со старо-еонските апологети, ама повеќето се банирани бидејќи толку беа ужасни во нивните размисли што би убиле за да потврдат дека нивната вера е најдоброто нешто на светот! :)

За тиранијата, најдобронамерно додадете рамки, свој механизам и дефиниција, бидејќи се работи за кога е дозволено убиство. Можеби мислиш дека тупам тенденциозно, но напротив, имаме примери и во историјата и во сегашноста каде "Не убивај" освен во самоодбрана, значи когаси нападнат можеш, ама па напад или тиранија може да биде и вербален напад на твојата философија и начин на живот, па може некој да го искриви и оправда дека во тоа име убива и некој кој прави карикатура од твојот Пророк. Комплексно е, секогаш некој со НЕ добри намери нашол начин нешто да искриви и изманипулира.

Би те корегирал, нема само да ја прифати или отфрли, постои и трета опција - да ве разбере. Соживот Хепта. Кај мене вие не сте опасни, само сакам да ти предочам дека начинот на кој ти се опираш за нешто поразлично не води кон соживот. Плус реално ти и не сакаш да разговараш сем да контрираш и обелоденуваш кај е проблемот со другите философии религии, а твојата нема.

И препорака да не се спушташ на истото ниво, матрица... Би Д Бетр Мен... пошто едната агресија буди друга и така во еден маѓепсан круг.

Начитан си Хепта, имаш знаење, имаш почит од мене иако не ти е до тоа, но мислам дека треба и да се опуштиш и со помалку негативност.

Постојат верувал или не и христијани ко мене што се многу полабави од словото, не постат за бадник, немаат верски празници, не ги тепаат хомосексуалците, не сваќаат буквално, знаат книгата од кај дошла, си читкаат и други работи....немој да не ставаш сите во ист кош.

Размисли за тиранијата, со најдобри намери ти ја спомнав.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Постојат верувал или не и христијани ко мене , не постат за бадник,

Размисли за тиранијата, со најдобри намери ти ја спомнав.
јадат џварки...(и не се тирани,нормално)....
Верата денес нема таква улога како порано....(да не сум оф топик ептен)....
Телото е храм...добрината е религија...:D:свиркам:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Секој може сешто да искористи за да проба за да се оправда преку Светите книги на Телема - но колку ќе се оправда, тоа е друга ствар.
Телема учи дека секој е одговорен за сопствените чекори... неразбирањето на едно нешто, води кон грешка која ќе роди друго неразбирање, затоа треба свесност за она кој си, што си и она што те опкружува!
Свесност за непрекинатоста на Нуит!

Во Телема, за разлика од другите религии немаме ништо за тоа „ако некој го навреди Пророкот“! Или да се шегува со Книгата на Законот!
КНИГА Е ТОА! Не може да се навреди!
Кроули е мртов - не може да се навреди!
Навредува тоа што неупатени се обидуваат да ме престават мене како сатанист, наркоман и се останато кое секако тие го сметаат за лошо...

Ако некој мисли дека за вербален напад постои оправдување да се оди против нечија волја за живот на пример, како кај муслиманите (иако нели некои го осудуваат тој начин на џихад) - тоа е негов проблем.
Книгата на Законот и светите книги не оправдуваат одење против туѓа волја!
Не постои „џихад“ или да преобратиме некој да биде Телемит: тоа е внатрешен пат, немаме ние ништо со тоа!

Па ТЕЛЕМА значи ВОЛЈА!
Заедно со АГАПЕ што значи ЉУБОВ се бркаат секогаш по патеката за да го држат човека на средниот пат! :)

И тука пак се навраќаме а што ако не ја знае својата волја, што ако ова што ако она... и тука пак морам да упатам на проучување на светите книги на Телема, философски расправи, езотерија итн итн...

Не сум сретнал Телемит кој што се навредил бидејќи бил навреден „... пророкот на красната ѕвезда!“ - Liber AL, II:79

Инаку на тоа мислев кога кажав дека ако човек истражува ќе дознае за Телема доволно за да знае дека е за него или не... со самото тоа дознавање дали нештото е за него или не, тој подобро ќе не разбере нас, кои сме го прифатиле Законот на Телема и нема да има проблеми со сето тоа...

Инаку за да разбере некој што е приврзан за христијанската догма, мора прво кај себе самиот да ја отфрли догмата да прифаќа се со верување и ништо повеќе и да прифати дека се што не е христијанство - не е зло! Дали се разбираме?

Но ако го отвориш Премин портал, за нив една источна философија со нејзините форми на јога е сатанизам и тоа доаѓало од сатаната!
Од самите свештеници доаѓа поделбата кај христијаните, затоа реков дека јас не ги напаѓам обичните мирјани, кои никогаш нема да бидат ѓакони, свештеници - за жените пак тоа е незамисливост!
Тие се обични верници како што велиш си бараат надеж во животот за да го извадат најдоброто од нив. Можеби следната инкарнација ќе бидат Телемити :D
Кој знае со сигурност? Тие што знаат, нема да кажат секако...

Вистинскиот христијански верник не е „лабав“ во однос на „словото“! Изгледа не познаваш такви луѓе...
Тие не бараат соживот, разбирање - едноставно не те слушаат ниту сакаат да знаат нешто повеќе (овој свет е зандана, смртта ќе ги ослободи)... за нив се е зло ако не православие!
И мавтаат со нивната света книга, која трпи големи критики од сите, и бараат оправдувања за нивната омраза преку боговите!
Ќе зборуваме за љубов, но сите учења ќе ги прогласиме за зло за да нашиот мрак добие малку сивило?
Не бидува така...
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Што се подразбира под тиранија во вашата философија?

Во истото мислење Ипси зборува за хејтери кои имаат за цел дискредитација на вашите верувања/философии, зошто вие го правите потполно истото во теми за дрги верувања, пример христијанство?

Хептаграм XI?
Ова ми го велат кога ќе видат критики од мене (зборам за у живо). Дека сум им го напаѓал христијанството или Исламот. Но многумина од нив не знаат и дека доста сум го и бранел истото кога било напаѓано на пример од исламот. И обратно.
Она што јас уствари им критикувам е догмата.
На пример позицијата на жената, инфериорна во однос на мажот и во двете учења. Затоа што Ева била "излажана" од змијата јадела од плодот. Па ради тоа сите жени исти и одма ја направија жената инфериорна. Во Исламот имаш дури и да се удри ако не му е послушна на мажот.
Тоа и те како е тиранија. Особено за жените кои не сакаат да го трпат тоа.
Јас, пример, не го ограничувам умот на половите разлики и сметам дека Животот во својата најосновна форма е идентичен кај секого.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
јадат џварки...(и не се тирани,нормално)....
Верата денес нема таква улога како порано....(да не сум оф топик ептен)....
Телото е храм...добрината е религија...:D:свиркам:
Јадат маргарита :)
Ова ми го велат кога ќе видат критики од мене (зборам за у живо). Дека сум им го напаѓал христијанството или Исламот. Но многумина од нив не знаат и дека доста сум го и бранел истото кога било напаѓано на пример од исламот. И обратно.
Она што јас уствари им критикувам е догмата.
На пример позицијата на жената, инфериорна во однос на мажот и во двете учења. Затоа што Ева била "излажана" од змијата јадела од плодот. Па ради тоа сите жени исти и одма ја направија жената инфериорна. Во Исламот имаш дури и да се удри ако не му е послушна на мажот.
Тоа и те како е тиранија. Особено за жените кои не сакаат да го трпат тоа.
Јас, пример, не го ограничувам умот на половите разлики и сметам дека Животот во својата најосновна форма е идентичен кај секого.
За таа догма се разбираме, ист став имам и јас, проблемот е буквалното сваќање на напишаното. Да бидеме на чисто, на мажот порано му требало да ја кондиционира жената да му биде покорна. Ако мене ме прашуваш митот за Лилит го инфорсира ова уште повеќе, ако жената е еднаква тогаш ова ќе се деси, демон.

Треба да сте свесни дека се повеќе ќе има христијани како мене, рисјани на новиот Еон, бидејќи во сржта на тоа е ненасилство, еднаквост, разбирање, прифаќање, несудење.... Љубов... промените нема да ги направите вие туку ние одвнатре.
Автоматски споено мислење:

Секој може сешто да искористи за да проба за да се оправда преку Светите книги на Телема - но колку ќе се оправда, тоа е друга ствар.
Телема учи дека секој е одговорен за сопствените чекори... неразбирањето на едно нешто, води кон грешка која ќе роди друго неразбирање, затоа треба свесност за она кој си, што си и она што те опкружува!
Свесност за непрекинатоста на Нуит!

Во Телема, за разлика од другите религии немаме ништо за тоа „ако некој го навреди Пророкот“! Или да се шегува со Книгата на Законот!
КНИГА Е ТОА! Не може да се навреди!
Кроули е мртов - не може да се навреди!
Навредува тоа што неупатени се обидуваат да ме престават мене како сатанист, наркоман и се останато кое секако тие го сметаат за лошо...

Ако некој мисли дека за вербален напад постои оправдување да се оди против нечија волја за живот на пример, како кај муслиманите (иако нели некои го осудуваат тој начин на џихад) - тоа е негов проблем.
Книгата на Законот и светите книги не оправдуваат одење против туѓа волја!
Не постои „џихад“ или да преобратиме некој да биде Телемит: тоа е внатрешен пат, немаме ние ништо со тоа!

Па ТЕЛЕМА значи ВОЛЈА!
Заедно со АГАПЕ што значи ЉУБОВ се бркаат секогаш по патеката за да го држат човека на средниот пат! :)

И тука пак се навраќаме а што ако не ја знае својата волја, што ако ова што ако она... и тука пак морам да упатам на проучување на светите книги на Телема, философски расправи, езотерија итн итн...

Не сум сретнал Телемит кој што се навредил бидејќи бил навреден „... пророкот на красната ѕвезда!“ - Liber AL, II:79

Инаку на тоа мислев кога кажав дека ако човек истражува ќе дознае за Телема доволно за да знае дека е за него или не... со самото тоа дознавање дали нештото е за него или не, тој подобро ќе не разбере нас, кои сме го прифатиле Законот на Телема и нема да има проблеми со сето тоа...

Инаку за да разбере некој што е приврзан за христијанската догма, мора прво кај себе самиот да ја отфрли догмата да прифаќа се со верување и ништо повеќе и да прифати дека се што не е христијанство - не е зло! Дали се разбираме?

Но ако го отвориш Премин портал, за нив една источна философија со нејзините форми на јога е сатанизам и тоа доаѓало од сатаната!
Од самите свештеници доаѓа поделбата кај христијаните, затоа реков дека јас не ги напаѓам обичните мирјани, кои никогаш нема да бидат ѓакони, свештеници - за жените пак тоа е незамисливост!
Тие се обични верници како што велиш си бараат надеж во животот за да го извадат најдоброто од нив. Можеби следната инкарнација ќе бидат Телемити :D
Кој знае со сигурност? Тие што знаат, нема да кажат секако...

Вистинскиот христијански верник не е „лабав“ во однос на „словото“! Изгледа не познаваш такви луѓе...
Тие не бараат соживот, разбирање - едноставно не те слушаат ниту сакаат да знаат нешто повеќе (овој свет е зандана, смртта ќе ги ослободи)... за нив се е зло ако не православие!
И мавтаат со нивната света книга, која трпи големи критики од сите, и бараат оправдувања за нивната омраза преку боговите!
Ќе зборуваме за љубов, но сите учења ќе ги прогласиме за зло за да нашиот мрак добие малку сивило?
Не бидува така...
А ајс живеам во надеж дека во следната реинкарнација сите ќе бидеме... Луѓе! :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
...
Јас, пример, не го ограничувам умот на половите разлики и сметам дека Животот во својата најосновна форма е идентичен кај секого.
:love:

“Let the woman be girt with a sword before me”
– Book of The Law, III:11
„Така вели оваа наша Книга на Законот. Ние ја почитуваме жената во чистотата на Нејзината сопствена природа; ние не го узурпираме правото да ја критикуваме. Ние и посакуваме добредојде како наша сојузничка, ја повикуваме слободно да дојде во нашиот логор, блескава, опашана со меч.

Добредојде, ти, Жено, те поздравуваме како Ѕвезда!
Добредојде на лумпување и веселба!
Добредојде во борба и на гозба!
Добредојде на бдеење и победа!
Добредојде во војна со сите свои рани!
Добредојде во мир со своите свечени паради!
Добредојде во страст и громогласна смеа!
Добредојде на трпеза и в кревет!
Добредојде на фанфари и триумф; добредојде на тажење и смрт!
.....
.....
Книгата на Законот е Повелба на Жените; Зборот Телема го отклучи катанецот од Нејзиниот “појас на невиноста”. Вашата камена Сфинга најпосле оживеа; да знаеш, да сакаш, да смееш и да молчиш.

Да, јас Ѕверот, со мојата Скерлетна Жена која ме јавна, гола и крунисана, пијан од Нејзиниот златен Пехар на Развратот, гордеејќи се со неа како со пријателка во креветот, се спарив на Плоштадот и со викање го објавив тој Збор дека секоја жена е ѕвезда. А со тој Збор е прогласена Слободата на Жената. Разни будали, шарлатани и кокетери го слушнаа мојот глас. Лисицата во жената го слушна Лавот во мажот; загриженост, плашливост, лекомисленост, дволичност – тоа веќе не е во мода.“
- „Законот е за Сите“, авторизирани коментари на Liber AL vel Legis, А. Кроули

 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Јадат маргарита :)

За таа догма се разбираме, ист став имам и јас, проблемот е буквалното сваќање на напишаното. Да бидеме на чисто, на мажот порано му требало да ја кондиционира жената да му биде покорна. Ако мене ме прашуваш митот за Лилит го инфорсира ова уште повеќе, ако жената е еднаква тогаш ова ќе се деси, демон.

Треба да сте свесни дека се повеќе ќе има христијани како мене, рисјани на новиот Еон, бидејќи во сржта на тоа е ненасилство, еднаквост, разбирање, прифаќање, несудење.... Љубов... промените нема да ги направите вие туку ние одвнатре.
Автоматски споено мислење:


А ајс живеам во надеж дека во следната реинкарнација сите ќе бидеме... Луѓе! :)
Браво Маргаритчо...
Глупави се сите учења,религии...
....најчесто кога се цитираат....
....се тражи суштина во кажаното т.е пишаното....
...Се е динамично...Се се менува....Од се треба да се учи а не де се заглави во некое учење , религија....Тоа ти е како да си во вода и да стоиш на сплавче во страв... бидејќи не знаеш да пливаш ...
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
За таа догма се разбираме, ист став имам и јас, проблемот е буквалното сваќање на напишаното. Да бидеме на чисто, на мажот порано му требало да ја кондиционира жената да му биде покорна. Ако мене ме прашуваш митот за Лилит го инфорсира ова уште повеќе, ако жената е еднаква тогаш ова ќе се деси, демон.

Треба да сте свесни дека се повеќе ќе има христијани како мене, рисјани на новиот Еон, бидејќи во сржта на тоа е ненасилство, еднаквост, разбирање, прифаќање, несудење.... Љубов... промените нема да ги направите вие туку ние одвнатре.
Лилит, мислиш на првата жена на Адам, која овој барал да му биде покорна? Во тој случај жената со право заминала од него. Тоа што станала демон е веќе друга работа.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Лилит, мислиш на првата жена на Адам, која овој барал да му биде покорна? Во тој случај жената со право заминала од него. Тоа што станала демон е веќе друга работа.
Верзијата што ја знам.... Бог ги создава заедно во исто време еднакви, но тука почнува проблемот, Адам почнал да и бара работи оваа не сакала, па Адам се побунил кај Бог дека оваа не го слуша, Бог рекол... така ли? е сега ќе види, и ја испадил од рајската градина проколната вечно да биде демон. Па ја направил сега Ева од реброто.... но се тоа е метафора по мене.
Хепта мислам дека може повеќе да каже...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom