Загадувањето не сопира, секоја година нови 4.500 заболени од рак!

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Ко што знаат Сител и остала багра да не трујат со информации од типот “Скопје најубаво осветлен град во Европа“ - гласајте...

Еве чисто да “гласаме“ сите за Скопје - најзагаден град во Европа...

http://www.numbeo.com/pollution/region_rankings.jsp?title=2014-mid&region=150
Табелата се си кажува.

Очај од држава...
 
C

cige

Гостин
Во Битола на онкологија во просек секоја недела има по 2 нови случаи на рак на бели дробови. Концентрацијата на тие микрочестичките понекогаш достигнува 10 пати над дозволеното. Во европа максималната дозволена концентрација на PM10 честичките е 50 (не ја знам мерната единица), а во Битола се движи меѓу 100 и 200 константно.

Фотографијава е од денешниот сончев ден.



Главен загадувач е очигледно РЕК.
РЕК Битола загадува повеќе од сите загадувачи во Македонија заедно. Не труе со олово, кадмиум, жива, никел, арсен... Имам прочитано дека зголеменото количество на арсен ги оштетува гените кои спречуваат тумори.

Не сум експерт ама место да се инвестира во поквалитетни филтри, за други работи се трошат пари.
Дали има некој информација дали се рефундираат средствата платени за МР со упат од Онкологија?
 
D

Deleted member 54216

Гостин
Добри вести: Загадениот воздух си оди од Македонија, ќе бара азил во Германија

Конечно добри вести за граѓаните на Скопје кои со години имаат проблеми со загадениот воздух. Како што ексклузивно дознава „Коза ностра“, и загадениот воздух решил да им се придружи на илјадниците граѓани кои ја напуштаат Македонија и си ја бараат среќата во странство.

По долги години штедење, загадениот воздух конечно собрал пари за автобуска карта во еден правец до Германија, па моментално се пакува и за некој ден ќе тргне, со надеж дека ќе му биде одобрен азил поради економски причини и ќе може да се пресели таму за секогаш.

- Не се издржува ова веќе, нема живот овде. Кога младите и убави си одат, што останува за мене, стар и грд, гаден и загаден, па никој не ме сака. Ќе одам до Германија, па се надевам дека таму ќе си ја најдам среќата – изјави загадениот воздух во телефонски разговор за „Коза ностра“.

Извори од владата коментираат дека граѓаните конечно ќе го почуствуваат бенефитот од неуспешната економска политика бидејќи токму таа го принудила загадениот воздух да си замине.

- Финта ни беше тоа бе, не знам како не сфативте досега. Можеби си заминаа многу млади, но еве, конечно се остварува и нашиот првичен план – да го избркаме и загадениот воздух – вели нашиот извор.

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Скопските улици ќе се прскаат со калциум-магнезиум-ацетат против ПМ10 честичките

Шест цистерни за вода на скопското комунално претпријатие ќе се приспособат за прскање на скопските улици со средството калциум-магнезиум-ацетат за намалување на загаденоста на воздухот и до 30 отсто.
http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/skopskite-ulici-kje-se-prskaat-so-kalcium-magnezium-acetat-protiv-pm10
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Скопските улици ќе се прскаат со калциум-магнезиум-ацетат против ПМ10 честичките

Шест цистерни за вода на скопското комунално претпријатие ќе се приспособат за прскање на скопските улици со средството калциум-магнезиум-ацетат за намалување на загаденоста на воздухот и до 30 отсто.
http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/skopskite-ulici-kje-se-prskaat-so-kalcium-magnezium-acetat-protiv-pm10
Еве за таа хемикалија
http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium_magnesium_acetate
Но не гледам дека имаа некоја врска дека со тоа ќе нема прашина
Ако некој разбира хемија - нека објасни
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
...А линкот на Википедија води до Material safety data sheet, во кој пишува некои непријатни работи:

7. HEALTH HAZARD DATA

Inhalation: Possible with ensuing irritation.

Skin Contact: Possible with ensuing irritation.

Eye Contact: Possible with ensuing irritation.

Ingestion: Possible with ensuing irritation.

Signs & Symptoms of Exposure: Irritation of skin, eyes and respiratory tract.

ACUTE: Irritant

CHRONIC: N/A

Medical conditions generally aggravated by exposure: Irritation of respiratory tract.

Chemical listed as Carcinogen or Potential Carcinogen: No

8. EMERGENCY AND FIRST AID PROCEDURE

Skin Contact: Wash thoroughly with soap and water.

Eye Contact: Flush immediately with large amounts of water, lifting the lower and upper lids occasionally.

Ingestion: Give 1 -2 large glasses of water or milk. Induce vomiting.? Immediately seek medical aid. Never give liquids to an unconscious person.
9. SPECIAL PROTECTION INFORMATION

Skin: Clean, body-covering clothing should be worn to prevent irritation in situation where direct contact with product may occur.

Eyes: Employees should be required to wear chemical safety splash goggles in situations where direct contact with the product may result in eye injury.

Other Protective Equipment: Emergency eye wash stations and deluge safety showers should be available in the work areas.
10. SPECIAL PRECAUTIONS

Precaution to be taken in handling and storage: Store in a cool, dry location. DO NOT store near food or feed. Keep out of reach of children and pets.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Едитирано.
slusham ona bluvotina shto ja vikaat nekoi TV shitel ...za zagaduvanje vo skopje da se namali ke vovede vlasta PAR -NEPAR vozenje ...a predhodno vesta odi vaka ...demek vozduhot vo Skopje se zagaduval od industriskite kapaciteti bez filtri ,od neplanskoto gradenje imeno se gradelo kaj shto netreba i treto OD STARITE VOZILA ...pa shtom se starite vozila krivi shto e vozduhot zagaden ,ZABRANI IM DA GI VOZAT TIE STARI VOZILA ,a MENE i ostanatite so NOVI vozila ostavi ne da si vozime ,neli nie ne zagaduvame imame novi vozila ?
 
Последно уредено од модератор:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Прешалтано. :)

Едитирано.
slusham ona bluvotina shto ja vikaat nekoi TV shitel ...za zagaduvanje vo skopje da se namali ke vovede vlasta PAR -NEPAR vozenje ...a predhodno vesta odi vaka ...demek vozduhot vo Skopje se zagaduval od industriskite kapaciteti bez filtri ,od neplanskoto gradenje imeno se gradelo kaj shto netreba i treto OD STARITE VOZILA ...pa shtom se starite vozila krivi shto e vozduhot zagaden ,ZABRANI IM DA GI VOZAT TIE STARI VOZILA ,a MENE i ostanatite so NOVI vozila ostavi ne da si vozime ,neli nie ne zagaduvame imame novi vozila ?
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
e ova ti e tipichno patriotski ......prvo so zakon ke im dozvolish da si kupat stari vozila ....dodeka si kupuvaat stari ,onie shto prodavaat novi ke se ispozatvorat poshto nemaat prmet,....tie shto ke ostanat da rabotat so prodazba na novi vozila ke mu bidat pottchineti na papata i slepo ke go slushaat ,preku niv ke ispere kompanijata (chitaj familijata )iljadnici evra kupuvajki (ili ko shto vika goca :ne gi kupuvme vozilata ,gi zemavme na lizing -kum navre ne i kazal deka i za lizing se plaka ne deka e dzabe )i krajniot rezultat ,odnosno USPEHOT na ovie moroncinja e :stari vozila +zagaden vozduh = bolen narod vs silna drzava
p.s. ke ne spasuva sega ,so miljardi denari
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
на тие што не им се бендисува да возат Пар Непар, нека се преселат во провинција и ке си возат секој ден :)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
на тие што не им се бендисува да возат Пар Непар, нека се преселат во провинција и ке си возат секој ден :)
Провинција? Во два квадрата држава ти разликуваш провинција? :facepalm:
Едитирано од модератор.
 
Последно уредено од модератор:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Провинција? Во два квадрата држава ти разликуваш провинција? :facepalm:
Едитирано од модератор.
не бе јас, само пробав да ги користам термините на жителите на загадениот град,
Едитирано од модератор.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom