Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Релативизирање - не знам дали може ова да се нарече.
Ај кога праат вакви политички релативизирања, некако и да ги разберам, ама со ова само си ја ишкаат мувата од капата и сами си се прогласуваат за виновни - не дека не се.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Очекувам оноа говноно од прошлите страни да се јави и почне да збори како власта нема везе со овој проблем од 1000pm загадување.
I da nema vlasta veze so toa, tie se tie koi treba da napravat nesto za da se popravi situacijata.
Ako ne odma godinava, barem da izrabotat strateski dolgorocen plan kako da se resi zagaduvanjeto.
Cisto sumnjam deka toa ke bide.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.097
Поени од реакции
3.292
Кај нас едншка покажа 1,5 пати над дозволеното и одма станицата ја прогласија за неисправна:icon_mrgr:

Пред тоа си мереше околу половина, сега кој ти ги знае кога ќе ја поправат:toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.455
I da nema vlasta veze so toa, tie se tie koi treba da napravat nesto za da se popravi situacijata.
Ako ne odma godinava, barem da izrabotat strateski dolgorocen plan kako da se resi zagaduvanjeto.
Cisto sumnjam deka toa ke bide.
Па баш на тоа мислам кога викам дека е идиотски да ја релативизираш одговорноста на власта.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.455
Ова и другите депонии веќе неколкупати го прочитав. Кај Огнен се јави некој гледач со слични информации. Колку е вистина, не знам
https://twitter.com/JaneMitovski/status/811553853833351169/photo/1
За дилот на Коце со итаљанска мафија?
Ова познато е од поодамна, мислам.
Он покушал да го неиспочитува тој договор, али му било кажано дека со тие луѓе договор не се прекршува.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Ова за депониите веќе неколкупати го прочитав. Кај Огнен се јави некој гледач со слични информации. Колку е вистина, не знам
https://twitter.com/JaneMitovski/status/811553853833351169/photo/1
Хорор дечки, ова можеби ја доловува сликата и за цел систем, но никој не спомнува зошто во последните неколку години во сите градови се има зголемено загадувањето-ПЕЛЕТИТЕ прашање е колкку од нив СЕ НАПРАВЕНИ ОД (МОТОРНО МАСЛО И ОТПАДНА ПЛАСТИКА).
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Член од
12 март 2009
Мислења
19.917
Поени од реакции
15.902
Па баш на тоа мислам кога викам дека е идиотски да ја релативизираш одговорноста на власта.
на која власт ?? живеам во Аеродром од 1982 а во Ново Лисиче од 1989 и било и многу полошо, само немаше мерење и галамење од платени гомнојадци. Последниве години има проблем и со климатските промени, инверзија на ладниот воздух која знае сега да потрае и по 7 па и 10 дена без вертикални струења.
Само се нафрлуваат работи а никој не застана со конкретен предлог. Ете во групата на ФБ си кажаа луже, секаде во регионот нафтата е поскапа од бензинот, зошто само кај нас се стимулираат дизелашите кој работат во место и загадуваат многу ??
Да се воведе еколошки данок на нафтата и јагленот од 20%, на бензинот и дрвата од 8%, а од тој фонд да се стимулира откуп на пет амбалажа и пластика, гуми и други материи кој несовесните граѓани ги горат..
Ова само за почеток... ама никој од ниедна партија не го најави... загадувањето не запира туку така...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Јас пренесов за Дрисла она што го прочитав и слушнав. Колку е точно, реков, не знам. Депонии, поголеми и помали индустриски капацитети...не знам кој ги контролира што испуштаат, дали ги вклучуваат филтрите, што горат, што прават со депониите, увезен отпад...
Да се воведе еколошки данок на нафтата и јагленот од 20%, на бензинот и дрвата од 8%, ...
и на корисниците на централно парно и на градските татковци по 100%. Како да некој сака да се грее на нафта, ќумур или дрва.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Не се нормални. Ова е надвор од секакво рационално однесување, од поодамна.
Па пак процентуално поише умираат кај нас :) Мурињо може да учи одбрана како се игра од Латас и Иле Димовски. Мало дете е за нив.

Уместо 2 грди барокни фасади, можеше Скопје да изгради тротоари и патеки за точаци уздужи попреку и Коце да добие нов мандат, сега ќе изгуби ко вол. Односно ќе тепа само у Бутел, Гази Баба и Лисиче кај орките.

1. Пренатрупаност, и со згради и со население.
2. Ефтин бензин + увезени крнтии за сиромаштија да биде среќна.
3. Немање никаква самосвест за екологија и околината, гледање само за сопствениот мев од денес за утре.
4. Немање велосипедски патеки иако култура за точаци се повеќе и повеќе се развива.
5. Сумњиво греење на домаќинства пошто еден Чех ни еба матер со БЕГ па сеа луѓево имаат опција на катран да се греат во урбани средини.
6. Гнасни сме и прљави и лепиме мрсули под маса по гости пошто не мрзи да станеме до тоалет.
 
Последно уредено од модератор:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Joci denes otisla vo Drisla.
Navidum vo Drisla nema nisto nevoobicaeno.
Па сега не знам како гледаш. Ако во тендерот превземале обврски да изградат погони за рециклирање, а таа напишала дека само темели се стаени - не знам што има тука вообичаено, освен вообичаен криминал за македонски прилики.

Инаку Дрисла е во непосредна близина на Батинци. Кој ја немал таа чест да отиде натаму, топло му препорачувам да не го праи тоа, посебно летно време. Како живеат таму не ми е јасно. Смрт is in the air.

на која власт ?? живеам во Аеродром од 1982 а во Ново Лисиче од 1989 и било и многу полошо, само немаше мерење и галамење од платени гомнојадци. Последниве години има проблем и со климатските промени, инверзија на ладниот воздух која знае сега да потрае и по 7 па и 10 дена без вертикални струења.
Релативизатор, освен ако не ми дадеш компаративна анализа со официјални параметри (кои исто може да се лажираат) ниеден коментар не ти го земам за релевантен. „Било и полошо“ - дај тогаш на ручек однеси не, да го прославиме „почистиов воздух“, е***е тоа. Платен гомнојадец е уредникот на дневник со оние лажги за смртноста во Германија и релативизирање на оваа сериозно заканувачка и срамна состојба со квалитетот на воздухот.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ne ocekuvav da ima golema zagadenost vo Kumanovo i Kavadarci. WTF?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom