ЗАГАДУВАЊЕТО НЕ СОПИРА, СЕКОЈА ГОДИНА НОВИ 4.500 ЗАБОЛЕНИ ОД РАК!

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од bobipp, 9 октомври 2014.

 1. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Pola Makedonija dise na skrgi od enormno zagaduvanje, vo pomalite no klasicno stisnatite gradovi nema ni drizla nitu nekoj znacaen soobrakaj, od kade tamu zagaduvanjeto? Od skopska drisla li stiga do tamu?
   
 2. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  9.640
  Допаѓања:
  4.179
  ете Фени е клосет а Кавадарци појќе загадено од Лисиче, да не варат ракија со отпадна иверица ??
   
 3. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.220
  Допаѓања:
  1.380
  Не бе не е од горњето иверици, од високите згради е ,зато сите згради треба да се урнат и се ќе е ОК!(y)
   
  Последно уредено: 13 јануари 2018
 4. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.548
  Допаѓања:
  5.641
  Нека ја намалат цената на струјата за месец декември, јануари и февруари за 80 посто. Еве, 70 нека е. Таман имаме сеа 500 милки и пуни сме.
   
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  9.640
  Допаѓања:
  4.179
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.207
  Донесен е Закон за урбано зеленило, на секоја градежна парцела ќе има најмалку 20 отсто зелена површина
  Законот ги обврзува општините да изготват зелен катастар и да направат попис на целото зеленило по број, вид и состојба, а сите идни генерални урбанистички планови да обезбедат по 25 квадратни метри зелена површина по жител
  http://www.marili.com.mk/dropion/?page=1932
   
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  18.904
  Допаѓања:
  28.331
   
 8. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.227
  Допаѓања:
  7.646
  У Македонија зимава има есенско време, сабајле во 6 и 30 е од 3 до 5 степена, прееска грееше сонце, а после се истури дожд. Кое црно греење бе пријател и од кај дотичниов знае што прават на Дрисла?
   
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.207
  Последно уредено: 18 јануари 2018
 10. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.207
  До инвеститорот ЗСФ, надзорот на објектот, градежниот инспектор на Општина Карпош, НЕ СМЕЕ да има технички прием на објектот и упис на имотот во катастар додека не се постапи според презентираните слики и не се засадат 6 годишни дрва околу Скопје Сити Гарден и дрва на секоја тераса како на сликите. Во спротивно сте лажеле и сте ги довеле граѓаните на Карпош во заблуда дека ќе дишат почист воздух.

  [​IMG]
   
 11. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Eve drisla ne sogoruva otpad a povtorno ima golema zagadenost. Neka stegne malce poladno pa ke se ugusime.
   
 12. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Drisla ne sogoruva, povtorno rekordi. Kaj ste sea slepci so tvrdevte deka od drisla e zagaduvanjeto? Ajde sega da donesat merka 2-3 dena totalna zabrana za vozila, da vidite povtorno deka nema da ima nikakov efekt. Do koga ke se pravite glupavi i ne priznaete deka donasnite pecki se krivi za 95% zagaduvanje?
   
  На zmej gorjanin и goranpandev им се допаѓа ова.
 13. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.207
  Какви рекорди, лани имаше 400-500 ко од шала, секој ден скоро, а во февруари се искачи на 1218. (во Карпош).

  Испитувањата потврдија дека печките се најголем загадувач, но со 35% отприлика, 20% коли и тн.

  Оваа година е осетно намалено. Не знам дали откако ја стегнаа Дрисла или поради климата. И во Тетово откако го скинаа Југохром се намали загадувањето. Бројки и статистика се тоа, нема дилема тука.

  Сепак далеку сме од барем малку задоволителни вредности. Треба суштински мерки за тоа да се случи.
   
  Последно уредено: 30 јануари 2018
  На gurman2 и george_jov им се допаѓа ова.
 14. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Neka zaladi uste malce pa ke vidis. Lani ovoj period bese -20 preku den bese pod nula i domasnite pecki nonstop rabotea turbo. 95% zagaduvanje e od peckite, najveke od tie so koristat jaglen. Sakate cist vozduh, zabrana na pecki plombiranje na ogaci i gotovo. Dodeka ova ne se napravi gabe e bilokakov muabet za nekoi si glupavi merki.
   
 15. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.873
  Допаѓања:
  27.207
  Земи ги податоците од загадување лани и сега и спореди ги. Низ цела зима.

  Скроз е глупо да го браниш Коце и неговиот мафијашки дил со италијанска мафија, колку и да си глуп, колу и да го праиш тоа од партиски побуди, треба да знаеш дека еден ден ќе дое Груевски на власт пак и ќе се доселиш и ти у Скопје и ти или твоите, ќе го дишат тоа срање.

  https://www.pianetaitalianews.it/index.php/93-cronaca/209-rifiuti-connection-pista-albanese#
  --- Споено дупло мислење, 30 јануари 2018 ---
  А на купувачите на станови тука им е кажано дека за дрвата ќе треба дополнително да плаќаат и дека е опционално тоа.
   
  На george_jov му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: