Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Член од
12 март 2015
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.155
Aj i kaj nas vaka. Mozi?

Во меѓувреме, италијанските власти вршат истрага за мафијашка операција за извоз на ѓубре од Италија во Бугарија, каде требало да се согорува во термоелектрани, во време кога загаденоста на воздухот е многу висока во многу места во Бугарија, пишува „ЕУрактив“.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.469
Поени од реакции
6.463
Бугарскиот министер за животна средина притворен поради увоз на отпад од Италија

Сузукито ми е од 1996, не ве ****.
и јас имам кола од 7/1996, ама на технички ме гњјавеа, додека на ја издуваа
( слабо беше возена), па на крај покажа вредност дури доста помала од таа што ми ја бараа ; ама не се бара иста вредност за сите коли, ако по фабрички податци помалку загадува колата тоа ти го бара, а ако имаш некоја со послаби еколошки перформанси полесно поминуваш... комуњарски систем...кој колку може...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.690
Поени од реакции
32.932
Aj i kaj nas vaka. Mozi?

Во меѓувреме, италијанските власти вршат истрага за мафијашка операција за извоз на ѓубре од Италија во Бугарија, каде требало да се согорува во термоелектрани, во време кога загаденоста на воздухот е многу висока во многу места во Бугарија, пишува „ЕУрактив“.

Може. Еве:

Правеа италијанските новинари истрага за Албанија и Македонија. Во врска со Македонија - договорот за согорување на европски хемиско-медицински отпад кој град Скопје (Коце Трајановски) го направи со сомнителна италијанска фирма, формирана неколку дена пред потпишување.
Да се потсетиме, тоа беа времиња кога у Карпош PM10 идеше 600-800, а врвот беше 1018.
Овој пекол денес е мачја кашлица у споредба со тие неколку години.
Може ви текнуе Коце викаше од Косово идело све тоа.

еве кој знае италијански:

 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.155
Може. Еве:

Правеа италијанските новинари истрага за Албанија и Македонија. Во врска со Македонија - договорот за согорување на европски хемиско-медицински отпад кој град Скопје (Коце Трајановски) го направи со сомнителна италијанска фирма, формирана неколку дена пред потпишување.
Да се потсетиме, тоа беа времиња кога у Карпош PM10 идеше 600-800, а врвот беше 1018.
Овој пекол денес е мачја кашлица у споредба со тие неколку години.
Може ви текнуе Коце викаше од Косово идело све тоа.

еве кој знае италијански:

Штета што ни Коце, ниту пак овај сега кафанџијата не одговаат, тоа ми е муабетот.
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.773
Поени од реакции
10.393
Strumica.png

Струмица нема пола милион коли ко Скопје, нема Дрисла, нема РЕК, нема Топилница, ама затоа има нешто заедничко со рестото градови во Мкд. Кој ќе погоди што е тоа?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.009
Поени од реакции
16.296
НАСЛОВОТ Е СМЕНЕТ!!!!!!!!!!!! НЕ МИ СЕ ВЕРУВА!!!!!!!!!!!!!!
ФАЛА ТЕ САКАМ КОЈ И ДА СИ <3
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.886
Поени од реакции
8.713
Прегледај го приврзокот 228258

Струмица нема пола милион коли ко Скопје, нема Дрисла, нема РЕК, нема Топилница, ама затоа има нешто заедничко со рестото градови во Мкд. Кој ќе погоди што е тоа?
Загорени варени ѓевречиња?

Добро, од каде цела Македоња загаден воздухот. Ај водите, ај почвите ама воздухот и во помали места кои не се класика котлини?
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
15.886
Поени од реакции
8.713
Па да, по систем на елиминација на загадувачи, градби и местоположба на градовите, логички излегува дека овие се едни од најголемите загадувачи

Плус вакво нешто?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
12.469
Поени од реакции
6.463
Aj i kaj nas vaka. Mozi?

Во меѓувреме, италијанските власти вршат истрага за мафијашка операција за извоз на ѓубре од Италија во Бугарија, каде требало да се согорува во термоелектрани, во време кога загаденоста на воздухот е многу висока во многу места во Бугарија, пишува „ЕУрактив“.

кај нас, на времето, Циле договараше грчкиот јаглен од Каљари да се гори во РЕК Битола, а тој ќе засадел секвоји по 200метри високи :cool: и ќе го решел загадувањето
Автоматски споено мислење:

Загорени варени ѓевречиња?

Добро, од каде цела Македоња загаден воздухот. Ај водите, ај почвите ама воздухот и во помали места кои не се класика котлини?
пљус нели Зајко ја гасифицира Струмица :cool:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
2.643
Поени од реакции
2.051
Ги гледам децава душички, очиња закрвавени, носињата течат, буфтаат, кашлаат, се гушат, како овенати цвеќиња.....добро бре луѓе, само верглате едно исто, само не лажат дека ќе превземат некии мерки додека сите бавно умираме ни криви ни должни....
Постои ли навистина некое решение против ова загадување, дали точно се знае кои се виновниците на оваа смртна казна што ни ја досудиле....ШТО ЧЕКАМЕ.....Козле болницата е полно со деца:(:place::facepalm:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.690
Поени од реакции
32.932

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.690
Поени од реакции
32.932
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.512
Поени од реакции
1.046
Дали човек да се смее, или да плаче
 
На врв Bottom