Забранет влез за Роми во новиот Аква парк

Статус
Затворена за нови мислења.

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
1.jpg

"Вратите на новоотворениот Аква парк во Скопје вчера биле затворени за неколку млади Роми, бидејќи вработените им рекле дека претходните денови некои ромчиња дивееле во објектот.

Скопјанецот Неџо Мемет вели дека неговата ќерка Мариса била дел од групата на која не и дозволиле да влезе во Аква паркот. Тој вели дека такво нешто не постои во европските држави.

Неџо прашува дали доколку некои млади Македонци дивееле во паркот повеќе нема да пуштаат ниту еден Македонец?

За оваа случка на социјалните мрежи се вртат многу коментари и осуди од неколку невладини организации, Општина Шуто Оризари и интелектуалци.

Се надеваме дека овој немил настан нема да придонесе повторно да стане актуелно предупредувањето од пред неколку години, кога за кучиња и „цигани“ беше забранет влез во базен."





Ако оваа вест вака како што е пласирана е точна (без политички обоена намера) тогаш Хитлер говна да јаде.

А и не ме чуди, уште ми е пресна веста за базентот во Битола од пред неколку години каде стоел натпис "Забранет пристап за кучиња и Цигани".

Нареден чекор шо е? Скенирање на рожница, коса со боја на ожнеано жито и очи алтер его на синевината ко предуслов за влез? Забрана за опозиционери?

Си ибало мајката и држава и закони, ама ете формално постои, иако не верувам дека нешо би сторилe.

Цитирам:

"Во Македонија рамноправноста на граѓаните е уставно гарантирана. Кривичниот законик предвидува затворска казна од три месеци до три години за секој што ќе ги одземе или ќе ги ограничи правата на човекот врз основа на разликата на полот, расата, бојата на кожата, националното и социјалното потекло."

Без лажно глумење сочувствителност, мене ми е јасно дека најмаргинализирана категорија во државата се Македонците, ама ми се чини дека овој пат претеравме во етикетирањето и предрасудите и пред се во дискриминацијата. Ова го надмина сето смеење зад грб и покажување со прст кон Ромите.

И сеа не дека дел од нив не се склони кон такво девијантно однесување, но да се дозволи да дискриминираш генерално заради испадите на поединци се граничи со лудост. Уствари не, тури му пепел. Нездраво е.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Нема врска ова со дискриминација, ако вратарот процени дека не го исполнуваш кодексот за да влезеш, нема да влезеш. Сигурно и други се вратени не само "ромичињата", но "соросоидите" сакаат малце помпа да удрат
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Тачно, генерализација е, али ни јас не сакам да седам до некој кој мириса на контејнер (не навлегуваме у тоа дали му е тежок животот а у, и ДА генерализирам)
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Тачно, генерализација е, али ни јас не сакам да седам до некој кој мириса на контејнер (не навлегуваме у тоа дали му е тежок животот а у, и ДА генерализирам)

Тогаш да ги убиеме сите. Може ќе ти мириса на ванила така.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Проблемот е што кај нас сите сме поделени по етничка основа. И медиумиве (посебно тие што се контролирани) со овие квази натписи само ставаат жар во оганот. Се кладам дека има и многу Македонци, Турци, Албанци и вонземјани што не го исполнуваат кодексот и соодветно не треба да бидат пуштени.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Нека се направи уште еден Аква Парк со подршка од владата во општина Шуто Оризари, и многу едноставно ќе се реши проблемот..
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Форест, за кого отвараш тема? :facepalm:
После ќе кукаме затоа што човекот станал монструм...

Ha ha ha. Lepo na papir, sigurno e prekrasno cuvstvoto da bides treehuger i "covek" na forum.
Jas go opravduvam potegot. Ako generaliziranje e 100% "obojuvanje" cigan kako valkan, mislam deka ne e KRAJNO pogresno koga vo praksa 90% navistina se takvi.

By the way, how many human rights activists take to change a light bulb?
Don'b be ridiculous, they can't change anything.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
За мене е дискриминација што Ромите имаат право да студираат бесплатно на Државните Факлутети. И јас немам пари, не можам да најдам работа, немаме за леб, зошто за мене не е бесплатно? Само се раскукале сите биле дискриминирани, вака немало на Запад па уште рекле, па нема на Запад така они ги протераа на време тие не саглам што се. Од сите има и добри и лоши, не е убаво да се генерализира ама овие поголемиот број се измамници, и од лично искуство.

Сигурно си работат по некој критериуми, и мене да ме вратат нема да се лутам. Правила си се правила, за сите!
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Иако сум од Скопје сеуште немам отидено но ако имаат на врата некој кој води грижа за тоа каков е т.е по кодекс секако без разлика на националност ако не е соодветен за да влезе секако нема да влезе без разлика дали бил македонец или не. Е сега тој на врата ако бил некој кој е од оние кои си имаат предрасуди а без разлика има и роми кои одржуваат хигиена па така да ... ништо не е чудно
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Нека ги они на плоштат што убава фонтана си имат, нека си се релаксират таму зошто мора да одат во тој аква парк. Едноставно ќе го уништат аква паркот.

Скопјанецот Неџо Мемет вели дека неговата ќерка Мариса била дел од групата на која не и дозволиле да влезе во Аква паркот. Тој вели дека такво нешто не постои во европските држави.
Нека го праша некој тој Неџо Мемет дали постои урлање на сред плоштат во фонтана и тоа голи без малку срам во европските држави.
 
A

AnFem

Гостин
Ha ha ha. Lepo na papir, sigurno e prekrasno cuvstvoto da bides treehuger i "covek" na forum.
Jas go opravduvam potegot. Ako generaliziranje e 100% "obojuvanje" cigan kako valkan, mislam deka ne e KRAJNO pogresno koga vo praksa 90% navistina se takvi.

By the way, how many human rights activists take to change a light bulb?
Don'b be ridiculous, they can't change anything.
Леле бе њоте ама си смешен! Кр кр кр
90% од оние што немаат куќа? o_O
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе сигурно, дискриминација. Кога ќе ги видев на Олимписки по гаќи како влагаат коса да ти се крене. :facepalm: И јас имам другар Ром, зошто него го пуштиле некни да иде а овие ги вратиле? Бог зна што праеле внатре. Само да се плачело.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom