Загатки

Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Додека одев накај Маркукуле
Сретнав човек со седум жени.
Секоја жена имаше по седум вреќи,
Секоја вреќа имаше по седум мачки,
Секоја мачка имаше по седум мачиња.
Мачиња, мачки, вреќи и жени,
Колкумина одеа на Маркукуле?
2401 мачки и мачиња + 9 луѓе ... вкупно 2410 мачки мачиња и луѓе[DOUBLEPOST=1414589764][/DOUBLEPOST]Како можев да го утнам цццц...добра прегледност Velvet (y)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.699
Поени од реакции
11.847
2401 мачки и мачиња + 9 луѓе ... вкупно 2410 мачки мачиња и луѓе[DOUBLEPOST=1414589764][/DOUBLEPOST]Како можев да го утнам цццц...добра прегледност Velvet (y)
И јас ко зедов да сметам на дигитрон, и ко го видов одговорот право в` срце...[DOUBLEPOST=1414589991][/DOUBLEPOST]
E шо сеа, најдобро имаш опишано на гугл за да ја најдиш загатката псссс :rolleyes:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.699
Поени од реакции
11.847
Ај боу ту мај колешка форумска :pipi:
Ај уште една:
Се наоѓате во темна соба со свеќа, шпорет на дрва и газиена лампа.
Имате само едно чкорче во кибритот, што ќе запалите прво?
:icon_lol:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Ај боу ту мај колешка форумска :pipi:
Ај уште една:
Се наоѓате во темна соба со свеќа, шпорет на дрва и газиена лампа.
Имате само едно чкорче во кибритот, што ќе запалите прво?
:icon_lol:
Шкорчето :P
 
Член од
29 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам шуми но не и дрвја. Села и градови но не и куќи и луѓе. Имам реки и езера но не и вода. Планини но не и крпи. Кој или која сум јас?
 
Член од
29 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сте посетиле некој далечен, напуштен остров на кој живеат 100 многу пријателски расположени змејови. Сите имаат зелени очи. Тие со векови не виделе жив човек и многу се возбудени заради вашата посета, па со задоволство ќе ве прошетаат на островот и ќе ви покажат каков е животот на змејовите.


Изгледа како сосема нормален, барем за змејовите, но набрзо ќе сфатите нешто многу необично – на островот постои правило дека ако змеј некогаш дознаe дека има зелени очи, таа вечер точно на полноќ ќе мора да се одрече од сите змејски моќи и ќе се претвори во долгоопашеста ластовичка. За среќа, на островот нема огледала и тие никогаш меѓусебно не би зборувале за бојата на очите, така што змејовите стотици години живеат во блажено незнаење.

Кога сте биле спремни да си одите, сите змејови се собрале да ве поздрават, а вие низ многу солзи сте им се заблагодариле за нивното гостопримство. Потоа сте одлучиле да им кажете нешто што повеќето го знаат (бидејќи сепак, секој од нив ја гледа бојата на очите на другите змејови) – на сите им кажувате дека барем еден од нив има зелени очи. Секако, не сте мислеле на последиците, па сте си продолжиле на својот пат. Под претпоставката дека змејовите се непогрешно логични суштества, што ќе се случи потоа?

Доколку се случи нешто интересно, која е новата информација што сте им ја дале?[DOUBLEPOST=1427749172][/DOUBLEPOST]
Tocno
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Сте посетиле некој далечен, напуштен остров на кој живеат 100 многу пријателски расположени змејови. Сите имаат зелени очи. Тие со векови не виделе жив човек и многу се возбудени заради вашата посета, па со задоволство ќе ве прошетаат на островот и ќе ви покажат каков е животот на змејовите.


Изгледа како сосема нормален, барем за змејовите, но набрзо ќе сфатите нешто многу необично – на островот постои правило дека ако змеј некогаш дознаe дека има зелени очи, таа вечер точно на полноќ ќе мора да се одрече од сите змејски моќи и ќе се претвори во долгоопашеста ластовичка. За среќа, на островот нема огледала и тие никогаш меѓусебно не би зборувале за бојата на очите, така што змејовите стотици години живеат во блажено незнаење.

Кога сте биле спремни да си одите, сите змејови се собрале да ве поздрават, а вие низ многу солзи сте им се заблагодариле за нивното гостопримство. Потоа сте одлучиле да им кажете нешто што повеќето го знаат (бидејќи сепак, секој од нив ја гледа бојата на очите на другите змејови) – на сите им кажувате дека барем еден од нив има зелени очи. Секако, не сте мислеле на последиците, па сте си продолжиле на својот пат. Под претпоставката дека змејовите се непогрешно логични суштества, што ќе се случи потоа?

Доколку се случи нешто интересно, која е новата информација што сте им ја дале?[DOUBLEPOST=1427749172][/DOUBLEPOST]
Tocno
Ке има многу долгоопашести ластовички.
 
Член од
9 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Човек што живее во една куќа, во неа можел да влезе низ 5 прозорци и една врата. Кога се уверил дека никој немало во куќата отишол на прошетка затворајќи ги сите прозорци и вратата, но кога се вратил затекнал крадец во домот.
Како е можно? :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom