Загатки

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Сепак, не е тоа казна за кривично дело ако те хоспитализираат...
Другар, те разбирам што сакаш да кажеш, но и сместувањето во душевна и психијатриска болница законодавците го сметаат како еден вид на казна за извршено (или обид за) кривично дело.
Дури и после мојот одговор имам ставено смајли “несигурен“ пошто малце нелогично ми беше прашањето. Делумно си во право.
Од друга страна нема дистинкција во “кривично дело“ за извршен геноцид на пример, и украдена мастика во маркет. Заради двете ќе те гони законот.

Не знам дали членот што го постави прашањето лошо има преведено или напишано, ама можно е оригиналот да е:
Кое дело е казниво ако го натераш друг да го направи, а не е казниво ако го направиш самиот?

Вака и те како има смисла, али да не навлегуваме понатака. :)
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Во 10 купчиња има 10 парички кои се исти на изглед, а само во едното купче тежат 6г, а во останатите 5г. Како со само едно мерење ќе утврдите во кое купче има парички со 6г?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Во 10 купчиња има 10 парички кои се исти на изглед, а само во едното купче тежат 6г, а во останатите 5г. Како со само едно мерење ќе утврдите во кое купче има парички со 6г?
веќе е поставен и одговорена ;)
али ај да ти “кажеме“, од првото купче земаш една паричка, од второто 2, од третото 3 и така натаму. разликата во вкупната тежина го дава бројот на купчето
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
18
Поени од реакции
2
Еден студент не можел да го положи испитот и професорот му рекол ке ти кажам загатка ако ја погодиш ке го положиш испитот
Имало 100 прсти 4 души и 5 глави
дечкото првиот месец пушел по една кутија цигари во денот и мислел
вториот месец пушел по две кутии цигари во денот и мислел
третиот месец пушел по 3 кутии цигари во денот и последниот ден од месецет во 4 часот на сабајле му текнало и го положил испитот

Кој е одговорот на загатката ? :icon_lol:
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Еден студент не можел да го положи испитот и професорот му рекол ке ти кажам загатка ако ја погодиш ке го положиш испитот
Имало 100 прсти 4 души и 5 глави
дечкото првиот месец пушел по една кутија цигари во денот и мислел
вториот месец пушел по две кутии цигари во денот и мислел
третиот месец пушел по 3 кутии цигари во денот и последниот ден од месецет во 4 часот на сабајле му текнало и го положил испитот

Кој е одговорот на загатката ? :icon_lol:
4 живи и 1 мртовец.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Што е разликата помеѓу куртон и подобран?
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
1
aj malce da se posetime na stari vreminja :D

aj pogodete ja ovaa

Убиец кој е осуден на смрт, за да се спаси има можност да избере меѓу три соби.

Во првата соба е запален оган и ако ја отвори вратата, веднаш ќе изгори.

Во втората соба се снајперисти со пушки подготвени да пукнат штом се отвори вратата.

Во третата соба се лавови кои не јаделе три години.

Која соба сметате дека е најбезбедна за него и зошто?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
aj malce da se posetime na stari vreminja :D

aj pogodete ja ovaa

Убиец кој е осуден на смрт, за да се спаси има можност да избере меѓу три соби.

Во првата соба е запален оган и ако ја отвори вратата, веднаш ќе изгори.

Во втората соба се снајперисти со пушки подготвени да пукнат штом се отвори вратата.

Во третата соба се лавови кои не јаделе три години.

Која соба сметате дека е најбезбедна за него и зошто?
У втората. Пошо врана на врана очи не вади. :свиркам:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom